Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB2/415-786/09/AD
z 16 grudnia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB2/415-786/09/AD
Data
2009.12.16



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Informacje dla podatników


Słowa kluczowe
dochody uzyskiwane za granicą
formularze podatkowe
płatnik


Istota interpretacji
Co należy rozumieć przez dochód zwolniony od podatku wykazywany w rubryce 39 w informacji o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11 (17)?



Wniosek ORD-IN 213 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 22 września 2009 r. (data wpływu 25 września 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wypełnienia informacji o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11 - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 25 września 2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wypełnienia informacji o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11.


We wniosku tym przedstawiono następujący stan faktyczny.


Spółka jako pracodawca oddelegowuje swoich pracowników do Niemiec w celu realizacji własnych kontraktów. Umowy o pracę z pracownikami są zawarte przez Spółkę, która jako pracodawca wypłaca pracownikom wynagrodzenia uzyskane na terenie Niemiec w walucie zagranicznej euro. Dochody tych pracowników są opodatkowane w Niemczech na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Niemcami. Pracownicy mają również udostępnione częściowo nieodpłatnie zakwaterowanie w kwaterach prywatnych wynajmowanych na cele zbiorowego zakwaterowania. Przychód pracownika z tego tytułu nie przekracza 500 zł miesięcznie. Składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne od wynagrodzenia uzyskanego na terenie Niemiec są naliczane, potrącane z wynagrodzeń pracowników i odprowadzane przez Spółkę do polskiego systemu ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych. Pracownicy oprócz dochodów zagranicznych w trakcie roku otrzymują wynagrodzenie złotówkowe, które opodatkowane jest według polskiego prawa podatkowego, jak również odprowadzane są składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Stosownie do zapisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Spółka w informacji o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11 (17) wykazuje dochód z tytułu wynagrodzeń wypłaconych w Niemczech pracowników oddelegowanych do pracy w Niemczech zwolniony od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Co należy rozumieć przez dochód zwolniony od podatku wykazywany w rubryce 39 w informacji o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11 (17)...


Zdaniem Wnioskodawcy, w myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w informacji o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11 (17) nie uwzględnia się przychodów wolnych od podatku, zatem w rubryce 39 tej informacji nie uwzględnia się części przychodów pracowników osiągniętych za granicą w kwocie odpowiadającej 30% diety za każdy dzień pobytu, określonej w przepisach o wysokości oraz warunkach ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce strefy budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy) oraz przychodu z tytułu udostępnionego częściowo nieodpłatnego zakwaterowania w kwaterach prywatnych wynajmowanych na cele zbiorowego zakwaterowania do kwoty 500 zł miesięcznie (art. 21 ust. 1 pkt 19b ustawy). Dochód do rubryki 39 informacji o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy winien być zdaniem Spółki wyliczony w następujący sposób: wynagrodzenie brutto (przychód) minus kwota zwolniona na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.


Zasady poboru przez płatników (zakład pracy) zaliczek na podatek dochodowy od osób, które uzyskują przychody ze stosunku pracy i obowiązki tych płatników regulują m.in. przepisy art. 31 i 32 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. Nr 14 z 2000 r. poz. 176 ze zm.)

Zgodnie z art. 31 ww. ustawy osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, zwane dalej „zakładami pracy”, są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy - wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.

Jednocześnie w myśl art. 32 ust. 6 ww. ustawy, zakład pracy nie pobiera zaliczek na podatek dochodowy od dochodów uzyskanych przez pracownika z pracy wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pod warunkiem że dochody te podlegają lub będą podlegać opodatkowaniu poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Na wniosek podatnika zakład pracy pobiera zaliczki na podatek dochodowy, stosownie do przepisów ust. 1-5, z uwzględnieniem art. 27 ust. 9 i 9a.

Stosownie natomiast do art. 39 ust. 1 ww. ustawy w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 33 lit. a) ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1316) mającym zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2009 roku, w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 31, art. 33 i art. 35, w przypadku, gdy nie dokonują rocznego obliczenia podatku, są obowiązani przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych - imienne informacje sporządzone według ustalonego wzoru, z zastrzeżeniem ust. 5. Informację, o której mowa w zdaniu pierwszym, sporządza się również w przypadku dokonywania wypłaty świadczeń określonych w art. 21 ust. 1 pkt 46 i 74. W informacji tej wykazuje się również dochody zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów międzynarodowych.

Wzór informacji o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11 obowiązującej od dnia 1 stycznia 2009 r. został zamieszczony w załączniku nr 3 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 18 grudnia 2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. Nr 235, poz. 1591 ze zm.).

Zgodnie z objaśnieniami zawartymi w pkt 4 do ww. informacji w kwocie przychodów, w części E, nie uwzględnia się przychodów wolnych od podatku na podstawie przepisów ustawy oraz przychodów, od których na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku; jednakże w kolumnie e należy wykazać dochody zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów międzynarodowych.

Jak wynika z treści wniosku, Spółka będąca pracodawcą wypłaca pracownikom wynagrodzenie uzyskane na terenie Niemiec w walucie zagranicznej euro. Dochody tych pracowników są opodatkowane w Niemczech, na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania miedzy Polską a Niemcami. Pracownicy oprócz dochodów zagranicznych w trakcie roku otrzymują wynagrodzenie złotówkowe, które opodatkowane jest według polskiego prawa podatkowego.

Na mocy art. 24 ust. 2 lit. a) umowy między Rzeczypospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku podpisanej w Berlinie w dniu 14 maja 2003 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 12, poz. 90), jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Rzeczypospolitej Polskiej osiąga dochód lub posiada majątek, który zgodnie z postanowieniami niniejszej umowy może być opodatkowany w Republice Federalnej Niemiec, wówczas Rzeczpospolita Polska zwolni z uwzględnieniem postanowień litery b) taki dochód lub majątek od opodatkowania. Rzeczpospolita Polska może przy obliczaniu kwoty podatku od pozostałego dochodu lub majątku tej osoby zastosować stawkę podatkową, która byłaby zastosowana, gdyby dochód lub majątek zwolniony od opodatkowania nie podlegał takiemu zwolnieniu.

Mając na uwadze powyższe w kolumnie „dochód zwolniony od podatku” w informacji PIT-11 płatnik wykazuje dochody, do których ma zastosowanie metoda wyłączenia z progresją. Kwotę tę pracownik przeniesie do swojego zeznania rocznego w celu wyliczenia stopy procentowej, która będzie miała zastosowanie do opodatkowania jego dochodów, które podlegają opodatkowaniu w Polsce.

Ponieważ dochód zagraniczny w przypadku metody wyłączenia z progresją ma wpływ na ustalenie podatku od dochodu podlegającego opodatkowaniu w Polsce, to do wyliczenia stopy procentowej przychód zagraniczny należy pomniejszyć o przysługujące pracownikowi koszty uzyskania przychodu.

Z analizy wniosku wynika również, iż pracownicy Spółki mają udostępnione częściowo nieodpłatnie zakwaterowanie w kwaterach prywatnych wynajmowanych na cele zbiorowego zakwaterowania. Przychód pracownika z tego tytułu nie przekracza 500 zł miesięcznie.

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 19b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń ponoszonych przez pracodawcę z tytułu zakwaterowania pracowników, z zastrzeżeniem ust. 14, w kwaterach prywatnych wynajmowanych na cele zbiorowego zakwaterowania – do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 500 zł.

Natomiast zgodnie z przepisem art. 21 ust. 1 pkt 20 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 11 lit. a) tiret siódme ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, oraz niektórych innych ustaw, mającym zastosowanie do uzyskanych dochodów od 1 stycznia 2009 r. wolna od podatku jest część przychodów osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, przebywających czasowo za granicą i uzyskujących przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, za każdy dzień pobytu za granicą, w którym podatnik pozostawał w stosunku służbowym, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczym stosunku pracy, w kwocie odpowiadającej 30% diety, określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, z zastrzeżeniem ust. 15.

W konsekwencji Spółka ustalając przychód pracownika winna uwzględnić również zwolnienia przewidziane w art. 21 ust. 1 pkt 19b i pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony we wniosku i obowiązujący w jego zakresie stan prawny, w informacji o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11 w poz. 39 należy wykazać dochód, dla obliczenia którego przyjęto przychód po pomniejszeniu o przysługujące pracownikowi koszty uzyskania przychodów oraz wartość świadczeń z tytułu częściowego nieodpłatnego zakwaterowania w kwaterach prywatnych i diet.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj