Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/1/436-222/10/AA
z 7 grudnia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBII/1/436-222/10/AA
Data
2010.12.07



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
certyfikat inwestycyjny
certyfikat inwestycyjny
darowizna
darowizna
fundusz inwestycyjny
fundusz inwestycyjny
osoby prawne
osoby prawne
przedmiot
przedmiot


Istota interpretacji
opodatkowanie darowizny certyfikatów inwestycyjnych funduszu inwestycyjnego zamkniętego z siedzibą w Polsce na rzecz osoby prawnej



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 06 września 2010r. (data wpływu do tut. Biura - 14 września 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie opodatkowania darowizny certyfikatów inwestycyjnych funduszu inwestycyjnego zamkniętego z siedzibą w Polsce na rzecz osoby prawnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 września 2010r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od spadków i darowizn w zakresie opodatkowania darowizny certyfikatów inwestycyjnych funduszu inwestycyjnego zamkniętego z siedzibą w Polsce na rzecz osoby prawnej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest rezydentem podatkowym w Polsce. Wnioskodawca posiada certyfikaty inwestycyjne funduszu inwestycyjnego zamkniętego z siedzibą w Polsce, utworzonego i działającego zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 maja 2004r. o funduszach inwestycyjnych. Wnioskodawca planuje dokonanie darowizny wszystkich lub części certyfikatów inwestycyjnych na rzecz osoby prawnej. W zamian za dokonanie darowizny Wnioskodawca nie otrzyma żadnego świadczenia od osoby prawnej, w szczególności nie otrzyma zapłaty za certyfikaty inwestycyjne ani nie obejmie w zamian udziałów (akcji) w osobie prawnej. W związku z otrzymaniem darowizny, osoba prawna nie będzie również zobowiązana do późniejszych świadczeń na rzecz Wnioskodawcy. Poza umową darowizny, w chwili jej dokonywania, Wnioskodawcę nie będą łączyły z osobą prawną ani żadnym innym podmiotem umowy, na podstawie których mógłby być zobowiązany do bezpłatnego przekazania certyfikatów inwestycyjnych.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy dokonanie przez Wnioskodawcę darowizny certyfikatów inwestycyjnych na rzecz osoby prawnej spowoduje opodatkowanie transakcji podatkiem od spadków i darowizn w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn...

W opinii Wnioskodawcy, darowizna przedmiotowych certyfikatów inwestycyjnych na rzecz osoby prawnej nie spowoduje opodatkowania transakcji podatkiem od spadków i darowizn w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Wnioskodawca wskazał, iż na mocy art. 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn „obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych”. W związku z powyższym, Wnioskodawca jako darczyńca nie podlega z tego tytułu opodatkowaniu.

Przywołując art. 1 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy Wnioskodawca zaznaczył, iż w świetle tegoż przepisu podatkiem od spadków i darowizn opodatkowane jest nabycie własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskie lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczpospolitej polskiej wyłącznie przez osoby fizyczne. W konsekwencji, opodatkowaniu tym podatkiem nie podlegają darowizny otrzymane przez podmioty niebędące osobami fizycznymi.

Celem potwierdzenia swojego stanowiska Wnioskodawca przytacza wydane interpretacje indywidualne przepisów prawa podatkowego:

  • Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 6 stycznia 2010r. Znak: ITPB2/436-156A/09/ENB,
  • Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 13 lipca 2010r. Znak: IPPB2/436-146/10-2/AF,
  • Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 26 września 2007r. Znak: IBPB2/436-10/07/MCZ.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Wnioskodawcy w zakresie podatku od spadku i darowizn. W pozostałym zakresie wniosku sprawa została rozstrzygnięta odrębną interpretacją.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. Dz. U. z 2009r. Nr 93, poz. 768) podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem darowizny, polecenia darczyńcy.

Z kolei zgodnie z art. 5 ww. ustawy obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych.

Ustawa o podatku od spadków i darowizn nie zawiera pojęcia „darowizna”, dlatego należy w tym zakresie odwołać się do odpowiednich przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. – Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.).

Zgodnie z art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Darowizna należy do czynności, których celem jest dokonanie aktu przysporzenia majątkowego bez ekwiwalentu w postaci świadczenia wzajemnego i polega najczęściej na przesunięciu jakiegoś dobra majątkowego z majątku darczyńcy do majątku obdarowanego. Świadczenie ma charakter nieodpłatny, gdy druga strona umowy nie zobowiązuje się do jakiegokolwiek świadczenia w zamian za uczynioną darowiznę.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca (osoba fizyczna) zamierza przekazać w drodze darowizny wszystkie lub część certyfikatów inwestycyjnych funduszu inwestycyjnego zamkniętego z siedzibą w Polsce osobie prawnej.

W związku z powyższym, należy stwierdzić, że jak wynika z treści art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, ustawodawca opodatkowanie podatkiem od spadków i darowizn ograniczył do nabycia własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej m.in. tytułem darowizny wyłącznie przez osoby fizyczne.

Wobec tego, biorąc pod uwagę opisane we wniosku zdarzenie przyszłe oraz przedstawiony powyżej stan prawny, należy stwierdzić, iż darowizna (w rozumieniu art. 888 Kodeksu cywilnego) przekazana na rzecz innych podmiotów niż osoby fizyczne, nie podlega ustawie o podatku od spadków i darowizn. Ponadto, zgodnie z uregulowaniami powołanej ustawy o podatku od spadków i darowizn obowiązek podatkowy ciąży na obdarowanym a nie na darczyńcy.

Powyższe oznacza, że po stronie Wnioskodawcy nie powstanie z tytułu przeprowadzonej w przyszłości darowizny obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Odnosząc się natomiast do wskazanych przez Wnioskodawcę, interpretacji indywidualnych należy stwierdzić, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie są wiążące przy wydaniu przedmiotowej interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj