Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-19/11-7/MK
z 12 kwietnia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/415-19/11-7/MK
Data
2011.04.12


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Dochody ze wspólnego żródła

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
dywidendy
odsetki
odsetki od pożyczki
rezydent podatkowy
wspólnik


Istota interpretacji
Czy w przypadku wypłaty przez Wnioskodawcę odsetek od pożyczki lub dywidendy na rzecz S. LLC, Wnioskodawca będzie zobowiązany do poboru zryczałtowanego podatku w wysokości 19% od dochodów przypisanych do wspólnika tej spółki, będącego polskim rezydentem podatkowym, na podstawie art. 30a ust. 1 pkt 1 i pkt 4 Ustawy PIT?



Wniosek ORD-IN 969 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 30.12.2011 r. (data wpływu 04.01.2011 r.) oraz piśmie uzupełniającym braki formalne (data nadania 21.03.2011 r., data wpływu 24.03.2011 r., na wezwanie Nr IPPB2/415-19/11-2/MK z dnia 8.03.2011 r. (data nadania 08.03.2011 r., data doręczenia 16.03.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych, związanych z wypłatą dywidendy i odsetek na rzecz wspólnika Spółki prawa amerykańskiego typu LLC transparentnych podatkowo będącego polskim rezydentem podatkowym - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 04.01.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych, związanych z wypłatą dywidendy i odsetek na rzecz wspólnika Spółki prawa amerykańskiego typu LLC transparentnych podatkowo będącego polskim rezydentem podatkowym.

Pismem z dnia 08.03.2011 r. Nr IPPB2/415-119/11-2/MK Wnioskodawca został wezwany do uzupełnienia przedmiotowego wniosku poprzez przesłanie dokumentu z którego wynika prawo do udzielania pełnomocnictwa w imieniu Wnioskodawcy. Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 16.03.2011 r., natomiast w dniu 24.03.2011 r. (w terminie) pismem z dnia 21.03.2011 r. przesłano brakujące dokumenty.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Sp. z o.o. (dalej: „Wnioskodawca”) jest spółką założoną zgodnie z polskim prawem oraz będącą polskim rezydentem podatkowym. Jedynym udziałowcem Wnioskodawcy (tj. posiadającym 100% udziałów) jest spółka prawa amerykańskiego S. LLC. Spółki typu LLC (Limited Liability Company) założone zgodnie z prawem Stanów Zjednoczonych Ameryki są podmiotami hybrydowymi, łączącymi cechy spółek kapitałowych oraz spółek osobowych.

Jeżeli chodzi o podobieństwo do spółek kapitałowych, to spółki typu LLC są, na gruncie amerykańskiego prawa handlowego odrębnymi od ich właścicieli jednostkami organizacyjnymi posiadającymi osobowość prawną. Wspólnicy spółek LLC nie ponoszą odpowiedzialności za długi tych spółek, tak jak to jest w przypadku spółek kapitałowych.

Jeżeli chodzi o podobieństwo do spółek osobowych, to na gruncie amerykańskiego prawa podatkowego spółki typu LLC mogą wybrać, aby być traktowane jako transparentne podatkowo tj. nie być podatnikami podatku dochodowego. Podatnikami od dochodów spółek typu LLC są wówczas ich wspólnicy analogicznie jak w przypadku polskich spółek osobowych.

S. LLC dokonała takiego wyboru i na gruncie amerykańskiego prawa podatkowego jest traktowana jako podmiot transparentny podatkowo. Podatnikami z tytułu udziału w zyskach S. LLC są zatem jej wspólnicy.

Wspólnikami S. LLC są trzy osoby fizyczne (dalej: „wspólnicy S. LLC”). Jeden ze wspólników jest polskim rezydentem podatkowym, natomiast pozostali dwaj to amerykańscy rezydenci podatkowi, podlegający w Stanach Zjednoczonych nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (dalej „rezydenci podatkowi Stanów Zjednoczonych”).

Wnioskodawca może w przyszłości dokonywać na rzecz S. LLC płatności z różnych tytułów, przede wszystkim z tytułu dywidend oraz z tytułu odsetek. Na gruncie amerykańskiego prawa podatkowego przychody S. LLC z tytułu tych należności będą przypisane wspólnikom S. LLC w sposób proporcjonalny do udziałów wspólników w tej spółce i opodatkowane jako ich dochody.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy w przypadku wypłaty przez Wnioskodawcę należności na rzecz S. LLC, wspólnicy S. LLC będący rezydentami podatkowymi Stanów Zjednoczonych będą mogli skorzystać z postanowień polsko - amerykańskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania w odniesieniu do dochodów przypisanych tym wspólnikom.
  2. Czy w przypadku wypłaty przez Wnioskodawcę dywidendy na rzecz S. LLC, Wnioskodawca będzie zobowiązany do pobrania podatku u źródła w wysokości 15% od kwot dywidend przypisanych do wspólników tej spółki, będących rezydentami podatkowymi Stanów Zjednoczonych, na podstawie art. 11 polsko-amerykańskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz z art. 30a ust. 2 Ustawy PIT...
  3. Czy w przypadku wypłaty przez Wnioskodawcę należności z tytułu odsetek na rzecz S. LLC, Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do pobrania podatku u źródła od dochodów przypisanych do wspólników tej spółki, będących rezydentami podatkowymi Stanów Zjednoczonych, zgodnie z art. 12 polsko-amerykańskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz art. 29 ust. 2 Ustawy PIT...
  4. Czy w przypadku wypłaty przez Wnioskodawcę odsetek od pożyczki lub dywidendy na rzecz S. LLC, Wnioskodawca będzie zobowiązany do poboru zryczałtowanego podatku w wysokości 19% od dochodów przypisanych do wspólnika tej spółki, będącego polskim rezydentem podatkowym, na podstawie art. 30a ust. 1 pkt 1 i pkt 4 Ustawy PIT...

Odpowiedź na pytanie czwarte stanowi przedmiot niniejszej interpretacji. Odpowiedź w zakresie pytania pierwszego, drugiego i trzeciego udzielona została odrębną interpretacją.

Zdaniem Wnioskodawcy

Ad.4

Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 1 i pkt 4 Ustawy PIT zryczałtowany podatek w wysokości 19% pobiera się od „uzyskanych dochodów (….) z odsetek od pożyczek, z wyjątkiem gdy udzielanie pożyczek jest przedmiotem działalności gospodarczej”, oraz od „,z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych”.

W konsekwencji, wypłata S. LLC przez Wnioskodawcę odsetek od udzielonych pożyczek przez S. LLC, jak również wypłata przez Wnioskodawcę dywidendy na rzecz S. LLC, w części przysługującej wspólnikowi będącemu polskim rezydentem podatkowym, podlegać będzie opodatkowaniu na podstawie art. 30a ust. 1 pkt 1 i pkt 4 Ustawy PIT.

Wynika to z tego, że S. LLC jest podmiotem transparentnym podatkowo, a opodatkowanie uzyskiwanych przez nią dochodów następuje wobec jej wspólników, w części przysługującej tym wspólnikom. W związku z tym do dochodów przypisanych wspólnikowi S. LLC, będącemu osobą fizyczną i polskim rezydentem podatkowym, stosuje się przepisy polskiej Ustawy PIT.

Tym samym, w momencie wypłaty dywidend bądź odsetek, Wnioskodawca będzie zobowiązany do potrącenia zryczałtowanego podatku w wysokości 19% od tej części wypłacanych należności, które przypisane zostaną wspólnikowi S. LLC, będącemu polskim rezydentem podatkowym, zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 1 i pkt 4 Ustawy PIT.

Powyższe stanowisko potwierdzają interpretacje indywidualne Ministra Finansów. Przykładem jest tu w szczególności interpretacja indywidualna Ministra Finansów (organ upoważniony: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach) z dnia 10 czerwca 2009 r., Nr. IBPBII/2/415-303/09/NG, w której organ stwierdza:

„dochód osiągnięty z tytułu udziału w spółce

Zgodnie z dyspozycją przepisu art. 30a ust. 1 pkt 4 powołanej ustawy, od uzyskanych dochodów (z kapitałów pieniężnych - przyp. autora) (...) pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych (...)

(...) dywidenda wypłacona przez spółkę z o.o. na rzecz spółki (osobowej - przyp. autora) (...) będzie stanowić dla wspólników (...)przychód z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, przy wypłacie którego spółka z o.o. ma obowiązek potrącić zryczałtowany 19% podatek dochodowy.”

Reasumując, w przypadku wypłaty przez Wnioskodawcę odsetek od pożyczki lub dywidendy na rzecz S. LLC, Wnioskodawca będzie zobowiązany do poboru zryczałtowanego podatku w wysokości 19% od dochodów przypisanych do wspólnika tej spółki, będącego polskim rezydentem podatkowym, na podstawie art. 30a ust 1 pkt 1 i pkt 4 Ustawy PIT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do treści art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz307 ze zm.) przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku. (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł przychodów, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału są równe.

Powyższy przepis wyraża zasadę transparentności spółek osobowych, która oznacza, że spółka osobowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego dlatego dochód osiągany przez spółkę osobową podlega opodatkowaniu na poziomie każdego wspólnika tej spółki. Trzeba przy tym dodać, że przychody z kapitałów pieniężnych stanowią odrębne od działalności gospodarczej źródło przychodów.

Wnioskodawca jest spółką założoną zgodnie z polskim prawem oraz będącą polskim rezydentem podatkowym. Jedynym udziałowcem Wnioskodawcy (tj. posiadającym 100% udziałów) jest spółka prawa amerykańskiego będąca podmiotem hybrydowym, łączącym cechy spółek kapitałowych oraz spółek osobowych. Spółka amerykańska jest traktowana jako transparentna podatkowo, tzn. nie jest podatnikiem podatku dochodowego. Podatnikami od dochodów spółek transparentnych są wówczas ich wspólnicy analogicznie jak w przypadku polskich spółek osobowych.

Wnioskodawca w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zamierza dokonać płatności z tytułu dywidendy i odsetek na rzecz swojego udziałowca z siedzibą na terytorium Stanów Zjednoczonych Ameryki, który dla celów podatkowych wybrał zasadę opodatkowania na poziomie wspólników, zbieżną z regułami opodatkowania spółek osobowych.

Wśród wspólników spółki prawa amerykańskiego będącej podmiotem transparentnym jest osoba, będąca polskimi rezydentami podatkowym.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), odrębnymi źródłami przychodów są określone w pkt 7 tego przepisu kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Katalog przychodów należących do kapitałów pieniężnych wymieniony został w art. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do treści art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się odsetki od pożyczek.

Natomiast w myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni (…).

Od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy z zastrzeżeniem art. 52a, z odsetek od pożyczek, z wyjątkiem gdy udzielanie pożyczek jest przedmiotem działalności gospodarczej (art. 30a ust. 1 pkt 1 ustawy), oraz z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych (art. 30a ust. 1 pkt 4 ww. ustawy).

Zgodnie z art. 30a ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zryczałtowany podatek, o którym mowa w ust. 1 pkt 1-4 oraz pkt 6, 8 i 9, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 5 pkt 1, 2 i 4, ust. 5a i 5d.

Dochodów (przychodów), o których mowa w ust. 1, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 (art. 30a ust. 7 ww. ustawy).

Płatnicy (w tym osoby prawne) są zobowiązani pobierać – zgodnie z art. 41 ust. 1 i 4 ww. ustawy - zryczałtowany podatek od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4-5a i 13 oraz art. 30a ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 5, czyli m.in. także od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z dywidend.

Zgodnie zaś z dyspozycją art. 42 ust. 1 ww. ustawy płatnicy, o których mowa w art. 41, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby.

Na podstawie natomiast art. 42 ust. 1a ustawy, w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 41, są obowiązani przesłać do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, roczne deklaracje, według ustalonego wzoru (PIT-8AR). Przepis art. 38 ust. 1b stosuje się odpowiednio.

Z informacji zawartych we wniosku wynika, że Spółka zamierza dokonywać wypłat z tytułu odsetek od pożyczek i dywidendy na rzecz - swojego udziałowca z siedzibą na terytorium Stanów Zjednoczonych Ameryki, który dla celów podatkowych wybrał zasadę opodatkowania na poziomie wspólników, zbieżną z regułami opodatkowania spółek osobowych. Wśród wspólników spółki prawa amerykańskiego będącej podmiotem transparentnym jest osoba, będąca polskim rezydentem podatkowymi. Dokonując wypłaty świadczenia o którym mowa w art. 30 a ust 1 pkt 1 i pkt 4 ww. ustawy na rzecz podmiotu nieposiadającego rezydencji podatkowej Rzeczpospolitej Polskiej, który nie jest podatnikiem podatku dochodowego (spółka osobowa), należy stosować zasady opodatkowania obowiązujące wspólników spółek osobowych, uwzględniając zasadę proporcjonalności posiadanych udziałów.

Oznacza to, że dochód (przychód) zostanie opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych na tym szczeblu w istniejącej strukturze udziałów (gdy udziałowcami spółki osobowej są inne spółki osobowe), na poziomie którego pojawi się podmiot mający status podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych.

Tym samym, w momencie wypłaty odsetek od pożyczek bądź dywidend, Wnioskodawca będzie zobowiązany do pobrania zryczałtowanego podatku w wysokości 19% od tej części wypłacanych należności, które przypisane zostaną wspólnikowi S. LLC, będącemu polskim rezydentem podatkowym, zgodnie z ww. art. 30a ust. 1 pkt 1 i pkt 4 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odprowadzenia go do właściwego urzędu skarbowego oraz wypełnienia ciążących na Wnioskodawcy obowiązków informacyjnych.

Końcowo - odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji organów podatkowych wskazać należy, iż orzeczenia te dotyczą tylko konkretnych, indywidualnych spraw, podatników w określonym stanie faktycznym i w tych sprawach rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące. Natomiast Organy podatkowe mimo, że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkują się wydanymi rozstrzygnięciami innych organów podatkowych, to nie mają możliwości zastosowania ich wprost, z tego powodu, iż nie stanowią materialnego prawa podatkowego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj