Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1-443-974/10-4/IGo
z 16 listopada 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1-443-974/10-4/IGo
Data
2010.11.16



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Odliczenie częściowe podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
podatek od towarów i usług
proporcja
proporcja
sprzedaż mieszana
sprzedaż mieszana
sprzedaż opodatkowana
sprzedaż opodatkowana
sprzedaż zwolniona
sprzedaż zwolniona


Istota interpretacji
Obliczona zgodnie z art. 90 ustawy o podatku od towarów i usług proporcja, nie przekracza 2%, w związku z powyższym Instytut nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z tytułu poniesionych wydatków dotyczących stacji trafo (związanej z mieszaną działalnością Wnioskodawcy).



Wniosek ORD-IN 317 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Instytutu, przedstawione we wniosku z dnia 14.09.2010r. (data wpływu 21.09.2010r.), uzupełnionym pismem z dnia 05.10.2010r. (data wpływu 08.10.2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odzyskania podatku VAT naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21.09.2010r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odzyskania podatku VAT naliczonego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Instytut w posiada Oddział Terenowy w którym realizowany jest projekt . Podmiot, tj. Instytut prowadzi sprzedaż mieszaną: opodatkowaną podatkiem VAT oraz zwolnioną rozliczaną tzw. współczynnikiem sprzedaży, który w roku 2009 przedstawiał się następująco: sprzedaż zwolniona 98,24%, sprzedaż opodatkowana 1,76 %.

Wnioskodawca realizuje projekt, w ramach którego wytworzona zostanie na etapie inwestycyjnym infrastruktura (budynki i wyposażenie szpitala), która wykorzystywana będzie wyłącznie do wykonywania czynności zwolnionych - świadczenie usług medycznych. Ponadto wytworzona zostanie infrastruktura oddzielna: budynek stacji trafo, w której jedno pomieszczenie zostanie odpłatnie udostępnione zakładowi energetycznemu (w pomieszczeniu są zamontowane urządzenia średniego napięcia stacji). Z tytułu dzierżawy tego pomieszczenia Wnioskodawca otrzymywał będzie przychód opodatkowany podatkiem VAT. Obiekt służy do zasilania szpitala.

Wartość każdego powstałego majątku zostanie ustalona zgodnie z fakturami kosztowymi obejmującymi koszty związane z wytworzeniem danego majątku. Nakłady na majątek w ramach projektu obejmują w szczególności:

  • dla obiektu szpitala - roboty budowlane, zakup wyposażenia, koszty inwestora zastępczego w części dotyczącej obiektu, koszt dokumentacji technicznej, nadzór autorski, promocja projektu związana z uzyskanym dofinansowaniem ze środków Unii Europejskiej oraz koszty związane z zarządzaniem projektem;
  • dla obiektu stacji trafo - roboty budowlane oraz koszty inwestora zastępczego w części dotyczącej stacji trafo.

Z uwagi na podstawowy cel i przedmiot projektu, jakim jest świadczenie usług medycznych w Klinice Pneumonologii i Mukowiscydozy w Instytucie Oddział Terenowy , koszty związane z realizacją, promocją i rozliczeniem projektu w całości podwyższają wartość budynku szpitala.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Jak postępować z podatkiem VAT w stosunku do poszczególnych składników wytworzonego majątku w projekcie:
  1. Czy podatek VAT zawarty w fakturach zakupu nakładów poniesionych na wytworzenie majątku generującego wyłącznie sprzedaż zwolnioną (budynki i wyposażenie szpitala) jest prawnie możliwy do odzyskania...
  2. Czy podatek VAT zawarty w fakturach zakupu nakładów poniesionych na wytworzenie majątku generującego przychody opodatkowane podatkiem VAT, jak również i przychody zwolnione od podatku VAT (stacja trafo) jest prawnie możliwy do odzyskania... Jeżeli tak to w jakiej wysokości poniesionej wartości...

Zdaniem Wnioskodawcy:

  1. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikom VAT przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim nabywane towary lub usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych. Prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje wyłącznie wówczas, gdy zakupione przez beneficjenta towary i usługi będą służyły czynności opodatkowanym. Prawo do odliczenia nie przysługuje w zakresie, w jakim zakupy związane są z czynnościami zwolnionymi z podatku VAT lub z czynnościami nie podlegającymi opodatkowaniu.

  1. Warunkiem skorzystania z prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego jest to, aby nabyte towary i usługi były związane ze sprzedażą opodatkowaną; innymi słowy musi zatem wystąpić określony związek między czynnościami opodatkowanymi a nabytymi towarami lub usługami zawierającymi podatek naliczony; w przedmiotowym stanie prawnym ten związek nie istnieje, gdyż wytworzona i nabyta w procesie inwestycyjnym infrastruktura (budynki i wyposażenie szpitala) będzie wykorzystywana do wykonywania czynności zwolnionych (świadczenie usług medycznych), zatem Wnioskodawcy nie będzie przysługiwać prawo do odliczenia podatku VAT.

  2. Warunkiem skorzystania z prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego jest to, aby nabyte towary i usługi były związane ze sprzedażą opodatkowaną lub sprzedażą mieszaną (czyli równocześnie ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną); innymi słowy musi, zatem wystąpić określony związek między czynnościami opodatkowanymi, a nabytymi towarami lub usługami zawierającymi podatek naliczony; w przedmiotowym stanie prawnym ten związek istnieje dla opisywanej infrastruktury stacji trafo, gdyż wytworzona w procesie inwestycyjnym infrastruktura (stacja trafo) będzie wykorzystywana do wykonywania czynności opodatkowanych (dzierżawa pomieszczenia) jak również do czynności zwolnionych od podatku (jako część szpitala, świadczącego jedynie usługi medyczne czyli czynności zwolnione od VAT). W takiej sytuacji zastosowanie będą miały przepisy art. 90 oraz art. 91 ustawy o VAT, określające zasady proporcjonalnego rozliczania podatku naliczonego. Jednakże podatnik prowadzący działalność mieszaną nie stosuje wskaźnika proporcji do odliczania VAT, jeżeli udział sprzedaży opodatkowanej lub zwolnionej z VAT w całkowitym obrocie jest niewielki: tj. nie przekroczył progu 2% - w takim przypadku podatnik nie ma prawa do obniżania kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zatem jeżeli u Wnioskodawcy nie ulegnie zmianie wskaźnik proporcji do odliczania VAT, nie będzie przysługiwać mu prawo do odliczenia podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ww. ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika.

Jak wynika z powyższego, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku i niepodlegających temu podatkowi.

W przypadkach gdy podatnik wykonuje czynności uprawniające do odliczenia VAT i nieuprawniające do tego odliczenia i nie ma możliwości przyporządkowania ponoszonych kosztów do czynności opodatkowanych i nieopodatkowanych, zastosowanie znajduje przepis art. 90 ustawy o VAT, który ma na celu określenie wartości podatku naliczonego, służącego wyłącznie czynnościom opodatkowanym, z pominięciem tej części podatku naliczonego, w jakiej nabyte towary i usługi będą wykorzystywane przez Wnioskodawcę do wykonywania czynności zwolnionych od podatku.

Przepis art. 90 ust. 1 i 2 ustawy o VAT stanowi, że w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku, z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku, z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określania kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami w stosunku, do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1. podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

Zgodnie z art. 90 ust. 3 i 4 ustawy o VAT proporcję tę ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

Proporcję określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej. W art. 90 ust. 5-8 wskazano szczegółowe zasady ustalania ww. proporcji.

Stosownie natomiast do zapisu art. 90 ust. 10 ustawy o VAT w przypadku gdy proporcja określona zgodnie z ust. 2-8:

  1. przekroczyła 98% - podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2;
  2. nie przekroczyła 2% - podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2.

Powyższe oznacza, iż w przypadku gdy proporcja określona zgodnie z ust. 2-8, nie przekroczyła 2% - podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca prowadzi sprzedaż mieszaną: opodatkowaną podatkiem VAT oraz zwolnioną rozliczaną tzw. współczynnikiem sprzedaży, który w roku 2009 przedstawiał się następująco: sprzedaż zwolniona 98,24%, sprzedaż opodatkowana 1,76 %. Wnioskodawca realizuje projekt, w ramach którego wytworzona zostanie na etapie inwestycyjnym infrastruktura (budynki i wyposażenie szpitala), która wykorzystywana będzie wyłącznie do wykonywania czynności zwolnionych - świadczenie usług medycznych. Ponadto wytworzona zostanie infrastruktura oddzielna: budynek stacji trafo, w której jedno pomieszczenie zostanie odpłatnie udostępnione zakładowi energetycznemu (w pomieszczeniu są zamontowane urządzenia średniego napięcia stacji). Z tytułu dzierżawy tego pomieszczenia Wnioskodawca otrzymywał będzie przychód opodatkowany podatkiem VAT.

W oparciu o przedstawione okoliczności oraz obowiązujący w tym zakresie stan prawny należy stwierdzić, iż w przedmiotowej sprawie nie znajdzie zastosowania cytowany na wstępie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, bowiem jak już wskazano wyżej, obniżenie podatku należnego o podatek naliczony może nastąpić jedynie na ściśle określonych przez ustawodawcę zasadach, a jedną z podstawowych przesłanek pozytywnych jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

W konsekwencji z uwagi na niespełnienie podstawowej pozytywnej przesłanki warunkującej prawo do odliczenia podatku naliczonego, jaką jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług związanych z realizacją projektu.

Obliczona zgodnie z art. 90 ustawy o podatku od towarów i usług proporcja, nie przekracza 2%, w związku z powyższym Instytut nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z tytułu poniesionych wydatków dotyczących stacji trafo (związanej z mieszaną działalnością Wnioskodawcy).

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Końcowo należy podkreślić, iż zgodnie z art. 14b § 3 cyt. w sentencji ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Należy zatem wskazać, że odpowiedzi na pytanie zawarte we wniosku udzielono przy założeniu, iż faktycznie towary i usługi nabyte na potrzeby realizacji projektu nie będą związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych (tj. generujących podatek należny dla Wnioskodawcy).

Zaznaczenia wymaga, że organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Wnioskodawca ponosi ryzyko związane z ewentualny błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Podkreślić wymaga, iż interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku.

W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, a w szczególności wykorzystywania przez Wnioskodawcę powstałego w wyniku prowadzonej inwestycji mienia do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i sług, udzielona interpretacja traci swą aktualność.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj