Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB3/423-728/08/PC
z 25 listopada 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPB3/423-728/08/PC
Data
2008.11.25



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
naprawa gwarancyjna
naprawa gwarancyjna
upadłość
upadłość


Istota interpretacji
Czy wartość naprawy gwarancyjnej przeprowadzona przez spółkę w upadłości będzie dla niej kosztem uzyskania przychodów?



Wniosek ORD-IN 607 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 14 sierpnia 2008 r. (data wpływu do tut. BKIP 29 sierpnia 2008r.) uzupełnionym w dniu 20 listopada 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków dotyczących napraw gwarancyjnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 sierpnia 2008 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków dotyczących napraw gwarancyjnych.

Z uwagi na braki formalne wniosku w dniu 12 listopada 2008 r. Spółkę wezwano o ich uzupełnienie. Braki te uzupełniono 20 listopada 2008 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Postanowieniem z dnia 24 maja 2005 r. Sad Rejonowy ogłosił upadłość z możliwością zawarcia układu Spółki; postanowieniem z dnia 15 grudnia 2006r. zmienił postanowienie z dnia 24 maja 2005r. w ten sposób, że ogłosił upadłość obejmującą likwidację majątku upadłego.

W 2004 roku (przed ogłoszeniem upadłości) firma dokonała montażu estakady, która okazała się na tyle wadliwa, że w 2008 roku (po ogłoszeniu upadłości) wymagała naprawy gwarancyjnej.

Naprawy gwarancyjnej Syndyk Masy Upadłości Spółki nie mógł wykonać, gdyż nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej i nie miał możliwości wykonania naprawy.

Wobec powyższego usługę wykonała firma zewnętrzna, natomiast firma domagająca się naprawy gwarancyjnej kosztami obciążyć ma zamiar upadłego, tj. Spółkę.

Dnia 24 czerwca 2008r. na ww. roboty wystawiono fakturę gdzie nabywcą jest Spółka.

Zgodnie z art. 91 Prawa Upadłościowego i Naprawczego zobowiązania gwarancyjne upadłego wynikające z umowy z przed ogłoszenia upadłości staja się wymagalne z dniem ogłoszenia upadłości co skutkuje obowiązkiem zgłoszenia wierzytelności objętych ww. fakturą do masy upadłości zgodnie z procedurami prawa upadłościowego.

Fakturę zaewidencjonowano w miesiącu czerwcu 2008 roku.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy wartość ww. faktury stanowi koszt uzyskania przychodu w miesiącu czerwcu 2008r. ...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z dnia 15 lutego 1992 roku - Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 - jako, że przedmiotowe koszty wymienione w art. 16 ust. 1 nie są - stanowić będą koszty uzyskania przychodu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm. - określanej w dalszej części skrótem „ustawy o pdop”) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Czyli, aby dany wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodów, powinien spełniać łącznie następujące warunki:

  • pozostawać w związku przyczynowym z przychodem, czyli musi zostać poniesiony w celu jego osiągnięcia lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów oraz
  • nie znajdować się na liście wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o pdop.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że wykonana przez Wnioskodawcę usługa montażu estakady posiada usterki. Usługę naprawy gwarancyjnej wykonuje firma zewnętrzna na koszt Wnioskodawcy w ramach reklamacji (kosztami naprawy obciążony jest wykonawca).

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny, należy podzielić stanowisko Wnioskodawcy w sprawie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów, wydatków związanych z naprawą, w ramach gwarancji, wadliwie wykonanej usługi.

Ponadto należy wskazać, iż dla oceny możliwości zaliczenia kosztów napraw gwarancyjnych do kosztów uzyskania przychodów bez znaczenia pozostaje fakt, iż upadły nie prowadzi aktualnie działalności o celu zarobkowym (działalności gospodarczej), gdyż takiego wymogu nie stawia faktycznie ustawodawca w treści powołanych przepisów. Ważny jest sam związek poniesionego kosztu z działalnością gospodarczą podatnika, a taki ma miejsce także i wówczas, jeżeli przedmiotem jest naprawa gwarancyjna wadliwie wykonanej usługi. Bez znaczenia jest również to że, naprawy realizowane są przez inny podmiot; koszty obciążają jednak Wnioskodawcę.

Ustalenie momentu ujęcia tych kosztów dla celów podatkowych powinno nastąpić na zasadach określonych w przepisie art. 15 ust. 4d ustawy o pdop. Zgodnie z jego treścią, koszty uzyskania przychodów inne niż bezpośrednio związane z przychodami są potrącalne w dacie ich poniesienia, a w sytuacji, gdy dotyczą one okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą. Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów zgodnie z przepisem art. 15 ust. 4e ustawy o pdop uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

W rozpatrywanym przypadku, koszt naprawy gwarancyjnej (poniesiony na podstawie faktury wystawionej przez firmę zewnętrzną – wykonawcę) nie można przypisać do okresu przekraczającego rok podatkowy. Wobec tego, koszt te są potrącane w momencie poniesienia w rozumieniu zacytowanego przepisu art. 15 ust. 4e ustawy o pdop.

Wskazanie w art. 15 ust. 4e ustawy o pdop, że dniem poniesienia kosztu jest dzień, na który ujęto koszt w księgach oznacza, że dla celów podatkowych koszt ten należy rozpoznać w oparciu o uregulowania wynikające z rachunkowości.

Podstawą zapisu w księgach rachunkowych jest dowód księgowy, który powinien zawierać m.in. datę dokonania operacji oraz stwierdzenie sprawdzenia i zakwalifikowania dowodu do ujęcia w księgach rachunkowych przez wskazanie miesiąca oraz sposobu ujęcia dowodu w księgach rachunkowych (dekretacja) (art. 21 ustawy z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. Nr 76 poz. 694 z 2002r. ze zm.).

A zapis księgowy powinien zawierać min. Datę dokonania operacji gospodarczej, określenie rodzaju i numer identyfikacyjny dowodu księgowego stanowiącego podstawę zapisu oraz jego datę, jeżeli różni się od daty dokonania operacji, kwotę i datę zapisu (art. 23 ust. 2 ustawy o rachunkowości).

Zatem o zadekretowaniu dokumentu do danego miesiąca decyduje data dokonania operacji gospodarczej. Dekret na fakturze powinien wskazywać jako datę ujęcia w kosztach właśnie ten miesiąc, na który przypada data dokonania operacji. Data zapisu księgowego jest tylko datą techniczną wprowadzenia informacji do systemu.

W świetle powyższych przepisów, o ile dekret na fakturze wskazuje miesiąc czerwiec 2008r. jako datę dokonania operacji gospodarczej to stanowisko podatnika jest prawidłowe.

Jednocześnie dodaje się, że wniosek Spółki w zakresie pytania dotyczącego podatku od towarów i usług został rozpatrzony odrębną interpretacją wydaną w dniu ……….. 2008 r., nr IBPP2/443-789/08/EJ.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj