Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-270/11/EB
z 11 kwietnia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP2/443-270/11/EB
Data
2011.04.11



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
odliczenie podatku
projekt
zwrot podatku


Istota interpretacji
Nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego gdyż nie istnie związek dokonanych zakupów z czynnościami opodatkowanymi. Nie ma również możliwości otrzymania zwrotu podatku.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 14 lutego 2011 r. (data wpływu 22 lutego 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. „Szkolenia z zakresu migracji…” - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 22 lutego 2011 r. złożono wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. „Szkolenia z zakresu migracji…”.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Ośrodek jest jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej. Jest dysponentem środków budżetu państwa trzeciego stopnia, posiadającym status podatnika podatku od towarów i usług. Podstawowym zadaniem Ośrodka jest szkolenie funkcjonariuszy i pracowników zatrudnionych w Straży Granicznej oraz przygotowanie ich do prawidłowego wykonywania zadań związanych z ochroną granicy państwowej, kontrolą ruchu granicznego, zabezpieczeniem logistycznym oraz innych ustawowych zadań Straży Granicznej. Ośrodek kształci kadry kierownicze dla jednostek organizacyjnych Straży Granicznej. W 2011 r. podpisał umowę z Uniwersytetem w sprawie przeprowadzenia studiów podyplomowych dla funkcjonariuszy Straży Granicznej, które są współfinansowane w ramach projektu „Szkolenia z zakresu migracji…” z funduszu Granic Zewnętrznych, jako część programu ogólnego. Studia podyplomowe mają na celu podniesienie kwalifikacji oraz wzmocnienie kompetencji funkcjonariuszy SG na granicach zewnętrznych Unii Europejskiej w zakresie stosowania najlepszych praktyk, w szczególności kodeksu granicznego Schengen i europejskiego kodeksu wizowego. Projekty, wspierane przez FGZ z założenia nie mogą być nastawione na zysk (non-profit). W ramach realizacji zadania będą ponoszone wydatki na zakupy związane bezpośrednio z potrzebami szkoleniowymi słuchaczy t.j.: zakwaterowaniem podczas zjazdów, materiałów biurowych dla słuchaczy oraz osób obsługujących projekt, sprzętu dydaktycznego na potrzeby szkoleniowe Ośrodka (laptop, tablica interaktywna, drukarka), środków żywności na tzw. stół konferencyjny oraz posiłek na rozpoczęcie, a także zakończenie szkolenia. Beneficjentami dotacji będą funkcjonariusze SG pracujący na granicach zewnętrznych UE (placówkach granicznych: lądowych, morskich, kolejowych, drogowych i pieszych oraz lotniskach). Wszystkie zadania statutowe Ośrodka, w tym różnego rodzaju szkolenia, realizowane są nieodpłatnie w ramach otrzymywanego planu finansowego na dany rok budżetowy.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy Ośrodek, jako podatnik podatku od towarów i usług, ma możliwość odzyskania podatku naliczonego z faktur zakupu w ramach opisanego programu, t.j. odliczenia go od podatku należnego lub zwrotu różnicy podatku należnego i naliczonego...


Zdaniem Wnioskodawcy, nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego ponieważ towary i usługi zakupione w ramach realizacji projektu nie będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych, ale posłużą do działalności statutowej Ośrodka, od której nie będzie naliczany podatek należny. Ośrodek wskazał, iż szkolenie nie będzie świadczone na zewnątrz, a jedynie dla ściśle określonej grupy funkcjonariuszy Straży Granicznej (bezpłatnie). Podniósł, że całkowity koszt realizacji przedsięwzięcia jest współfinansowany ze środków unijnych oraz z budżetu państwa. Ośrodek stwierdził, iż zgodnie z wymaganiami Komisji Europejskiej, przy rozliczeniu finansowym projektu, w celu uznania podatku naliczonego jako wydatku kwalifikowanego, niezbędne jest posiadanie stosownej interpretacji podatkowej.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


W myśl postanowień art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) – zwanej dalej ustawą - w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z ust. 2 pkt 1 lit. a) powołanego artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Zgodnie z art. 88 ust. 4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Z cytowanych powyżej przepisów wynika, że prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione łącznie następujące warunki: odliczenia dokonuje podatnik VAT czynny, a towary i usługi, z których nabyciem wiąże się podatek naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

W rozdziale 9, obowiązującego od dnia 6 kwietnia 2011 r., rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73 poz. 392), przewidziano przypadki, w których kwota podatku naliczonego może być zwrócona jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów lub usług finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, oraz warunki i tryb dokonywania tego zwrotu. Przepisy powołanego rozporządzenia określają katalog środków, które stanowią ww. środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej (§ 8 ust. 3 i 4). Uzyskanie pomocy finansowej pochodzącej ze źródeł, o których mowa w tych przepisach daje prawo do ubiegania się o zwrot podatku w oparciu o przepisy zawarte w ww. rozdziale 9 tego rozporządzenia.

Z treści złożonego wniosku wynika, iż podstawowym zadaniem Ośrodka jest szkolenie funkcjonariuszy i pracowników zatrudnionych w Straży Granicznej oraz przygotowanie ich do prawidłowego wykonywania zadań związanych z ochroną granicy państwowej. Ośrodek przystępuje do realizacji projektu współfinansowanego ze środków programu ogólnego, w ramach którego funkcjonariusze SG będą podejmować naukę na studiach podyplomowych. Celem projektu jest podniesienie kwalifikacji oraz wzmocnienie kompetencji funkcjonariuszy pełniących służbę na granicach zewnętrznych Unii Europejskiej. W ramach realizacji zadania będą ponoszone wydatki związane z zakwaterowaniem podczas zjazdów oraz zakupem: materiałów biurowych, sprzętu dydaktycznego (laptopa, tablicy interaktywnej, drukarki), artykułów spożywczych. Beneficjentami dotacji będą funkcjonariusze SG pracujący na granicach zewnętrznych UE (placówkach granicznych: lądowych, morskich, kolejowych drogowych, pieszych i lotniskach). Ośrodek posiada status podatnika podatku od towarów i usług. Wszystkie zadania statutowe realizowane są nieodpłatnie w ramach otrzymywanego planu finansowego na dany rok budżetowy.

Biorąc pod uwagę opis zdarzenia przyszłego oraz treść powołanych przepisów należy stwierdzić, że Ośrodkowi nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, gdyż nie będzie istniał związek towarów i usług nabywanych w ramach przedmiotowego projektu z czynnościami opodatkowanymi. Nie będzie przysługiwało również prawo do otrzymania zwrotu tego podatku, gdyż środki, o które się ubiega na jego realizację, nie stanowią środków, o których mowa w § 8 ust. 3 i 4 rozporządzenia z dnia 4 kwietnia 2011 r.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj