Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB3/423-305/12-7/JG
z 19 listopada 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Powrót

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB3/423-305/12-7/JG
Data
2012.11.19



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
certyfikat rezydencji
obowiązek płatnika
umowa
unikanie podwójnego opodatkowania
usługi
wynagrodzenia
zarządzanie


Istota interpretacji
Czy Spółka będzie zobowiązana jako płatnik pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od osób prawnych od wypłat wynagrodzenia za usługi Wspólnika wykonywane na podstawie zawartej z nim umowy i przekazywać ten podatek na rachunek właściwego urzędu skarbowego?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, reprezentowanej przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 10 sierpnia 2012 r. (data wpływu 13 sierpnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązków płatnika – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 sierpnia 2012 r. został złożony ww. wniosek – uzupełniony pismami z dnia 29 października 2012 r. i 08 listopada 2012 r. oraz o brakującą opłatę w dniu 08 listopada 2012 r. – o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • kosztów uzyskania przychodów oraz
  • obowiązków płatnika.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca (dalej: „Spółka”) prowadzi działalność w zakresie produkcji jaj. Jednym ze wspólników Spółki jest spółka F. N.V., będąca podmiotem prawa belgijskiego (dalej: „Wspólnik”). Spółka zawarła umowę ze Wspólnikiem, której przedmiotem będzie świadczenie przez Wspólnika usług polegających na oddelegowaniu jego pracownika (dalej: „Oddelegowany”) do pełnienia funkcji prezesa zarządu Spółki. W szczególności, Wspólnik, poprzez osobę Oddelegowanego, będzie świadczył na rzecz Spółki usługi zarządzania bieżącą działalnością Spółki. Oddelegowany posiada kompetencje niezbędne do wykonywania usług objętych zawartą umową. W związku z zawarciem umowy, Oddelegowany został powołany w drodze uchwały Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników Spółki na stanowisko Prezesa Zarządu Spółki. Poza Oddelegowanym, do zarządu Spółki nie została powołana żadna inna osoba.

W zamian za usługi świadczone przez Wspólnika Spółka będzie ponosiła na jego rzecz opłatę miesięczną ustaloną na poziomie rynkowym, odpowiadającym rodzajowi i zakresowi świadczonych usług. Ponadto, Spółka będzie także ponosiła inne koszty związane ze świadczeniem przez Wspólnika usług na Jej rzecz, takie jak koszty podróży służbowych Oddelegowanego, koszty zamieszkania, telefonów, itp. w zakresie, w jakim koszty te będą związane z wykonywaniem zadań prezesa zarządu Spółki. Opłata za usługi Wspólnika będzie regulowana na podstawie faktury wystawianej przez Wspólnika w ciągu 7 dni od zakończenia każdego miesiąca, w którym te usługi będą świadczone. Spółka będzie w posiadaniu certyfikatu rezydencji podatkowej Wspólnika, potwierdzającego jego miejsce siedziby dla celów podatkowych w Belgii w okresie, w jakim będzie Ona dokonywała płatności na jego rzecz z tytułu zawartej umowy. Wspólnik nie posiada na terenie Polski zakładu ani innego stałego miejsca prowadzenia działalności.

Należy podkreślić, iż Oddelegowany, będąc pracownikiem Wspólnika, nie będzie otrzymywał od Spółki wynagrodzenia za usługi świadczone przez Wspólnika. W szczególności, nie będzie on otrzymywał od Spółki wynagrodzenia za pełnienie funkcji Prezesa Zarządu. Ponadto, Oddelegowany nie będzie także zatrudniony w Spółce na podstawie umowy o pracę ani też żadnej innej umowy, na podstawie której przysługiwałoby mu wynagrodzenie od Spółki za działalność na Jej rzecz.

W piśmie uzupełniającym z dnia 08 listopada 2012 r. Wnioskodawca wyjaśnił, że:

  1. belgijska spółka F. N.V. posiada osobowość prawną;
  2. zgodnie z pkt 3 § 2 umowy zawartej pomiędzy Spółką a spółką F. N.V., koszty podróży służbowych, zakwaterowania, wynajmu samochodu, noclegów oraz wydatków bieżących Oddelegowanego są pokrywane przez Spółkę, pod warunkiem, iż zostały poniesione w związku ze świadczeniem usług będących przedmiotem ww. umowy.

W związku z powyższym zadano następujące pytania dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych.

  1. Czy ponoszona przez Spółkę opłata miesięczna stanowiąca wynagrodzenie za usługi Wspólnika obejmujące oddelegowanie jego pracownika do pełnienia funkcji prezesa zarządu Spółki oraz inne wydatki związane z oddelegowaniem, do których pokrycia zobowiązana jest Spółka, będą stanowiły dla Spółki koszt uzyskania przychodów...
  1. Czy Spółka będzie zobowiązana jako płatnik pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od osób prawnych od wypłat wynagrodzenia za usługi Wspólnika wykonywane na podstawie zawartej z nim umowy i przekazywać ten podatek na rachunek właściwego urzędu skarbowego...

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie nr 2.

Wniosek Spółki w zakresie pytania nr 1 został rozpatrzony odrębną interpretacją wydaną w dniu 19 listopada 2012 r. nr ILPB3/423-305/12-6/JG.

Zdaniem Wnioskodawcy, nie będzie On zobowiązany do pobierania jako płatnik zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych od wypłat wynagrodzenia za usługi Wspólnika obejmujące oddelegowanie jego pracownika do pełnienia funkcji prezesa zarządu Spółki, wykonywane na podstawie zawartej ze Wspólnikiem umowy ani do przekazywania tego podatku na rachunek właściwego urzędu skarbowego.

Uzasadnienie.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2 ustawy, przychodów z tytułu świadczeń: doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze ustala się w wysokości 20% przychodów. Niemniej, przepis ten stosuje się zgodnie z art. 21 ust. 2 z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Zgodnie z treścią art. 7 ust. 1 Konwencji polsko – belgijskiej, zyski przedsiębiorstwa z siedzibą w Belgii podlegają opodatkowaniu tylko w Belgii, chyba że przedsiębiorstwo prowadzi w Polsce działalność gospodarczą poprzez położony tam zakład. Jeżeli przedsiębiorstwo wykonuje działalność w ten sposób, to zyski przedsiębiorstwa mogą być opodatkowane w Polsce, jednak tylko w takiej mierze, w jakiej można przypisać je temu zakładowi.

Z powołanej regulacji wynika, że zysk Wspólnika, w postaci wynagrodzenia otrzymanego od Spółki za usługi obejmujące oddelegowanie jego pracownika do pełnienia funkcji prezesa zarządu Spółki, będzie podlegał opodatkowaniu jedynie w Belgii (Wspólnik nie posiada zakładu w Polsce). W tej sytuacji, zgodnie z treścią art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Spółka nie będzie zobowiązana do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego, jeżeli udokumentuje miejsce siedziby Wspólnika dla celów podatkowych uzyskanym od Wspólnika certyfikatem rezydencji.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.), podatnicy, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Jak wynika z art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2, przychodów z tytułu świadczeń: doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze ustala się w wysokości 20% przychodów.

Przepisy ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska (art. 21 ust. 2 ww. ustawy).

W tym miejscu zaznaczyć należy, że w art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wymienione zostały określone rodzaje należności wypłacane przez podmioty polskie podmiotom zagranicznym, w przypadku uzyskania których, podmiot zagraniczny podlega opodatkowaniu w Polsce podatkiem dochodowym, a obowiązanym do jego naliczenia, potrącenia i odprowadzenia do urzędu skarbowego jest podmiot polski. Podatek ten nazywany jest podatkiem „u źródła” ze względu na szczególny sposób jego poboru, który dokonywany jest przez polski podmiot wypłacający określone należności na rzecz nierezydenta, w trybie i na zasadach wymienionych w art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

I tak, w myśl art. 26 ust. 1 ww. ustawy, osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz w art. 22 ust. 1, są obowiązane, jako płatnicy, pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2 i 2b, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat. Jednakże od należności z tytułu odsetek od papierów wartościowych wyemitowanych przez Skarb Państwa i zapisanych na rachunkach papierów wartościowych albo na rachunkach zbiorczych, wypłacanych na rzecz podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2, zryczałtowany podatek dochodowy pobierają, jako płatnicy, podmioty prowadzące te rachunki, jeżeli wypłata należności następuje za ich pośrednictwem. Zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika dla celów podatkowych uzyskanym od podatnika certyfikatem rezydencji.

Z kolei, jak stanowi art. 7 ust. 1 Konwencji z dnia 20 sierpnia 2001 r. między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Belgii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania oraz zapobiegania oszustwom podatkowym i uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 2004 r. Nr 211, poz. 2139), zyski przedsiębiorstwa Umawiającego się Państwa podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że przedsiębiorstwo prowadzi w drugim Umawiającym się Państwie działalność gospodarczą poprzez położony tam zakład. Jeżeli przedsiębiorstwo wykonuje działalność w ten sposób, to zyski przedsiębiorstwa mogą być opodatkowane w drugim Państwie, jednak tylko w takiej mierze, w jakiej można przypisać je temu zakładowi.

Odnosząc zatem powyższe uregulowania prawne do przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego, stwierdzić należy, że wypłaty wynagrodzenia Wspólnikowi - będącemu belgijską spółką posiadającą osobowość prawną - za usługi zarządzania bieżącą działalnością Spółki, wykonywane na podstawie zawartej z nim umowy, nie będą podlegały opodatkowaniu w Polsce, gdyż spółka belgijska nie prowadzi działalności poprzez położony w Polsce zakład. Zatem, Wnioskodawca dysponujący certyfikatem rezydencji Wspólnika, nie będzie zobowiązany – jako płatnik – do potrącenia zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych od wynagrodzenia za usługi zarządzania świadczone przez Wspólnika, będącego podmiotem prawa belgijskiego.

W świetle powyższego, stanowisko Wnioskodawcy przedstawione w przedmiocie niniejszej sprawy uznać należy za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ponadto tut. Organ informuje, iż w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Powrót


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj