Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/2/415-1487/12/ŁCz
z 13 lutego 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12 listopada 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 14 listopada 2012 r.), uzupełnionym w dniach 28 grudnia 2012 r., 04 i 22 stycznia 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie sposobu opodatkowania przychodów z najmu mieszkania w części dotyczącej:

  • dokumentów jakie należy złożyć aby opłacać podatek zryczałtowany za 2013 r. – jest nieprawidłowe,
  • w pozostałym zakresie – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 listopada 2012 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie sposobu opodatkowania przychodów z najmu mieszkania.

W związku z brakami formalnymi stwierdzonymi we wniosku, pismami z dnia 21 grudnia 2012 r. i 15 stycznia 2013 r. Znak: IBPB II/2/415-1487/12/ŁCz wezwano wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku. Uzupełnień dokonano w dniach 28 grudnia 2012 r., 04 i 22 stycznia 2013 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca wynajmuje mieszkanie, które jest jego własnością za kwotę 300 zł miesięcznie. Wnioskodawca w 2012 r. uiszczał podatek od przychodu z najmu w formie zryczałtowanej. Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie najmu. Mieszkanie nie jest składnikiem majątku w działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy wnioskodawca musi wypełniać dokumenty i jakie wpłacając zryczałtowany podatek za wynajem mieszkania w 2012 r.?
  2. Jakie dokumenty trzeba złożyć chcąc opłacać podatek zryczałtowany za rok 2013?
  3. Czy wnioskodawca może wpłacać należną kwotę podatku co kwartał?

Zdaniem wnioskodawcy,

  1. Będzie musiał wypełnić PIT-28 – zeznanie o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za rok 2012. Dokument taki wnioskodawca już wypełnił i złożył w urzędzie skarbowym w dniu 08 stycznia 2013 r.
  2. Należy wypełnić wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej i złożyć go do właściwego urzędu skarbowego.
  3. Wnioskodawca uważa, że tut. Organ wyrazi zgodę i będzie mógł wpłacać należną kwotę podatku co kwartał.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 2 ust. 1a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.), osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Aby wybrać tę formę opodatkowania należy złożyć pisemne oświadczenie o jej wyborze. Pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego. Jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, oświadczenie może złożyć na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, a jeżeli podatnik nie złożył oświadczenia na podstawie tych przepisów - pisemne oświadczenie składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Jeżeli do dnia 20 stycznia roku podatkowego podatnik nie zgłosił likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania, uważa się, że nadal prowadzi działalność opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (art. 9 ust. 1 ww. ustawy).

Stosownie do zapisu art. 6 ust. 1a ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Dla ustalenia wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu tych umów, stosuje się art. 11 ust. 2-2b ustawy o podatku dochodowym.

W myśl art. 659 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.

Z powyższych uregulowań prawnych wynika, iż podstawą uzyskiwania przychodów z najmu jest fakt zawarcia między stronami stosownej umowy. Określona w umowie wysokość czynszu stanowi przysporzenie majątkowe wynajmującego, a tym samym generuje przychód w rozumieniu podatkowym.

Przychód po stronie wynajmującego powstanie gdy wystąpią przesłanki wynikające z ww. art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, czyli czynsz zostanie otrzymany lub postawiony do dyspozycji wynajmującego.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a) ww. ustawy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów, o których mowa w art. 6 ust. 1a, tj. m.in. przychodów z najmu.

Zgodnie z dyspozycją art. 21 ust. 1 wyżej powołanej ustawy, podatnicy są obowiązani za każdy miesiąc obliczać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i wpłacać go na rachunek urzędu skarbowego w terminie do dnia 20 następnego miesiąca, a za miesiąc grudzień - w terminie złożenia zeznania.

Z kolei stosownie do ust. 1a i 1b ww. art. 21 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, podatnicy mogą obliczać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i wpłacać go na rachunek urzędu skarbowego w terminie do dnia 20 następnego miesiąca po upływie kwartału, za który ryczałt ma być opłacony, a za ostatni kwartał roku podatkowego – w terminie złożenia zeznania. Zasadę, o której mowa w ust. 1a, mogą stosować wyłącznie podatnicy, których otrzymane przychody z działalności prowadzonej samodzielnie albo przychody spółki – roku poprzedzającym rok podatkowy – nie przekroczyły kwoty stanowiącej równowartość 25.000 euro.

Natomiast stosownie do art. 21 ust. 1c cyt. ustawy podatnicy, którzy wybrali opłacanie ryczałtu co kwartał, są obowiązani do dnia 20 stycznia roku podatkowego zawiadomić o tym naczelnika urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika. Jeżeli do dnia 20 stycznia roku podatkowego podatnik nie zgłosił likwidacji działalności gospodarczej, nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania lub nie zawiadomił naczelnika urzędu skarbowego o zaprzestaniu opłacania ryczałtu co kwartał, uważa się, że nadal opłaca ryczałt w ten sposób.

Po zakończeniu roku podatnicy obowiązani są do złożenia zeznania rocznego PIT-28. Należy je złożyć do 31 stycznia roku następującego po roku podatkowym (art. 21 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne).

Odnośnie zatem pierwszego z pytań należy wskazać, że o ile w 2012 r. w ustawowych terminach wnioskodawca złożył stosowne oświadczenia i opłacał zryczałtowany podatek od przychodów z najmu mieszkania, to zobligowany był również złożyć do końca stycznia roku następnego po roku podatkowym (tj. do końca stycznia 2013 r.) stosowne zeznanie roczne PIT-28 o wysokości uzyskanego przychodu z tego tytułu, co też, jak wynika z treści wniosku, zostało uczynione.

Natomiast odnosząc się do pozostałych pytań i mając na uwadze opisane we wniosku zdarzenie jak również ww. przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, że wnioskodawca może nadal w 2013 r. opodatkowywać ryczałtem w wysokości 8,5% przychody uzyskiwane z najmu mieszkania oraz może wpłacać podatek w sposób kwartalny. Obliczony ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wnioskodawca może wpłacać na rachunek właściwego urzędu skarbowego w terminie do dnia 20 następnego miesiąca po upływie kwartału, za który ryczałt ma być opłacony a za ostatni kwartał - w terminie złożenia zeznania. Podkreślić jednak należy, że możliwość opłacania ryczałtu co kwartał została uwarunkowana złożeniem stosownego oświadczenia. Podatnik, który podejmuje decyzję o wyborze kwartalnego opłacania ryczałtu obowiązany jest zawiadomić o tym naczelnika urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego. Poza tym terminem, nie wprowadzono innego, co oznacza, że podatnicy uzyskujący przychody z najmu po 20 stycznia danego roku podatkowego oraz podatnicy którzy nie dochowali ww. terminu nie mają możliwości opłacania za ten rok ryczałtu kwartalnie. Zatem, o ile wnioskodawca złożył w ww. terminie stosowne oświadczenie przysługuje mu prawo do opłacania ryczałtu kwartalnie. Jeśli do dnia 20 stycznia 2013 r. wnioskodawca nie złożył oświadczenia o wyborze kwartalnej formy opłacania zaliczek, to będzie miał obowiązek opłacania zaliczek miesięcznie.

Jeżeli jednak wnioskodawca w latach poprzednich wynajmował mieszkanie i zgodnie ze złożonymi oświadczeniami rozliczał się w sposób zryczałtowany i wpłacał podatek w sposób kwartalny i gdy do dnia 20 stycznia 2013 r. nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania i nie zawiadomił naczelnika urzędu skarbowego o zaprzestaniu opłacania ryczałtu co kwartał, uważa się, że nadal opłaca ryczałt w ten sposób. Tym samym jeżeli wnioskodawca w 2012 r. opłacał najem zryczałtowanym podatkiem w sposób kwartalny i nie zgłosił właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego wyboru innej formy opodatkowania i zaprzestania opłacania ryczałtu co kwartał, to nadal może opłacać w 2013 r. najem w wybranej wcześniej formie, bez konieczności składania ponownie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu i o wyborze wpłacania podatku w sposób kwartalny.

Dodatkowo odnieść się należy do stanowiska wnioskodawcy dotyczącego pytania o dokumenty jakie trzeba złożyć chcąc opłacać podatek zryczałtowany za 2013 r., tj. do stwierdzenia iż warunkiem powyższego jest wypełnienie wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej i złożenie go do właściwego Dyrektora Izby Skarbowego. Wyjaśnić należy, że to nie tut. Organ decyduje o prawie do skorzystania przez wnioskodawcę ze zryczałtowanej formy opodatkowania dochodów z najmu. Zadaniem Dyrektora Izby Skarbowej jest wydawanie interpretacji indywidualnych, które są wykładnią przepisów obowiązujących w opisanym przez wnioskodawcę zdarzeniu. Tym samym nie jest rolą Dyrektora Izby Skarbowej, poprzez wydanie interpretacji indywidualnej, zezwolenie wnioskodawcy na płacenie zryczałtowanego podatku od dochodów uzyskiwanych z tytułu najmu lokalu mieszkalnego. Organ w interpretacji wyjaśnił jakie zasady w zakresie wyboru tej formy opodatkowania obowiązują oraz jakie istnieją formy opłacania ryczałtu i jakie warunki należy spełnić aby z tych form wyboru skorzystać. Tym samym nie jest zasadne występowanie przez wnioskodawcę rokrocznie z wnioskiem do Dyrektora Izby Skarbowej z prośbą o wyrażenie zgody na opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych najmu lokalu mieszkalnego.

Przez wzgląd na powyższe nie można uznać stanowiska wnioskodawcy za prawidłowe w pełnym zakresie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj