Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB5/423-521/09-3/IŚ
z 12 listopada 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB5/423-521/09-3/IŚ
Data
2009.11.12


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Zasady ustalania różnic kursowych


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
księgi rachunkowe
przychód
różnice kursowe
waluta obca


Istota interpretacji
Czy ujęte w księgach rachunkowych różnice kursowe z tytułu wyceny pozycji pozabilansowych w walutach obcych można zaliczyć odpowiednio do przychodów bądź kosztów uzyskania przychodów?



Wniosek ORD-IN 228 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 26.08.2009 r. (data wpływu 31.08.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do przychodów lub kosztów uzyskania przychodów różnic z wycen walutowych kontraktów terminowych typu Forward, przy stosowaniu metody ustalania różnic kursowych wg przepisów o rachunkowości – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31.08.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do przychodów lub kosztów uzyskania przychodów różnic z wycen walutowych kontraktów terminowych typu Forward, przy stosowaniu metody ustalania różnic kursowych wg przepisów o rachunkowości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka - Wnioskodawca wybrała metodę rozliczania różnic kursowych w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości, o czym powiadomiła w stosownym terminie właściwy Urząd Skarbowy.

Rok obrotowy w Spółce rozpoczyna się 1 czerwca i kończy 31 maja roku następnego.

Celem zabezpieczenia ryzyka kursowego dotyczącego podpisanych walutowych kontraktów handlowych Spółka zawarła transakcje typu Forward, w których zobowiązała się do odsprzedaży określonej kwoty waluty według kursu terminowego w dniu rozliczenia uzgodnionym w transakcji.

Transakcje te nie są ujmowane w księgach Spółki w chwili ich zawarcia. Różnice kursowe powstałe w wyniku rozliczenia tych transakcji stanowią przychody lub koszty finansowe dla celów podatkowych w dacie realizacji transakcji Forward.

Zgodnie z ustawą o rachunkowości na dzień bilansowy Spółka naliczyła różnice kursowe w stosunku do nierozliczonych na ten dzień transakcji walutowych, w tym również pozycji pozabilansowych, czyli transakcji typu Forward.

Różnice kursowe dotyczące transakcji typu Forward określono jako iloczyn wartości tej transakcji i różnicy pomiędzy średnim kursem NBP obowiązującym na dzień bilansowy, a kursem terminowym (kursem rozliczenia transakcji Forward w dniu, na który została ona zawarta). W dacie rozliczenia transakcji przypadającej po dniu bilansowym naliczane są różnice kursowe pomiędzy kursem, według którego środki pieniężne w walucie rozliczające transakcję zostały zaewidencjonowane na koncie walutowego rachunku bankowego (od 1 czerwca 2009 r. jest to średni kurs NBP z dnia poprzedzającego uznanie rachunku bankowego, do 31 maja 2009 r. był to kurs kupna banku prowadzącego rachunek), a faktycznym kursem terminowym z rozliczenia transakcji Forward.

W tej samej dacie naliczone na dzień bilansowy różnice kursowe są rozliczane w następujący sposób:

  1. na dzień bilansowy naliczono dodatnie różnice kursowe - na dzień rozliczenia transakcji przypadający po dniu bilansowym księgowane są ujemne różnice kursowe w wysokości różnic naliczonych na dzień bilansowy;
  2. na dzień bilansowy naliczono ujemne różnice kursowe - na dzień rozliczenia transakcji przypadający po dniu bilansowym księgowane są dodatnie różnice kursowe w wysokości różnic naliczonych na dzień bilansowy;

Spółka uznała, że rozliczone w ten sposób różnice kursowe stanowią odpowiednio koszty lub przychody również dla celów podatkowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy ujęte w księgach rachunkowych różnice kursowe z tytułu wyceny pozycji pozabilansowych w walutach obcych można zaliczyć odpowiednio do przychodów bądź kosztów uzyskania przychodów...

Zdaniem Spółki, jeżeli - zgodnie z prawem bilansowym - transakcje typu Forward generują bilansowe różnice kursowe, które zawierają się w dyspozycji przepisu 9b ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, ze zm.) - dalej updop, to winny one być uwzględnione w rachunku podatkowym, co Spółka uzasadnia w następujący sposób:

W przepisach cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ustawodawca podatkowy zapisał dwie - alternatywne wobec siebie - metody rozliczania w podatku dochodowym od osób prawnych różnic kursowych (metodę podatkową i metodę wynikającą z ustawy o rachunkowości).

Spółka dokonała wyboru metody rachunkowej.

Zgodnie z dyspozycją przepisu art. 9b ust. 1 pkt 2 updop, podatnicy po uprzednim poinformowaniu o dokonanym wyborze naczelnika właściwego urzędu skarbowego - ustalają różnice kursowe na podstawie przepisów o rachunkowości (pod warunkiem że w okresie, w którym stosują taką metodę, sporządzane przez nich sprawozdania finansowe będą badane przez podmioty uprawnione do ich badania).

W ust. 2 tego samego artykułu updop ustawodawca wskazał, że podatnicy, którzy wybrali taką metodę rozliczania różnic kursowych, zaliczają odpowiednio do przychodów lub kosztów uzyskania przychodów ujęte w księgach rachunkowych różnice kursowe z tytułu transakcji walutowych i wynikające z dokonanej wyceny składników aktywów i pasywów wyrażonych w walucie obcej, a także wyceny pozabilansowych pozycji w walutach obcych. Wycena ta dla celów podatkowych powinna być dokonywana na ostatni dzień każdego miesiąca i na ostatni dzień roku podatkowego lub na ostatni dzień kwartału i na ostatni dzień roku podatkowego albo tylko na ostatni dzień roku podatkowego, z tym że wybrany termin wyceny musi być stosowany przez pełny rok podatkowy i nie może być zmieniany.

Przy wyborze metody rachunkowej do przychodów lub kosztów ich uzyskania, zaliczają odpowiednio ujęte w księgach rachunkowych:

  • zrealizowane różnice kursowe, powstające przy zapłacie w walucie obcej,
  • niezrealizowane różnice kursowe, wynikające z memoriałowej wyceny składników aktywów i pasywów, a także z wyceny pozabilansowych pozycji w walutach obcy.

Jeżeli więc w badanym przypadku - zgodnie z prawem bilansowym - transakcje typu Forward generują bilansowe różnice kursowe, które zawierają się w dyspozycji przepisu 9b ust. 2 updop, to winny one być uwzględnione w rachunku podatkowym.

Spółka prezentuje więc pogląd, że ujęte w księgach rachunkowych różnice kursowe z tytułu wyceny pozycji pozabilansowych w walutach obcych mogą zostać zaliczone odpowiednio do przychodów bądź kosztów uzyskania przychodów. Podatkowe uregulowania różnic kursowych sprowadzają się do zasady, iż podatnicy, którzy wybrali rachunkową metodę ustalania różnic kursowych, w sposób konsekwentny zaliczają odpowiednio do przychodów lub kosztów podatkowych ujęte w księgach rachunkowych różnice kursowe min. z wyceny pozabilansowej pozycji w walutach obcych. Należy zauważyć, iż rozwiązania wynikające z rachunkowości określają skutek w podatku dochodowym związany z różnicami kursowymi. Zasada ta nie jest modyfikowana innymi przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (podobnie wypowiedział się Minister Finansów w interpretacji indywidualnej z dnia 29 października 2008 r., ILPB1/415-570/08-2/AMN).

Spółka wyraża zatem pogląd, że w odniesieniu do rozliczeń transakcji walutowych typu Forward, w przypadku wystąpienia ujemnej różnicy, należy ją potraktować jako koszt podatkowy, a w przypadku dodatniej różnicy, należy uznać ją za przychód podatkowy, nawet jeżeli różnice te nie zostały jeszcze zrealizowane.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj