Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP1/443-1246/09-4/BP
z 21 grudnia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP1/443-1246/09-4/BP
Data
2009.12.21


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
akcja
czynności nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług
gmina
inwestycje
sprzedaż udziałów
umorzenie udziałów


Istota interpretacji
Czynność polegająca na nabyciu przez Wnioskodawcę od Gminy udziałów własnych w celu ich umorzenia nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT.



Wniosek ORD-IN 729 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z dnia 2 października 2009 r. (data wpływu 9 października 2009 r.) uzupełnionym pismem z dnia 9 grudnia 2009 r. (data wpływu 15 grudnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności nabycia udziałów w celu ich umorzenia w zamian za wynagrodzenie oraz umorzenia udziałów przez obniżenie kapitału zakładowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 października 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności nabycia udziałów w celu ich umorzenia w zamian za wynagrodzenie oraz umorzenia udziałów przez obniżenie kapitału zakładowego. Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 9 grudnia 2009 r. (data wpływu 15 grudnia 2009 r.) o potwierdzenie dokonania dopłaty do wniosku.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest spółką komunalną, w której 100% udziałów posiada Gmina. w ramach swego majątku Spółka jest właścicielem m.in. oczyszczalni ścieków, tj. działki gruntu i naniesień wniesionych aportem ponad 10 lat temu przez Gminę.

Obecnie istnieje potrzeba znaczącej modernizacji oczyszczalni ścieków w ramach kompleksowego rozwiązania gospodarki ściekami w Gminie. Aby skorzystać ze znaczących środków finansowych z Unii Europejskiej w ramach programu POIŚ, oczyszczalnia musi stać się z powrotem własnością Gminy. Podobne rozwiązania zastosowały już inne gminy na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, które skorzystały następnie ze znacznych środków unijnych w celu poprawy stanu środowiska naturalnego w gminie.

W tym celu Gmina zamierza, po uzyskaniu zgody Rady Gminy, sprzedać swoje udziały w Spółce z o.o. w celu ich umorzenia, tj. umorzenia dobrowolnego, gdyż takie uprawnienie przewiduje umowa spółki. Wynagrodzenie z tytułu tej sprzedaży płatne będzie w naturze, tj. w środkach trwałych według ich wartości księgowej i wyniesie na dzień zapytania kwotę netto 5 285 856,32 zł. Równocześnie Spółka umorzy te udziały i obniży kapitał zakładowy o tę wartość.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy nabycie przez Spółkę udziałów w takim szczególnym trybie, zmierzającym do ich umorzenia, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług... Jeśli tak, to według jakiej stawki...
  2. Czy umorzenie udziałów przez Spółkę w drodze obniżenia kapitału zakładowego, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług... Jeśli tak, to według jakiej stawki...


Zdaniem Wnioskodawcy, nabycie udziałów w takim szczególnym trybie, zmierzającym do ich umorzenia oraz samo umorzenie udziałów w drodze obniżenia kapitału zakładowego, nie podlega podatkowi od towarów i usług, gdyż nie mieści się w katalogu art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Gmina, sprzedająca udziały, jest w ocenie Zainteresowanego zwolniona od podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. u. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu tym podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Czynności te podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa (art. 5 ust. 2 ustawy).

Przez dostawę towarów na terytorium kraju rozumie się - w myśl art. 7 ust. 1 ustawy przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 6 ustawy, towarami są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Natomiast jak wynika z art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.


Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca jest spółką komunalną, w której 100% udziałów posiada Gmina. w ramach swego majątku, Spółka jest właścicielem m.in. oczyszczalni ścieków, tj. działki gruntu i naniesień wniesionych aportem ponad 10 lat temu przez Gminę.

Obecnie istnieje potrzeba znaczącej modernizacji oczyszczalni ścieków w ramach kompleksowego rozwiązania gospodarki ściekami w Gminie. Aby skorzystać ze znaczących środków finansowych z Unii Europejskiej w ramach programu POIŚ, oczyszczalnia musi stać się z powrotem własnością Gminy.

W tym celu Gmina zamierza, po uzyskaniu zgody Rady Gminy sprzedać swoje udziały w Spółce z o.o. w celu ich umorzenia, tj. umorzenia dobrowolnego, gdyż takie uprawnienie przewiduje umowa spółki. Wynagrodzenie z tytułu tej sprzedaży płatne będzie w naturze, tj. w środkach trwałych według ich wartości księgowej i wyniesie na dzień zapytania kwotę netto 5 285 856,32 zł. Równocześnie Spółka umorzy te udziały i obniży kapitał zakładowy o tę wartość.

Zasady dotyczące umorzenia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością zostały zawarte w art. 199 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks Spółek Handlowych (Dz. u. Nr 94, poz. 1037 ze zm.). Zgodnie z art. 199 § 1 ustawy Kodeks Spółek Handlowych, zwanej dalej k.s.h., udział może być umorzony jedynie po wpisie spółki do rejestru i tylko w przypadku, gdy umowa spółki tak stanowi. Udział może być umorzony za zgodą wspólnika w drodze nabycia udziału przez spółkę (umorzenie dobrowolne) albo bez zgody wspólnika (umorzenie przymusowe). Warunkiem generalnym dopuszczalności umorzenia, zarówno dobrowolnego, jak i przymusowego, jest zamieszczenie klauzuli przewidującej taką możliwość w umowie spółki.

Umorzenie udziałów jest czynnością zmierzającą do unicestwienia pewnej partii lub wszystkich udziałów. Umorzenie udziałów powoduje w konsekwencji likwidację określonej cząstki kapitału zakładowego albo samych udziałów, gdy umorzenie nie jest połączone z obniżeniem kapitału zakładowego (odbywa się z zysku), jak również utratę praw organizacyjnych i obligacyjnych związanych z udziałem (ale nie osobistych, dopóki się jest wspólnikiem). Umorzenie dobrowolne zostało określone jako dokonywane za zgodą wspólnika w drodze nabycia udziału przez spółkę (np. sprzedaż, darowizna).

Wobec powyższego należy stwierdzić, iż nabycie udziałów własnych w celu ich umorzenia (w trybie art. 199 § 1 k.s.h.) za wynagrodzeniem oraz następnie umorzenie udziałów własnych nabytych uprzednio przez Wnioskodawcę w drodze obniżenia kapitału zakładowego, nie będą stanowiły dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy, ani też świadczenia usług w rozumieniu art. 8 ustawy. Wobec powyższego, przedmiotowe czynności nie mieszczą się w katalogu czynności wymienionych w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, zatem nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Podsumowując, w oparciu o opisane zdarzenie przyszłe oraz obowiązujący w tym zakresie stan prawny należy stwierdzić, iż czynność polegająca na nabyciu przez Wnioskodawcę od Gminy udziałów własnych w celu ich umorzenia oraz umorzeniu nabytych przez niego udziałów w drodze obniżenia kapitału zakładowego, nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Tym samym, przedstawione przez Zainteresowanego stanowisko w tym zakresie należało uznać za prawidłowe.

W świetle powyższego pytania dotyczące stawki podatku VAT stały się bezprzedmiotowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ponadto informuje się, że w przedmiocie interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku od czynności cywilnoprawnych wydane zostaną odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. u. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj