Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-1149/10/SD
z 3 grudnia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-1149/10/SD
Data
2010.12.03



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
aport
aport
przychód
przychód
spółka komandytowa
spółka komandytowa
wkłady niepieniężne
wkłady niepieniężne
zorganizowana część przedsiębiorstwa
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Istota interpretacji
Czy wniesienie przez Spółkę z o.o. wkładu do spółki komandytowej w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa będzie skutkowało po stronie wnoszącego powstaniem przychodu (dochodu) podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 07 września 2010 r. (data wpływu do tut. BKIP 09 września 2010 r.), uzupełnionym w dniu 05 listopada 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia skutków podatkowych wniesienia do nowo tworzonej spółki komandytowej zorganizowanej części przedsiębiorstwa (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 09 września 2010 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia skutków podatkowych wniesienia do nowo tworzonej spółki komandytowej zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 02 listopada 2010 r. Znak IBPBI/2/423-1149/10/SD wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienia wniosku dokonano w dniu 05 listopada 2010 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka prowadzi działalność handlową warzyw i owoców. Planuje zakupić budynek magazynowo-handlowy trwale z gruntem związany, który przeznaczy na cele wynajmu. Zostanie zgłoszony do KRS jako oddział Spółki, będzie funkcjonował niezależnie od dotychczasowej działalności. Będą jedynie prowadzone wspólne księgi rachunkowe i planowanie strategiczne firmy. W określonych przypadkach oddział może spełniać definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Spółka z o.o. planuje wnieść ww. oddział jako wkład niepieniężny w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa do nowo tworzonej spółki komandytowej, w której obejmie określone udziały. Pozostałymi jej wspólnikami będą inne spółki z o.o. oraz osoby fizyczne. W skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa będą wchodziły m.in.:

  • grunt,
  • parking,
  • budynek,
  • wyposażenie budynku,
  • umowy handlowe,
  • należności i zobowiązania,
  • pracownicy.

Taki zespół składników pozwoli spełnić warunki zorganizowanej części przedsiębiorstwa jak:

  • samodzielne realizowanie zadań gospodarczych,
  • posiadanie wydzielonego przedmiotu działalności,
  • wyodrębnienie organizacyjne, majątkowe i finansowe.

Składniki majątkowe w postaci parkingu i budynku były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych u wnoszącego i przez niego amortyzowane. Z kolei grunty wprowadzono do ewidencji, lecz nie amortyzowano.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy wniesienie przez Spółkę z o.o. wkładu do spółki komandytowej w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa będzie skutkowało po stronie wnoszącego powstaniem przychodu (dochodu) podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych... (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1)

Zdaniem Spółki, w danej sytuacji w spółce z o.o. nie dochodzi do odpłatnego zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w rozumieniu ustawy o pdop, ponieważ wniesienie do spółki osobowej aportu nie skutkuje, dla osoby go wnoszącej, powstaniem konkretnego i wymiernego przysporzenia majątkowego. W rezultacie nie powoduje po jej stronie przyrostu majątkowego. Jedynym ekwiwalentem wniesionego aportu jest udział kapitałowy będący zbiorem praw i obowiązków wspólnika, który daje możliwość osiągnięcia dochodu (lub poniesienia straty) dopiero w przyszłości. Cena, jako obowiązkowy element odpłatnego zbycia, w tym przypadku nie występuje, w związku z tym przychód podatkowy nie wystąpi. Przepis art. 12 ust. 7 (winno być art. 12 ust. 1 pkt 7) ustawy o pdop, nie ma tutaj zastosowania, bowiem dotyczy jedynie przypadku wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej. Natomiast, fakt wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa przez spółkę kapitałową do spółki osobowej, nie wiąże się ze zbyciem składników majątkowych przez spółkę wnoszącą wkład, kreującym przychód podatkowy z tego tytułu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 § 2 i art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm., dalej: „Ksh”), spółka komandytowa jest osobową spółka handlową.

W myśl przepisu art. 8 § 1 Ksh, spółka osobowa może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe. Spółka osobowa ma zdolność do czynności prawnych, nie posiada jednak osobowości prawnej.

Zgodnie z art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm., dalej: „ustawa o pdop”), spółka osobowa nie podlega przepisom tejże ustawy. Opodatkowaniu na podstawie ustawy o pdop, podlegają natomiast wspólnicy spółki osobowej będący osobami prawnymi.

Zasady opodatkowania przychodów z udziału w spółce niebędącej osobą prawną uregulowane zostały w art. 5 ustawy o pdop, który stanowi, iż przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, z zastrzeżeniem art. 1 ust. 3, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy i praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że udziały wspólników w przychodach są równe. Art. 5 ust. 2 ww. ustawy dodaje ponadto, iż zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku.

Jako że spółka osobowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego, a podatnikami tegoż podatku są jej wspólnicy, pozostaje ona transparentna podatkowo.

Powyższe oznacza, iż co do zasady przesunięcia majątkowe pomiędzy wspólnikiem spółki osobowej, który jest podatnikiem na gruncie ustawy o pdop, a spółką osobową, która nie jest podmiotem podatkowym w podatku dochodowym od osób prawnych są neutralne z punktu widzenia ustawy o pdop. Wskazana zasada dotyczy także wniesienia do spółki osobowej wkładu przez jej wspólnika (będącego osobą prawną).

Zasada ta znajduje potwierdzenie w regulacjach ustawy o pdop. Art. 12 ust. 1 pkt 7 tej ustawy stanowi, iż przychodem jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Analizę przepisu art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o pdop, należy zacząć od przeanalizowania przepisów Kodeksu spółek handlowych. Pojęcie kapitału zakładowego występuje tam przede wszystkim w odniesieniu do spółek kapitałowych, tj. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej, a także w drodze regulacji szczególnej w spółce komandytowo – akcyjnej.

Zestawiając ze sobą przepisy Ksh i ustawy o pdop należy stwierdzić, że w przypadku wniesienia wkładu do spółki komandytowej, wspólnik spółki osobowej w zamian za wniesiony wkład, nie otrzymuje praw majątkowych w postaci udziałów lub akcji, jak ma to miejsce w przypadku wniesienia wkładu do spółki kapitałowej. W przypadku wniesienia wkładu do spółki kapitałowej, wnoszący wkład uzyskuje więc świadczenie, które wypełnia kategorię przychodu podatkowego w rozumieniu ustawy o pdop (art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o pdop). Natomiast, gdy Spółka obejmuje udział w spółce osobowej majątek Spółki zostaje tylko przesunięty do innego podmiotu, jednak to Spółka nadal pozostaje podatnikiem dochodu generowanego z wykorzystaniem przesuniętego do spółki osobowej majątku.

Z cytowanego art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o pdop, wynika więc jednoznacznie, iż dotyczy on jedynie określenia przychodu stanowiącego nominalną wartość udziału (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, a więc dotyczy aportów do spółek kapitałowych.

W świetle powyższych przepisów, należy uznać, iż czynność wniesienia przez Spółkę składników majątku tytułem aportu do nowo tworzonej spółki komandytowej, nie będzie generować dla niej przychodu, niezależnie od faktu czy stanowią one czy też nie zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Reasumując, stanowisko Spółki należy uznać za prawidłowe.

Ponadto należy zaznaczyć, iż ocena, czy wkład wniesiony do spółki komandytowej stanowi zorganizowaną cześć przedsiębiorstwa nie była przedmiotem niniejszego wniosku.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, iż w sprawie będącej przedmiotem pytania oznaczonego we wniosku Nr 2 wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj