Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-184/11-2/EC
z 22 kwietnia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB1/415-184/11-2/EC
Data
2011.04.22


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Definicje


Słowa kluczowe
czasopisma
licencja
opłata licencyjna
pozarolnicza działalność gospodarcza
przychód
usługi
znak towarowy


Istota interpretacji
Ustalenie źródła przychodu w związku z uzyskiwaniem przez Wnioskodawcę przychodu z tytułu udzielenia licencji do wydawania Czasopism, korzystania ze znaków towarowych.



Wniosek ORD-IN 389 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 08.02.2011 r. (data wpływu 21.02.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia źródła przychodu w związku z uzyskiwaniem przez Wnioskodawcę przychodu z tytułu udzielenia licencji do wydawania Czasopism, korzystania ze znaków towarowych – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21.02.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia źródła przychodu w związku z uzyskiwaniem przez Wnioskodawcę przychodu z tytułu udzielenia licencji do wydawania Czasopism, korzystania ze znaków towarowych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wydawnictwo, dalej zwane „Przedsiębiorcą” lub „Wydawnictwem”, jest firmą prowadzoną w formie działalności gospodarczej osoby fizycznej – pani J. Podstawowym przedmiotem działalności Przedsiębiorcy jest działalność wydawnicza. W zakresie działalności Przedsiębiorcy znajdują się także, m.in. sprzedaż hurtowa niewyspecjalizowana, pośrednictwo w obrocie nieruchomości, w sprzedaży miejsca na cele reklamowe w mediach drukowanych i elektronicznych, działalność w zakresie nagrań dźwiękowych i muzycznych, działalność agentów zajmujących się sprzedażą towarów różnego rodzaju.

Przedsiębiorca jest wydawcą takich czasopism jak „W.”, „W.” oraz „W.”, dalej zwane łącznie „Czasopismami”. Nazwy/tytuły Czasopism zostały wytworzone we własnym zakresie (wymyślone) przez panią J. Przedmiotowe tytuły, na skutek ich zarejestrowania przez Wydawnictwo w Urzędzie Patentowym, objęte zostały prawem ochronnym jako znaki towarowe (słowno-graficzne, słowne). Znaki te stanowią pozabilansowe składniki majątkowe Przedsiębiorcy, ściśle związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą. Z uwagi na fakt, że nie były one nabyte, nie stanowią one wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji w rozumieniu art. 22b ust. 1 updof. Obecnie Wydawnictwo rozważa udzielenie spółce z o.o., dalej zwanej „Spółką” wyłącznej licencji na wydawanie Czasopism, używanie/korzystanie z powyższych znaków towarowych na określonych polach eksploatacji.

Spółka stałaby się zatem nowym wydawcą Czasopism. Za udzielenie takiej licencji wydawnictwo pobierałoby od Spółki stosowną opłatę licencyjną obliczoną jako % przychodów Spółki osiąganych, w uzgodnionych okresach rozliczeniowych, w związku z wydawaniem Czasopism.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przychody jakie będą uzyskiwane przez Przedsiębiorcę z tytułu udzielenia licencji do wydawania Czasopism, korzystania ze znaków towarowych będą stanowić przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, określone w art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych...

Zdaniem Wnioskodawcy, przychody z tytułu udzielenia licencji do używania znaków towarowych należeć będą do źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza – art. 10 ust. 1 pkt 3 updof. Zgodnie z art. 5a pkt 6 updof, definiującym pojęcie działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej, działalność taka oznacza działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych,

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 updof.

Udzielenie licencji do korzystania ze znaków towarowych, zarejestrowanych przez Wydawnictwo i będących kontrolowanymi przez nie składnikami majątkowymi, uznać można bądź jako działalność usługową bądź działalność polegającą na wykorzystywaniu wartości niematerialnych i prawnych, przy czym pojęcie „wartości niematerialnych i prawnych” w rozumieniu art. 5a ust. 6 updof należy interpretować zgodnie z potocznym tego pojęcia znaczeniem, a nie zgodnie z art. 22b updof. Jeżeli bowiem Ustawodawca chciałby rozumieć przedmiotowe pojęcie w sposób określony w art. 22b updof, to zamiast użytego w art. 5a ust. 6 updof pojęcia „rzeczy” użyłby pojęcie „środków trwałych”. W konsekwencji, „wartości niematerialne i prawne” w rozumieniu art. 5a ust. 6 updof, nie muszą być składnikami majątkowymi podlegającymi amortyzacji. Istotne jest, by były one związane z prowadzoną działalnością oraz były kontrolowane i zarządzane przez przedsiębiorców (tutaj: Wydawnictwo), co w przypadku będącym przedmiotem niniejszego wniosku/zapytania, ma miejsce.

Zarejestrowanie przez Wydawnictwo powyższych znaków towarowych, i w rezultacie objęcie ich ochroną prawną bezpośrednio warunkowało prowadzenie działalności gospodarczej (wydawanie Czasopism) przez Wydawnictwo i było dokonane dla tegoż celu, jak również dla zachowania i zabezpieczenia źródeł przychodów, w tym potencjalnych możliwości wykorzystywania tych znaków i pobierania pożytków z nich na podstawie innych, niż działalność wydawnicza, tytułów prawnych, jak np. z tytułu oddania ich w licencję. Choć przedmiotowe znaki towarowe, z przyczyny ich wytworzenia we własnym zakresie a nie nabycia od podmiotu trzeciego, nie stanowią u Przedsiębiorcy wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, to jednak stanowią one kluczowy i najbardziej wartościowy dla prowadzonej działalności składnik majątkowy i źródło przychodów Wydawnictwa. Oddanie Spółce tych znaków towarowych do użytkowania w ramach licencji stanowi, jako działalność usługowa lub polegająca na wykorzystywaniu wartości niematerialnych i prawnych w rozumieniu art. 5a pkt 6 updof, przychód z działalności gospodarczej, określony w art. 14 updof.

Art. 14 ust. 2 updof wymienia przychody, które także uznaje się za przychody z działalności gospodarczej. I tak, zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 11 updof przychodem takim są przychody z najmu: podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą. Co do zasady, przychody z umowy licencyjnej, na podstawie której prawa majątkowe (tutaj: znaki towarowe) oddawane są do używania, mieszczą się w dyspozycji tegoż przepisu. W przeciwieństwie do „składników majątku” określonych w art. 14 ust. 2 pkt 1 updof, „składniki majątku związane z działalnością gospodarczą”, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 11 updof nie muszą stanowić środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, ujętych w stosownej ewidencji.

Reasumując, w opinii Wnioskodawcy, przychody jakie byłyby osiągane przez Wydawnictwo z tytułu licencji znaków towarowych stanowią zgodnie z art. 14 updof, przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje:

W art. 10 ust. 1 pkt 3 i 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), wyszczególniono dwa odrębne źródła przychodów, tj.:

  • pozarolniczą działalność gospodarczą,
  • kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c),

Pozarolnicza działalność gospodarcza została zdefiniowana w przepisie art. 5a pkt 6 ww. ustawy jako działalność zarobkowa:

  1. wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa,
  2. polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

W art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zostały określone przez ustawodawcę źródła przychodów, gdzie między innymi wymienia się prawa majątkowe.

Za przychody z praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 powoływanej wyżej ustawy, uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw (art. 18 ustawy).

Odnosząc powyższe do przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego, z którego w szczególności wynika, iż Wnioskodawca nie nabył, lecz wytworzył we własnym zakresie znak towarowy, na który uzyskał prawo ochronne, stwierdzić należy, iż nie jest możliwe zaliczenie przychodu za udzielenie licencji na korzystanie ze znaku towarowego przez inny podmiot, do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Należy bowiem zauważyć, iż definiując pozarolniczą działalność gospodarczą dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych, ustawodawca określił charakter tej działalności (jest to działalność zarobkowa, wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa, prowadzona we własnym imieniu, bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły) przy jednoczesnym uwarunkowaniu, iż przychody z tej działalności nie są zaliczane do innych przychodów z pozostałych źródeł przychodów wymienionych w ustawie, czyli dotyczy to między innymi źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy.

Jednocześnie ustawodawca wskazał w art. 18 ustawy, iż za przychody z praw majątkowych uważa się między innymi przychody z praw do znaków towarowych, w tym z ich odpłatnego zbycia.

Mając na uwadze powołane przepisy należy stwierdzić, iż przychody uzyskane z udzielenia licencji na użytkowanie wytworzonego we własnym zakresie znaku towarowego, jako nie stanowiące wartości niematerialnej i prawnej, nie mogą być zaliczone do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. pozarolniczej działalności gospodarczej. Przychody te stanowią bowiem przychody z praw majątkowych, zaliczane do odrębnego źródła wymienionego w cytowanym art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy.

Odnosząc powyższe do przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego, stwierdzić należy, iż stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj