Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP1/443-1262/09/AZb
z 19 marca 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP1/443-1262/09/AZb
Data
2010.03.19



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego

Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków --> Szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane
czynności opodatkowane
marża
marża
obrót
obrót
odliczenia
odliczenia
podatek naliczony
podatek naliczony
prawo do odliczenia
prawo do odliczenia
proporcja
proporcja
sprzedaż opodatkowana
sprzedaż opodatkowana


Istota interpretacji
Czy Wnioskodawca prawidłowo dokonuje rozliczenia podatku VAT: odliczając podatek VAT - (pomniejszając podatek VAT należny) w „całości” tj. na zasadach ogólnych - od zakupów ściśle dotyczących sprzedawanych samochodów (części samochodowe, lakierowanie, naprawa) i odliczając proporcjonalnie podatek VAT od zakupów „ogólnych” firmy (media, artykuły biurowe)?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 7 grudnia 2009r. (data wpływu 11 grudnia 2009r.), uzupełnionym pismem z dnia 24 lutego 2010r. (data wpływu 4 marca 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w całości oraz przy zastosowaniu proporcji, o której mowa w art. 90 ustawy o VAT - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 grudnia 2009r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w całości oraz przy zastosowaniu proporcji, o której mowa w art. 90 ustawy o VAT.

W odpowiedzi na wezwanie tut. organu z dnia 16 lutego 2010r. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 24 lutego 2010r. (data wpływu 4 marca 2010r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca dokonuje obrotu (sprzedaży) samochodami używanymi. W ramach tejże działalności wykonuje czynności, względem których znajduje zastosowanie art. 120 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług (ustawy o VAT) - opodatkowanie marży, tj. dokonuje dostawy samochodów używanych, nabytych uprzednio od podmiotów określonych w art. 120 ust. 10 ustawy o VAT.

Samochody kupowane w celu dalszej odsprzedaży, jak zostało wcześniej wspomniane, są to pojazdy używane, przeważnie uszkodzone. W związku z tym zazwyczaj przed sprzedażą Wnioskodawca dokonuje naprawy tych samochodów (kupuje części zamienne, usługi naprawy, lakierowania). Te koszty napraw przy sprzedaży tychże samochodów uwzględniane są w wartości opodatkowanej marży. Zatem podatek naliczony przy ich zakupie jest odliczany na zasadach ogólnych określonych w przepisach art. 86, 88 ustawy o VAT.

Firma ponosi także koszty „ogólne” funkcjonowania jako całości, np. koszty energii, telefonów, wody, monitoringu, paliwa, itp. Do tych wydatków „ogólnych” stosuje przepisy art. 90 w związku z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT - w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest zobowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.; jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1 podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego, o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Reasumując: od wydatków „ogólnych” firmy, o których mowa wyżej podatek VAT naliczony nie odliczany jest w całości, lecz proporcjonalnie - w części, jaka przypada na sprzedaż opodatkowaną. Proporcja ustalana jest zgodnie z art. 90 ust. 3-11 ustawy o VAT (sprzedaż opodatkowana/sprzedaż ogółem).

Dodatkowo Wnioskodawca wyjaśnia, iż w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje czynności opodatkowane w systemie marży, jak i czynności opodatkowane na zasadach ogólnych - opodatkowane stawką 22% (dokonuje sprzedaży samochodów używanych przy zastosowaniu art. 120 ust. 4 ustawy o VAT, jak i sprzedaży samochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych).

Zakup części zamiennych, usług napraw, lakierowania, itp. dotyczy zarówno czynności opodatkowanych w systemie marży oraz sprzedaży opodatkowanej na zasadach ogólnych, z tym, że w tym przypadku istnieje możliwość wyodrębnienia, które zakupy dotyczą sprzedaży opodatkowanej na zasadach ogólnych, a które opodatkowanej w systemie marży.

Cena nabycia samochodu używanego obejmuje tylko i wyłącznie cenę samochodu; koszty zakupu części zamiennych, usług napraw, lakierowania, itp. to koszty ponoszone u innych dostawców niż dostawca samochodu.

Koszty „ogólne” funkcjonowania firmy, tj. koszty energii, telefonów, monitoringu, paliwa, służą wykonywaniu wszystkich czynności, zarówno opodatkowanych na zasadzie art. 120 ust. 4 ustawy o VAT, jaki i opodatkowanych na zasadach ogólnych, gdyż dotyczą firmy jako całości, stąd rozliczne są proporcjonalnie zgodnie z art. 90 i 86 ust. 1 ustawy.

Wnioskodawca jest podatnikiem VAT czynnym od dnia 30 stycznia 2001r. składane są miesięczne deklaracje VAT-7.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca prawidłowo dokonuje rozliczenia podatku VAT: odliczając podatek VAT - (pomniejszając podatek VAT należny) w „całości” tj. na zasadach ogólnych - od zakupów ściśle dotyczących sprzedawanych samochodów (części samochodowe, lakierowanie, naprawa) i odliczając proporcjonalnie podatek VAT od zakupów „ogólnych” firmy (media, artykuły biurowe)...

Zdaniem Wnioskodawcy, postępuje on nieprawidłowo. W przypadku wykonywania dostaw, o których mowa w art. 120 ustawy o VAT, ich część nie podlega opodatkowaniu (kwota nabycia towaru - tu samochodu), zaś jedynie część dostawy - marża - podlega opodatkowaniu.

Opodatkowana marża stanowi niejako „zysk” wypracowany dla firmy, a zatem musi pokryć koszty związane z zakupem zarówno części zamiennych, usług naprawczych, ale także koszty ogólnego funkcjonowania firmy (telefony, paliwo, materiały biurowe, itp.).

W związku z powyższym zarówno podatek VAT naliczony zawarty w zakupach bezpośrednio związanych z samochodami, jak i w zakupach dotyczących ogólnego funkcjonowania firmy podlega odliczeniu w pełnej wysokości na zasadach ogólnych przewidzianych w art. 86 ustawy o VAT. Zdaniem Wnioskodawcy w stosunku do kosztów „ogólnych” funkcjonowania firmy nie powinna być stosowana proporcja, o której mowa w art. 90 ustawy o VAT, lecz zasady ogólne przewidziane w art. 86 ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.

W myśl art. 120 ust. 10 ustawy o VAT, przepisy ust. 4 i 5 dotyczą dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków, które podatnik nabył od:

  1. osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem, o którym mowa w art. 15, lub niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej;
  2. podatników, o których mowa w art. 15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;
  3. podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana zgodnie z ust. 4 i 5;
  4. podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;
  5. podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem od wartości dodanej na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w ust. 4 i 5, a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach.

Na potrzeby stosowania rozdziału dotyczącego szczególnych procedur w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków (Rozdział 4 ww. ustawy), zdefiniowano towary używane, przez które – zgodnie z art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT - rozumie się ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, inne niż określone w pkt 1-3 oraz inne niż metale szlachetne lub kamienie szlachetne (CN 7102, 7103, 7106, 7108, 7110, 7112), (PKWiU 27.41.10-30, ex 27.41.10-50, ex 27.41.20-30, ex 27.41.20-50, ex 27.41.20-70.00, 27.41.30-30, 27.41.30-50, 27.41.61-00, 27.41.62-00, 36.22.11-30.00, 36.22.11-50.00 i 36.22.12-30.00).

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Jak stanowi art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ww. ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Stosownie natomiast do art. 120 ust. 19 ww. ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków, jeżeli podlegały opodatkowaniu zgodnie z ust. 4 i 5.

Zgodnie z ogólną zasadą zawartą w powołanym wyżej art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje więc wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Odliczyć zatem można w całości podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika. Wskazana zasada wyłącza tym samym możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi. Jednocześnie z zasady tej wynika, że odliczenie podatku naliczonego, może być częściowe, tzn. w tej części, w jakiej dane towary lub usługi, z którymi związany jest podatek naliczony są wykorzystywane do realizacji czynności opodatkowanych, z pominięciem tej części podatku od tych towarów i usług, w jakiej towary te (usługi) są wykorzystywane do wykonywania czynności zwolnionych od podatku lub niepodlegających opodatkowaniu.

Z powołanych wyżej regulacji prawnych wynika jednak, iż ustawodawca wyłączył prawo do obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego m.in. w stosunku do nabywanych przez podatnika towarów używanych, jeżeli podlegały opodatkowaniu zgodnie z art. 120 ust. 4 i 5 ustawy o VAT, tj. przy zastosowaniu szczególnej procedury opodatkowania marży.

W przypadku, gdy podatnik dokonuje zakupów związanych z czynnościami, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego jak i czynnościami, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, zastosowanie znajdują przepisy art. 90 i 91 ustawy o VAT, mające na celu określenie wartości podatku naliczonego, służącego wyłącznie czynnościom opodatkowanym, z pominięciem tej części podatku naliczonego, w jakiej nabyte towary i usługi będą wykorzystywane przez Wnioskodawcę do wykonywania czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje.

Przepis art. 90 ust. 1 ustawy o VAT stanowi, że w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Jednocześnie, według ust. 2 ww. artykułu, jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

Zgodnie z art. 90 ust. 3 i 4 ustawy o VAT, proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

Proporcję, o której mowa w ust. 3, określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej.

Szczegółowe zasady odliczenia częściowego, w przypadku gdy nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, uregulowane zostały dalszymi przepisami art. 90 ww. ustawy, natomiast zasady dotyczące sposobu i terminu dokonywania korekt podatku naliczonego oraz podmiotu zobowiązanego do dokonywania korekty zostały określone w art. 91 ustawy o VAT.

W myśl art. 29 ust. 1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca, będący podatnikiem VAT czynnym, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje sprzedaży samochodów używanych. W ramach tejże działalności wykonuje czynności, względem których znajduje zastosowanie art. 120 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług - opodatkowanie marży, tj. dokonuje dostawy samochodów używanych, nabytych uprzednio od podmiotów określonych w art. 120 ust. 10 ustawy o VAT.

Samochody kupowane w celu dalszej odsprzedaży, są to pojazdy używane, przeważnie uszkodzone. W związku z tym zazwyczaj przed sprzedażą Wnioskodawca dokonuje naprawy tych samochodów (kupuje części zamienne, usługi naprawy, lakierowania). Te koszty napraw przy sprzedaży ww. samochodów uwzględniane są w wartości opodatkowanej marży. Zatem podatek naliczony przy ich zakupie jest odliczany na zasadach ogólnych określonych w przepisach art. 86, 88 ustawy o VAT.

Firma ponosi także koszty „ogólne” funkcjonowania jako całości, np. koszty energii, telefonów, wody, monitoringu, paliwa, itp. Do tych wydatków „ogólnych” stosuje przepisy art. 90 w związku z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Zatem od wydatków „ogólnych” firmy podatek VAT naliczony nie jest odliczany w całości, lecz proporcjonalnie - w części, jaka przypada na sprzedaż opodatkowaną. Proporcja ustalana jest zgodnie z art. 90 ust. 3-11 ustawy o VAT (sprzedaż opodatkowana/sprzedaż ogółem).

Wnioskodawca wskazał, iż w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje czynności opodatkowane w systemie marży, jak i czynności opodatkowane na zasadach ogólnych - opodatkowane stawką 22% (dokonuje sprzedaży samochodów używanych przy zastosowaniu art. 120 ust. 4 ustawy o VAT, jak i sprzedaży samochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych).

Zakup części zamiennych, usług napraw, lakierowania, itp. dotyczy zarówno czynności opodatkowanych w systemie marży oraz sprzedaży opodatkowanej na zasadach ogólnych, z tym, że w tym przypadku istnieje możliwość wyodrębnienia, które zakupy dotyczą sprzedaży opodatkowanej na zasadach ogólnych, a które opodatkowanej w systemie marży.

Cena nabycia samochodu używanego obejmuje tylko i wyłącznie cenę samochodu; koszty zakupu części zamiennych, usług napraw, lakierowania, itp. to koszty ponoszone u innych dostawców niż dostawca samochodu.

Koszty „ogólne” funkcjonowania firmy, tj. koszty energii, telefonów, monitoringu, paliwa, służą wykonywaniu wszystkich czynności, zarówno opodatkowanych na zasadzie art. 120 ust. 4 ustawy o VAT, jaki i opodatkowanych na zasadach ogólnych, gdyż dotyczą firmy jako całości, stąd rozliczne są proporcjonalnie zgodnie z art. 90 i 86 ust. 1 ustawy.

Kwestią budzącą wątpliwości Wnioskodawcy jest, czy dokonując odliczenia „w całości” podatku naliczonego z tytułu zakupów ściśle dotyczących sprzedawanych samochodów (części samochodowe, lakierowanie, naprawa) oraz odliczając proporcjonalnie podatek VAT od zakupów „ogólnych” firmy (media, artykuły biurowe) postępuje on prawidłowo.

Zatem w rozpatrywanej sprawie mamy do czynienia z sytuacją, w której Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje czynności opodatkowane marżą zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy o VAT, jak i czynności opodatkowane na zasadach ogólnych (według stawki 22%).

W związku z prowadzoną działalnością Wnioskodawca dokonuje nabycia towarów i usług, wśród których można wyodrębnić zakupy ściśle związane ze sprzedażą opodatkowaną w systemie marży (części zamienne, usługi naprawy, lakierowania), zakupy dotyczące wyłącznie sprzedaży opodatkowanej na zasadach ogólnych, oraz zakupy dotyczące kosztów ogólnych funkcjonowania firmy jako całości (np. koszty energii, telefonów, wody, monitoringu, paliwa), a zatem służące wykonywaniu wszystkich czynności, zarówno opodatkowanych na zasadzie art. 120 ust. 4 ustawy o VAT, jaki i opodatkowanych na zasadach ogólnych.

Przenosząc wskazane wyżej przepisy na grunt rozpatrywanej sprawy stwierdzić należy, iż w przypadku dostawy towarów używanych opodatkowanych przy zastosowaniu szczególnej procedury, określonej w art. 120 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z taką sprzedażą przysługuje w myśl zasady ogólnej wyrażonej w art. 86 ust. 1 ww. ustawy, z zastrzeżeniem powołanego wyżej art. 120 ust. 19 ustawy o VAT, stanowiącego o braku możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony zawarty w zakupach tych towarów używanych, przy sprzedaży których Wnioskodawca stosuje opodatkowanie marży.

Zatem Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu zakupu towarów i usług takich jak: części zamienne, usługi naprawy, lakierowania itp., pomimo że sprzedaż samochodu następuje w systemie marży. Ww. towary lub usługi ponoszone w związku z naprawą samochodu używanego nie mają bowiem charakteru towarów używanych w rozumieniu art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy, których dostawa mogłaby podlegać opodatkowaniu w systemie marży, a w konsekwencji wpływać na prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Tak więc Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie ww. towarów i usług związanych z naprawą samochodów używanych, w takim zakresie, w jakim wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych w systemie marży, z zachowaniem zasad zawartych w art. 86 ustawy o VAT.

Również w przypadku nabycia towarów i usług związanych ściśle z naprawą samochodów używanych, których dostawa podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych przy zastosowaniu stawki podstawowej 22%, Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie części zamiennych, usług naprawy, lakierowania itp. na zasadach przewidzianych w przepisie art. 86. ust. 1 ustawy o VAT, tj. w zakresie, w jakim są wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych.

Odnosząc się natomiast do kwestii dotyczącej prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z nabywanych przez Wnioskodawcę towarów i usług stanowiących tzw. koszty „ogólne” funkcjonowania firmy, przy zastosowaniu proporcji, o której mowa w przepisach art. 90 i 91 ustawy o VAT, zaznaczyć należy, iż jak już to uprzednio zauważono, ww. przepisy znajdują zastosowanie wyłącznie w przypadku, gdy podatnik dokonuje zakupów związanych zarówno z czynnościami, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego jak i czynnościami, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje. Jednocześnie należy podkreślić, iż zastosowanie proporcji, o której mowa w ww. przepisach ustawy o VAT możliwe jest tylko w przypadku, gdy Wnioskodawca nie ma możliwości wyodrębnienia całości lub części kwot podatku naliczonego związanego z czynnościami, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynnościami, w związku, z którymi takie prawo nie przysługuje.

W rozpatrywanej sprawie koszty „ogólne” ponoszone przez Wnioskodawcę obejmujące koszty energii, telefonów, monitoringu, paliwa, służą wykonywaniu wszystkich czynności, zarówno opodatkowanych na zasadzie art. 120 ust. 4 ustawy o VAT, jaki i opodatkowanych na zasadach ogólnych.

Jednakże zauważyć należy, iż w sytuacji przedstawionej we wniosku zarówno obrót z tytułu dostawy samochodów używanych opodatkowanych przy zastosowaniu art. 120 ust. 4 ustawy o VAT, jak i obrót z tytułu dostawy samochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych, stanowi obrót z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego (za wyjątkiem, o którym mowa wyżej, wynikającym z przepisu art. 120 ust. 19 ww. ustawy, który jednak nie znajduje zastosowania do nabycia towarów i usług związanych z ogólnym funkcjonowanie firmy).

Tak więc Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z nabywanych przez Wnioskodawcę towarów i usług stanowiących tzw. koszty „ogólne” funkcjonowania firmy w zakresie, w jakim wydatki te będą miały związek z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi, na zasadach określonych w przepisie art. 86 ust. 1 ww. ustawy.

Nadmienia się również, iż Wnioskodawca dokonując odliczenia podatku zgodnie z zasadami określonymi w przepisie art. 86 ustawy o VAT, winien mieć na uwadze również ograniczenia wskazane w art. 88 ustawy o VAT.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy, iż „zarówno podatek VAT naliczony zawarty w zakupach bezpośrednio związanych z samochodami, jak i w zakupach dotyczących ogólnego funkcjonowania firmy podlega odliczeniu w pełnej wysokości na zasadach ogólnych przewidzianych w art. 86 ustawy o VAT” należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedmiotowym stanie faktycznym.

Niniejsza interpretacja traci swoją ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego stanu faktycznego lub zmiany stanu prawnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj