Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1-443-987/09-4/PR
z 24 listopada 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1-443-987/09-4/PR
Data
2009.11.24



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
grunt zabudowany
nieruchomości
ulepszenie
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Istota interpretacji
opodatkowanie dostawy nieruchomości zabudowanej



Wniosek ORD-IN 273 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Instytutu, przedstawione we wniosku z dnia 05.10.2009 r. (data wpływu 09.10.2009 r. ) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 09.10.2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest jednostką badawczo – rozwojową i zgodnie ze statutem prowadzi działalność badawczo - rozwojową w zakresie nauk medycznych PKD 72.19.Z podlegającą w wypadku sprzedaży jej efektów (PKWiU 73.10.15) - opodatkowaniu podatkiem VAT na zasadach ogólnych, a więc przy zastosowaniu stawki 22 %. Ponadto Instytut zajmuje się również działalnością z zakresu ochrony zdrowia (PKWiU 85.12.12) oraz działalnością dydaktyczną (PKWiU 80.42.40), a więc usługami objętymi zwolnieniem przedmiotowym w podatku VAT.

Efekty działalności badawczej są wykorzystywane przede wszystkim na potrzeby działalności zwolnionej z podatku VAT i podatek naliczony przy nabywaniu usług i towarów dla celów działalności badawczo-rozwojowej nie podlega odliczeniu. Instytut jest właścicielem nieruchomości, która została zbudowana przed 1993 r. Nabycie nieruchomości nastąpiło w 2005 r. i korzystała ze zwolnienia od podatku VAT (u sprzedawcy). Nieruchomość została przyjęta na stan środków trwałych Instytutu, następnie była modernizowana. Wartość modernizacji przekracza 30 % wartości początkowej. Przy nabyciu towarów i usług na potrzeby modernizacji nie odliczano podatku naliczonego VAT. Przedmiotowa nieruchomość została nabyta i później zmodernizowana w celu prowadzenia działalności polegającej na organizowaniu turnusów rehabilitacyjnych dla pacjentów Instytutu, która korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Wyżej wymienionej działalności w przedmiotowej nieruchomości w związku z modernizacją nie rozpoczęto. Modernizacja została zakończona w sierpniu 2009r. Obecnie Instytut rozważa sprzedaż przedmiotowej nieruchomości w związku z koniecznością finansowania prac polegających na dostosowaniu innych pomieszczeń, w których świadczy usługi do wymogów prawa wspólnotowego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy słuszne jest stanowisko podatnika, że dostawa przedmiotowej nieruchomości będącej własnością Instytutu będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT ...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z przepisem art. 43 ust. 1 pkt 10 a Ustawy o VAT „zwalnia się od podatku (...) dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem o którym mowa w pkt. 10 pod warunkiem, że:

  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów”

Z kolei, zgodnie z art. 43 ust. 7a Ustawy o VAT „ warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności przez co najmniej 5 lat”.

Mając na uwadze powyższe przepisy należy wskazać, że Instytutowi nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu nieruchomości, jako, że była to sprzedaż zwolniona z VAT i tym samym brak było podatku naliczonego przy jej nabyciu. Instytut ponosił wydatki na ulepszenie nieruchomości przekraczające 30% wartości początkowej, jednak nie miał prawa do odliczania podatku naliczonego od tych wydatków, w związku z zamiarem wykorzystania tej nieruchomości w celu świadczenia turnusów rehabilitacyjnych zwolnionych od VAT.

Tym samym sprzedaż tej nieruchomości zdaniem Wnioskodawcy powinna być zwolniona od podatku VAT, bowiem warunek braku przysługiwania prawa do odliczenia podatku wyrażony w przepisie 43 ust. 1 pkt 10a lit. b ustawy o VAT odnosi się do istnienia prawa do odliczenia na moment ponoszenia wydatków na ulepszenie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj