Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-592/10-4/MC
z 2 grudnia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-592/10-4/MC
Data
2010.12.02



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Opodatkowanie dochodów z udziału w zyskach osób prawnych

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
dywidendy
dywidendy
majątek spółki
majątek spółki
nieruchomości
nieruchomości
podatek dochodowy
podatek dochodowy
składniki majątkowe
składniki majątkowe
spółka kapitałowa
spółka kapitałowa
sprzedaż nieruchomości
sprzedaż nieruchomości
transakcja
transakcja
udział
udział
udział kapitałowy
udział kapitałowy
wypłata
wypłata
zwolnienie
zwolnienie


Istota interpretacji
Zwolnienie z opodatkowania otrzymanej dywidendy.



Wniosek ORD-IN 253 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 06.08.2010r. (data wpływu 17.08.2010r.) uzupełnione pismem z dnia 15.10.2010r. (data wpływu 20.10.2010r.) w odpowiedzi na wezwanie z dnia 30.09.2010r. nr IPPB3/423-592/10-2/MC (doręczone w dniu 12.10.2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia z opodatkowania otrzymanej dywidendyjest prawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu 17.08.2010r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia z opodatkowania otrzymanej dywidendy.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W 2010 roku Wnioskodawca posiada udział kapitałowy wyższy niż 10% w innej spółce kapitałowej - dalej określana jako „Spółka zależna”, Spółka zależna zamierza sprzedać innej spółce kapitałowej posiadane nieruchomości. Transakcja ta będzie źródłem zysku, który zostanie przeznaczony na wypłatę dywidendy. Ponieważ będące przedmiotem sprzedaży nieruchomości stanowią, jedyny składnik majątku Spółki zależnej, spółka ta zostanie rozwiązana i zlikwidowana lub udziały w niej zostaną sprzedane.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie

Jakie obowiązki będą ciążyć na Wnioskodawcy w przypadku, gdy łączny okres posiadania przez Wnioskodawcę minimalnej ilości udziałów uprawniających do zwolnienia otrzymanej dywidendy od podatku dochodowego będzie krótszy niż dwa lata...

Zdaniem Wnioskodawcy

Zdaniem Wnioskodawcy, w opisanej powyżej sytuacji, będzie on zobowiązany do zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od otrzymanej dywidendy wraz odsetkami od zaległości podatkowych w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpi utrata przez niego prawa do korzystania ze zwolnienia od podatku.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 ze zm. - dalej „ustawa o CIT”) w przypadku wypłaty dywidendy innej polskiej spółce kapitałowej, uzyskany z tego tytułu dochód, co do zasady podlega zryczałtowanemu opodatkowaniu. Nie uwzględnia się w przychodach dywidendy otrzymanej przez spółkę. Spółka ta wylicza swój dochód i podatek dochodowy na podst. art. 7 ust. 3 pkt 2 ustawy o CIT. Dywidenda nie ma więc wpływu na dochód tej spółki, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Dywidenda wypłacana przez polską spółkę kapitałową dla innej polskiej spółki kapitałowej w określonych sytuacjach podlega zwolnieniu od podatku dochodowego. Warunki umożliwiające zwolnienie określa art. 22 ust 4 ustawy o CIT. Zgodnie z tym przepisem, zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym podlega wypłacana dywidenda, jeżeli m.in.:

  1. spółka otrzymująca dywidendę posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów lub akcji w kapitale spółki wypłacającej dywidendę,
  2. wskazaną powyżej procentową wysokość udziału w spółce wypłacającej taką należność spółka otrzymująca dywidendę posiada nieprzerwanie przez okres dwóch lat (art. 22 ust. 4a ustawy o CIT).

Wskazać przy tym należy, że zgodnie z art. 22 ust. 4b ustawy o CIT, powyższe zwolnienie ma zastosowanie również w przypadku, kiedy okres dwóch lat nieprzerwanego posiadania udziałów lub akcji spółki wypłacającej dywidendę, w wyżej wskazanej wysokości, upływa po dniu uzyskania przez nią tych dochodów (przychodów). W takim więc przypadku, kiedy okres dwóch lat nieprzerwanego posiadania przez spółkę otrzymującą dywidendę udziałów lub akcji spółki wypłacającej dywidendę - w chwili takiej wypłaty - jeszcze nie upłynął, płatnik, dokonując wypłaty tej dywidendy, stosuje wobec niej zwolnienie podatkowe i nie potrąca podatku dochodowego. Należy jednak pamiętać, że w przypadku, kiedy spółka otrzyma już dywidendę ale nie dochowa warunku posiadania udziałów (akcji) przez dwa lata, wówczas to ta spółka, a nie płatnik, zobowiązana będzie do zapłaty 19% podatku od tej dywidendy. Zobowiązana będzie również do zapłaty odsetek za zwłokę, które powinna naliczyć od następnego dnia po dniu, w którym po raz pierwszy skorzystała ze zwolnienia do dnia zapłaty podatku. Obie te kwoty - kwotę należnego podatku od otrzymanej dywidendy oraz kwotę odsetek za zwlokę - spółka zobowiązana będzie zapłacić do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym utraciła prawo do zwolnienia (art. 22 ust. 4b ustawy o CIT).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, 09-402 Płock, ul. 1 Maja 10.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj