Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB4/423-66/10-2/DS
z 22 września 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB4/423-66/10-2/DS
Data
2010.09.22



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Sprzedaż nieruchomosci i praw majątkowych

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Zasady szczegółowe dokonywania odpisów amortyzacyjnych


Słowa kluczowe
aktywa
aktywa
odpłatne zbycie
odpłatne zbycie
prawa majątkowe
prawa majątkowe
roszczenia
roszczenia
spółki
spółki
środek trwały
środek trwały
wartości niematerialne i prawne
wartości niematerialne i prawne
wierzytelność
wierzytelność
wkłady niepieniężne
wkłady niepieniężne
zbycie udziału
zbycie udziału


Istota interpretacji
akie będą po stronie Spółki konsekwencje w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych działań polegających na:
1) wniesieniu wymienionych aktywów w postaci wkładu niepieniężnego do spółek zależnych,
2) odpłatnym zbyciu udziałów / akcji spółek zależnych objętych w zamian za wkład niepieniężny, w sytuacji gdyby Spółka zdecydowała się na taki krok?



Wniosek ORD-IN 561 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 28 czerwca 2010 r. (data wpływu 01 lipca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie konsekwencji podatkowych działań polegających na:

  1. wniesieniu aktywów w postaci wkładu niepieniężnego do spółek zależnych w postaci:
    • środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych – jest prawidłowe,
    • nabytych praw majątkowych, które nie stanowią wartości niematerialnych i prawnych – jest prawidłowe,
    • nabytych odpłatnie przez Spółkę wierzytelności wobec podmiotów trzecich, jeśli przy ich wniesieniu zostanie poniesiona strata – jest nieprawidłowe,
    • nabytych odpłatnie przez Spółkę wierzytelności wobec podmiotów trzecich, jeśli przy ich wniesieniu zostanie ustalony dochód podatkowy, bądź przychód odpowiadać będzie poniesionym wydatkom – jest prawidłowe,
    • przysługujących Spółce roszczeń o odszkodowania / kary umowne – jest prawidłowe,
  2. odpłatnym zbyciu udziałów / akcji spółek zależnych objętych w zamian za wkład niepieniężny – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 01 lipca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie konsekwencji podatkowych działań polegających na wniesieniu aktywów w postaci wkładu niepieniężnego do spółek zależnych oraz odpłatnym zbyciu udziałów / akcji spółek zależnych objętych w zamian za wkład niepieniężny.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Spółka w zakresie swej działalności zajmuje się nabywaniem wymagalnych wierzytelności z tytułu działalności leasingowej.

Przeprowadzając obecnie restrukturyzację, Spółka rozważa wniesienie swoich wybranych aktywów w formie wkładu pieniężnego / niepieniężnego do swojej spółki zależnej / spółek zależnych (dalej: „spółka zależna” lub „spółki zależne”).

Również w przyszłości Spółka może w ramach porządkowania aktywów i optymalizowania struktury biznesowej wnosić takie aktywa w formie wkładu do spółek zależnych. Spółki zależne będą zorganizowane w formie spółek z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „spółki z o.o.”) lub spółek akcyjnych (dalej: „spółki akcyjne”). Spółka może wnosić do spółek zależnych następujące aktywa w formie wkładu niepieniężnego:

  • środki trwałe,
  • wartości niematerialne i prawne,
  • nabyte prawa majątkowe, które nie stanowią wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z przepisami podatkowymi,
  • nabyte odpłatnie przez Spółkę wierzytelności wobec podmiotów trzecich (niektóre po bezskutecznym postępowaniu egzekucyjnym lub nieściągalne z innych powodów),
  • przysługujące Spółce roszczenia o odszkodowania / kary umowne.

Ponadto, do spółek zależnych mogą być wnoszone wkłady w formie pieniężnej.

W zamian za wymienione powyżej wkłady Spółka będzie obejmowała udziały / akcje w spółkach zależnych. Spółka nie wyklucza możliwości późniejszego zbycia objętych w powyższy sposób udziałów / akcji spółek zależnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jakie będą po stronie Spółki konsekwencje w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych działań polegających na:

  1. wniesieniu wymienionych aktywów w postaci wkładu niepieniężnego do spółek zależnych,
  2. odpłatnym zbyciu udziałów / akcji spółek zależnych objętych w zamian za wkład niepieniężny, w sytuacji gdyby Spółka zdecydowała się na taki krok...

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pkt nr 1.

Skutki wniesienia wkładu niepieniężnego do spółek zależnych.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 w związku z art. 14 ust. 1 - 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w przypadku objęcia udziałów / akcji w zamian za wkład niepieniężny przychodem dla wnoszącego wkład niepieniężny jest nominalna wartość objętych udziałów / akcji w spółce kapitałowej, przy czym wartość rynkowa aktywów wnoszonych w formie wkładu niepieniężnego powinna odpowiadać wartości nominalnej objętych udziałów / akcji.

Tym samym, Spółka będzie zobowiązana do rozpoznania przychodu w wysokości nominalnej wartości objętych w spółce zależnej udziałów / akcji. Przychód ten powinien zostać rozpoznany przez Spółkę w dniu wpisania podwyższenia kapitału zakładowego spółki kapitałowej do Krajowego Rejestru Sądowego, zgodnie z art. 12 ust. 1b pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Powyższemu przychodowi uzyskanemu w związku z wniesieniem wkładu niepieniężnego do spółki zależnej towarzyszyło będzie prawo do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów celem ustalenia prawidłowego wyniku podatkowego.

Zgodnie z art. 15 ust. 1j pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w przypadku, gdy przedmiotem wkładu niepieniężnego są środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości wartości początkowej przedmiotu wkładu, zaktualizowanej zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszonej o dokonaną przed wniesieniem tego wkładu sumę odpisów amortyzacyjnych.

W przypadku wniesienia do spółki kapitałowej w formie wkładu niepieniężnego innych składników majątkowych (np. nabytych wierzytelności) koszt ustała się zgodnie z art. 15 ust. 1j pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, czyli w wysokości faktycznie poniesionych, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, wydatków na nabycie składników majątku wnoszonych jako wkład niepieniężny.

Mając jednakże na uwadze wskazany powyżej przepis art. 15 ust. 1j tej ustawy, wniesienie przez Spółkę do spółek zależnych np. roszczeń Spółki o odszkodowania / kary umowne wobec swoich kontrahentów, z uwagi na brak wydatków na nabycie, nie będzie wiązało się z powstaniem po stronie Spółki kosztu uzyskania przychodu.

W związku z powyższym, Spółka będzie zobowiązana do rozpoznania dochodu do opodatkowania w wysokości różnicy między wartością nominalną udziałów / akcji a odpowiednio (i) wartością początkową środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych pomniejszoną o odpisy amortyzacyjne, (ii) wydatkami na nabycie innych składników majątku (o ile wydatki takie zostały poniesione). W przypadku odwrotnym, tj. gdy (i) wartość początkowa środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych pomniejszona o odpisy amortyzacyjne (ii) lub wydatki na nabycie składników majątku będą wyższe niż nominalna wartość objętych udziałów / akcji, Spółka będzie uprawniona do rozpoznania wyniku ujemnego.

Ustalenie wyniku na objęciu udziałów / akcji w zamian za wkład niepieniężny prezentuje Przykład 1.

Przykład 1

  1. Przedmiot wkładu: środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne
    Przychód podatkowy = nominalna wartość objętych udziałów / akcji = 100
    Koszt podatkowy = wartość początkowa środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych pomniejszona o odpisy amortyzacyjne = 90
    Podstawa opodatkowania = 100 – 90 = 10
  2. Przedmiot wkładu: nabyte wierzytelności
    Przychód podatkowy = nominalna wartość objętych udziałów / akcji = 100
    Koszt podatkowy = wydatki na nabycie wierzytelności = 105
    Podstawa opodatkowania = 100 - 105 = -5
  3. Przedmiot wkładu: roszczenie o odszkodowania / kary umowne
    Przychód podatkowy = nominalna wartość objętych udziałów / akcji = 100
    Koszt podatkowy = wydatki na nabycie roszczenia = 0
    Podstawa opodatkowania = 100 - 0 = 100

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pkt nr 2.

Skutki odpłatnego zbycia udziałów / akcji spółek zależnych objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych jest, co do zasady, wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Jeżeli jednak cena bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiegu od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej.

Zgodnie z ust. 2 powyższego artykułu, wartość rynkową określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia.

Zgodnie z art. 15 ust. 1k ww. ustawy, w przypadku odpłatnego zbycia udziałów / akcji objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, na dzień zbycia tych udziałów / akcji koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości nominalnej wartości objętych udziałów / akcji.

Mając na uwadze powyższe regulacje, Spółka będzie zobowiązana do rozpoznania dochodu do opodatkowania w wysokości różnicy między ceną udziałów / akcji określoną w umowie, a wartością nominalną zbywanych udziałów / akcji. Spółka będzie uprawniona do rozpoznania straty w przypadku, gdy nominalna wartość udziałów / akcji będzie wyższa niż cena określona w umowie.

Ustalenie wyniku na odpłatnym zbyciu udziałów / akcji objętych za wkład niepieniężny prezentuje Przykład 2.

Przykład 2

Przychód podatkowy = cena określona w umowie równa wartości rynkowej = 115

Koszt podatkowy = nominalna wartość objętych udziałów / akcji = 100

Podstawa opodatkowania = 115 - 100 = 15

Podsumowując, transakcja objęcia udziałów / akcji w zamian za wkład niepieniężny, a następnie zbycia tych udziałów / akcji jest opodatkowana dwuetapowo. W związku z czym, Spółka powinna rozpoznać wynik na przedmiotowej transakcji:

  1. w wysokości różnicy między wartością nominalną udziałów / akcji, a odpowiednio (i) wartością początkową środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych pomniejszoną o odpisy amortyzacyjne, (ii) wydatkami na nabycie innych składników majątku (o ile wydatki takie zostaną poniesione) - na etapie wniesienia wkładu niepieniężnego i objęcia udziałów / akcji, oraz
  2. w wysokości różnicy między ceną udziałów / akcji określoną w umowie, a wartością nominalną zbywanych udziałów / akcji - na etapie zbycia udziałów akcji.

Odpowiedź na pkt nr 1.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego, w zakresie pkt nr 1, uznaje się za nieprawidłowe w części dotyczącej konsekwencji podatkowych działań polegających na wniesieniu aktywów w postaci wkładu niepieniężnego do spółek zależnych w postaci nabytych odpłatnie przez Spółkę wierzytelności wobec podmiotów trzecich, jeśli przy ich wniesieniu zostanie ustalona strata podatkowa, zaś w pozostałej części uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. (t. j. Dz. U. z 2000 Nr 54, poz. 654 ze zm.), przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

Stosownie do ust. 2 tegoż artykułu, dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy, przychodem, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, jest m.in. nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część; przepisy art. 14 ust. 1 - 3 stosuje się odpowiednio.

Datą wystąpienia tego przychodu, zgodnie z art. 12 ust. 1b tej ustawy, będzie dzień:

  1. zarejestrowania spółki kapitałowej, jeżeli aport jest wnoszony w celu utworzenia spółki,
  2. dokonania wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego o podwyższeniu kapitału zakładowego, jeżeli aport wnoszony jest do istniejącej spółki w celu podwyższenia kapitału zakładowego,
  3. wydania dokumentów akcji, jeżeli objęcie akcji związane jest z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego.

Źródłem powstania przychodu opisanego w przedmiotowym przepisie, powstającego po stronie udziałowca (podmiotu wnoszącego aport), jest objęcie udziałów (akcji), wkładów w zamian za wkłady niepieniężne (aporty), z wyłączeniem przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Przychodem nazwanym w tym przepisie jest nominalna, a więc deklarowana, ustalona w umowie lub w statucie, wartość udziałów (akcji), wkładów.

Sposób ustalenia kosztów uzyskania ww. przychodu, ustalanych na dzień objęcia udziałów (akcji), wkładów, jest zróżnicowany w zależności od tego co było przedmiotem wkładu niepieniężnego.

Zgodnie bowiem z art. 15 ust. 1j ww. ustawy, w przypadku objęcia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część - na dzień objęcia tych udziałów (akcji), wkładów - ustala się koszt uzyskania przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 7, w wysokości:

  1. wartości początkowej przedmiotu wkładu, zaktualizowanej zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszonej o dokonaną przed wniesieniem tego wkładu sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1, jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne,
  2. wartości:
    1. nominalnej wnoszonych w formie wkładu niepieniężnego udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni, w przypadku gdy zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część,
    2. określonej zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8, w przypadku gdy udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni, które są wnoszone w formie wkładu niepieniężnego, nie zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny,
    3. określonej zgodnie z ust. 1k, w przypadku gdy udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni, które są wnoszone w formie wkładu niepieniężnego, zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części
    • jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni,
  3. faktycznie poniesionych, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, wydatków na nabycie innych niż wymienione w pkt 1 i 2 składników majątku podatnika - jeżeli przedmiotem wkładu są te inne składniki.

W myśl art. 15 ust. 1o tej ustawy, jeżeli podatnik w związku z obejmowaniem udziałów (akcji) w zamian za wkład niepieniężny poniósł wydatki związane z objęciem tych udziałów (akcji), to wydatki te powiększają koszty uzyskania przychodów, o których mowa w ust. 1j.

Odnosząc powyższe do przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, iż:

  • jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne – kosztem uzyskania przychodów jest wartość początkowa ww. składników majątku trwałego, pomniejszona o sumę dokonanych przed wniesieniem wkładu odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1 ww. ustawy (wartość początkową należy również pomniejszyć o odpisy amortyzacyjne, które zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy nie stanowiły kosztów uzyskania przychodów);
  • jeżeli przedmiotem wkładu są inne składniki niż środki trwałe, wartości niematerialne i prawne, udziały (akcje) lub wkłady, kosztem uzyskania przychodów są faktycznie poniesione, niezaliczone do kosztów uzyskania przychodów, wydatki na nabycie tych składników majątku, np. wskazane przez Spółkę prawa majątkowe.

Należy zwrócić również uwagę, że jeżeli Spółka nie poniosła wydatków na nabycie składnika majątku stanowiącego aport (w przedmiotowym przypadku będą to przysługujące roszczenia o odszkodowania, kary umowne), to nie rozpozna też kosztu uzyskania przychodów.

Reasumując, Spółka obejmując udziały / akcje spółki zależnej w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, będzie zobowiązana na dzień tego objęcia rozpoznać przychód w wysokości nominalnej objętych udziałów / akcji.

Przychód ten podlegać będzie pomniejszeniu o koszty jego uzyskania, które stanowić będą:

  • wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych pomniejszoną o odpisy amortyzacyjne, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – w przypadku gdy przedmiotem aportu będą środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne,
  • wydatki faktycznie poniesione na nabycie składników majątkowych, niezaliczone do kosztów uzyskania przychodów – w przypadku gdy wkład niepieniężny obejmował te inne składniki.

Jeżeli Spółka nie poniosła wydatków na nabycie składnika będącego przedmiotem aportu, to nie rozpozna z tego tytułu kosztu podatkowego.

Jednocześnie ustalone w powyższy sposób koszty uzyskania przychodów winny zostać zwiększone o wydatki poniesione w związku z przedmiotowym objęciem udziałów / akcji.

Różnica pomiędzy przychodem a kosztem jego uzyskania stanowić będzie dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. W sytuacji, gdy koszty podatkowe przekroczą sumę przychodów, różnica będzie stratą podatkową.

Odnosząc się natomiast do ustalania kosztu uzyskania przychodu przy wniesieniu wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej w postaci nabytych odpłatnie przez Spółkę wierzytelności wobec podmiotów trzecich, należy stwierdzić, że ponieważ wierzytelność będąca przedmiotem aportu stanowi składnik majątkowy inny niż środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne oraz udziały (akcje) w spółce, koszt uzyskania przychodu ustala się, co do zasady, w wysokości faktycznie poniesionego wydatku, niezaliczonego do kosztów uzyskania przychodu (art.15 ust.1j pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Zatem, jeżeli wartość nominalna udziałów (akcji) objętych w zamian za aport, w postaci wierzytelności, jest wyższa niż poniesiony wydatek na nabycie przedmiotu aportu, to różnica stanowi dochód podlegający opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Natomiast w przypadku, gdy podatnik – wspólnik za wspomnianą wierzytelność otrzyma udziały o wartości nominalnej niższej niż wydatki na jej nabycie, to różnica stanowi stratę.

W tym miejscu należy jednak wskazać na przepis art. 16 ust. 1 pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat z tytułu odpłatnego zbycia wierzytelności, chyba że wierzytelność ta uprzednio, na podstawie art. 12 ust. 3, została zarachowana jako przychód należny.

Oznacza to, że strata powstała z odpłatnego zbycia wierzytelności może być kosztem uzyskania przychodów, jeżeli zbyta wierzytelność stanowiła przychód z działalności gospodarczej lub przychód z działów specjalnych produkcji rolnej oraz została wcześniej zarachowana do przychodów należnych.

Na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wniesienie danego przedmiotu tytułem wkładu niepieniężnego na poczet kapitału zakładowego spółki kapitałowej (lub jego podwyższenia) w zamian za udziały / akcje tej spółki stanowi czynność wzajemną, tj. odpłatne zbycie tego przedmiotu. A zatem, przepis art. 16 ust. 1 pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych znajduje w przedmiotowej sytuacji zastosowanie. Skoro bowiem wierzytelności będące przedmiotem aportu zostały przez Spółkę nabyte (Spółka poniosła wydatek na ich nabycie), to wierzytelności te nie mogły zostać zarachowane jako przychody należne na podstawie art. 12 ust. 3 ww. ustawy.

Reasumując, przychodem Spółki z tytułu objęcia udziałów / akcji spółki zależnej w zamian za wkład niepieniężny w postaci wierzytelności wobec podmiotów trzecich będzie wartość nominalna objętych udziałów / akcji. Natomiast kosztem uzyskania przychodów – wydatek faktycznie poniesiony na nabycie wierzytelności, jednakże w wysokości nieprzekraczającej wartość uzyskanego przychodu.

Odpowiedź na pkt nr 2.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego, w części dotyczącej pkt nr 2, uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 2.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj