Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB4/423-229/12-2/ŁM
z 24 października 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 18 lipca 2012 r. (data wpływu 25 lipca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych związanych z wniesieniem wkładu niepieniężnego do spółki komandytowo - akcyjnej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 lipca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych związanych z wniesieniem wkładu niepieniężnego do spółki komandytowo - akcyjnej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca zamierza wnieść do nowoutworzonej lub istniejącej spółki komandytowo - akcyjnej [dalej: „SKA” lub „Spółka”] w formie wkładu niepieniężnego (aportu) wybrane aktywa na pokrycie akcji w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki lub jako wkład komplementariusza. Przedmiotem wkładu niepieniężnego mogą być między innymi środki trwałe, prawa majątkowe oraz wierzytelności, w tym wierzytelności z tytułu udzielonych przez Wnioskodawcę pożyczek (finansowania) obejmujące wierzytelność główną oraz wierzytelność o zapłatę należnych odsetek od kapitału. Przedmiot aportu nie będzie stanowił przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu Kodeksu cywilnego, ani przepisów podatkowych.

Planując racjonalnie swoje działania Wnioskodawca chciałby wiedzieć, jakie skutki podatkowe w podatku dochodowym od osób prawnych wywołają opisane przez Niego działania.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wniesienie do SKA wkładu niepieniężnego, w szczególności obejmującego wszystkie, bądź niektóre ze wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego aktywów, rodzi po stronie Wnioskodawcy konsekwencje podatkowe w postaci powstania przychodu podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych?

Zdaniem Wnioskodawcy, wniesienie przez Niego na warunkach wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego wkładu niepieniężnego do SKA nie będzie na moment wniesienia rodziło po stronie Wnioskodawcy jakichkolwiek konsekwencji podatkowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, w szczególności nie powstanie z tego tytułu po stronie Wnioskodawcy przychód podatkowy podlegający opodatkowaniu.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2011 r., wprost stanowi w art. 12 ust. 4 pkt 3c, że do przychodów nie zalicza się przychodów z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną, w tym wnoszonych do takiej spółki składników majątku otrzymanych przez podatnika w następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną bądź wystąpienia z takiej spółki.

Przepis ten ustanawia expressis verbis wyłączenie z przychodów podatkowych przedmiotowych przychodów, które są przedmiotem zapytania Wnioskodawcy, jako że spółka komandytowo - akcyjna należy do spółek osobowych prawa handlowego. W konsekwencji należy uznać, iż skoro przychody z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem aportu wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną są mocą ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wyłączone z przychodów podatkowych, to w konsekwencji nie będą one również podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Przedstawione przez Wnioskodawcę stanowisko znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach indywidualnych Ministra Finansów, na co Wnioskodawca wskazuje poniżej:

  • „ (…) należy stwierdzić, iż wniesienie przez Spółkę przedmiotowego znaku towarowego do spółki osobowej, tytułem wkładu niepieniężnego, nie będzie skutkowało powstaniem przychodu podatkowego po stronie Spółki” - interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 10 stycznia 2011 r. sygn. IBPBI/2/423-1398/10/MS oraz z 1 marca 2011 r. sygn. IBPBI/2/423-1733/10/MO;
  • „Wskazany wyżej przepis (art. 12 ust. 4 pkt 3c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - przypis Wnioskodawcy) znajduje w pełni zastosowanie do zdarzenia przyszłego opisanego przez Wnioskodawcę, tj. do planowanego wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki komandytowo - akcyjnej. Planowane działanie będzie stanowić dla Wnioskodawcy czynność neutralną podatkowo na gruncie przepisów ustawy o PDOP” - interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 9 maja 2011 r. sygn. IPPB3/423-102/11-2/DP;
  • „Zdaniem Banku, wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki komandytowo - akcyjnej w zamian za obejmowane w tej spółce akcje, nie będzie, na moment wniesienia, rodziło po stronie Banku jakichkolwiek konsekwencji podatkowych, w szczególności na moment wniesienia wkładu niepieniężnego nie powstanie po stronie Banku przychód podlegający opodatkowaniu ani koszt uzyskania przychodów” - interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 29 marca 2012 r. sygn. IPPB3/423-7/12-2/DP, w której organ zgodził się ze stanowiskiem podatnika i odstąpił od uzasadnienia prawnego;
  • „Zatem, zgodnie z obecnym brzmieniem ustawy o pdop, wniesienie wkładu niepieniężnego podatnika podatku dochodowego od osób prawnych do spółki osobowej jest neutralne podatkowo. Oznacza to, że u wspólnika (podatnika pdop) nie powstaje przychód podatkowy tego tytułu” - interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 22 czerwca 2012 r. sygn. IPPB3/423-175/12-2/DP, w której organ zgodził się ze stanowiskiem podatnika i odstąpił od uzasadnienia prawnego.

Dodatkowo, w ocenie Wnioskodawcy, przedmiotowa kwestia w tożsamy sposób co do podatkowych skutków uregulowana została na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r. Nr 361). W obu ustawach o podatku dochodowym ustawodawca przewidział bowiem neutralność podatkową dla transakcji przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną. Zatem, zdaniem Wnioskodawcy, zasadne jest również powołanie się na wyroki wojewódzkich sądów administracyjnych [dalej: „WSA”] wydane w tym zakresie na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

  • „Wniesienie przez osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą oznaczonych składników majątku spółki komandytowo - akcyjnej jako aportu do spółki jawnej, komandytowej czy komandytowo - akcyjnej nie powoduje po jej stronie powstania przychodu z działalności gospodarczej” - wyrok WSA w Gdańsku z l lutego 2011 r. sygn. I SA/Gd 1276/10;
  • „Aport do spółki osobowej nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w żadnym przepisie nie przewiduje opodatkowania podatkiem dochodowym czynności wniesienia przez osobę fizyczną aportu do spółki osobowej” - wyrok WSA we Wrocławiu z 28 stycznia 2010 r. sygn. I SA/Wr 1617/09;
  • „Wniesienie przez wspólnika do spółki jawnej wkładu niepieniężnego w postaci wierzytelności obejmującej zarówno kapitał jak i należne odsetki jest zdarzeniem neutralnym podatkowo” - wyrok WSA w Lublinie z 19 maja 2010 r. sygn. I SA/Lu 95/10.

Biorąc pod uwagę powyższe, Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie stanowiska wyrażonego na wstępie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Ponadto należy zauważyć, że powołane przez Spółkę interpretacje indywidualne są rozstrzygnięciami wydanymi w konkretnych sprawach, osadzonych w określonym stanie faktycznym i tylko do nich się odnoszących, w związku z tym nie mają mocy powszechnie obowiązującego prawa.

Jednocześnie należy dodać, iż powołane w treści wniosku orzeczenia sądów nie mogą wpłynąć na ocenę prawidłowości przedmiotowej kwestii. Nie negując tych orzeczeń, jako cennego źródła w zakresie wskazywania kierunków wykładni norm prawa, należy stwierdzić, iż zdaniem Organu podatkowego, tezy badanych rozstrzygnięć nie mają zastosowania w przedmiotowym postępowaniu.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj