Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1/443-297/10-2/AW
z 20 kwietnia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1/443-297/10-2/AW
Data
2010.04.20


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
odliczenie podatku
odszkodowania
rozwiązanie umowy


Istota interpretacji
opodatkowanie wynagrodzenia należnego z tytułu zawarcia porozumienia o rozwiązaniu umowy oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego



Wniosek ORD-IN 449 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 11.03.2010r. (data wpływu 15.03.2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wynagrodzenia należnego z tytułu zawarcia porozumienia o rozwiązaniu umowy oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15.03.2010r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wynagrodzenia należnego z tytułu zawarcia porozumienia o rozwiązaniu umowy oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca (dalej: „Spółka”) zawarła w dniu 7 grudnia 2007 r. jako najemca, umowę najmu (dalej: „Umowa Najmu”) pomieszczeń biurowych, kilku miejsc parkingowych oraz powierzchni magazynowej w budynku położonym w W. Umowa Najmu została zawarta na czas określony 48 miesięcy w stosunku do części powierzchni oraz 51 miesięcy i 2 tygodni w odniesieniu do pozostałej części przedmiotu najmu. W dniu 5 marca 2010 r. pomiędzy Spółką i firmą wynajmującą przedmiotową powierzchnię (dalej: „Wynajmujący”) zostało zawarte porozumienie o rozwiązaniu Umowy Najmu przed ustalonym terminem (dalej: „Porozumienie”). Porozumienie przewiduje zapłatę przez Spółkę na rzecz Wynajmującego wynagrodzenia za udzielenie przez Wynajmującego zgody na rozwiązanie Umowy Najmu przed upływem terminu, na jaki była ona zawarta (dalej: „Wynagrodzenie”). Kwota Wynagrodzenia powiększona zostanie o należny podatek VAT. Wynagrodzenie należne Wynajmującemu zostanie udokumentowane fakturą VAT wystawioną przez Wynajmującego na Spółkę.

Powodem, dla którego Spółka i Wynajmujący podjęli decyzję o rozwiązaniu Umowy Najmu przed ustalonym terminem jest przeniesienie biura Spółki do innych pomieszczeń, których powierzchnia jest mniejsza od powierzchni biur zajmowanych do tej pory. Z uwagi na aktualny zakres działalności Spółki powierzchnia obecnie wynajmowana na podstawie Umowy Najmu jest zbyt duża w stosunku do rozmiaru prowadzonej działalności, dlatego też, celem ograniczenia ponoszonych przez Spółkę kosztów z tytułu najmu, biura Spółki zostaną przeniesione do mniejszych pomieszczeń. Z uwagi na powyższe, jednocześnie z zawarciem Porozumienia o rozwiązaniu Umowy Najmu, Spółka i Wynajmujący zawarli w dniu 5 marca 2010 r. nową umowę najmu, na podstawie której Wynajmujący wynajął Spółce mniejszą powierzchnię biurową oraz miejsca parkingowe.

Spółka jest czynnym podatnikiem podatku VAT wykonującym czynności opodatkowane tym podatkiem.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy Wynagrodzenie należne Wynajmującemu od Spółki z tytułu zawarcia Porozumienia o rozwiązaniu Umowy Najmu stanowić będzie odpłatność za świadczenie usługi przez Wnioskodawcę, podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 22%...
  2. Czy Spółce przysługiwać będzie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z faktury otrzymanej od Wynajmującego z tytułu Wynagrodzenia za zawarcie Porozumienia o rozwiązaniu Umowy Najmu...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1.

Zdaniem Spółki, Wynagrodzenie należne Wynajmującemu od Spółki z tytułu zawarcia Porozumienia o rozwiązaniu Umowy Najmu powinno być powiększone o podatek od towarów i usług. Przewidziane w Porozumieniu wynagrodzenie stanowić bowiem będzie odpłatność za usługę świadczoną przez Wynajmującego na rzecz Spółki.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 Ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: „Ustawa VAT”), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług („VAT”) podlega między innymi odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stosownie do art. 8 ust. 1 przez świadczenie usług, o którym mowa powyżej, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Generalną zasadą mającą zastosowanie w podatku VAT jest powszechność opodatkowania tym podatkiem. Dlatego też regułą jest, iż wszelkie odpłatne świadczenia nie będące dostawą towarów traktowane są jak świadczenie usług opodatkowane podatkiem VAT.

W opinii Spółki, świadczenie uzyskiwane przez Spółkę od Wynajmującego na podstawie Porozumienia o rozwiązaniu Umowy Najmu powinno być uznane za odpłatne świadczenie usług w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1) Ustawy VAT. Zgodnie bowiem z Porozumieniem, w zamian za zgodę Wynajmującego na rozwiązanie Umowy Najmu przed terminem, Spółka zapłaci Wynajmującemu określone Wynagrodzenie. Prowadzi to do wniosku, iż w zamian za zobowiązanie się do zapłaty Wynagrodzenia, Spółka uzyska określoną korzyść w postaci wcześniejszego rozwiązania Umowy Najmu. Zdaniem Spółki, omawiana transakcja wypełnia warunki dla uznania jej za odpłatne świadczenie usług dla potrzeb podatku VAT. Należy przy tym stwierdzić, iż Wynagrodzenie określone w Porozumieniu nie powinno być traktowane jako odszkodowanie lub też kara umowna. Umowa Najmu zawarta przez strony nie przewiduje bowiem możliwości rozwiązania umowy za zapłatą odszkodowania/kary umownej. Porozumienie, które zostanie zawarte pomiędzy stronami jest wynikiem prowadzonych przez strony negocjacji i uzgodnień, wskutek których Spółka zapłaci Wynajmującemu określone Wynagrodzenie w zamian za wyrażenie zgody na wcześniejsze zakończenie stosunku najmu.

W świetle powyższego, przedmiotowe Wynagrodzenie należne Wynajmującemu od Spółki powinno być powiększone o podatek VAT, stanowić ono będzie odpłatność za usługę świadczoną przez Wynajmującego na rzecz Spółki. Zasadność powyższych wniosków znajduje potwierdzenie, między innymi, w następujących interpretacjach podatkowych wydanych na gruncie analogicznego stanu faktycznego:

  • interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 27 stycznia 2010 r. nr IPPP1/443-11/10-2/AW;
  • interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 1 grudnia 2009 r. nr ITPP2/443-815/09/RS,
  • interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 13 października 2008 r. nr IPPP1/443- 1798/09-2/PR.

Ad. 2

Z uwagi na takt, iż Wynagrodzenie należne z tytułu zawarcia Porozumienia pozostaje w związku z czynnościami Spółki opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług, Spółce przysługiwać będzie prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wynikającego z faktury wystawionej przez Wynajmującego na Spółkę w związku z zawarciem Porozumienia.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Kwotę podatku naliczonego stanowi m.in. suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Powyższy przepis będzie miał zastosowanie w odniesieniu do nabycia przez Spółkę od Wynajmującego usługi świadczonej na podstawie zawartego Porozumienia o rozwiązaniu Umowy Najmu. Zawarcie Porozumienia oraz zapłata na jego podstawie Wynagrodzenia przez Spółkę pozostaje bowiem w związku z opodatkowaną podatkiem VAT działalnością prowadzoną przez Spółkę. Dlatego też, Spółka będzie miała prawo do odliczenia podatku VAT zawartego w fakturze wystawionej przez Wynajmującego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj