Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-799/09/AM
z 6 października 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-799/09/AM
Data
2009.10.06



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
nieruchomości
powstanie przychodu
przychód
spółka komandytowa
spółka osobowa
użytkowanie wieczyste
wkłady niepieniężne


Istota interpretacji
Czy objecie przez Spółkę udziałów w spółkach komandytowych w zamian za wkład niepieniężnym w postaci nieruchomości, o wartości odpowiadającej aktualnej wartości rynkowej tychże nieruchomości będzie skutkowało powstaniem przychodu podatkowego dla Spółki? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1)



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 02 lipca 2009 r. (data wpływu do tut. BKIP 09 lipca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości do spółek komandytowych (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 09 lipca 2009 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości do spółek komandytowych (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka jest właścicielem kilku nieruchomości składających się, w zależności od rodzaju nieruchomości z:

  1. Prawa własności gruntu wraz z prawem własności budynków i budowli,
  2. Prawa własności gruntów niezabudowanych,
  3. Prawa własności wydzielonych lokali wraz z udziałem we własności gruntu,
  4. Prawa wieczystego użytkowania gruntów zabudowanych i niezabudowanych.

Spółka zamierza przystąpić do spółek komandytowych, w których Spółka będzie komandytariuszem lub komplementariuszem. Obecnie nieruchomości są wprowadzone do ewidencji środków trwałych Spółki. Jednakże ich wartość początkowa jest niższa od wartości rynkowej. Spółka planuje objęcie udziałów w spółkach komandytowych w zamian za wkład niepieniężny w postaci ww. nieruchomości. Wartość objętych udziałów będzie odpowiadać ich wartości rynkowej, a zatem będzie wyższa od ich wartości początkowej wykazanej w ewidencji środków trwałych Spółki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy objecie przez Spółkę udziałów w spółkach komandytowych w zamian za wkład niepieniężny w postaci ww. nieruchomości, o wartości odpowiadającej aktualnej wartości rynkowej tychże nieruchomości, będzie skutkowało powstaniem przychodu podatkowego dla Spółki... (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1)

Zdaniem Wnioskodawcy, przychody osób prawnych są enumeratywnie wyliczone w treści art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Z treści art. 12 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy, wynika że przychodem jest jedynie nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej objętych w zamian za wkład niepieniężny. Skoro spółka komandytowa jest spółką osobową, a nie kapitałową, to wnioskując a contrario z art. 12 ust. 1 pkt 7 Updop, objęcie w niej udziałów w zamian za wkład niepieniężny nie powoduje powstania przychodu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Wniesienie przez Spółkę nieruchomości do spółki osobowej w zamian za udziały spółki osobowej nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, co potwierdzają następujące argumenty:

  • transparentność podatkowa spółki osobowej, której konsekwencją jest podatkowa neutralność relacji pomiędzy spółką osobową a jej wspólnikiem;
  • odmienna konstrukcja spółki osobowej od spółki kapitałowej, skutkująca odmiennym podatkowo traktowaniem wniesienia wkładu do każdego z typów spółek – za wniesiony do spółki osobowej wkład wspólnik nie otrzymuje udziałów (akcji) w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm., określanej w dalszej treści „ustawa o pdop”) jak ma to miejsce w spółce kapitałowej.

W myśl przepisu art. 8 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 roku Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1937 ze zm. określanej w dalszej treści „KSH”), spółka osobowa może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe. Spółka osobowa ma zdolność do czynności prawnych, nie posiada jednak osobowości prawnej.

Zgodnie z art. 1 ust. 2 ustawy o pdop, spółka osobowa nie podlega przepisom tejże ustawy. Opodatkowaniu na podstawie ustawy o pdop podlegają natomiast wspólnicy spółki osobowej - w tym spółka, będąca osobą prawną.

Zasady opodatkowania przychodów z udziału w spółce niebędącej osobą prawną uregulowane zostały w art. 5 ustawy o pdop. W myśl powyższej regulacji przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że udziały wspólników w przychodach są równe. Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 2 ustawy o pdop, powyższe zasady stosuje się odpowiednio do rozliczania m. in. kosztów uzyskania przychodów. Jako że spółka osobowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego, a podatnikami tegoż podatku są jej wspólnicy, pozostaje ona transparentna podatkowo.

Powyższe oznacza, iż co do zasady przesunięcia majątkowe pomiędzy wspólnikiem spółki osobowej, który jest podatnikiem, a spółką osobową, która nie jest podmiotem w podatku dochodowym od osób prawnych są neutralne z punktu widzenia ustawy o pdop. Wskazana zasada dotyczy także wniesienia do spółki osobowej wkładu przez jej wspólnika.

Powyższa zasada znajduje potwierdzenie w regulacjach ustawy o pdop. Art. 12 ust. 1 pkt 7 tej ustawy stanowi, iż przychodem jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Analizę przepisu art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o pdop należy zacząć od przeanalizowania przepisów Kodeksu spółek handlowych. Pojęcie kapitału zakładowego występuje tam przede wszystkim w odniesieniu do spółek kapitałowych, tj. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej, a także w drodze regulacji szczególnej w spółce komandytowo – akcyjnej.

Zestawiając ze sobą przepisy KSH i ustawy o pdop należy stwierdzić, że w przypadku wniesienia wkładu do spółki osobowej, wspólnik spółki osobowej w zamian za wniesiony wkład, nie otrzymuje praw majątkowych w postaci udziałów lub akcji jak ma to miejsce w przypadku wniesienia wkładu do spółki kapitałowej. W przypadku wniesienia wkładu do spółki kapitałowej, wnoszący wkład uzyskuje więc świadczenie, które wypełnia kategorię przychodu podatkowego w rozumieniu ustawy o pdop (art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o pdop). Natomiast, gdy Spółka obejmuje udział w spółce osobowej majątek Spółki zostaje tylko przesunięty do innego podmiotu, jednak to Spółka nadal pozostaje podatnikiem dochodu generowanego z wykorzystaniem przesuniętego do spółki osobowej majątku.

Przy czym wskazać na marginesie należy, iż wbrew twierdzeniom wnioskodawcy katalog przychodów zawarty w art. 12 ustawy nie jest zamknięty. Mając na uwadze, iż zagadnienie to nie było przedmiotem interpretacji i nie wpływa na rozstrzygniecie i istotę sprawy odstąpiono od stwierdzenia nieprawidłowości stanowiska wnioskodawcy w tym zakresie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Nadmienić należy, iż w sprawie będącej przedmiotem pytania oznaczonego we wniosku Nr 2 wydano odrębne postanowienie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj