Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-427/11-4/JB
z 15 lipca 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-427/11-4/JB
Data
2011.07.15



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Opodatkowanie dochodów z udziału w zyskach osób prawnych


Słowa kluczowe
dywidendy
kompensata
wypłata
zwolnienie


Istota interpretacji
Czy w przypadku wypłaty dywidendy w formie kompensaty:- należności z tytułu dostawi usług świadczonych przez C. Sp. z o.o. na rzecz E. S.A. z zobowiązaniem z tytułu dywidendy należnej E. S.A. od C. Sp. z o.o. można zastosować zwolnienie, o którym mowa w art. 22 ust. 4?



Wniosek ORD-IN 330 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 19.04.2011r. (data wpływu 04.05.2011r.) w sprawie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zastosowania art. 22 ust. 4 ustawy, w odniesieniu do wypłacanej dywidendy, uzupełniony w dniu 12.07.2011r. (data wpływu 13.07.2011r.) o odpis KRS, na podstawie wezwania organu z dnia 04.07.2011r., - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19.04.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zastosowania art. 22 ust.4 ustawy, w odniesieniu do wypłaty dywidendy w formie kompensaty swoich należności z tytułu dostaw i usług z zobowiązaniem z tytułu dywidendy.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

E. S.A. z siedzibą w W. jest jedynym udziałowcem w Spółce z ograniczona odpowiedzialnością C. z siedzibą w S. (E. S.A. posiada 100% udziałów w C. Sp. z o.o.) nieprzerwanie od 2002 roku. E. Sp. z o.o. nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania. W roku obrotowym trwającym od 01.03.2010 do 28.02.2011 C. Sp. z o.o. wypracowała zysk, który zamierza przeznaczyć na dywidendę dla udziałowca.

Na podstawie art. 22 ust 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wypłacona dywidenda będzie korzystała ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w artykule 22 ust 1. E. S.A. (udziałowiec, któremu powinna zostać wypłacona dywidenda) jest równocześnie dłużnikiem w stosunku do C. Sp. z o.o. z tytułu dostawy usług, świadczonych przez C. Sp. z o.o.

Podmioty zamierzają dokonać kompensaty wzajemnych wierzytelności zgodnie z art. 498 kodeksu cywilnego. Wszystkie warunki wymagane do dokonania potrącenia są spełnione:

  • wzajemność wierzytelności,
  • jednorodzajowość świadczeń,
  • wymagalność wierzytelności,
  • zaskarżalność wierzytelności.

Potrącenie zostanie dokonane z chwilą złożenia oświadczenia woli jednego lub obu wierzycieli, nie później jednak niż w terminie, w którym dywidenda powinna być wypłacona. Skutki prawne kompensaty są takie same, jak skutki zapłaty. Zaletą potrącenia jest uniknięcie dwóch operacji przemieszczania walorów finansowych, co prowadzi do zaoszczędzenia kosztów, ryzyka, zmniejszenia obrotu środkami pieniężnymi oraz przyczynia się do przyśpieszenia obrotu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przypadku wypłaty dywidendy w formie kompensaty:

- należności z tytułu dostawi usług świadczonych przez C. Sp. z o.o. na rzecz E. S.A. z zobowiązaniem z tytułu dywidendy należnej E. S.A. od C. Sp. z o.o. można zastosować zwolnienie, o którym mowa w art. 22 ust. 4...

Stanowisko Wnioskodawcy.

Spółka stoi na stanowisku, że pomimo zapłaty dywidendy w formie kompensaty swoich należności z tytułu dostawi usług z zobowiązaniem z tytułu dywidendy, C. Sp. z o.o. może zastosować zwolnienie, o którym mowa w art. 22 ust. 4, ponieważ żaden przepis art. 22 nie stanowi, że wypłata dywidendy musi nastąpić w formie pieniężnej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj