Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-674/09-2/MS
z 30 listopada 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-674/09-2/MS
Data
2009.11.30



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
podatek od czynności cywilnoprawnych
spółka osobowa
udział
umowa
wkłady niepieniężne
wydatek
znak towarowy


Istota interpretacji
Spółka wnosi o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej prawa podatkowego, poprzez potwierdzenie prawidłowości stanowiska Spółki, zgodnie z którym:
- na podstawie art. 5 ust. 1 i 2 w powiązaniu z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, podatek od czynności cywilnoprawnych zapłacony przez Nową Spółkę z tytułu zmiany umowy spółki obejmującej wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci Znaków Towarowych do Spółki Osobowej, będzie kosztem uzyskania przychodów Spółki w proporcji odpowiadającej posiadanemu przez Spółkę udziałowi w zyskach Nowej Spółki w dacie poniesienia



Wniosek ORD-IN 244 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 04.08.2009 r. (data wpływu 07.09.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 07.09.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

A. S.A. (dalej: „Spółka” lub „A.”) planuje restrukturyzację, która obejmuje powołanie nowego podmiotu w formie spółki komandytowej (dalej: „Spółka Osobowa” lub „Nowa Spółka”). Nowa Spółka będzie pełnić funkcje marketingowe i zarządzania markami. W ramach restrukturyzacji Spółka rozważa wniesienie aportem do Nowej Spółki przysługujących Spółce m.in. praw do znaków towarowych oraz praw do wzorów przemysłowych (dalej: „Znaki Towarowe”). Wniesienie aportu będzie skutkowało zmianą umowy Nowej Spółki.

Reorganizacja nakierowana jest na wzrost efektywności działalności Grupy A. dzięki koncentracji poszczególnych podmiotów na ich indywidualnych kompetencjach (tj. produkcji soków i napojów, zarządzania Znakami Towarowymi, produkcji mrożonek). Celem działalności Nowej Spółki (która zostanie właścicielem Znaków Towarowych) będzie efektywne zarządzanie działalnością marketingową w Grupie A. oraz maksymalizowanie wartości rynkowej tychże praw.

Na mocy art. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Tekst jednolity z dnia 28 marca 2007 r.; Dz. U. Nr 86, poz. 959 z późn. zm.; dalej: „Ustawa o PCC”) do czynności opodatkowanych należy zmiana umowy spółki. Spółka uważa, że na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) zmiana umowy Nowej Spółki w formie aportu aktywów - Znaków Towarowych będzie wyłączona z zakresu opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Spółka złożyła odrębny wniosek o udzielenie interpretacji przepisów podatkowych w tym zakresie. Jeżeli stanowisko Spółki zostanie uznane za nieprawidłowe, zmiana umowy spółki w formie aportu Znaków Towarowych spowoduje konieczność zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

W związku z wyżej opisanym zdarzeniem przyszłym, Spółka wnosi o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej prawa podatkowego, poprzez potwierdzenie prawidłowości stanowiska Spółki, zgodnie z którym:

  • na podstawie art. 5 ust. 1 i 2 w powiązaniu z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, podatek od czynności cywilnoprawnych zapłacony przez Nową Spółkę z tytułu zmiany umowy spółki obejmującej wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci Znaków Towarowych do Spółki Osobowej, będzie kosztem uzyskania przychodów Spółki w proporcji odpowiadającej posiadanemu przez Spółkę udziałowi w zyskach Nowej Spółki w dacie poniesienia wydatku przez Nową Spółkę.

Zdaniem Wnioskodawcy,

Zdaniem A., na podstawie art. 5 ust 1 i 2 w powiązaniu z art. 15 ust 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., nr 54, poz. 654, ze zm. dalej, jako „ustawa o PDOP”) podatek od czynności cywilnoprawnych zapłacony przez Nową Spółkę w związku ze zmianą umowy spółki wynikającą z aportu Znaków Towarowych przez A. do Nowej Spółki, będzie stanowił koszt uzyskania przychodu A. w proporcji odpowiadającej posiadanemu przez Spółkę udziałowi w zyskach Nowej Spółki, w dacie poniesienia wydatku przez Nową Spółkę.

Zgodnie z art. 4. Ustawy o PCC obowiązek podatkowy, w przypadku zmiany umowy spółki innej niż spółka cywilna, ciąży na spółce. Ponadto na mocy art. 5 Ustawy o PCC podatnik ma obowiązek zapłaty podatku. W konsekwencji to Nowa Spółka będzie podatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zmiany umowy spółki obejmującej wniesienie aportem Znaków Towarowych.

W myśl art. 5 ust. 1 Ustawy o PDOP przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy i praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że udziały wspólników w przychodach są równe. Zgodnie z art. 5 ust. 2 zasady wyrażone w art. 5 ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku. W związku z powyższym to Spółka będzie podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych należnego z tytułu wyników działalności gospodarczej Nowej Spółki, ale tylko w proporcji odpowiadającej wielkości posiadanego udziału w zyskach Nowej Spółki. Spółka uważa więc, że taka proporcjonalna część przychodów i kosztów Nowej Spółce na gruncie przepisów Ustawy o PDOP powinna być traktowana jako koszty i przychody podatkowe Spółki, pod warunkiem możliwości zaliczenia ich na gruncie tej ustawy do kosztów uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 Ustawy o PDOP kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Zdaniem Spółki, podatek od czynności cywilnoprawnych poniesiony przez Nową Spółkę, będzie stanowić koszt uzyskania przychodów Spółki proporcjonalnie do udziału Spółki w zyskach Nowej Spółki.

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym Spółka dokonuje reorganizacji m.in. poprzez wniesienie aktywów w postaci Znaków Towarowych aportem do Nowej Spółki. Na mocy obowiązujących przepisów prawa - ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych - reorganizacja jest obciążona podatkiem PCC, jako zmiana umowy spółki. Reorganizacja ma na celu skupienie w jednym podmiocie, tj. w Nowej Spółce, strategicznej działalności marketingowej oraz wszystkich funkcji, aktywów oraz ryzyk związanych z budowaniem, rozwojem oraz zwiększeniem wartości marek posiadanych przez Grupę A.. Nowa Spółka z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej będzie generować przychody z tytułu opłat licencyjnych czy też usług marketingowych, które będą podlegać opodatkowaniu na poziomie wspólników, w tym m.in. Spółki. Jeśli więc podatek od czynności cywilnoprawnych jest daniną publicznoprawną, którą Nowa Spółka jest zobligowana ponieść, to w przedstawionym stanie faktycznym należy uznać go za wydatek służący zabezpieczeniu źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Nie ma przy tym znaczenia, że wydatek ten ponoszony jest przez Nową Spółkę, z uwagi na art. 5 ust. 1 ustawy o PDOP, dający Spółce prawo do rozpoznania kosztu uzyskania przychodu w proporcji do udziału w zysku Spółki Osobowej.

Spółka zwraca uwagę, że analogiczne stanowisko co do wydatków o charakterze administracyjnym ponoszonych przy restrukturyzacji zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 30 grudnia 2008 r. (sygn. ILPB3/423-664/08-3/MM) w zakresie wydatków na przekształcenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę komandytowo-akcyjną. Stwierdził on m.in., że „Reasumując, wydatki związane z przekształceniem (...) na opłaty sądowe, rejestracyjne, notarialne i podatek od czynności cywilnoprawnych, które spółka komandytowo-akcyjna będzie ponosić po dniu przekształcenia mogą zostać zaliczone do kosztów podatkowych proporcjonalnie do prawa w udziale w zysku Wnioskodawcy jako wspólnika (...)”.

Podsumowując, Spółka uważa, że wydatek na podatek od czynności cywilnoprawnych zapłacony przez Nową Spółkę w związku z uzyskaniem przez Nową Spółkę przedmiotu aportu, będzie stanowić koszt pośrednio związany z przychodami podatkowymi Spółki proporcjonalnie do udziału A. w zysku Nowej Spółki. Jak wykazano, nie jest to bowiem koszt związany z konkretnym strumieniem przychodów, ale wydatek niezbędny w celu umożliwienia Nowej Spółce generowania przychodów opodatkowanych na poziomie Spółki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj