Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-1120/10/KB
z 15 lutego 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/1/415-1120/10/KB
Data
2011.02.15


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
praca
spółka jawna
wspólnik


Istota interpretacji
możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu prowadzonej przez Wnioskodawczynię w formie spółki jawnej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków poniesionych przez tę spółkę tytułem nabycia usług architektonicznych wykonanych przez spółkę cywilną, której Wnioskodawczyni będzie wspólnikiem



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 27 października 2010r. (data wpływu do tut. Biura 03 listopada 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu prowadzonej przez Wnioskodawczynię w formie spółki jawnej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków poniesionych przez tę spółkę tytułem nabycia usług architektonicznych wykonanych przez spółkę cywilną, której Wnioskodawczyni będzie wspólnikiem– jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 03 listopada 2010r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu prowadzonej przez Wnioskodawczynię w formie spółki jawnej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków poniesionych przez tę spółkę tytułem nabycia usług architektonicznych wykonanych przez spółkę cywilną, której Wnioskodawczyni będzie wspólnikiem.

Z uwagi na fakt, iż zakres przedmiotowego wniosku wskazywał, iż dotyczy on także powstania u Wnioskodawczyni, jako wspólnika spółki cywilnej, przychodu z tytułu świadczenia opisanych we wniosku usług architektonicznych, pismem z dnia 10 stycznia 2011r. Znak: IBPBI/1/415-1120/10/KB wezwano Wnioskodawczynię do sprecyzowania żądania w tym zakresie. Na wezwanie to Wnioskodawczyni nie udzieliła jednak odpowiedzi, gdyż zostało ono doręczone zastępczo, w trybie art. 150 Ordynacji podatkowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni jest z zawodu inżynierem architektem. Posiada także udział w spółce jawnej. Przedmiotem działalności tej spółki jest budownictwo, a także usługi architektoniczne. Wnioskodawczyni nie pracowała jednak w charakterze architekta w tej spółce, lecz zawód ten wykonywała i wykonuje dotychczas na podstawie umów o dzieło, zawieranych z niezależną pracownią architektoniczną, działającą w formie spółki cywilnej. W wyniku tej współpracy, Wnioskodawczyni otrzymała propozycję przystąpienia w charakterze wspólnika do ww. spółki cywilnej. Spółka ta będzie w przyszłości wykonywała usługi architektoniczne na rzecz różnych podmiotów, w tym możliwe, że także dla spółki jawnej, której Wnioskodawczyni jest wspólnikiem. Możliwe jest także, że z ramienia ww. spółki cywilnej Wnioskodawczyni będzie bezpośrednio uczestniczyła w wykonaniu takiego projektu dla ww. spółki jawnej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy po przystąpieniu przez Wnioskodawczynię jako wspólnika do spółki cywilnej, koszty usług architektonicznych, wykonywanych przez tę spółkę na rzecz spółki jawnej, której Wnioskodawczyni jest wspólnikiem, będą stanowiły koszty uzyskania przychodów dla wspólników spółki jawnej, czy też zastosowanie znajdzie w tym przypadku art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych...

Zdaniem Wnioskodawczyni, w opisanym stanie przyszłym, koszty usług architektonicznych wykonywanych przez spółkę cywilną będą stanowiły koszty uzyskania przychodów dla wszystkich wspólników spółki jawnej, stanowiąc jednocześnie przychody z udziału w spółce cywilnej dla wspólników tej spółki. Będzie tak także wówczas, gdy Wnioskdoawczyni będzie bezpośrednio uczestniczyła w wykonywaniu projektów architektonicznych na rzecz spółki jawnej. Koszty w spółce jawnej dla poszczególnych wspólników, określa się jako udział w ponoszonych przez spółkę kosztach według proporcji wynikających z umowy spółki, dotyczących podziału zysku. Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochdowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub koszty zachowania oraz zabezpieczenia źródła przychodów, za wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy. Na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy, do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dziaci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej – także małżonków i małoletnich dzieci wspólników.

W opinii Wnioskodawczyni, wykonywanie usług w ramach spółki cywilnej, nie będzie stanowiło pracy własnej, o której mowa w art. 23 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy, gdyż nie będzie to jej praca własna w ramach spółki jawnej lecz przychód realizowany przez spółkę cywilną w ramach prowadzonej odrębnie działalności gospodarczej. Praca ta wykonywana będzie w oparciu o stosunek prawny łączący dwa odrębne podmioty gospodarcze.

Na poparcie swojego stanowiska Wnioskodawczyni powołała:

  • interpretację indywidualną z dnia 22 września 2008r. Znak: ILPB1/415-449/08-2/AG, wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu,
  • wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 27 października 2009r. sygn. akt I SA/Wr 1070/09.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie zaznaczyć należy, iż z uwagi na fakt, iż przedmiotem złożonego wniosku jest zdarzenie przyszłe, przedmiotem niniejszej interpretacji są przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym od dnia 01 stycznia 2011r.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ww. ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Aby zatem dany wydatek mógł zostać zakwalifikowany do kosztów uzyskania przychodu musi spełniać łącznie następujące przesłanki:

  • musi być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
  • nie może być wymieniony w art. 23 ww. ustawy, wśród wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów,
  • musi być należycie udokumentowany.

Generalnie należy przyjąć, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, bądź też zabezpieczenie lub zachowanie tego źródła przychodów, o ile w myśl przepisów ww. ustawy nie podlegają wyłączeniu z tychże kosztów. Przy czym, związek przyczynowy pomiędzy poniesieniem wydatku, a osiągnięciem przychodu bądź zachowaniem lub zabezpieczeniem jego źródła należy oceniać indywidualnie w stosunku do każdego wydatku. Z oceny tego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodu bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów. Zauważyć przy tym należy, iż konieczność poniesienia danego wydatku nie może wynikać z zaniedbań, braku nadzoru lub sprzecznych z prawem działań podatnika.

Koszty poniesione na zachowanie źródła przychodu to koszty, które poniesione zostały, aby przychody z danego źródła przychodów w dalszym ciągu uzyskiwano oraz aby takie źródło w ogóle dalej istniało. Natomiast za koszty służące zabezpieczeniu źródła przychodów należy uznać koszty poniesione na ochronę istniejącego źródła przychodów, w sposób, gwarantujący bezpieczne funkcjonowanie tego źródła. Istotą tego rodzaju kosztów jest więc ich obligatoryjne poniesienie w celu nie dopuszczenia do utraty źródła przychodu w przyszłości.

W myśl art. 23 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - także małżonków i małoletnich dzieci wspólników.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawczyni jest inżynierem architektem. Prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą jako wspólnik spółki jawnej. Przedmiotem działalności tej spółki jest budownictwo oraz usługi architektoniczne. Jednakże w spółce tej Wnioskodawczyni nie wykonywała zawodu architekta. Usługi architektoniczne świadczy na podstawie umów o dzieło, zawieranych z przedsiębiorcami, m.in. ze spółką cywilną. Wnioskodawczyni zamierza przystąpić jako wspólnik do ww. spółki cywilnej. W ramach tej spółki będzie świadczyć, także bezpośrednio, usługi architektoniczne na rzecz spółki jawnej, której jest wspólnikiem.

Z powyższego wynika zatem, iż wskazane we wniosku usługi architektoniczne będą wykonywane na rzecz spółki jawnej na podstawie stosunku prawnego łączącego tę spółkę z innymi podmiotami gospodarczymi, tj. wspólnikami spółki cywilnej.

Biorąc pod uwagę cyt. wyżej przepisy stwierdzić należy, iż w przedstawionym zdarzeniu przyszłym cyt. art. 23 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie znajdzie zastosowania. Usługi architektoniczne zostanią bowiem wykonane na postawie stosunku prawnego łączącego dwa odrębne podmioty gospodarcze, a nie bezpośrednio przez Wnioskodawczynię jako wspólnika spółki jawnej. Wydatki poniesione na ten cel będą zatem mogły stanowić koszty uzyskania przychodu prowadzonej przez Wnioskodawczynię, w formie spółki jawnej, pozarolniczej działalności gospodarczej, o ile będą spełniały wszystkie przesłanki wskazane w cyt. art. 22 ust. 1 ww. ustawy.

Pamiętać przy tym należy, iż Wnioskodawczyni będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu ww. działalności jedynie tę część kosztów, jaka przypada proporcjonalnie na jej udział w zysku spółki jawnej. Stosownie bowiem do treści art. 8 ust. 1 ww. ustawy, w brzmieniu obowiązującym od dnia 01 stycznia 2011r., przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe. Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat (art. 8 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy).

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienić należy, iż w zakresie powstania u Wnioskodawczyni, jako wspólnika spółki cywilnej, przychodu z tytułu świadczenia opisanych we wniosku usług architektonicznych, a także skutków podatkowych związanych ze świadczeniem tych usług dla pozostałych wspólników spółki jawnej oraz spółki cywilnej zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj