Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1-443-389/07-5/JF
z 12 grudnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1-443-389/07-5/JF
Data
2007.12.12



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
fundacje
fundacje
koszt kwalifikowany
koszt kwalifikowany
odliczanie podatku naliczonego
odliczanie podatku naliczonego
projekt
projekt
Unia Europejska (Wspólnota Europejska)
Unia Europejska (Wspólnota Europejska)
usługi edukacyjne
usługi edukacyjne


Istota interpretacji
Fundacji nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nabyciem towarów i usług na potrzeby realizowanego projektu dotyczącego usług edukacyjnych o symbolu PKWiU ex 80 w takiej części, w jakiej służą one czynnościom zwolnionym od podatku od towarów i usług.



Wniosek ORD-IN 360 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Fundacji, przedstawione we wniosku z dnia 18.10.2007r. (data wpływu 23.10.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupów dotyczących projektu „Efektywne zarządzanie projektami ..." - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19.10.2007r. (data stempla pocztowego) został złożony ww. wniosek uzupełniony w dniu 13.10.2007r. (data wpływu 14.11.2007r.) oraz pismem z dnia 20.11.2007r. (data wpływu 21.11.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupów dotyczących projektu „Efektywne zarządzanie projektami ...".

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Fundacja realizuje projekty z funduszy europejskich przez 16 ośrodków regionalnych F. Ośrodek p. realizował projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego – Rozwój umiejętności powiązany z potrzebami regionalnego rynku pracy i możliwości kształcenia ustawicznego w regionie. Celem projektu było przygotowanie profesjonalnej kadry zarządzającej realizacją projektów współfinansowanych z funduszy strukturalnych w województwie poprzez rozwinięcie posiadanych przez uczestników projektu kwalifikacji praktycznych i teoretycznych. Projekt był skierowany do grupy pracujących osób dorosłych, wyrażających chęć podnoszenia kwalifikacji poza godzinami pracy. W ramach projektu przeprowadzono kompleksowe szkolenia z zakresu zarządzania projektami Unii Europejskiej, którymi zostało objętych 30 osób. W związku ze tym, iż projekt dotyczy przeprowadzonych kursów szkoleniowych Fundacja nie odliczała podatku naliczonego, ponieważ realizowane projekty dotyczą działalności szkoleniowej, a ta zgodnie z poz. 7 załącznika Nr 4 do ustawy stanowiącego Wykaz usług zwolnionych od podatku (jako usługi w zakresie edukacji o symbolu PKWiU ex 80) podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług. Tym samym nie odliczony podatek VAT stał się kosztem kwalifikowanym projektu, co spowodowało, iż sponsor pokrył go w ramach przyznanych nam środków.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Fundacja postępowała prawidłowo, nie odliczając podatku VAT naliczonego od zakupów bezpośrednio dotyczących realizowanego projektu...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, podatnikowi nie przysługuje prawo ubiegania się o zwrot podatku naliczonego w związku z tym, iż prowadzona działalność edukacyjna jest objęta zwolnieniem od podatku - poz. 7 Wykazu usług zwolnionych od podatku stanowiącego załącznik Nr 4 do ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Z postanowień art. 8 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 ze zmianami) zwanej dalej ustawą, wynika, iż dla celów podatkowych usługi są identyfikowane za pomocą klasyfikacji wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 ustawy. Podstawowym kryterium decydującym o prawie podatnika podatku od towarów i usług do odliczenia podatku naliczonego, zawartego w towarach i usługach, które zostały przez niego zakupione, jest wystąpienie związku pomiędzy podatkiem naliczonym przy nabyciu towarów a podatkiem należnym z tytułu wykonywanej przez podatnika działalności opodatkowanej, przy czym związek ten powinien mieć charakter bezpośredni i bezsporny.

Przedstawiona w art. 86 ust. 1 ustawy zasada wyłącza zatem możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych oraz nie podlegających opodatkowaniu.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności realizował projekt polegający na kompleksowym szkoleniu z zakresu zarządzania projektami Unii Europejskiej. Powyższą działalność Strona kwalifikuje jako świadczenie usług w zakresie edukacji i tym samym jako działalność zwolnioną z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Jak wynika z powyższego, nabyte w ramach realizacji przedmiotowego projektu towary i usługi wykorzystywane są przez Fundację do świadczenia usług w zakresie edukacji.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy, usługi w zakresie edukacji oznaczone symbolem PKWiU ex 80 wymienione pod pozycją 7 w załączniku nr 4 do ustawy, zwolnione są od podatku od towarów i usług.

Powyższa analiza wskazuje, iż w zakresie w jakim nabyte towary i usługi, nie będą służyły czynnościom opodatkowanym podatkiem od towarów i usług, Wnioskodawca nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z tymi towarami na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy.

Zatem, Fundacji nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nabyciem towarów i usług na potrzeby realizowanego projektu dotyczącego usług edukacyjnych o symbolu PKWiU ex 80 w takiej części, w jakiej służą one czynnościom zwolnionym od podatku od towarów i usług.

Jednocześnie organ podatkowy informuje, że nie jest organem uprawnionym do dokonywania klasyfikacji statystycznych. Do zastosowania prawidłowej stawki podatkowej niezbędna jest klasyfikacja usług otrzymana z Ośrodka Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi.

Należy zauważyć, że nie każdą formę szkolenia można uznać za usługę edukacyjną, a tym samym zwolnioną z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 w zw. z załącznikiem nr 4 poz. 7 załącznika do ustawy zwolnione z VAT są wyłącznie usługi w zakresie edukacji sklasyfikowane pod symbolem PKWiU ex 80. Dział 80 PKWiU - “Usługi w zakresie edukacji“ obejmuje usługi w zakresie szkolnictwa podstawowego, średniego i wyższego oraz usługi w zakresie szkolnictwa dla dorosłych oraz innych form kształcenia. Obejmuje on przede wszystkim usługi edukacyjne realizowane w ramach systemu oświaty przez określone ustawowo podmioty. Szkolenia realizowane przez pracowników jednego podmiotu gospodarczego, nie mającego za przedmiot działania usług szkolnictwa i kształcenia, na rzecz drugiego podmiotu, nie mają charakteru usług edukacyjnych i nie korzystają ze zwolnienia, ale są objęte stawką podstawową 22%.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj