Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-147b/10/AP
z 4 maja 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP2/443-147b/10/AP
Data
2010.05.04


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Zwrot podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
badania kliniczne
prawo do odliczenia
usługi doradcze


Istota interpretacji
Prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z zakupami dotyczącymi usług nadzorowania badań klinicznych świadczonych dla kontrahenta z Francjii.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 25 stycznia 2010 r. (data wpływu 22 lutego 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia lub zwrotu na rachunek bankowy podatku naliczonego z tytułu zakupów służących do wykonywania usług polegających na organizowaniu, administrowaniu i monitorowaniu projektów badań klinicznych - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 22 lutego 2010 r. złożono wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia lub zwrotu na rachunek bankowy podatku naliczonego z tytułu zakupów służących do wykonywania usług polegających na organizowaniu, administrowaniu i monitorowaniu projektów badań klinicznych.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Prowadzi Pan działalność gospodarczą polegającą na organizowaniu, administrowaniu i monitorowaniu projektów badań klinicznych, w zakresie której dokonuje wyboru badaczy, personelu, laboratoriów, przygotowuje i koordynuje badania pod względem logistycznym, przeprowadza kontrolę, bierze udział w inspekcjach przeprowadzanych przez Urząd Rejestracji Leków, zbiera wyniki oraz opracowuje je i przekazuje firmie farmaceutycznej zlecającej badania. W ramach tej działalności zawarł Pan umowę z kontrahentem francuskim, który jest odbiorcą w/w usług. Firma francuska zarejestrowana jest na potrzeby transakcji unijnych, a usługi świadczone są dla stałego miejsca prowadzenia działalności kontrahenta francuskiego, które znajduje się na terenie Francji. Wykonywane przez Pana usługi nie są przeznaczone na cele osobiste kontrahenta francuskiego, ani jego personelu. Ww. umowa przewiduje miesięczne okresy rozliczeniowe (faktury wystawiane są na koniec każdego miesiąca). Umowa reguluje również kwestie ponoszonych przez Pana kosztów usług obcych, które towarzyszą transakcji właściwej, czyli monitorowaniu badań klinicznych. Zawarta jest w niej zgoda na obciążanie kontrahenta francuskiego takimi kosztami jak: rozmowy telefoniczne, koszty przejazdów samolotem, pociągiem, ryczałt na samochód, koszty wyżywienia w trakcie pobytu poza biurem, koszty przejazdu autostradami, koszty opłat parkingowych, noclegów, materiałów zużytych do wykonania badań, bez doliczania marży, czy zysku.

Dotychczas wykonywane przez Pana usługi opodatkowane były według stawki 22%. Po nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowane będą w kraju, w którym siedzibę ma jej odbiorca. Kontrahent francuski dla celów rozliczenia transakcji poda Panu numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa francuskiego. Dla celów rozliczenia podatku z tytułu wykonania wskazanych czynności będzie Pan zobowiązany do zarejestrowania się jako podatnik VAT UE. Będzie Pan wystawiał faktury VAT z informacją, że zobowiązanym do rozliczenia podatku jest nabywca, wskazując swój NIP poprzedzony kodem PL. Jednocześnie w myśl art. 100 ust. 1 ustawy o VAT, będzie Pan zobowiązany do składania co kwartał, we właściwym Urzędzie Skarbowym, informacji podsumowujących o dokonanych transakcjach, do których stosuje się art. 28b ustawy. Ponadto zgodnie z art. 109 ust. 3a ustawy, będzie Pan zobowiązany do prowadzenia odrębnej ewidencji sprzedaży, która zawierać będzie nazwę usługi oraz jej wartość bez podatku.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony, bądź zwrotu różnicy na rachunek bankowy, od zakupów, które służą do wykonania ww. usług...


Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, posiada prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z zakupami dotyczącymi ww. usług. Wskazał Pan, że w myśl art. 87 ust. 3 ustawy, przysługuje Panu zwrot kwoty podatku na rachunek bankowy w terminie 180 dni od dnia złożenia deklaracji podatkowej.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl ust. 2 pkt 1 lit. a) ww. artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Stosownie do ust. 8 pkt 1 tego artykułu, podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Zgodnie z art. 87 ust. 1 ustawy, w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Zasady dokonywania zwrotu różnicy podatku na rachunek bankowy podatnika określone zostały w art. 87 ust. 2-6 ustawy.

I tak, stosownie do ust. 2 ww. artykułu, zwrot różnicy podatku, z zastrzeżeniem ust. 6, następuje w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem, wskazane w zgłoszeniu identyfikacyjnym, o którym mowa w odrębnych przepisach. Jeżeli zasadność zwrotu wymaga zweryfikowania, naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć ten termin do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia podatnika dokonywanego w ramach czynności sprawdzających, kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej lub postępowania kontrolnego na podstawie przepisów o kontroli skarbowej. Jeżeli przeprowadzone przez organ czynności wykażą zasadność zwrotu, o którym mowa w zdaniu poprzednim, urząd skarbowy wypłaca podatnikowi należną kwotę wraz z odsetkami w wysokości odpowiadającej opłacie prolongacyjnej stosowanej w przypadku odroczenia płatności podatku lub jego rozłożenia na raty.

Na mocy ust. 5 powyższego artykułu, na umotywowany wniosek, podatnikom dokonującym dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju i niedokonującym sprzedaży opodatkowanej, przysługuje zwrot kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1, w terminie określonym w ust. 2 zdanie pierwsze. Przepisy ust. 2 zdanie drugie i trzecie, ust. 2a i ust. 4a-4f stosuje się odpowiednio.

Należy wskazać, że ustawodawca umożliwił podatnikom skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia przez nich zarówno tzw. przesłanek pozytywnych określonych w art. 86 ust. 1 ustawy, tj. związku zakupionych towarów i usług z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że wykonuje Pan usługi na rzecz podatnika francuskiego, które świadczone są dla stałego miejsca działalności we Francji. Usługi polegają na organizowaniu, administrowaniu i monitorowaniu projektów badań klinicznych i opodatkowuje je Pan wg stawki 22%. W związku z ich wykonaniem ponosi Pan koszty: zakup usług telekomunikacyjnych, koszty przejazdów, wyżywienia i noclegów, opłat drogowych oraz materiałów zużytych do wykonania badań, które zgodnie z postanowieniami umowy kontrahent zwraca Panu. W związku z tym obciąża go Pan wystawiając fakturę VAT, bez doliczania marży. Dla celów rozliczenia podatku kontrahent poda Panu unijny numer identyfikacji podatkowej. Również Pan dokona rejestracji jako podatnik VAT UE.

Mając na uwadze powyższe oraz powołane przepisy – przy uwzględnieniu, że w interpretacji nr ITPP2/443-147a/10/AP rozstrzygnięto, iż miejscem świadczenia i opodatkowania przedmiotowych usług jest terytorium Francji - należy stwierdzić, iż w przedmiotowej sprawie będzie miał zastosowanie przepis art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy. Skoro z postanowień zawartej umowy wynika, że kontrahent zwraca Panu koszty ponoszone w związku z wykonywanymi usługami monitorowania badań klinicznych, należy uznać, iż umowa stanowi dokument potwierdzający związek dokonywanych zakupów towarów i usług ze świadczonymi usługami. Tym samym, stosownie do ww. regulacji, będzie miał Pan prawo do odliczenia podatku naliczonego dotyczącego tych zakupów, o ile nie będą miały zastosowania wyłączenia wynikające z art. 88 ustawy.


W konsekwencji będzie Pan miał prawo do ubiegania się o zwrot kwoty podatku naliczonego:

  • w przypadku, gdy oprócz usług wykonywanych na rzecz kontrahenta z Francji, nie wykonuje Pan czynności opodatkowanych na terytorium kraju - na podstawie art. 87 ust. 5 ustawy,
  • w przypadku, gdy oprócz usług wykonywanych na rzecz kontrahenta z Francji, wykonuje Pan również czynności opodatkowane na terytorium kraju - na podstawie art. 87 ust. 2 ustawy,


w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia, a nie jak Pan wskazał w terminie 180 dni, wobec czego Pana stanowisko należało uznać za nieprawidłowe.

Należy dodać, iż powołany przez Pana art. 87 ust. 3 ustawy, dotyczący zwrotu różnicy podatku w terminie 180 dni od dnia złożenia deklaracji podatkowej, został uchylony z dniem 1 grudnia 2008 r.

Jednocześnie należy zaznaczyć, iż zasadność ewentualnego zwrotu podatku naliczonego nie była przedmiotem oceny tutejszego organu, bowiem taka ocena może być przeprowadzona jedynie w toku postępowania podatkowego prowadzonego przez właściwy miejscowo organ podatkowy I instancji.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania niniejszej interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87-100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj