Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP2/443-189/11/ICz
z 4 maja 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP2/443-189/11/ICz
Data
2011.05.04



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
odliczanie podatku naliczonego
podatnik
rejestracja
zwolnienia podmiotowe


Istota interpretacji
Prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych przed dniem rejestracji do podatku VAT.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 27 stycznia 2011r. (data wpływu 4 lutego 2011r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych przed dniem rejestracji do podatku VAT - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 lutego 2011r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych przed dniem rejestracji do podatku VAT.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

Wnioskodawca 2 lutego 2010r. rozpoczął wykonywanie działalności gospodarczej, której przeważającym przedmiotem działalności są pozostałe roboty budowlane wykończeniowe (PKD 43.39.Z). Zgodnie z art. 113 ust 9 ustawy o podatku od towarów i usług miał prawo do zwolnienia podmiotowego w podatku VAT, z którego skorzystał. W dniu 18 grudnia 2010r. przekroczył kwotę limitu, o której mowa w art. 113 ust 10 ww. ustawy. Przewidując przekroczenie limitu dnia 17 grudnia 2010 złożył w Urzędzie Skarbowym zgłoszenie rejestracyjne VAT-R wykazując w poz. 38 tego zgłoszenia datę 18 grudnia 2010r. oraz zaznaczając poz. 35.

W dniu 17 grudnia 2010r. na zamówienie Wnioskodawcy określonego towaru (wkrętarki, młotu udarowego, rusztowania ramowego oraz artykułów budowlanych) sprzedawca wystawił fakturę określając termin zapłaty za towary na drugi dzień od dnia wystawienia faktury. Towar wymieniony na fakturze został przez Wnioskodawcę pobrany oraz faktury za towar otrzymał 21 grudnia 2010r. Materiały budowlane wymienione na tych fakturach nie zostały przez Wnioskodawcę zużyte i zostały zinwentaryzowane w dniu 31 grudnia 2010r.

Wszystkie towary wymienione na fakturze są związane z obrotem podlegającym opodatkowaniu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawcy przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup towarów otrzymanych wraz z fakturami po dniu rejestracji i wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych pomimo, że faktury te zostały wystawione przed dniem przekroczenia limitu, o którym mowa w art. 113 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawcy, przysługiwało mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych przed dniem przekroczenia limitu, o którym mowa w art. 113 ust. 10 ustawy a dokumentującymi zakup towarów otrzymanych wraz z tymi fakturami po dniu rejestracji ponieważ:

  • zgodnie z art. 86 ust. 1 prawo do obniżenia kwoty podatku należnego przysługuje o ile towary są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, a od dnia rejestracji świadczy wyłącznie usługi opodatkowane,
  • zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 1 prawo do obniżenia podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres w którym podatnik otrzymał fakturę a faktury otrzymał po dniu przekroczenia limitu, o którym mowa w art. 113 ust 10 ustawy,
  • zgodnie z art. 96 dokonał zgłoszenia rejestracyjnego na dzień przed wykonaniem czynności opodatkowanej po utracie zwolnienia i w momencie składania deklaracji VAT-7 za m-c grudzień 2010 był zarejestrowany jako podatnik VAT czynny,
  • nie mógł dokonać czynności opisanych w art. 113 ust. 5 ustawy polegających na sporządzeniu spisu z natury i przedłożenia go w urzędzie skarbowym, ponieważ na dzień przed dniem utraty zwolnienia nie posiadał towarów wymienionych na fakturach wystawionych w dniu 17 grudnia 2010r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W niniejszej interpretacji dokonano analizy przepisów obowiązujących do 31 grudnia 2010r. bowiem stan faktyczny opisany we wniosku z dnia 27 stycznia 2011r. zaistniał w grudniu 2010r.

Podstawowe uprawnienia podatnika dotyczące obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zostały zawarte w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej również ustawą o VAT, który stanowi, iż w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-5 oraz 11, 12, 16 i 18.

Natomiast w myśl art. 86 ust. 11 ustawy o VAT jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Z kolei art. 86 ust. 13 cyt. ustawy stanowi, iż jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 11, 12, 16 i 18, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

Ustawodawca stworzył zatem podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, m.in. tego, że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług.

I tak stosownie do art. 88 ust. 4 ww. ustawy o VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków określonych w art. 86 ust. 20.

Wskazany przepis przewiduje zatem sankcję w postaci pozbawienia podatnika prawa do obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego w razie niezarejestrowania się, ale nie wskazuje wprost, z jakim momentem – z punktu widzenia braku możliwości odliczenia podatku naliczonego – należy wiązać status podatnika. Z przepisu tego nie wynika bowiem, aby do nabycia prawa do odliczenia podatku naliczonego koniecznym było posiadanie statusu podatnika zarejestrowanego, jako podatnik VAT czynny, w momencie wystawienia/otrzymania faktur zakupu. Jednak w chwili realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego (tj. w chwili złożenia deklaracji dla podatku od towarów i usług), podatnik musi mieć formalny status zarejestrowanego podatnika podatku od towarów i usług.

Art. 96 ust. 1 cyt. ustawy stanowi, iż podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca 2 lutego 2010r. rozpoczął wykonywanie działalności gospodarczej, której przeważającym przedmiotem działalności są pozostałe roboty budowlane wykończeniowe (PKD 43.39.Z). Zgodnie z art. 113 ust 9 ustawy o podatku od towarów i usług miał prawo do zwolnienia podmiotowego w podatku VAT, z którego skorzystał. W dniu 18 grudnia 2010r. przekroczył kwotę limitu, o której mowa w art. 113 ust 10 ww. ustawy. Przewidując przekroczenie limitu dnia 17 grudnia 2010 złożył w Urzędzie Skarbowym zgłoszenie rejestracyjne VAT-R wykazując w poz. 38 tego zgłoszenia datę 18 grudnia 2010r. oraz zaznaczając poz. 35.

W dniu 17 grudnia 2010r. na zamówienie Wnioskodawcy określonego towaru (wkrętarki, młotu udarowego, rusztowania ramowego oraz artykułów budowlanych) sprzedawca wystawił fakturę określając termin zapłaty za towary na drugi dzień od dnia wystawienia faktury. Towar wymieniony na fakturze został przez Wnioskodawcę pobrany. Faktury za towar Wnioskodawca otrzymał 21 grudnia 2010r. Materiały budowlane wymienione na tych fakturach nie zostały przez Wnioskodawcę zużyte i zostały zinwentaryzowane w dniu 31 grudnia 2010r.

Wszystkie towary wymienione na fakturze są związane z obrotem podlegającym opodatkowaniu.

Biorąc pod uwagę powołane przepisy prawa oraz opisany we wniosku stan faktyczny, stwierdzić należy, iż Wnioskodawcy służyło prawo do odliczenia podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc grudzień 2010r. bowiem w tym miesiącu Wnioskodawca otrzymał faktury i towary.

W ustawowym terminie do złożenia deklaracji za grudzień 2010r. tj. do 25 stycznia 2011r. Wnioskodawca był zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego w myśl art. 86 ust. 11 Wnioskodawca mógł również zrealizować w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, tj. do dnia 31 grudnia 2010r..

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj