Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP1/443-64/12/ES
z 12 kwietnia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 9 stycznia 2012r. (data wpływu 12 stycznia 2012r.), uzupełnionym pismem z dnia 21 marca 2012r. (data wpływu 27 marca 2012r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych darowizny działki wraz z położoną na niej drogą – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 stycznia 2012r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych darowizny działki wraz z położoną na niej drogą.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 21 marca 2012r. (data wpływu 27 marca 2012r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Powiat jest właścicielem nieruchomości w N. tj. działki gruntu o numerze ewidencyjnym 880 na której urządzona jest droga zaliczona do kategorii dróg powiatowych. Powiat zarządza drogami powiatowymi.

Działka na której urządzona jest droga stała się własnością Powiatu na podstawie decyzji Wojewody o stwierdzającej nieodpłatne nabycie nieruchomości z mocy prawa zgodnie z przepisami ustawy z dnia 13 października 1998r. Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną (Dz. U. z 1998r. Nr 133 poz. 872 z późn. zm.). Przy nabyciu przedmiotowej działki Powiat nie odliczał podatku od towarów i usług VAT.

Działka o wartości księgowej x zł, wpisana jest do ewidencji księgowej prowadzonej przez Starostwo Powiatowe.

Urządzona na działce droga stanowiąca budowlę została wyceniona na kwotę y zł i również wpisana jest do ewidencji księgowej prowadzonej przez Starostwo Powiatowe.

Do dnia złożenia wniosku o interpretację podatkową Powiat nie ponosił wydatków na modernizację ani przebudowę drogi zwiększającej jej wartość.

Gmina zwróciła się z wnioskiem o zmianę kategorii przedmiotowej drogi powiatowej i nadanie jej kategorii drogi gminnej.

Warunkiem zaliczenia drogi do kategorii drogi gminnej jest posiadanie na własność przez Gminę gruntu na którym urządzona jest droga czyli działki o numerze ewidencyjnym 880. W związku z powyższym Gmina zwróciła się z prośbą o przekazanie ww. działki w formie darowizny.

W uzupełnieniu Wnioskodawca wskazuje, że Powiat nabył przedmiotową działkę o numerze ewidencyjnym 880 na podstawie decyzji Wojewody z dnia 4 lipca 2003r. i działka ta w chwili nabycia zabudowana była urządzona drogą.

Wnioskodawcy w związku z nabyciem nieruchomości nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy czynność nieodpłatnego przekazania w formie darowizny działki wraz z urządzoną na niej drogą podlegała będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług VAT?

Zdaniem Wnioskodawcy, czynności darowizny działki zajętej pod drogę jak również urządzonej na tej działce drogi stanowiącej budowlę nie są objęte regulacją ustawy o podatku od towarów i usług VAT i nie mają do nich zastosowania przepisy tej ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011r. Nr 177 poz. 1054), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, za dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzenia towarami jak właściciel (…).

Natomiast zgodnie z art. 7 ust. 2 tej ustawy wynika, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny

-jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Powyższego przepisu nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek (art. 7 ust. 3 ww. ustawy).

Z powyższych regulacji art. 7 ust. 2 i art. 7 ust. 3 ustawy o VAT jednoznacznie wynika, że opodatkowaniu podlega nieodpłatne przekazanie (w tym również darowizny) wszelkich towarów należących do przedsiębiorstwa, niestanowiących próbek, prezentów o małej wartości, czy też drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, pod warunkiem jednak, że podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy ich nabyciu.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Powiat jest właścicielem działki, na której urządzona jest droga zaliczona do kategorii dróg powiatowych. Działka, która w chwili nabycia zabudowana była urządzoną drogą stała się własnością Powiatu na podstawie decyzji Wojewody z dnia 4 lipca 2003r. stwierdzającej nieodpłatne nabycie nieruchomości z mocy prawa zgodnie z przepisami ustawy z dnia 13 października 1998r. Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną.

Wnioskodawcy w związku z nabyciem nieruchomości nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Powiat nie ponosił wydatków na modernizację ani przebudowę drogi.

Do Powiatu z wnioskiem o zmianę kategorii przedmiotowej drogi powiatowej i nadanie jej kategorii drogi gminnej zwróciła się Gmina, jednak warunkiem zaliczenia drogi do kategorii drogi gminnej jest posiadanie na własność przez Gminę gruntu na którym urządzona jest droga W związku z powyższym Gmina zwróciła się z prośbą o przekazanie przedmiotowej działki w formie darowizny.

Mając na uwadze zdarzenie przyszłe wynikające z wniosku oraz powołane przepisy prawa, należy stwierdzić, że darowizna przedmiotowej nieruchomości, w związku z nabyciem której nie przysługiwało Powiatowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, nie stanowi dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ustawy o VAT, a tym samym nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Biorąc powyższe pod uwagę, stanowisko Wnioskodawcy, iż czynności darowizny działki zajętej pod drogę jak również urządzonej na tej działce drogi stanowiącej budowlę nie są objęte regulacją ustawy o podatku od towarów i usług i nie mają do nich zastosowania przepisy tej ustawy, należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, że niniejsza interpretacja indywidualna traci swoją ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego lub zmiany stanu prawnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Józefa Ignacego Kraszewskiego 4A, 35-016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj