Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1-443-774/10-4/BS
z 6 października 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1-443-774/10-4/BS
Data
2010.10.06


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
działka pod budowę
grunty rolne
opodatkowanie
podatnik podatku od towarów i usług
sprzedaż gruntów
sprzedaż nieruchomości


Istota interpretacji
Dot. opodatkowania sprzedaży nieruchomości gruntowej (działki przeznaczone pod zabudowę) stanowiącej majątek Firmy prowadzonej przez Wnioskodawcę.



Wniosek ORD-IN 493 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 23.07.2010 r. (data wpływu 26.07.2010 r.), uzupełnionym na wezwanie tut. Organu z dnia 30.08.2010 r. (skutecznie doręczone w dniu 02.09.2010 r.) w dniu 08.09.2010 r. (data wpływu 09.09.2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości gruntowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26.07.2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości gruntowej. Wniosek został uzupełniony w dniu 08.09.2010 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca w roku 1997 i 1998 zakupił, jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą (akt notarialny) działki – nieruchomość. Działki występują w ewidencji środków trwałych – gruntów prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej.

Obecnie Wnioskodawca zamierza zbyć część działek. Firma Wnioskodawcy nie zajmuje się obrotem nieruchomościami. Grunt będzie prawdopodobnie przeznaczony przez nabywcę pod zabudowę.

W piśmie z dnia 07.09.2010 r. (data wpływu 09.09.2010 r.), stanowiącym odpowiedź na wezwanie tut. Organu z dnia 30.08.2010 r. Wnioskodawca wskazał, iż Firma ma zamiar sprzedać działki zakupione jako grunty rolne przez właściciela a następnie wniesione do Firmy aportem w 1998 r. Ponadto Wnioskodawca wskazał, że działki, zgodnie z kierunkiem zagospodarowania przestrzennego gminy przeznaczone będą pod zabudowę.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca będzie musiał zapłacić i w jakiej wysokości podatek VAT od sprzedaży nieruchomości... Czy można zastosować zwolnienie z podatku VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Wnioskodawca nie jest w stanie stwierdzić czy nabywca gruntu ma zamiar zabudować ten teren. Jednak, o ile w myśl przepisów, grunt jest przeznaczony pod zabudowę, Wnioskodawca powinien stosować stawkę 22%.

Wnioskodawca chciałby jednak zaznaczyć, że sprzedaż nieruchomości nie jest głównym rodzajem działalności gospodarczej firmy a jedynie jednokrotnym zdarzeniem, czy w związku z tym można zastosować zwolnienie z podatku VAT.

W piśmie z dnia 07.09.2010 r. (data wpływu 09.09.2010 r.), stanowiącym odpowiedź na wezwanie tut. Organu z dnia 30.08.2010 r. Wnioskodawca sprecyzował własne stanowisko w sprawie uznając, iż działki są przeznaczone pod zabudowę, więc Firma powinna naliczyć i zapłacić VAT w wysokości 22%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Za towar w rozumieniu przedmiotowej ustawy, stosownie do zapisu art. 2 pkt 6, uznaje się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Natomiast art. 15 ust. 1 ustawy stanowi, że podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza, stosownie do zapisu ust. 2 wyżej wymienionego artykułu obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z wyżej powołanych przepisów tj. art. 5 ust. 1 pkt 1 i art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy wynika, że warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług jest spełnienie dwóch przesłanek:

  • po pierwsze — dana czynność ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług,
  • po drugie — czynność wykonywana jest przez podmiot, który jest podatnikiem.

Co do zasady, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże ustawodawca przewidział dla określonej grupy towarów i usług, preferencyjne stawki podatku lub przewidział dla nich zwolnienia. od podatku.

I tak zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca w 1997 i 1998 roku zakupił, jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą (akt notarialny) działki – nieruchomość. Działki występują w ewidencji środków trwałych – gruntów prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej. Obecnie Wnioskodawca zamierza zbyć część działek zakupionych jako grunty rolne przez właściciela a następnie wniesione do Firmy aportem w 1998 r. Przedmiotowe działki, zgodnie z kierunkiem zagospodarowania przestrzennego gminy przeznaczone będą pod zabudowę. Firma Wnioskodawcy nie zajmuje się obrotem nieruchomościami.

Z okoliczności przedstawionych we wniosku wynika, że Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług, a wątpliwości Wnioskodawcy budzi, czy do planowanej sprzedaży winien stosować stawkę podatku w wysokości 22%, czy z uwagi na fakt, iż sprzedaż nieruchomości nie jest głównym rodzajem działalności gospodarczej Firmy a jedynie jednokrotnym zdarzeniem, można zastosować zwolnienie z podatku VAT.

Mając na uwadze powyższe przepisy oraz okoliczności przedstawione we wniosku, stwierdzić należy, iż w przedmiotowej sprawie są spełnione obydwa warunki do uznania, że planowana sprzedaż gruntu podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Po pierwsze Strona zamierza dokonać dostawy gruntu (towar) czyli czynności podlegającej opodatkowaniu – art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy. Po drugie, czynności zamierza dokonać Wnioskodawca będący podatnikiem podatku od towarów i usług - art. 15 ust. 1 ustawy.

Wnioskodawca zakupił przedmiotowe działki jako osoba prowadząca działalność gospodarczą i zostały one wprowadzone do majątku Firmy prowadzonej przez Wnioskodawcę. Zatem ich planowana sprzedaż, stanowi sprzedaż majątku Firmy. Bez znaczenia pozostaje tu okoliczność, że sprzedaż nieruchomości nie jest głównym rodzajem działalności gospodarczej Wnioskodawcy.

Z uwagi na fakt, iż przedmiotem dostawy są grunty przeznaczone pod zabudowę transakcja sprzedaży działek nie będzie korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Należy zaznaczyć, iż przedmiotowa interpretacja dotyczy podatku od towarów i usług, natomiast w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj