Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1/443-1011/10-4/ISZ
z 5 stycznia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1/443-1011/10-4/ISZ
Data
2011.01.05



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Wyłączenia

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane


Słowa kluczowe
faktura VAT
faktura VAT
podstawa opodatkowania
podstawa opodatkowania
zbycie
zbycie
zorganizowana część przedsiębiorstwa
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Istota interpretacji
Zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa - sekcji piłki ręcznej.



Wniosek ORD-IN 452 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 27.09.2010 r. (data wpływu 30.09.2010 r.), uzupełnionym w dniu 06.12.2010 r. (data wpływu 07.12.2010 r.) na wezwanie tut. Organu z dnia 29.11.2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30.09.2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Wniosek uzupełniony został pismem z dnia 06.12.2010r. (data wpływu 07.12.2010 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie Organu z dnia 29.11.2010 r.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

A. Spółka Akcyjna wykonywała zadania statutowe w zakresie uprawiania profesjonalnego sportu w piłkę nożną i piłkę ręczną. W celu realizacji zadań i osiągania wyników sportowych we współzawodnictwie krajowym i zagranicznym, Spółka zatrudniała zawodników sekcji piłki nożnej i sekcji piłki ręcznej, zatrudniała kadrę szkoleniową, zaopatrywała w sprzęt sportowy, sprawowała opiekę medyczną. Jedynym akcjonariuszem A. jest gmina-miasto. Zarząd A. postanowił rozdzielić sekcję nożną od ręcznej i zwrócił się do akcjonariusza o utworzenie jednoosobowej spółki pod nazwą „Sekcja Piłki Ręcznej -A. Spółka Akcyjna z siedzibą w P.”.

W dniu 24.05.2010 r. nadzwyczajne walne zgromadzenie Spółki A. wyraziło zgodę na utworzenie nowej spółki. Dnia 08.06.2010 roku w celu prowadzenia działalności w formie profesjonalnego klubu sportowego, zawiązana została Spółka pod firmą: Sekcja Piłki Ręcznej -A. Spółka Akcyjna.

Założycielem Spółki została A. Kapitał zakładowy nowo powstałej Spółki wyniósł 100 000 (sto tysięcy) złotych i dzielił się na akcje, które objęła A. pokrytym wkładem pieniężnym. Sekcja Piłki Ręcznej - A., w dniu 25.06.2010 roku została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym. W dniu 20.07.2010 roku odbyło się posiedzenie nadzwyczajnego walnego zgromadzenia Spółki A., na którym nadzwyczajne zgromadzenie wspólników wyraziło zgodę na zbycie przez Spółkę A. akcji spółki Sekcja Piłki Ręcznej S.A. na rzecz gminy miasta. Również 20.07.2010 roku podpisana została umowa sprzedaży akcji pomiędzy gminą-miasto a P. S.A.

Następnie w dniu 04.08.2010 roku zawarta została umowa sprzedaży pomiędzy A. jako sprzedawcą, a Sekcją Piłki Ręcznej -A. jako kupującym zespół składników majątkowych i niemajątkowych, związanych z prowadzeniem Sekcji Piłki Ręcznej A., a mianowicie; składniki majątku trwałego, wyposażenia, zawodników i sztabu szkoleniowo-organizacyjnego, zobowiązania wobec zawodników i licencja na udział w rozgrywkach ekstraklasy piłki ręcznej, prawa do korzystania ze znaku słowno-graficznego i inne umowy cywilno - prawne.

Przedmiot umowy został wyceniony przez biegłego rzeczoznawcę. Rzeczoznawca ustalił jedną wartość jako cenę łączną. Umowa weszła w życie od dnia 01.08.2010 roku.

W części umowy dotyczącej zobowiązań związanych z zawarciem i wykonaniem umowy strony ustaliły, że wszelkie roszczenia, wynikające z umów powstałych przed datą zawarcia niniejszej umowy nie podlegają przeniesieniu na kupującego. Wnioskodawca nadmienia, że sekcja piłki ręcznej w strukturach A. i w księgach handlowych miała wyodrębnione przychody w układzie rodzajowym, wyodrębnione koszty w układzie rodzajowym i wyodrębnione środki trwałe i wyposażenie. Nie sporządzała oddzielnego bilansu. Sekcja piłki ręcznej była w stanie prowadzić działalność jako wyodrębniony podmiot.

A. w okresie od założenia Spółki Sekcja Piłki Ręcznej - A., tj. od 08.06.2010 roku do dnia 01.08.2010 roku, tj. do dnia obowiązywania umowy sprzedaży pokrywała wydatki związane z bieżącym prowadzeniem sekcji piłki ręcznej jako pozostałe koszty operacyjne.

W uzupełnieniu stanu faktycznego w zakresie podatku od towarów i usług Wnioskodawca dodał, że A. do czasu powołania nowej Spółki Sekcja Piłki Ręcznej A. była dwu sekcyjna. Uprawiała sport profesjonalny i szkoliła młodzież w zakresie gry w piłkę nożną i piłkę ręczną.

Piłka ręczna w A. była wyodrębniona w ewidencji księgowej oraz kadrowej. W ewidencji księgowej wydzielono konta do ewidencji przychodów, kosztów rodzajowych, wyodrębniono środki trwałe i wyposażenie. W ewidencji kadrowej pracownicy piłki ręcznej przyporządkowani byli do odpowiedniego stanowiska kosztów. Tego rodzaju ewidencja zdarzeń prowadzonej działalności sportowej pozwalała na przyporządkowanie do majątku piłki ręcznej przychodów, kosztów, należności i zobowiązań.

W odniesieniu do ustawy o podatku od towarów i usług art. 2 pkt 27e sekcja piłki ręcznej nie była wyodrębnionym oddziałem, wydziałem, nie sporządzała oddzielnego bilansu, zarządzana była przez zarząd A. jednak po wydzieleniu się jako oddzielna spółka i nabyciu od A. zespołu składników majątkowych i niemajątkowych składających się na sekcję piłki ręcznej (w tym pracownicy) na podstawie umowy sprzedaży nr 1 z dnia 04.08.2010 r. była w stanie prowadzić działalność jako wyodrębniony podmiot.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy sprzedaż zespołu składników majątkowych i niemajątkowych składających się na sekcję piłki ręcznej ustalona przez biegłego rzeczoznawcę, jako cena łączna można uznać jako zorganizowaną część przedsiębiorstwa i zastosować art. 6 ustawy o podatku od towarów i usług...

Ponieważ sekcja piłki ręcznej w strukturze A. nie była wyodrębniona finansowo, nie sporządzała oddzielnego bilansu, przychód ze sprzedaży składników majątkowych i niemajątkowych składających się na sekcję piłki ręcznej nie podlega zwolnieniu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej „ustawą o VAT”, opodatkowaniu ww. podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się, co do zasady, przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Jednocześnie przepisem art. 6 ustawy o VAT ustawodawca wyłączył wymienione w tym przepisie czynności spod działania tej ustawy. Są tutaj wskazane te czynności, które, co do zasady, należą do grupy czynności podlegających opodatkowaniu, mieszcząc się w zakresie odpłatnej dostawy towarów czy też odpłatnego świadczenia usług. Z uwagi jednakże na stosowne wyłączenie, czynności te - chociaż można je zakwalifikować jako odpłatną dostawę towarów czy też odpłatne świadczenie usług - nie podlegają opodatkowaniu.

W myśl art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Wyłączenie zatem stosowania ustawy o podatku od towarów i usług przewidziane w przepisie art. 6 pkt 1 tej ustawy obejmuje jednakże tylko te czynności zrównane z pojęciem dostawy towarów, których przedmiotem jest przedsiębiorstwo lub zorganizowana część przedsiębiorstwa.

Należy zauważyć, że ustawa o podatku od towarów i usług, definiuje pojęcie zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Mianowicie, zgodnie z przepisem art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa należy rozumieć organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

W świetle powyższego podstawowym wymogiem jest więc to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Warunkiem niezbędnym jest także wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie, które to wydzielenie ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych). Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa występuje w strukturze organizacyjnej podatnika. Ocena ta musi być dokonywana według podstawowego kryterium tj. ustalenia jaką rolę składniki majątkowe i związane z nimi prawa materialne odgrywały w funkcjonowaniu dotychczasowego przedsiębiorstwa (na ile stanowiły wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość). Wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W sytuacji wyodrębnienia finansowego możliwe jest oddzielenie finansów przedsiębiorstwa od finansów jego zorganizowanej części. Odnośnie wyodrębnienia funkcjonalnego to kryterium to sprowadza się do ustalenia, czy wyodrębniona organizacyjnie całość jest w stanie przejąć zadania oraz samodzielnie funkcjonować na rynku.

Ponadto wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Powyższe oznacza, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest nie tylko wyodrębniona organizacyjnie, ale również posiada wewnętrzną samodzielność finansową.

Na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy więc do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są wszystkie następujące przesłanki:

  1. istnienie zespołu składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,
  2. zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
  3. składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,
  4. zespół tych składników może stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania gospodarcze.

Aby zatem w rozumieniu przepisów podatkowych, określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym. Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

Brak zaistnienia którejkolwiek z omawianych powyżej przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych przedsiębiorstwa za jego zorganizowaną część w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.

Z przedstawionego we wniosku opisu zaistniałego stanu faktycznego wynika, iż A. Spółka Akcyjna wykonywała zadania statutowe w zakresie uprawiania profesjonalnego sportu w piłkę nożną i piłkę ręczną. Wnioskodawca w dniu 08.06.2010 r. założył spółkę pod firmą: Sekcja Piłki Ręcznej - A. Spółka Akcyjna.

Następnie w dniu 04.08.2010 roku zawarta została umowa sprzedaży pomiędzy Wisłą P S.A. jako sprzedawcą, a Sekcją Piłki Ręcznej - A., jako kupującym zespół składników majątkowych i niemajątkowych, związanych z prowadzeniem Sekcji Piłki Ręcznej A., a mianowicie; składniki majątku trwałego, wyposażenia, zawodników i sztabu szkoleniowo-organizacyjnego, zobowiązania wobec zawodników i licencja na udział w rozgrywkach ekstraklasy piłki ręcznej, prawa do korzystania ze znaku słowno-graficznego i inne umowy cywilno - prawne.

W części umowy dotyczącej zobowiązań związanych z zawarciem i wykonaniem umowy strony ustaliły, że wszelkie roszczenia, wynikające z umów powstałych przed datą zawarcia niniejszej umowy nie podlegają przeniesieniu na kupującego. Wnioskodawca nadmienia, że sekcja piłki ręcznej w strukturach A. i w księgach handlowych miała wyodrębnione przychody w układzie rodzajowym, wyodrębnione koszty w układzie rodzajowym i wyodrębnione środki trwałe i wyposażenie. Nie sporządzała oddzielnego bilansu.

Sekcja piłki ręcznej była w stanie prowadzić działalność jako wyodrębniony podmiot.

W uzupełnieniu stanu faktycznego w zakresie podatku od towarów i usług Wnioskodawca dodał, że A. do czasu powołania nowej Spółki Sekcja Piłki Ręcznej A. była dwu sekcyjna. Piłka ręczna w A. S.A. była wyodrębniona w ewidencji księgowej oraz kadrowej. W ewidencji księgowej wydzielono konta do ewidencji przychodów, kosztów rodzajowych, wyodrębniono środki trwałe i wyposażenie. W ewidencji kadrowej pracownicy piłki ręcznej przyporządkowani byli do odpowiedniego stanowiska kosztów. Tego rodzaju ewidencja zdarzeń prowadzonej działalności sportowej pozwalała na przyporządkowanie do majątku piłki ręcznej przychodów, kosztów, należności i zobowiązań.

Sekcja piłki ręcznej nie była wyodrębnionym oddziałem, wydziałem, nie sporządzała oddzielnego bilansu, zarządzana była przez zarząd A. jednak po wydzieleniu się jako oddzielna spółka i nabyciu od A. zespołu składników majątkowych i niemajątkowych składających się na sekcję piłki ręcznej (w tym pracownicy) na podstawie umowy sprzedaży nr 1 z dnia 04.08.2010 r. była w stanie prowadzić działalność jako wyodrębniony podmiot.

Mając na uwadze przedstawiony opis zdarzenia, jak również przywołane przepisy prawa należy stwierdzić, iż pojęcie zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie może obejmować dowolnej części danego przedsiębiorstwa, lecz tylko tę część, która spełnia wszystkie kryteria wskazane w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.

W sytuacji więc, gdy istnieją zobowiązania wygenerowane przez sekcję piłki ręcznej, winny one wchodzić do masy majątkowej stanowiącej zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Należy wskazać, iż z przepisu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT definiującego zorganizowaną część przedsiębiorstwa wynika, że obejmuje ona także zobowiązania.

Zgodnie z przepisem art. 2 pkt 27e ww. ustawy, zorganizowana część przedsiębiorstwa oznacza "organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania".

Podkreślenia wymaga przy tym, iż definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa występuje wyłącznie na gruncie prawa podatkowego i nie jest znana prawu cywilnemu. Wyraża ona zatem ekonomiczne rozumienie przedsiębiorstwa (jego zorganizowanej części) jako całości gospodarczej, pojmowanej jako aktywa i obciążające je pasywa, w oderwaniu od prawnoformalnych aspektów dokonywania transakcji (tj. odmiennych zasad przenoszenia pasywów). Taka definicja uwzględnia uwarunkowania gospodarcze transakcji polegającej na zbyciu przedsiębiorstwa (jego zorganizowanej części), na której wartość zawsze wpływają zobowiązania związane z przedsiębiorstwem (jego zorganizowaną częścią).

Wnioskodawca zbywając jedną z sekcji sportowych, tj. sekcję piłki ręcznej, mającą generować zorganizowaną część jego przedsiębiorstwa winien uwzględnić w tej transakcji wszystkie składniki majątkowe tej wydzielonej części majątku, razem z jego aktywami i pasywami.

Chociaż ustawodawca nie konkretyzuje, jakie zobowiązania należy uznać za funkcjonalnie związane z działalnością gospodarczą zbywcy, w doktrynie przyjmuje się, iż chodzi tu o wszystkie ekonomicznie uzasadnione zobowiązania związane z działalnością gospodarczą zbywającego. Są to zatem wszystkie długi , które wpływają na funkcjonowanie wyodrębnionej części przedsiębiorstwa. Na pojęcie przedmiotowych długów składają się co do zasady długi, które:

Należy stwierdzić, iż wyłączenie z masy majątkowej będącej częścią przedsiębiorstwa Wnioskodawcy – zobowiązań powoduje pozbawienie wydzielonego kompleksu majątkowego cechy zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Wskazania wymaga, iż art. 2 pkt 27e ustawy o VAT nie określa katalogu składników majątku przedsiębiorstwa, których wydzielenie bądź pozostawienie w przedsiębiorstwie pozwalałoby w każdym przypadku ex lege ustalić, iż doszło do wyodrębnienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Oznacza to, iż każdy stan faktyczny powinien być oceniany indywidualnie.

Zdaniem Organu konsekwencją finansowego wyodrębnienia majątku mającego stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest konieczność przypisania do tego majątku również wszelkich zobowiązań związanych ze składnikami tego majątku. Zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest zatem możliwe tylko w przypadku, gdy na nabywcę zostaną przeniesione także wszystkie zobowiązania wcześniej jej przypisane.

W sytuacji Wnioskodawcy wykluczenie zobowiązań (wynikających z umów powstałych przed datą zawarcia niniejszej umowy sprzedaży), ze zbywanego majątku, łamie zasadę przeniesienia agregatu składników należącego do jednego podmiotu na inny podmiot.

Pomimo, faktu iż wydzielona część przedsiębiorstwa, w pewnych warunkach mogłaby prowadzić samodzielną działalność gospodarczą nie sposób w świetle art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, uznać tej części za zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Należy wskazać, iż nabycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest nabyciem ogółu praw i obowiązków związanych z prowadzeniem tej części przedsiębiorstwa, czyli nabywający wstępuje w prawnie wyodrębniony majątek swego poprzednika. Z nabyciem praw związane jest także przejęcie długów. Na nabywcę zorganizowanej części przedsiębiorstwa winny przejść zobowiązania i obciążenia związane z tą częścią przedsiębiorstwa, gdyż stanowią one składniki przedsiębiorstwa.

Z zawartych we wniosku informacji wynika więc, że nie doszło do pełnego wyodrębnienia majątku związanego z działalnością sekcji piłki ręcznej, gdyż wykluczone zostały zobowiązania wynikające z umów powstałych przed datą zawarcia umowy sprzedaży. W rezultacie nie można powiedzieć, że w opisanym przez Spółkę zaistniałym stanie faktycznym doszło do wydzielenia zespołu składników majątkowych mogących potencjalnie stanowić niezależnie funkcjonujące na rynku przedsiębiorstwo. O tym czy doszło do wyodrębnienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa decyduje pełen zakres zbywanego majątku, praw i zobowiązań, wyodrębnienie to musi dotyczyć zorganizowanej części przedsiębiorstwa jako całości, a nie tylko niektórych jej składników, nawet o znacznej wartości.

Zatem całokształt okoliczności przedstawionych przez Wnioskodawcę nie wskazuje, aby przedmiotem sprzedaży była zorganizowana część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż jak wskazuje Spółka nie doszło do cesji zobowiązań. W związku z powyższym w nieniejszej sprawie nie ma zastosowania art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

Mając na uwadze powyższe stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj