Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-760/12-4/AP
z 15 listopada 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia z dnia 6 sierpnia 2012 r. (data wpływu 8 sierpnia 2012 r.), uzupełnionym w dniu 25 października 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych podziału spółki przez wydzielenie – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 sierpnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych podziału spółki przez wydzielenie.

Z uwagi na fakt, iż przedmiotowy wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, pismem z dnia 17 października 2012 r. nr ILPB1/415-760/12-2/AP Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia podania bez rozpatrzenia.

Wezwanie wysłano w dniu 17 października 2012 r. (skutecznie doręczono w dniu 19 października 2012 r.), natomiast w dniu 25 października 2012 r. do tut. Organu wpłynęła odpowiedź na ww. wezwanie, w której Zainteresowany uzupełnił ww. wniosek (nadano w polskiej placówce pocztowej w dniu 24 października 2012 r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki z o.o. o nazwie X sp. z o.o. (dalej: Spółka). Udział Wnioskodawcy w spółce wynosi 50%, pozostałe udziały należą do innej osoby fizycznej. Obecnie planowany jest podział Spółki przez wydzielenie części majątku na rzecz spółki z o.o. (dalej: Nowa Spółka), która zostanie zawiązana (założona) w ramach dokonywanego podziału (zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych).

Na Nową Spółkę zostaną przeniesione:

  1. należąca do spółki nieruchomość - budynek biurowy, który obecnie w znacznej części jest wynajmowany innym podmiotom,
  2. część ruchomości stanowiących wyposażenie nieruchomości wskazanej w a),
  3. umowy najmu z dotychczasowymi najemcami pomieszczeń w budynku wskazanym w a),
  4. należności z tytułu umów najmu wskazanych w c),
  5. wszelkiego rodzaju decyzje administracyjne związane z nieruchomością wskazaną w a),
  6. całość dokumentacji związanej z nieruchomością wskazaną w a), z zastrzeżeniem dokumentacji rachunkowej i podatkowej, do posiadania której zobowiązany jest Wnioskodawca,
  7. umowy z dostawcami mediów (w szczególności wody i energii) związane z zaopatrywaniem nieruchomości wskazanej w a) jako całości,
  8. zobowiązania z tytułu dostaw wskazanych w g),
  9. umowy o pracę osób (lub osoby) prowadzących sprawy związane z nieruchomością wskazaną w a),
  10. prawo do korzystania z nazwy z wyróżnikiem wskazującym na rodzaj działalności
  11. baza klientów związanych z najmem.


Nowa Spółka będzie prowadzić działalność w zakresie najmu nieruchomości biurowej.

Dotychczas istniejąca Spółka zachowa całość umów i środków związanych z działalnością w zakresie badań i analiz energetycznych i będzie kontynuowała tę działalność. W szczególności u Wnioskodawcy pozostaną:

  1. należące do spółki ruchomości związane z badaniami i analizami, w tym środki transportu,
  2. umowy na wykonywanie badań i analiz,
  3. know-how związany z badaniami i analizami,
  4. baza klientów związanych z badaniami i analizami,
  5. umowy o pracę z pracownikami uczestniczących w działalności w zakresie badań i analiz,
  6. wszelkie decyzje administracyjne związane z działalnością w zakresie badań i analiz,
  7. należności wynikające z umów wskazanych w b),
  8. zobowiązania wynikające z wykonywania umów wskazanych w b),
  9. prawo do nazwy.


Zasadniczym celem podziału jest zwiększenie przejrzystości oraz zmniejszenie ryzyk biznesowych przez organizacyjno-prawne rozdzielenie dwóch odrębnych rodzajów działalności.

Zgodnie z art. 531 § 5 Kodeksu spółek handlowych, wspólnikami Nowej Spółki staną się z mocy prawa dotychczasowi wspólnicy Spółki. Nie dojdzie do zmiany proporcji udziałów między wspólnikami. Wspólnicy nie otrzymają żadnych dopłat w gotówce.

W uzupełnieniu wniosku Zainteresowany wskazał, że zespół składników majątkowych przypisany do wyodrębnionej części przedsiębiorstwa będzie wystarczający do samodzielnego wykonywania zadań, a prowadzenie działalności przez wydzieloną część przedsiębiorstwa nie będzie wymagać udziału pozostałych struktur dzielonej Spółki.

Zainteresowany wskazał, że w zapytaniu z dnia 6 sierpnia 2012 r. szczegółowo opisał składniki majątkowe, które mają pozostać w spółce, jak również składniki majątkowe podlegające wydzieleniu.

Przedmiotem przeniesienia do nowozawiązanej spółki będą wszystkie składniki majątku jednoznacznie związane z wyodrębnioną częścią przedsiębiorstwa, w tym zobowiązania w całości. Składniki majątku, które nie są jednoznacznie związane z wyodrębnioną częścią przedsiębiorstwa (w szczególności wykazują powiązania zarówno z wyodrębnioną jak i pozostającą w spółce częścią przedsiębiorstwa) zostaną na etapie sporządzania planu podziału przypisane do nowozawiązanej spółki, bądź pozostawione w spółce dzielonej, bądź też podzielone pomiędzy obie Spółki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy po stronie Wnioskodawcy powstanie przychód podatkowy związany z podziałem Spółki?

Zdaniem Wnioskodawcy, na skutek podziału przez wydzielenie nie powstanie przychód podatkowy w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 7 w wyniku podziału przez wydzielenie nie powstaje przychód, jeśli zarówno zespół składników majątkowych wydzielanych ze spółki, jak i pozostawianych w istniejącej spółce ma charakter przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Spółka wydzieli bowiem na rzecz Nowej Spółki zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej. Zespół ten obejmie składnik majątku wskazane w opisie zdarzenia przyszłego. Lista ta w istotnym zakresie pokrywa się z wyliczeniem z art. 55 (1) Kodeksu cywilnego. Podkreślić trzeba, że wyliczenie z tego przepisu ma jedynie przykładowy charakter i nie każde przedsiębiorstwo musi posiadać wszystkie wymienione elementy.

Przedmiot wydzielenia będzie więc spełniał warunki definicji przedsiębiorstwa zawarte w art. 55 (1) Kodeksu cywilnego i będzie stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym. Dotyczy to zresztą także zespołu majątkowego pozostawianego w spółce podlegającej podziałowi. W efekcie obie spółki po podziale będą zdolne jest do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu.

Podkreślić trzeba, że w przedstawionym stanie faktycznym Wnioskodawca prowadzi dwa całkowicie odrębne rodzaje działalności, bazujące na innych składnikach materialnych i niematerialnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Z postanowień art. 528 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) wynika, iż spółkę kapitałową można podzielić na dwie albo więcej spółek kapitałowych.

Natomiast, zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 tej ustawy, podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie).

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki z o.o. (dalej: Spółka). Planowany jest podział Spółki przez wydzielenie części majątku na rzecz spółki z o.o. (dalej: Nowa Spółka), która zostanie zawiązana (założona) w ramach dokonywanego podziału (zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych).

Definicja przedsiębiorstwa i zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawarta jest w art. 5a pkt 3 i 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.).

W myśl art. 5a pkt 3 ww. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o przedsiębiorstwie, oznacza to przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

Zgodnie z art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.


Natomiast zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, zgodnie z art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Z powyższej definicji wynika, iż aby zespół składników majątkowych (materialnych i niematerialnych) mógł zostać uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, muszą zostać spełnione łącznie następujące przesłanki:

  • istnienie zespołu składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,
  • zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
  • składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,
  • zespół tych składników może stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania gospodarcze.

Powyższe oznacza, że zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa nie jest suma poszczególnych składników, przy pomocy których w przyszłości będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz pewnym zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką te składniki majątkowe odgrywały w funkcjonowaniu istniejącego przedsiębiorstwa. Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa występuje w strukturze organizacyjnej podatnika. Ocena ta musi być dokonywana według podstawowego kryterium, tj. ustalenia jaką rolę składniki majątkowe i związane z nimi prawa materialne odgrywały w funkcjonowaniu dotychczasowego przedsiębiorstwa (na ile stanowiły wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

Wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W sytuacji wyodrębnienia finansowego możliwe jest oddzielenie finansów przedsiębiorstwa od finansów jego zorganizowanej części. Zorganizowana część przedsiębiorstwa jest w stanie samodzielnie prowadzić działalność i istnieć niezależnie od przedsiębiorstwa głównego. Nie musi to być postać oddziału samodzielnie rozliczającego się. Ważne natomiast jest, aby przenoszone należności i zobowiązania były wyodrębnione i dały się przyporządkować organizacyjnie i finansowo do wyodrębnionego majątku (tak aby można było przejąć funkcje gospodarcze).

Odnośnie wyodrębnienia funkcjonalnego wskazać należy, iż kryterium to sprowadza się do ustalenia, czy wyodrębniona organizacyjnie całość jest w stanie przejąć zadania oraz samodzielnie funkcjonować na rynku. Nie budzi bowiem wątpliwości to, iż aby wydzielona część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych, musi ona posiadać potencjalną zdolność do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne, wchodzące w skład przedsiębiorstwa, muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

W sytuacji więc kiedy dochodzi do przeniesienia całości składników majątkowych, w tym zobowiązań, oraz jeżeli w momencie podziału spółki obie z nich są w stanie prowadzić samodzielnie swoje działalności gospodarcze, brak jest podstaw do odmiennego traktowania tych dwóch zespołów składników inaczej niż jako zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

W świetle powyższego – składniki majątkowe przeznaczone do wydzielenia do spółki nowo zawiązanej oraz pozostające w spółce po jej podziale wypełniać będą definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawartą w art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W odniesieniu do przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wskazać należy, że ustawodawca przyjął ogólną zasadę, iż w momencie dokonania podziału spółki kapitałowej przez wydzielenie poddaje się opodatkowaniu dochód osiągnięty przy podziale przez wspólników. Dochodu tego nie ustala się, jeżeli jednocześnie majątek przejmowany na skutek podziału przez wydzielenie oraz pozostający w spółce po jej podziale stanowi (każdy z nich osobna) zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy, źródłem przychodów są między innymi kapitały pieniężne i prawa majątkowe. Stosownie do treści art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni, w tym również:

  1. dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych,
  2. oprocentowanie udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) w spółdzielniach,
  3. podział majątku likwidowanej spółki (spółdzielni),
  4. wartość dokonanych na rzecz udziałowców i akcjonariuszy nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, określona według zasad wynikających z art. 11 ust. 2-2b.

W odniesieniu do osób fizycznych dochód osiągnięty przez udziałowców przy podziale spółki przez wydzielenie zalicza się do dochodów (przychodów) z udziału w zyskach osób prawnych, jako jeden z rodzajów dochodów z kapitałów pieniężnych.

W tym względzie w stosunku do osób fizycznych mają zastosowanie przepisy art. 24 ust. 5 pkt 7 ustawy, według których dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym – w przypadku podziału spółek, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie także majątek pozostający w spółce, nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa - ustalona na dzień podziału nadwyżka nominalnej wartości udziałów (akcji) przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztami nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce dzielonej, obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38; jeżeli podział spółki następuje przez wydzielenie, kosztem uzyskania przychodów jest wartość lub kwota wydatków poniesionych przez udziałowca (akcjonariusza) na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalona w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego udziałowca wartość nominalna unicestwianych udziałów (akcji) w spółce dzielonej do wartości nominalnej udziałów (akcji) przed podziałem.

Przepis ten ma zastosowanie w przypadku podziału spółek, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie także majątek pozostający w spółce, nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Mając na uwadze wyżej zacytowane przepisy oraz przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, iż w wyniku podziału spółki przez wydzielenie po stronie Wnioskodawcy nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj