Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-294/10/MD
z 17 czerwca 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP2/443-294/10/MD
Data
2010.06.17



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury dotyczące rolników ryczałtowych --> Faktura VAT RR

Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Definicje legalne

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
rolnik ryczałtowy
zwolnienie


Istota interpretacji
Opodatkowanie sprzedaży produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej( chów i hodowla ryb).



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26 marca 2010 r. (data wpływu 29 marca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 29 marca 2010 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Od dnia 1 sierpnia 2008 r. prowadzi Pan - jako osoba fizyczna - jednoosobową działalność gospodarczą, polegającą na sprzedaży hurtowej pozostałej żywności, włączając ryby, skorupiaki i mięczaki oraz sprzedaży detalicznej żywności, napojów i wyrobów tytoniowych, która jest prowadzona na straganach i targowiskach.

Prowadzi Pan podatkową księgę przychodów i rozchodów, płaci podatek dochodowy na zasadach ogólnych oraz jest „płatnikiem” podatku od towarów i usług, składającym deklaracje VAT-7.

W marcu 2010 r. rozszerzył Pan działalność o chów ryb. W zaświadczeniu o numerze REGON wydanym przez Urząd Statystyczny, wyodrębniono - jako rodzaj przeważającej działalności (wg PKD 2007–0322z) - chów i hodowlę ryb oraz pozostałych organizmów wodnych w wodach śródlądowych. Ponadto wydano REGON z liczbą porządkową, w którym jako rodzaj przeważającej działalności (wg PKD 2007–4638z) wpisano: sprzedaż hurtowa pozostałej żywności, włączając ryby, skorupiaki i mięczaki (REGON dla jednostki lokalnej).

W zaświadczeniu o dokonaniu zmiany we wpisie ewidencji działalności, nie chciano dopisać chowu ryb, ponieważ stanowi on dział specjalny produkcji rolnej.

Z nowymi zaświadczeniami o numerach REGON (podstawowym i jednostki lokalnej) udał się Pan do Urzędu Skarbowego, celem poinformowania o ww. rozszerzeniu działalności. W Urzędzie stwierdzono, że „rozszerzenie działalności o chów ryb jest działalnością rolniczą”, którą z punktu widzenia podatku od towarów i usług powinien Pan rozliczać jako rolnik ryczałtowy. Nie posiada Pan gospodarstwa rolnego i nie jest rolnikiem. Chów ryb będzie prowadzony w sztucznym zbiorniku. Materiał do chowu ryb (kroczek) będzie Pan nabywał w gospodarstwach rybackich. Sprzedaż ryb świeżych z własnego chowu i hodowli będzie się odbywać w ramach działalności gospodarczej hurtowni ryb oraz na straganach i targowiskach.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy sprzedaż ryb świeżych z własnego chowu (poza gospodarstwem rolnym, którego Pan nie posiada), może stanowić przychód z działalności gospodarczej i w związku z tym, że jest Pan podatnikiem czynnym, może podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług...


Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z tym, że chów ryb, o który rozszerzył działalność, będzie prowadzony w zbiornikach sztucznych (poza gospodarstwem rolnym, którego nie posiada) stanowi przychód z działów specjalnych produkcji rolnej, będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, rozliczanym na podstawie prowadzonej podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ jest już podatnikiem tego podatku.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) – zwanej dalej ustawą - opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do zapisu art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże ustawodawca przewidział szereg możliwości zastosowania stawek obniżonych oraz zwolnień od podatku. I tak, w myśl art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego.

Według art. 2 pkt 15 ustawy, przez działalność rolniczą rozumie się produkcję roślinną i zwierzęcą, w tym również produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcję warzywniczą, gruntową, szklarniową i pod folią, produkcję roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadowniczą, chów, hodowlę i produkcję materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcję zwierzęcą typu przemysłowego lub fermowego oraz chów i hodowlę ryb i innych organizmów żyjących w wodzie, a także uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin "in vitro", fermową hodowlę i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowlę i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, chów i hodowlę dżdżownic, entomofagów i jedwabników, prowadzenie pasiek oraz chów i hodowlę innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym oraz sprzedaż produktów gospodarki leśnej i łowieckiej, z wyjątkiem drewna okrągłego z drzew tropikalnych (PKWiU 02.01.13) oraz bambusa (PKWiU 02.01.42-00.11), a także świadczenie usług rolniczych;

Dla potrzeb szczególnych uregulowań w zakresie opodatkowania działalności rolnej, do której –zgodnie z wyżej cyt. definicją – zaliczono również chów i hodowlę ryb i innych organizmów żyjących w wodzie, wprowadzono autonomiczną definicję gospodarstwa rybackiego. Przez takie gospodarstwo - w świetle art. 2 pkt 18 ustawy - rozumie się prowadzenie działalności w zakresie chowu i hodowli ryb oraz innych organizmów żyjących w wodzie.

Zatem uznać należy, iż samo podjęcie działalności polegającej na chowie lub hodowli ryb (i innych organizmów żyjących w wodzie), przesądza o posiadaniu gospodarstwa rybackiego, a tym samym wykonywaniu działalności rolniczej w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

Przez rolnika ryczałtowego – według definicji zawartej w art. 2 pkt 19 ustawy - rozumie się rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Mając na względzie definicję działalności rolniczej zawartą w art. 2 pkt 15 ustawy, uznać należy, że podmioty prowadzące taką działalność, są z mocy ustawy rolnikami ryczałtowymi w zakresie sprzedaży produktów rolnych pochodzących z tej działalności.

Przez produkty rolne - zgodnie z pkt 20 ww. artykułu - rozumie się towary wymienione w załączniku nr 2 do ustawy oraz towary wytworzone z nich przez rolnika ryczałtowego z produktów pochodzących z jego własnej działalności rolniczej przy użyciu środków zwykle używanych w gospodarstwie rolnym, leśnym i rybackim.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t. j. Dz. U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223 ze zm.), ustawa ma zastosowanie w stosunku do osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych, spółek partnerskich oraz spółdzielni socjalnych, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 1.200.000 euro.

Z zapisu art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy wynika, iż zwolnienie od podatku rolnika ryczałtowego ma charakter przedmiotowo-podmiotowy. Tak więc dotyczy ono tylko tych rolników, którzy posiadają status rolnika ryczałtowego w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług oraz tych czynności, które zostały wymienione w tym przepisie.


Rolnik ryczałtowy, dokonujący dostawy produktów rolnych lub świadczący usługi rolnicze, które są zwolnione od podatku na podstawie ust. 1 pkt 3 – zgodnie z art. 43 ust. 3 ustawy – może zrezygnować z tego zwolnienia pod warunkiem:


  1. dokonania w poprzednim roku podatkowym dostawy produktów rolnych oraz świadczenia usług rolniczych o wartości przekraczającej 20.000 zł oraz
  2. dokonania zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 96 ust. 1 i 2, oraz
  3. prowadzenia ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3.


Należy podkreślić, iż w świetle powołanych przepisów, tj. art. 2 pkt 19 i art. 43 ust. 3, status rolnika ryczałtowego posiada tylko ten rolnik, który nie jest obowiązany do prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz nie zrezygnował z przysługującego zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że jako czynny podatnik podatku od towarów i usług, zamierza Pan się zająć chowem i hodowlą ryb, celem ich sprzedaży w ramach prowadzonej równolegle działalności gospodarczej o charakterze handlowym (w hurtowni ryb oraz na straganach i targowiskach).

Na tym tle powziął Pan wątpliwość dotyczącą opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży ryb świeżych z własnego chowu.

Mając na uwadze przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe oraz powołane regulacje ustawy o podatku od towarów i usług, w tym przede wszystkim treść art. 43 ust. 1 pkt 3 w zw. z art. 2 pkt 18 ustawy, należy stwierdzić, że jako osoba fizyczna, która zamierza prowadzić działalność rolniczą, w rozumieniu ww. ustawy, będzie Pan z mocy prawa rolnikiem ryczałtowym. Taki status sprawia, iż sprzedaż produktów rolnych wytworzonych we własnym zakresie (ryby świeże) - mimo, że wchodzi w zakres działania tej ustawy - korzysta ze zwolnienia od podatku.

Wobec tego, że obowiązek opodatkowania ww. sprzedaży wywiódł Pan z faktu, iż już jest podatnikiem podatku od towarów i usług, stanowisko Pana należało uznać za nieprawidłowe

Końcowo informuje się, że kwestia rozpoznania opodatkowanego przychodu w związku ze sprzedażą ww. produktów rolnych zostanie rozstrzygnięta w odrębnej interpretacji indywidualnej


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj