Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP2/443-803/10-2/MN
z 30 sierpnia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP2/443-803/10-2/MN
Data
2010.08.30



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
grunt zabudowany
grunt zabudowany
kanalizacja
kanalizacja
nieruchomość zabudowana
nieruchomość zabudowana
podatnik
podatnik
podatnik podatku od towarów i usług
podatnik podatku od towarów i usług
prawo
prawo
przeniesienie prawa użytkowania wieczystego
przeniesienie prawa użytkowania wieczystego
przyłącze
przyłącze
sprzedaż nieruchomości
sprzedaż nieruchomości
użytkowanie (używanie)
użytkowanie (używanie)
użytkowanie wieczyste
użytkowanie wieczyste
wodociągi
wodociągi
zbycie nieruchomości
zbycie nieruchomości
zbycie praw
zbycie praw
zbycie praw majątkowych
zbycie praw majątkowych
zwolnienia z podatku od towarów i usług
zwolnienia z podatku od towarów i usług
zwolnienie
zwolnienie


Istota interpretacji
Jaką stawką VAT jest opodatkowana sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z naniesieniami?



Wniosek ORD-IN 400 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że przedstawione we wniosku z dnia 28 maja 2010 r. (data wpływu do Izby Skarbowej w Poznaniu 1 czerwca 2010 r., data wpływu do Biura KIP w Lesznie 2 czerwca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku przy sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z naniesieniami – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 czerwca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku przy sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z naniesieniami.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT nie korzystającym ze zwolnienia. Nie prowadzi działalności gospodarczej. Podatnikiem VAT jest z tytułu osiągania przychodów z najmu nieruchomości pofabrycznej. Prawo wieczystego użytkowania gruntu wraz ze znajdującymi się na tym terenie naniesieniami: budynki pofabryczne, kanalizacja sanitarna, wodociąg, przyłącze energetyczne, telefoniczne – nabył aktem notarialnym XX marca 2002 r. Nabycie było zwolnione od podatku VAT, gdyż sprzedawcy przy zakupie nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. W myśl obowiązujących w okresie sprzedaży przepisów były to towary używane, których sprzedaż była zwolniona od podatku VAT. W 2008 r. Zainteresowany dokonał rozbiórki budynków na podstawie zezwolenia właściwych organów. Tym samym, na działce pozostały naniesienia w postaci: kanalizacji sanitarnej, wodociągu, przyłącza energetycznego. W 2010 r. Wnioskodawca zamierza sprzedać prawo wieczystego użytkowania gruntu wraz z pozostałymi na działce naniesieniami. Sprzedaż nastąpiłaby z prywatnego majątku Zainteresowanego. Sprzedaż ta byłaby czynnością jednorazową i Wnioskodawca nie zamierza dokonywać jej w sposób częstotliwy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jaką stawką VAT jest opodatkowana sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z naniesieniami...

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z naniesieniami w postaci: kanalizacji sanitarnej, wodociągu, przyłącza energetycznego, podlegać będzie zwolnieniu od podatku VAT, ponieważ nie będzie wykonana w ramach działalności gospodarczej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty (art. 2 pkt 6 ustawy).

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:

  1. przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;
  2. wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;
  3. wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej;
  4. wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta;
  5. ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego;
  6. oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;
  7. zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.


Punkty 6 oraz 7 zostały dodane do przytoczonego przepisu ustawą z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1320) i obowiązują od dnia 1 grudnia 2008 r. Należy jednak zaznaczyć, że wspomniana zmiana miała charakter wyłącznie techniczny potwierdzający dotychczas stosowaną praktykę.

Jak wynika z powyższego, zarówno sprzedaż prawa użytkowania wieczystego jak również oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste stanowi dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług i na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca w 2010 r. zamierza sprzedać prawo wieczystego użytkowania gruntu wraz z pozostałymi na działce naniesieniami w postaci: kanalizacji sanitarnej, wodociągu, przyłącza energetycznego.

Z powyższych regulacji ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że przedmiotowa sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z pozostałymi na działce naniesieniami stanowi odpłatną dostawę towarów, zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 7 ustawy i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, w myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza – mocą art. 15 ust. 2 ustawy – obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Określenie pojęcia „podatnik” ma zasadnicze znaczenie dla zakresu opodatkowania. O ile bowiem określenie czynności podlegających opodatkowaniu określa zakres przedmiotowy opodatkowania, o tyle istotne jest również wskazanie zakresu podmiotowego opodatkowania – czynność dokonana musi zostać przez podmiot spełniający warunki niezbędne dla uznania go za podatnika podatku od towarów i usług. W efekcie opodatkowaniu mogą podlegać te czynności, w przypadku których spełniony został zarówno podmiotowy, jak i przedmiotowy zakres opodatkowania, tzn. zaistniała czynność określona jako opodatkowana, która została wykonana przez podmiot mający cechę podatnika. Należy w tym miejscu zauważyć, że obie te cechy powinny zostać spełnione jednocześnie, co oznacza, że w odniesieniu do danej czynności konkretny podmiot powinien występować w charakterze podatnika. Podatnikiem dany podmiot będzie tylko w odniesieniu do czynności opodatkowanych, które wykonał w ramach działalności gospodarczej.

Z opisanego zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT nie korzystającym ze zwolnienia. Jak wskazuje Zainteresowany we wniosku – nie prowadzi działalności gospodarczej, a podatnikiem VAT jest z tytułu osiągania przychodów z najmu nieruchomości pofabrycznej. Prawo wieczystego użytkowania gruntu wraz ze znajdującymi się na tym terenie naniesieniami: budynki pofabryczne, kanalizacja sanitarna, wodociąg, przyłącze energetyczne, telefoniczne – nabył aktem notarialnym XX marca 2002 r. Nabycie było zwolnione od podatku VAT, gdyż sprzedawcy przy zakupie nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. W myśl obowiązujących w okresie sprzedaży przepisów były to towary używane, których sprzedaż była zwolniona od podatku VAT. W 2008 r. Zainteresowany dokonał rozbiórki budynków na podstawie zezwolenia właściwych organów. Tym samym, na działce pozostały naniesienia w postaci: kanalizacji sanitarnej, wodociągu, przyłącza energetycznego. W 2010 r. Wnioskodawca zamierza sprzedać prawo wieczystego użytkowania gruntu wraz z pozostałymi na działce naniesieniami. Sprzedaż nastąpiłaby z prywatnego majątku Zainteresowanego. Sprzedaż ta byłaby czynnością jednorazową i Wnioskodawca nie zamierza dokonywać jej w sposób częstotliwy.

Biorąc pod uwagę opisane zdarzenie przyszłe oraz definicję działalności gospodarczej – art. 15 ust. 2 ustawy – należy stwierdzić, iż planowana transakcja, będąca przedmiotem wniosku, będzie miała związek z działalnością gospodarczą. Bowiem podmiot prowadzący działalność związaną z najmem nieruchomości, w świetle ustawy o podatku od towarów i usług, posiada status podatnika prowadzącego działalność gospodarczą.

Przedstawione okoliczności faktyczne sprawy wskazują ponadto, iż Wnioskodawca posiada już status podatnika podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy. W takim przypadku nie można przyjąć, że opodatkowanie podatkiem od towarów i usług następuje w sposób wybiórczy, tzn. pewne czynności wskazane w ustawie jako podlegające opodatkowaniu realizowane przez podatnika są opodatkowane, a inne nie.

W związku z powyższym, zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z pozostałymi na działce naniesieniami, dokonane przez podatnika podatku od towarów i usług, w okolicznościach wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego, jest czynnością podlegającą uregulowaniom zawartym w ustawie o podatku od towarów i usług i jako takie, podlega opodatkowaniu ww. podatkiem.

W myśl art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Oprócz stawki podstawowej, na wybrane grupy towarów i usług, ustawodawca przewidział stawki preferencyjne oraz zwolnienie od podatku.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku dostaw towarów lub świadczenia usług zostały określone między innymi w art. 43 ustawy.

Na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.


Według Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych, wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) (Dz. U. Nr 112, poz. 1316 ze zm.), przez obiekty budowlane rozumie się konstrukcje połączone z gruntem w sposób trwały, wykonane z materiałów budowlanych i elementów składowych, będące wynikiem prac budowlanych. W sekcji 2 dział 22 klasyfikacji PKOB, wymienione zostały: rurociągi, linie telekomunikacyjne i elektroenergetyczne.

W świetle wyżej przytoczonych przepisów, kluczowym dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budowli (naniesień pozostałych na działce) jest ustalenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.

Przez pierwsze zasiedlenie – zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy – rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.


Co istotne, oddanie do użytkowania powinno nastąpić w ramach czynności opodatkowanej, a za takie można rozumieć m.in. objęcie we władanie budynku, budowli lub ich części przez pierwszego nabywcę lub pierwszego użytkownika. Wydanie przedmiotowego obiektu nabywcy lub użytkownikowi winno nastąpić w ramach wykonania przez sprzedającego czynności podlegających opodatkowaniu.

Podstawą opodatkowania, w myśl art. 29 ust. 1 ustawy, jest obrót z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku (…).

Ponadto, zgodnie z art. 29 ust. 5 ustawy, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku, jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale związanych z tym gruntem. Jeżeli dostawa budynków, budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku, ze zwolnienia korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.

Na mocy § 12 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. u. Nr 224, poz. 1799 ze zm.), zwanego dalej rozporządzeniem, zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku.

Z opisu sprawy wynika, iż prawo wieczystego użytkowania gruntu wraz ze znajdującymi się na tym terenie naniesieniami: budynki pofabryczne, kanalizacja sanitarna, wodociąg, przyłącze energetyczne, telefoniczne – Wnioskodawca nabył aktem notarialnym XX marca 2002 r. Nabycie było zwolnione od podatku VAT, gdyż sprzedawcy przy zakupie nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. W myśl obowiązujących w okresie sprzedaży przepisów były to towary używane, których sprzedaż była zwolniona od podatku VAT. W 2008 r. Zainteresowany dokonał rozbiórki budynków na podstawie zezwolenia właściwych organów. Tym samym na działce pozostały naniesienia w postaci: kanalizacji sanitarnej, wodociągu, przyłącza energetycznego. W 2010 r. Wnioskodawca zamierza sprzedać prawo wieczystego użytkowania gruntu wraz z pozostałymi na działce naniesieniami.

Wobec powyższego, mając na uwadze treść powołanych przepisów oraz opis zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, iż przedmiotowa dostawa korzystać będzie ze zwolnienia od podatku wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, bowiem nie zachodzą wyłączenia tym przepisem przewidziane, tzn. zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z pozostałymi na działce naniesieniami w postaci: kanalizacji sanitarnej, wodociągu, przyłącza energetycznego, nie będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim, a pomiędzy pierwszym zasiedleniem a sprzedażą nieruchomości upłynie okres dłuższy niż 2 lata. W konsekwencji, na postawie art. 29 ust. 5 ustawy, zwolnieniem od podatku zostanie objęte również zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntu, na którym znajdują się wskazane naniesienia.

Zatem stanowisko Zainteresowanego dotyczące zwolnienia od podatku VAT przedmiotowej transakcji jest prawidłowe, jednakże z uwagi na odmienne uzasadnienie niż przez niego wskazane.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj