Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/415-856b/10/PSZ
z 30 listopada 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB1/415-856b/10/PSZ
Data
2010.11.30



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Termin przekazywania zryczałtowanych zaliczek i podatków

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z praw majątkowych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Zryczałtowane zaliczki


Słowa kluczowe
płatnik
płatnik
prawa majątkowe
prawa majątkowe
spadek
spadek
spadkobiercy
spadkobiercy


Istota interpretacji
Czy świadczenie wypłacone dla spadkobierców po zmarłym wspólniku podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (w skład świadczenia wchodzą wartość nieruchomości, środki pieniężne i należności)?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 26 sierpnia 2010 r. (data wpływu 31 sierpnia 2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 24 listopada 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych spłaty dokonanej na rzecz spadkobierców - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 31 sierpnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych spłaty dokonanej na rzecz spadkobierców.

Wniosek uzupełniono pismem z dnia 24 listopada 2010 r.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


W dniu 14 września 1991 roku dwie osoby fizyczne zawarły umowę spółki cywilnej. W umowie określono, że wspólnicy są uprawnieni do równego udziału w zyskach i stratach. W dniu 19 września 1991 roku naczelnik Wydziału Handlu I Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego wydał zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej.

Aktem notarialnym z dnia 3 lutego 1997 roku wspólnicy spółki cywilnej na zasadzie współwłasności łącznej nabyli prawo wieczystego użytkowania działki gruntu o powierzchni 0,0954 ha., która w 1999 roku przekształcona została w prawo własności. Na działce tej wybudowano budynek administracyjno - biurowy o wartości 94.723 zł 30 gr. i dnia 28 listopada 1997 roku przekazano do użytkowania.

W dniu 26 sierpnia 2005 roku nastąpiła zmiana składu osobowego spółki i w związku z tym zmienił się udział wspólników w zyskach i stratach. Jeden ze wspólników posiadał 50% udziałów, natomiast dwóch pozostałych wspólników po 25% udziałów.

W dniu 21 sierpnia 2009 roku zmarł wspólnik posiadający 50% udziałów w spółce. Umowa spółki nie przewidywała wejścia spadkobiercy(ów) w miejsce zmarłego wspólnika. Spółka cywilna nie została rozwiązana, zmieniona została jedynie nazwa spółki.

Spadkobiercy po zmarłym przyjęli spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Sąd Rejonowy zlecił biegłemu rewidentowi, biegłemu sądowemu sporządzenie spisu po zmarłym wspólniku.

Biegły ustalił wartość rynkową nieruchomości wyższą niż przyjęto z inwestycji w 1997 roku. Na dzień wyceny wartość amortyzacji budynku wynosiła 32.373 zł 33 gr.

Pozostali w spółce wspólnicy są zobowiązani do dokonania spłaty na rzecz spadkobierców.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy świadczenie wypłacone dla spadkobierców po zmarłym wspólniku podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (w skład świadczenia wchodzą wartość nieruchomości, środki pieniężne i należności)... (pytanie oznaczone we wniosku numerem 2).

Czy spółka ma obowiązek potrącić zaliczkę na podatek dochodowy i według jakiej stawki... (pytanie oznaczone we wniosku numerem 3).


Zdaniem Wnioskodawcy, nabycie praw majątkowych po zmarłym wspólniku spółki cywilnej podlega podatkowi od spadków i darowizn. Natomiast realizacja tego rodzaju prawa majątkowego poprzez otrzymanie przez spadkobierców spłaty wartości udziału zmarłego wspólnika stanowi podstawę do opodatkowania przedmiotowych kwot podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Otrzymaną przez spadkobierców spłatę należy zaliczyć do przychodów z praw majątkowych, o których mowa w art. 18 o podatku dochodowym od osób fizycznych i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości 18%.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy, jednym ze źródeł przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.

Z kolei, w myśl przepisu art. 18 ww. ustawy, za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Przepisy ustawy podatkowej mimo, iż posługują się terminem „prawa majątkowe”, nie definiują tego pojęcia, a zawarty w art. 18 katalog tych praw jest jedynie przykładowy, na co wskazuje użyte przez ustawodawcę sformułowanie „w szczególności”. Oznacza to, że przychód powstały w związku z wszelkiego rodzaju prawami majątkowymi, które nie zostały wprost przyporządkowane do innych źródeł przychodów określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, mieści się w kategorii przychodów wymienionych w art. 18 tej ustawy. Zatem tą kategorią został objęty każdy przychód osiągnięty przez podatnika w związku z posiadaniem przez niego praw o charakterze majątkowym.

W konsekwencji, podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym będzie stanowić kwota wypłacona poszczególnym spadkobiercom tytułem spłaty udziału zmarłego wspólnika spółki cywilnej (zgodnie z proporcją wynikającą z postanowienia o stwierdzeniu nabyciu spadku).

Stosownie do treści art. 11 ust. 1 ww. ustawy, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W przypadku wypłaty spadkobiercom świadczeń, o których mowa we wniosku do źródeł przychodu na podstawie art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, na spółce ciąży obowiązek płatnika, wynikający z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tym przepisem osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, osobom określonym w art. 3 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy.

Zgodnie z art. 42 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, płatnicy, o których mowa w art. 41, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby.

Ponadto stosownie do art. 42 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani przesłać podatnikom, o których mowa w art. 3 ust. 1, oraz urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi według miejsca zamieszkania podatnika – imienne informacje o wysokości dochodu, o którym mowa w art. 41 ust. 1, sporządzone według ustalonego wzoru.

Reasumując, spółka dokonując wypłaty spadkobiercom zobowiązana jest potrącić należny podatek dochodowy w wysokości 18% i sporządzić informacje (PIT-11) o wysokości dochodu, o którym mowa w art. 41 ust. 1, sporządzone według ustalonego wzoru.

Jednocześnie mając na uwadze, iż wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczył stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zaznacza się, iż interpretacja nie wywołuje skutków prawnych względem wspólników Spółki. Uregulowania tej ustawy dotyczą bowiem podatników, którymi są osoby fizyczne. Wniosek natomiast złożyła Spółka Cywilna, która w świetle zawartych w ww. ustawie przepisów nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, podatnikami zaś są poszczególni wspólnicy.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj