Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-707/10-2/JG
z 22 grudnia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-707/10-2/JG
Data
2010.12.22



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wartość początkowa środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
likwidacja
składnik majątkowy
spółka akcyjna
sprzedaż


Istota interpretacji
W jaki sposób SA powinna ustalić koszty uzyskania przychodu pomniejszające przychód ze sprzedaży składników majątkowych otrzymanych od Spółki w związku z jej likwidacją?



Wniosek ORD-IN 385 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 14 października 2010 r. (data wpływu 19 października 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów dotyczących sprzedaży składników majątkowych otrzymanych od Spółki w związku z jej likwidacją – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 października 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów dotyczących sprzedaży składników majątkowych otrzymanych od Spółki w związku z jej likwidacją.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca będący spółką akcyjną jest jedynym udziałowcem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce . SA posiada udziały Spółki nieprzerwanie przez okres dłuższy niż 2 lata. SA nie dokonywała wkładów niepieniężnych do Spółki w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

W skład przedsiębiorstwa Spółki wchodzą m.in. nieruchomości budynkowe nie kwalifikowane przez Spółkę jako środki trwałe, umowy dzierżawy, wierzytelności, zobowiązania oraz inne składniki. Ze względów gospodarczych, rozważana jest likwidacja Spółki. W toku postępowania likwidacyjnego, ewentualne zobowiązania Spółki zostaną spłacone ze środków pieniężnych Spółki. W ten sposób zostaną zaspokojone roszczenia wierzycieli Spółki (a tym samym zostanie zaspokojony cel postępowania likwidacyjnego).

W wyniku spłaty zobowiązań ze środków pieniężnych posiadanych przez Spółkę, nie będzie konieczności zbywania majątku Spółki podmiotom trzecim. W konsekwencji, majątek Spółki pozostały po spłacie/zabezpieczeniu wierzycieli Spółki będzie mógł zostać przekazany SA w naturze.

SA najprawdopodobniej będzie kontynuować działalność w ramach otrzymanego przedsiębiorstwa. W szczególności, SA może sprzedać składniki majątkowe otrzymane od Spółki w związku z likwidacją Spółki np. nieruchomości.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

W jaki sposób SA powinna ustalić koszty uzyskania przychodu pomniejszające przychód ze sprzedaży składników majątkowych otrzymanych od Spółki w związku z jej likwidacją...

Stanowisko Wnioskodawcy.

Zdaniem SA, kup pomniejszającym przychody z odpłatnego zbycia składników majątkowych otrzymanych przez SA w związku z likwidacją Spółki powinny być:

  • dla środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych <ŚT i WNiP> — ustalona przez SA na dzień otrzymania składników majątkowych przez SA, zgodnie z art. 16g ust. 1. pkt 5 updop wartość początkowa ŚT i WNiP, nie wyższa od wartości rynkowej;
  • dla składników majątkowych niestanowiących ŚT i WNiP - wartość rynkowa tych składników ustalona na dzień likwidacji Spółki będąca przychodem SA z tytułu likwidacji.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 updop, dochód z likwidacji kwalifikowany jest jako dochód z udziału w zyskach osób prawnych. Dochód taki, co do zasady podlega opodatkowaniu na podstawie art. 22 updop (stawka podatku — 19%).

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 5 updop wartość początkową ŚT i WNiP otrzymanych w związku z likwidacją osób prawnych uważa się ustaloną przez podatnika wartość poszczególnych ŚT, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej. Zatem SA otrzymane w ramach likwidacji Spółki środki trwałe będzie mogła wprowadzić do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wg ich wartości rynkowej ustalonej przez SA.

Art. 16g ust. 10 updop nie ma zastosowania w niniejszej sprawie, ponieważ SA nie dokonywała wkładów niepieniężnych do Spółki w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części do Spółki.

Jednocześnie, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt b) updop, „nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, (...) - wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych (…) są jednak kosztem uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem pkt 8a, w przypadku odpłatnego zbycia środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na czas ich poniesienia”.

Zatem ustalona przez SA wartość początkowa ŚT lub WNiP (tj. wartość ŚT ustalona przez podatnika nie wyższa jednak od wartości rynkowej), pomniejszona o dokonane odpisy amortyzacyjne, będzie stanowić koszt uzyskania przychodu w dacie ewentualnego zbycia przez SA tych składników.

Updop nie zawiera precyzyjnej regulacji w zakresie ustalenia kup przy zbyciu składnika majątku, nie stanowiącego ŚT/WNiP, otrzymanego w wyniku likwidacji innej spółki. Zgodnie z ogólną dyspozycją art. 15 ust. 1 updop, „kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1”. Zdaniem Wnioskodawcy kosztem tym powinna być wartość przychodu wspólnika (czyli SA) ustalona na dzień likwidacji Spółki. Za takim stanowiskiem przemawiają następujące argumenty: I) Wartość majątku otrzymanego tytułem likwidacji stanowi przychód SA podlegający opodatkowaniu pdop. Zatem w przypadku zbycia składnika, którego otrzymanie było opodatkowane, kwota opodatkowanego przychodu powinna być uznana za koszt podatkowy. Analogiczne zasady zostały wprowadzone przez ustawodawcę odnośnie nabytych nieodpłatnie lub częściowo nieodpłatnie rzeczy lub praw. Zgodnie z art. 15 ust. 1i updop „w przypadku odpłatnego zbycia nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie nabytych rzeczy lub praw, a także innych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie nabytych świadczeń, w związku z którymi, stosownie do art. 12 ust. 5-6a, określony został przychód, kosztem uzyskania przychodów z ich odpłatnego zbycia, z uwzględnieniem aktualizacji zgodnie z odrębnymi przepisami, jest: 1) wartość przychodu określonego w art. 12 ust. 5 i 6 albo 2) wartość przychodu, określonego w art. 12 ust. 5a i 6a, powiększona o wydatki na nabycie częściowo odpłatnych rzeczy lub praw albo innych świadczeń - pomniejszona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust 1 pkt 1”.

Wartość składników majątkowych otrzymanych w ramach likwidacji co do zasady stanowi przychód podlegający opodatkowaniu pdop. Wartość tego przychodu powinna zatem stanowić kup w przypadku odpłatnego zbycia takich składników majątkowych.

Na potwierdzenie swojego stanowiska Wnioskodawca powołał interpretacje:

  • Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 17 lutego 2010 roku (IPPB1/415-919/09-4/AG), gdzie stwierdzono, analizując konsekwencje podatkowe zbycia składników majątkowych otrzymanych w ramach likwidacji spółki kapitałowej: „Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż kosztem uzyskania przychodów w przypadku zbycia wierzytelności oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych w ramach majątku likwidacyjnego spółek będzie wartość rynkowa wierzytelności oraz wartości niematerialnych i prawnych na dzień przekazania ich Wnioskodawcy”.
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie z 24 czerwca 2008 r. (IP-PB3-423-438/08-4/AG), gdzie stwierdzono, analizując konsekwencje podatkowe zbycia składników majątkowych otrzymanych w ramach likwidacji spółki kapitałowej, że „w przypadku odpłatnego zbycia nieodpłatnie nabytych rzeczy lub praw, w związku z którymi, stosownie do art. 12 ust. 5 i 6, określony został przychód, kosztem uzyskania przychodów z ich odpłatnego zbycia, jest wartość przychodu określonego w art. 12 ust. 5 i 6 pomniejszona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1 ustawy. Z powyższego wynika zatem, że kosztem uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży udziału w gruncie, na którym wybudowane zostaną budynki z lokalami mieszkalnymi będzie odpowiednia część wartości rynkowej gruntu określona na dzień jego wydania R.... przez spółkę X”;

II) wartość taka (tj. wartość określona przez podatnika nie wyższa od wartości rynkowej) jest również kosztem uzyskania przychodu w przypadku odpłatnego zbycia składników majątkowych stanowiących ŚT/WNiP. Art. 16g ust. 1 pkt 5 updop mówi o wartości początkowej ŚT i WNiP otrzymanych w związku z likwidacją osoby prawnej. Niemniej jednak oczywistym jest, iż również w przypadku, jeżeli podatnik nie ma zamiaru wykorzystywać środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych otrzymanych w ramach likwidacji innej spółki i przykładowo od razu je sprzeda, wartość podatkową takich środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, która będzie kosztem uzyskania przychodów w przypadku sprzedaży należy określić według tej samej reguły.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy stanu zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj