Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB2/415-910/10-2/WM
z 27 października 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB2/415-910/10-2/WM
Data
2010.10.27


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu --> Wykaz zasad

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
dochód
dochód
koszty uzyskania przychodów
koszty uzyskania przychodów
odpłatne zbycie
odpłatne zbycie
spółki
spółki
umorzenie
umorzenie
umowa darowizny
umowa darowizny


Istota interpretacji
1) W jaki sposób należy określić wysokości kosztów uzyskania przychodu w przypadku zbycia na rzecz osób trzecich udziałów nabytych w drodze darowizny?
2) Czy dla określenia wysokości kosztów uzyskania przychodu w „wartości rynkowej”, w przypadku umorzenia udziałów nabytych w drodze darowizny, należy przyjąć wartość określoną w deklaracji sporządzonej dla celów podatku od spadków i darowizn?



Wniosek ORD-IN 461 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz.770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani Hanny B. przedstawione we wniosku z dnia 27 lipca 2010 r. (data wpływu 29 lipca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z tytułu zbycia udziałów w celu umorzenia nabytych w drodze darowizny – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 lipca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z tytułu zbycia udziałów w celu umorzenia nabytych w drodze darowizny.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Mąż Wnioskodawczyni zamierza darować Jej udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Przedmiotem darowizny będą wszystkie posiadane przez męża udziały w spółce. Wartość rynkowa udziałów dla potrzeb umowy darowizny zostanie określona przez rzeczoznawcę.

Między małżonkami istnieje ustrój wspólności majątkowej. Udziały zostaną przekazane do majątku odrębnego Zainteresowanej.

Przed przyjęciem darowizny Wnioskodawczyni chciałaby zapoznać się z potencjalnymi skutkami związanymi z ewentualnymi przyszłymi decyzjami odnoszącymi się do otrzymanych udziałów, np. zbyciem udziałów na rzecz podmiotów trzecich albo umorzeniem udziałów.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. W jaki sposób należy określić wysokości kosztów uzyskania przychodu w przypadku zbycia na rzecz osób trzecich udziałów nabytych w drodze darowizny...
  2. Czy dla określenia wysokości kosztów uzyskania przychodu w „wartości rynkowej”, w przypadku umorzenia udziałów nabytych w drodze darowizny, należy przyjąć wartość określoną w deklaracji sporządzonej dla celów podatku od spadków i darowizn...


Zdaniem Wnioskodawczyni – w odniesieniu do pytania pierwszego w zakresie zdarzenia przyszłego dotyczącego określenia wysokości kosztów uzyskania przychodu w przypadku zbycia na rzecz osób trzecich udziałów nabytych w drodze darowizny – zgodnie z treścią art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: p.d.o.f.) przychodem z kapitałów pieniężnych jest przychód należny, choćby nie został faktycznie otrzymany, z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną. Przychodem w przypadku zbycia udziałów jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia (art. 17 ust. 2 w zw. z art. 19 ust. 1 p.d.o.f.).

W opinii Zainteresowanej, zgodnie z treścią art. 30b ust. 2 pkt 4 p.d.o.f., dochodem z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub art. 23 ust. 1 pkt 38. W sytuacji, gdy nabycie udziałów nastąpiło w drodze darowizny, przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodu nie znajdzie zastosowania art. 22 ust. 1f p.d.o.f., ponieważ przepis ten dotyczy ustalania wysokości kosztów uzyskania przychodów dla transakcji zbycia udziałów, które zostały objęte przez sprzedającego. Zastosowania nie znajdzie również art. 23 ust. 1 pkt 38 p.d.o.f., zgodnie z którym, w przypadku odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną, za koszt uzyskania przychodu uważa się wartość wydatków na nabycie tych udziałów. Przy nabyciu udziałów w spółce mającej osobowość prawną w drodze darowizny podatnik (nabywca) nie ponosi wydatków na ich nabycie. W przypadku odpłatnego zbycia udziałów nabytych w drodze darowizny nie wystąpią zatem koszty uzyskania przychodu związane z nabyciem udziałów. Przychód do opodatkowania będzie podlegał jedynie obniżeniu o koszty odpłatnego zbycia, jeśli koszty takie wystąpią.

Odnosząc się do pytania drugiego – w zakresie zdarzenia przyszłego dotyczącego określenia wysokości kosztów uzyskania przychodu w „wartości rynkowej”, w przypadku umorzenia udziałów nabytych w drodze darowizny – Wnioskodawczyni wyraziła pogląd, iż kosztem uzyskania przychodu w przypadku umorzenia dobrowolnego lub umorzenia przymusowego nabytych w drodze darowizny udziałów będzie wartość rynkowa udziałów.

Zdaniem Zainteresowanej, będzie to ta wartość, która zostanie przyjęta dla celów podatku od spadków i darowizn w zgłoszeniu SD-Z2 lub zeznaniu SD-3 (w zależności od tego, czy otrzymane udziały korzystały ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn, czy też podlegały opodatkowaniu).

Wnioskodawczyni podaje, iż zgodnie z treścią art. 17 ust. 1 pkt 4 p.d.o.f. za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się między innymi dywidendy i inne przychody z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni. Natomiast zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 1 i pkt 2 p.d.o.f., dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód uzyskany z umorzenie udziałów (pkt 1) i przychód z odpłatnego zbycia udziałów na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (pkt 2). Stosownie do art. 30a ust. 1 pkt 4 p.d.o.f. dochód ten podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 19%, do którego poboru na podstawie art. 41 ust. 4 p.d.o.f będzie zobowiązana spółka, której udziały podlegać będą umorzeniu.

Zdaniem Zainteresowanej, zgodnie z treścią art. 24 ust. 5d p.d.o.f., dochodem z umorzenia udziałów lub akcji w spółkach mających osobowość prawną jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38 p.d.o.f., przy czym jeżeli nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny, koszty ustała się do wysokości wartości z dnia nabycia spadku lub darowizny.

Argumentując słuszność prezentowanego wyżej poglądu Wnioskodawczyni przywołała stanowisko:

  • Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie – wyrażone w interpretacji indywidualnej z dnia 26 maja 2010 r., sygn. IPPB2/415-187/10-2/MR,
  • Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach – wyrażone w interpretacji indywidualnej z dnia 4 lutego 2010 r., sygn. IBPBII/2/415-1124/09/NG,
  • Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy – wyrażone w interpretacji indywidualnej z dnia 18 listopada 2009 r., sygn. ITPB2/415-729/09/MK.


Ponadto, Zainteresowana wskazała, iż wartość, o jakiej mowa w tym przepisie jest obiektywna. Jest to wartość rynkowa udziałów z dnia nabycia darowizny. Na potwierdzenie prawidłowości ww. stwierdzenia, Wnioskodawczyni wskazuje interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 13 maja 2010 r., sygn. IBPBII/2/415-244/10/ŁCz.

Zdaniem Wnioskodawczyni, wartość ta jest tożsama z wartością wynikającą z umowy darowizny, a w konsekwencji jest to ta wartość, która została wskazana w zgłoszeniu SD-Z2 sporządzanym dla celów podatku od spadków i darowizn. Zainteresowana podaje, iż ww. pogląd został wyrażony w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 4 lutego 2010 r., sygn. IBPBII/2/415-1129/09/MM, jak również w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 15 stycznia 2010 r., sygn. IPPB4/415-702/09-5/JK) lub z zeznania SD-3.

Wnioskodawczyni wskazuje, iż art. 24 ust. 5d p.d.o.f. stanowi przepis szczególny w stosunku do uregulowań zawartych w art. 30a ust. 1 pkt 4 w zw. z art. 30a ust. 6 p.d.o.f., w świetle których zryczałtowany podatek w wysokości 19% pobiera się od przychodu bez pomniejszania o koszty uzyskania. Art. 24 ust. 5d p.d.o.f. stanowi wyjątek od ogólnej zasady opodatkowania przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych bez pomniejszania dochodu o koszty uzyskania. Zainteresowana wskazuje, iż ww. tezy znajdują – Jej zdaniem – potwierdzenie w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 4 lutego 2010 r., sygn. IBPBII/2/415-1124/09/NG, jak również interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 23 kwietnia 2010 r., sygn. ITPB2/415-94/10/MK.

W opinii Wnioskodawczyni, bez znaczenia, dla sposobu obliczania wysokości kosztów uzyskania przychodu pozostaje fakt, czy umorzenie udziałów, które Wnioskodawczyni nabyła w drodze darowizny będzie umorzeniem przymusowym, czy dobrowolnym.

Zdaniem Zainteresowanej, ww. pogląd został znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 4 lutego 2010 r., sygn. IBPBlI/2/415-1129/09/MM, interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 19 lutego 2010 r., sygn. IBPBII/2/415-1144/09/AK, interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 9 marca 2010 r., sygn. PPB2/415-765/09-2/AK jak również interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 29 stycznia 2010 r., sygn. IBPBII/2/415-1079/09/ŁCz).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego dotyczącego zarówno określenia wysokości kosztów uzyskania przychodu w przypadku zbycia na rzecz osób trzecich udziałów nabytych w drodze darowizny, jak również określenia wysokości tych kosztów w „wartości rynkowej” – uznaje się za prawidłowe.

Odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawczynię interpretacji indywidualnych organów podatkowych należy stwierdzić, iż wydane zostały w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawczyni.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj