Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP1/443-243/10-4/MK
z 27 maja 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP1/443-243/10-4/MK
Data
2010.05.27



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
grunty
podatek od towarów i usług
podstawa opodatkowania


Istota interpretacji
Prawo do odliczenia podatku VAT w związku ze sprzedażą nieruchomości.



Wniosek ORD-IN 795 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 1 marca 2010 r. (data wpływu 3 marca 2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 16 kwietnia 2010 r. (data wpływu 19 kwietnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT dostawy hali magazynowo-biurowej łącznie z gruntem – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 marca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku w zakresie opodatkowania podatkiem VAT dostawy hali magazynowo-biurowej łącznie z gruntem. Dnia 19 kwietnia 2010 r. Zainteresowany uzupełnił wniosek o doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Trzyosobowa Spółka jawna (mąż, żona i córka, posiadający udziały w zyskach Spółki odpowiednio: 50%, 49%, 1%) – dalej Spółka – czynny podatnik VAT, wykonująca wyłącznie czynności opodatkowane podatkiem VAT, zakupiła dnia x 2004 r. używaną nieruchomość, na którą składała się hala magazynowo-biurowa oraz działka gruntowa, na której znajdowała się powyższa hala. Nieruchomość ta była używana przez poprzedniego właściciela od dnia x 2002 r. (data pozwolenia na użytkowanie).

Od wartości hali nabytej na fakturę VAT oraz późniejszych ulepszeń przekraczających 30% wartości nabytej hali Spółka odliczyła podatek VAT. Od gruntu nabytego na podstawie aktu notarialnego, na który sprzedający nie wystawił faktury VAT, podatek VAT nie został odliczony. Jako ulepszony środek trwały hala została wpisana do ewidencji środków trwałych z amortyzacją 10-letnią, począwszy od dnia x 2004 r. i wykorzystywana dla potrzeb prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej. W związku z planowanym rozwiązaniem Spółki, jeszcze przed jej zakończeniem dwoje wspólników (mąż i żona) planują zakup opisanej wyżej nieruchomości za cenę rynkową od Spółki, a następnie zamierzają wynajmować ją innemu podmiotowi prowadzącemu działalność gospodarczą jako osoby fizyczne niezarejestrowane w ewidencji działalności gospodarczej. Przed zakupem nieruchomości ww. wspólnicy planują zarejestrować się jako czynni podatnicy VAT oraz zgłosić razem ze Spółką Naczelnikowi Urzędu Skarbowego właściwego dla nabywców zamiar opodatkowania kupna/sprzedaży nieruchomości podatkiem VAT.

Wątpliwości budzi sposób rozliczenia podatku VAT od przedmiotowej nieruchomości w sytuacji jej sprzedaży osobom fizycznym, będącym jednocześnie wspólnikami Spółki.

Dnia x 2010 r. Zainteresowany uzupełnił opisane zdarzenie przyszłe wskazując, iż Spółka poinformowała, że hala i grunt były przez cały czas wykorzystywane dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Od dnia zakupu do dnia x 2010 r. była to detaliczna sprzedaż obuwia (w hali znajdował się magazyn). Od dnia x 2010 r. nieruchomość została wynajęta niezależnemu podmiotowi gospodarczemu, który prowadzi tam serwis samochodowy. Przez cały czas użytkowania hali Spółka nie osiągała przychodów zwolnionych od podatku VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy opodatkowaniu podatkiem VAT podlega tylko hala, czy hala łącznie z gruntem, na którym stoi...

Zdaniem Wnioskodawcy, opodatkowaniu podlega wyłącznie hala, ponieważ od gruntu nie został przez Spółkę odliczony podatek VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przepis art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Jak stanowi art. 46 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

Stosownie do treści art. 47 § 1 k.c., część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych. Częścią składową rzeczy – w myśl § 2 powołanego przepisu – jest wszystko, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego.

Zgodnie natomiast z art. 50 k.c., za części składowe nieruchomości uważa się także prawa związane z jej własnością.

Z powołanych przepisów prawa cywilnego wynika zatem, iż nieruchomościami są grunty, ale i także budynki lub ich części trwale z gruntem związane. W sytuacji natomiast gdy na gruncie znajdują się budynki wówczas uznawane są one za część składową gruntu stanowiąc nieruchomość.

Ponadto nieruchomości mogą posiadać części składowe, za które uważa się nie tylko budynki, ale i także prawa związane z własnością nieruchomości.

Jak stanowi art. 29 ust 5 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Z opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca zakupił dnia 21 stycznia 2004 r. używaną nieruchomość, na którą składała się hala magazynowo-biurowa oraz działka gruntowa, na której znajdowała się powyższa hala. Od wartości hali nabytej na fakturę VAT oraz późniejszych ulepszeń przekraczających 30% wartości nabytej hali Spółka odliczyła podatek VAT. Od gruntu nabytego na podstawie aktu notarialnego, na który sprzedający nie wystawił faktury VAT, podatek VAT nie został odliczony. W związku z planowanym rozwiązaniem Spółki jeszcze, przed jej zakończeniem dwoje wspólników (mąż i żona) planują zakup opisanej wyżej nieruchomości za cenę rynkową od Spółki, a następnie zamierzają wynajmować ją innemu podmiotowi prowadzącemu działalność gospodarczą jako osoby fizyczne niezarejestrowane w ewidencji działalności gospodarczej.

Mając na względzie powołane przepisy prawa oraz opisane zdarzenie przyszłe wskazać należy, iż w przypadku dostawy nieruchomości zabudowanej halą magazynowo-biurową opodatkowaniu podlegać będzie grunt wraz z posadowionym na nim budynkiem (halą). Powyższe wynika z faktu, iż hala magazynowo-biurowa stanowi część składową gruntu stając się integralną częścią nieruchomości. W konsekwencji dokonując dostawy hali magazynowo-biurowej (budynku) trwale z gruntem związanej z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Reasumując, opodatkowaniu podatkiem VAT podlegać będzie dostawa hali łącznie z gruntem, na którym jest posadowiona.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj