Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP2/443-483/10/ICz
z 31 sierpnia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP2/443-483/10/ICz
Data
2010.08.31



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
stawki podatku
stawki podatku
świadczenie usług
świadczenie usług
usługi kulturalne
usługi kulturalne


Istota interpretacji
Gdy galerie współfinansują koszt druku katalogu do wystawy, prawidłowe jest wystawianie faktury z treścią „współorganizacja wystawy druk katalogu” ze stawką 22% VAT.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 26 maja 2010r. (data wpływu 31 maja 2010r.), uzupełnionym pismem z dnia 27 sierpnia 2010r. (data wpływu 27 sierpnia 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania czy, w opisanym przypadku, gdy galerie współfinansują koszt druku katalogu do wystawy, prawidłowe jest wystawianie faktury z treścią „współorganizacja wystawy druk katalogu” ze stawką 22% VAT – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 maja 2010r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 27 sierpnia 2010r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania czy, w opisanym przypadku, gdy galerie współfinansują koszt druku katalogu do wystawy, prawidłowe jest wystawianie faktury z treścią „współorganizacja wystawy druk katalogu” ze stawką 22% VAT.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest instytucją kultury, której jednym z podstawowych kierunków działania jest organizowanie wystaw sztuki współczesnej (statut w załączniku). Z uwagi na dążenie do ograniczania kosztów przy realizacji wystawy podejmuje się współpracę z innymi galeriami. Polega ona głównie na współfinansowaniu katalogu do wystawy. Organizator, w tym przypadku Wnioskodawca, proponuje innym galeriom, aby zaprezentowały u siebie przygotowaną wystawę. Oczywiście twórca wyraża na to zgodę. Wszystkie prace związane z opracowaniem i drukiem katalogu do wystawy są po stronie Wnioskodawcy (projekt graficzny, korekty) również Wnioskodawca nadaje numer ISBN z puli numerów przyznanych przez Bibliotekę Narodową. Galerie na podstawie umowy współpracy wpłacają określoną kwotę w zamian za którą otrzymują katalogi w ilości ustalonej w umowie, oraz mają możliwość umieszczenia logo w katalogu, jako współpraca wydawnicza, a także na plakatach informujących o wystawie. Druk większego nakładu katalogu daje możliwość uzyskania niższej ceny za egzemplarz. Współpraca pomiędzy galeriami nie polega w tym przypadku dosłownie na wspólnej pracy przy realizacji wystawy, bo wystawa ta może nieco inaczej wyglądać w każdej z galerii, może być inaczej zaaranżowana, czy też z uwagi na powierzchnię ekspozycyjną może być zmniejszona lub rozszerzona o dzieła, które w innej galerii się nie zmieściły. Wystawa ta, w różnych galeriach ma różnych kuratorów. Gdyby współorganizacja ta polegała rzeczywiście na współpracy na każdym etapie przygotowania wystawy, miała wspólnych kuratorów wtedy, w przypadku współfinansowania, Wnioskodawca wystawiałby fakturę z treścią „współorganizacja wystawy" zwolnioną z VAT (PKWiU 92.32).

Dotychczas, na wpłaconą przez galerie kwotę Wnioskodawca wystawiał fakturę z 22% stawką VAT, ponieważ pozyskane środki były przeznaczane na druk katalogu, która to usługa ma 22% stawkę VAT. Pozyskiwane środki musiały wpływać przed prowadzeniem postępowania przetargowego więc nie mogła być wystawiona faktura na „gotowe" katalogi ze stawką VAT 0%. W momencie wpłaty środków przez galerie Wnioskodawca nie znał ostatecznej ceny za egzemplarz, były to tylko szacunkowe wartości w oparciu o badanie rynku.

W piśmie uzupełniającym z dnia 27 sierpnia 2010r. wyjaśniono, iż:

  1. Współpraca Centrum Sztuki (SCS) z innymi galeriami polega na realizacji wystaw sztuk plastycznych. SCS podpisując umowę z galerią zobowiązuje się do przekazania galerii gotowych wydawnictw dotyczących realizowanej wystawy, a galeria do przekazania środków finansowych na częściowe pokrycie kosztów druku wydawnictw. SCS przygotowuje wydawnictwo (projekt graficzny, teksty, tłumaczenia, korekty) i zleca druk drukarni. Następnie, gotowe wydawnictwa, zgodnie z umową, przekazuje galerii wystawiając fakturę (dotychczas z treścią „współorganizacja wystawy” i stawką VAT 22%).
  2. Centrum Sztuki prowadzi działalność kulturalną, która mieści się w zakresie działalności określonej symbolem PKWiU 92.32. (funkcjonowanie obiektów kulturalnych). W ramach tej działalności Wnioskodawca realizuje m.in. wystawy sztuk plastycznych, koncerty, spektakle, spotkania autorskie, zajęcia plastyczne, warsztaty artystyczne, wykłady. Wstęp na wystawy jest obiletowany, na niektóre koncerty czy spektakle Wnioskodawca również sprzedaje bilety, także niektóre warsztaty są odpłatne.
  3. Centrum Sztuki , w ramach umowy z galerią, dostarcza tej galerii gotowe wydawnictwa, wydrukowane na zlecenie SCS przez drukarnię (oznaczone numerem ISBN z puli numerów przyznanych SCS przez Bibliotekę Narodową) i zaklasyfikowane PKWiU 22.11.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy, w opisanym przypadku, gdy galerie współfinansują koszt druku katalogu do wystawy, prawidłowe jest wystawianie faktury z treścią „współorganizacja wystawy druk katalogu" i stawką 22% VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy: w związku z tym, że wpłaty dokonywane przez galerie, w ramach współorganizacji wystawy, są przeznaczane przede wszystkim na druk katalogu do tej wystawy, zatem powinna być zastosowana stawka 22% VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają między innymi odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w rozumieniu art. 7 cyt. ustawy.

Na podstawie art. 8 ust. 3 ustawy, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Stawka podatku VAT – na podstawie art. 41 ust. 1 ww. ustawy – wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1, jednakże zarówno w treści ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi oraz zwolnienie od podatku.

Zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

W załączniku nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług w poz. 156, jako opodatkowane 7% stawką podatku VAT, wymieniono zaliczone do grupowania PKWiU ex 92.3 - usługi rozrywkowe pozostałe - wyłącznie wstęp na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy:

  1. w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2),
  2. związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10),
  3. świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki, cyrki, dyskoteki, sale balowe (PKWiU 92.33, 92.34.11 i 92.34.12).


Stosownie do zapisu art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. 11 tego załącznika wymieniono usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem1) – z wyłączeniem:

  1. usług związanych z taśmami wideo oraz z wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi,
  2. usług związanych z wyświetlaniem filmów i taśm wideo, wyświetlaniem filmów na innych nośnikach oraz filmów reklamowych i promocyjnych,
  3. usług w zakresie działalności stadionów i innych obiektów sportowych (PKWiU 92.61),
  4. wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2), związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10), świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki, cyrki, dyskoteki, sale balowe (PKWiU 92.33, 92.34.11, 92.34.12) oraz wstępu na imprezy sportowe,
  5. wstępu oraz wypożyczania wydawnictw (PKWiU 22.11, 22.12, 22.13) w zakresie usług świadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea i innych usług związanych z kulturą (PKWiU 92.5),
    1. usług związanych z produkcją filmów i nagrań wideo (PKWiU 92.11), usług związanych z dystrybucją filmów i nagrań wideo (PKWiU 92.12), usług związanych z produkcją filmów i nagrań na innych nośnikach, usług związanych z dystrybucją filmów i nagrań na innych nośnikach,
    2. wstępu do parków rekreacyjnych, plaż i innych miejsc o charakterze kulturalnym (PKWiU ex 92.72),
  6. działalności agencji informacyjnych,
  7. usług wydawniczych,
  8. usług radia i telewizji (PKWiU 92.2), z zastrzeżeniem poz. 12.

Oznaczenie w załączniku danej grupy „ex” oznacza, że stawka podatku odnosi się tylko do danej usługi. w tym przypadku określenie grupy ex 92 wymieniono zarówno w załączniku nr 3 dotyczącym opodatkowania stawką 7%, jak i w załączniku nr 4 dla wykazu usług zwolnionych od podatku w związku z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.

W załączniku nr 3 w poz. 156 zawężono tę grupę do oznaczonych jako ex 92.3, lecz tylko w zakresie biletów wstępu. Ponadto, w załączniku nr 4 do ustawy wymieniono całą grupę ex 92 jako usługi związane z kulturą, rekreacją i sportem, z wyłączeniem wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2), związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10), świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki, cyrki, dyskoteki, sale balowe (PKWiU 92.33, 92.34.11, 92.34.12) oraz wstępu na imprezy sportowe (...).

Jak wynika z przedstawionego opisu stanu faktycznego Wnioskodawca jest instytucją kultury, której jednym z podstawowych kierunków działania jest organizowanie wystaw sztuki współczesnej, która to działalność objęta jest, symbolem PKWiU 92.32. W ramach tej działalności realizuje m.in. wystawy sztuk plastycznych, koncerty, spektakle, spotkania autorskie, zajęcia plastyczne, warsztaty artystyczne, wykłady. Wstęp na wystawy jest obiletowany, na niektóre koncerty czy spektakle Wnioskodawca również sprzedaje bilety, także niektóre warsztaty są odpłatne.

Z uwagi na dążenie do ograniczania kosztów przy realizacji wystawy podejmuje się współpracę z innymi galeriami. Polega ona głównie na współfinansowaniu katalogu do wystawy. Wszystkie prace związane z opracowaniem i drukiem katalogu do wystawy są po stronie Wnioskodawcy (projekt graficzny, korekty, zakup usługi druku) również Wnioskodawca nadaje numer ISBN z puli numerów przyznanych przez Bibliotekę Narodową. Galerie na podstawie umowy współpracy wpłacają określoną kwotę w zamian za którą otrzymują katalogi w ilości ustalonej w umowie. W ramach umowy z galerią, dostarcza tej galerii gotowe wydawnictwa, wydrukowane na zlecenie SCS przez drukarnię (oznaczone numerem ISBN z puli numerów przyznanych SCS przez Bibliotekę Narodową) i zaklasyfikowane PKWiU 22.11.

Jak wynika to z przedstawionych we wniosku okoliczności w skład wykonywanej przez Wnioskodawcę działalności polegającej na organizowaniu wystaw sztuki współczesnej wchodzą również czynności związane z opracowaniem i drukiem katalogu do wystawy. Zatem mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz powołany stan prawny, należy stwierdzić, iż czynności związane z opracowaniem katalogu są elementem usługi związanej z przygotowaniem wystaw sztuki.

Należy zauważyć, iż w sytuacji gdy jedna usługa obejmuje z ekonomicznego punktu widzenia kilka świadczeń, usługa ta nie powinna być sztucznie dzielona dla celów podatkowych. Zatem, z ekonomicznego punktu widzenia usługi nie powinny być dzielone dla celów podatkowych wówczas, gdy tworzyć będą jedną usługę kompleksową, obejmującą kilka świadczeń pomocniczych.

Wobec powyższego należy stwierdzić, iż o ile opisana we wniosku działalność, polegająca na organizowaniu wystawy faktycznie mieści się w grupowaniu PKWiU 92.32., wówczas również stanowiące jej element czynności dotyczące katalogu wystawy podlegać będą zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, w związku z poz. 11 załącznika Nr 4 do tej ustawy.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Należy także zauważyć, że zgodnie z art. 14b § 3 ww. ustawy – Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego oraz do przedstawienia własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej tego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Natomiast w myśl art. 14c § 1 tej ustawy, interpretacja indywidualna zawiera ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Z powyższych przepisów wynika zatem, że przedmiotem interpretacji może być jedynie ocena stanowiska wnioskodawcy dotyczącego przedstawionego we wniosku stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Organ wydający interpretację nie jest natomiast uprawniony do analizowania i oceny załączonych do wniosku o interpretację dokumentów.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj