Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/2/423-30/09/AK
z 4 grudnia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBII/2/423-30/09/AK
Data
2009.12.04



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Udziały w zyskach


Słowa kluczowe
dochód
łączenie spółek
majątek spółki
opodatkowanie
połączenie
przejęcie
udział w zyskach osób prawnych


Istota interpretacji
Czy zgodnie z art. 10 ust. 2 pkt 1 oraz ust. 4 i 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nadwyżka wartości majątku spółki przejmowanej – X. Banku S.A., otrzymanego przez wnioskodawcę jako spółkę przejmującą - ponad nominalną wartość akcji przyznanych akcjonariuszom spółki przejmowanej nie stanowi dochodu dla wnioskodawcy jako spółki przejmującej?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 21 września 2009r. (data wpływu do tut. Biura 28 września 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych łączenia spółek przez przejęcie - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 września 2009r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych łączenia spółek przez przejęcie.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W 2008r. większościowym akcjonariuszem Banku S.A. będącego wnioskodawcą stał się X. Bank S.A. Obecnie planowane jest przeprowadzenie operacji, w ramach której wnioskodawca podlegałby połączeniu z X. Bankiem S.A.

Z uwagi na fakt, że wnioskodawca jest podmiotem notowanym na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) połączenie Banków zostanie przeprowadzone jako tzw. połączenie odwrotne; tj. wnioskodawca jako spółka zależna przejmie spółkę dominującą X. Bank S.A. wydając jej dotychczasowym akcjonariuszom akcje nowej emisji w zamian za otrzymany majątek przejmowanego Banku (łączny udział dotychczasowych akcjonariuszy X. Banku S.A. w kapitale zakładowym wnioskodawcy po połączeniu wyniesie znacznie mniej niż 95%). W wyniku takiego połączenia spółka dominująca X. Bank S.A. przestanie istnieć a wnioskodawca przejmie majątek przejmowanej spółki na zasadzie sukcesji generalnej. Po połączeniu wnioskodawca będzie kontynuował dotychczasową działalność obu Banków oraz ją rozwijał jako bank uniwersalny notowany na GPW. Celem połączenia jest uzyskanie efektu synergii w działalności połączonych Banków, a tym samym zwiększenie wyniku finansowego oraz wartości połączonego Banku, jak również spełnienie wymogów formalnych postawionych przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Bank – wnioskodawca - jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i rezydentem podatkowym w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. podatnikiem mającym siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, podlegającym obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania).

Natomiast X. Bank S.A. jest spółką prawa handlowego mającą siedzibę i zarząd na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. X. Bank S.A. jest obecnie członkiem podatkowej grupy kapitałowej (dalej PGK), o której mowa w art. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych; będącej odrębnym podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Może się zdarzyć, że na dzień połączenia obu Banków, X. Bank S.A. nadal będzie członkiem PGK, jeśli PGK nie ulegnie rozwiązaniu przed dniem połączenia.

  1. ank S.A. nie podlega opodatkowaniu w żadnym innym państwie Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

Wnioskodawca nie posiada akcji przejmowanego X. Banku S.A. na dzień połączenia.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy zgodnie z art. 10 ust. 2 pkt 1 oraz ust. 4 i 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nadwyżka wartości majątku spółki przejmowanej – X. Banku S.A., otrzymanego przez wnioskodawcę jako spółkę przejmującą - ponad nominalną wartość akcji przyznanych akcjonariuszom spółki przejmowanej nie stanowi dochodu dla wnioskodawcy jako spółki przejmującej...

Zdaniem wnioskodawcy, zgodnie z art. 10 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nadwyżka wartości majątku spółki przejmowanej – X. Banku S.A. - otrzymanego przez niego jako spółkę przejmującą ponad nominalną wartość akcji przyznanych akcjonariuszom spółki przejmowanej nie stanowi dochodu dla wnioskodawcy jako spółki przejmującej.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że zastosowanie art. 10 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie jest wyłączone na podstawie art. 10 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdyż – jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego - planowane połączenie jest przeprowadzane z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych i nie ma na celu uniknięcia lub uchylenia się od opodatkowania.

Również art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie wyłącza zastosowania art. 10 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, biorąc pod uwagę, że wnioskodawca jako spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych w rozumieniu art. 3 ust. 1 tej ustawy przejmuje majątek innej spółki (tj. X. Banku S.A.) mającej siedzibę i zarząd na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Pozostałe punkty ust. 5 nie mają zastosowania w analizowanym przypadku, gdyż dotyczą połączeń transgranicznych z udziałem podmiotów zagranicznych.

W ocenie wnioskodawcy, fakt, że X. Bank S.A. wchodzi, na dzień połączenia, w skład podatkowej grupy kapitałowej będącej odrębnym podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych w rozumieniu art. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych również nie ma wpływu na możliwość zastosowania przez wnioskodawcę jako spółkę przejmującą art. 10 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdyż istotne jest w tym przypadku, że wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Dodatkowo wnioskodawca wskazuje, że jego połączenie ze spółką będącą członkiem PGK będzie równoznaczne z rozwiązaniem PGK, z powodu niespełnienia warunku posiadania przez spółkę dominującą w ramach PGK bezpośredniego 95% udziału w kapitale wnioskodawcy, po przejęciu przez niego jednego z członków PGK.

Podsumowując, zdaniem wnioskodawcy, planowane połączenie wnioskodawcy z X. Bankiem S.A. zgodnie z art. 10 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie rodzi dla wnioskodawcy jako spółki przejmującej, dochodu z tytułu nadwyżki wartości otrzymanego majątku ponad wartość nominalną akcji wydanych akcjonariuszom przejmowanej spółki; w szczególności zaś zastosowanie art. 10 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie jest wyłączone na podstawie ust. 4 ani ust. 5 tego artykułu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji).

Jednak, w myśl art. 10 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, przy połączeniu lub podziale spółek kapitałowych, dla spółki przejmującej lub nowo zawiązanej nie stanowi dochodu, o którym mowa w ust. 1, nadwyżka wartości otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną majątku spółki przejmowanej lub dzielonej ponad nominalną wartość udziałów (akcji) przyznanych udziałowcom (akcjonariuszom) spółki przejmowanej lub dzielonej.

Warunkiem zastosowania powołanego wyżej art. 10 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest przeprowadzenie połączenia z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych (art. 10 ust. 4 ustawy). Jeśli natomiast warunek powyższy nie zostanie spełniony, lecz głównym bądź jednym z głównych celów takiej operacji będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania art. 10 ust. 2 pkt 1 nie ma zastosowania.

W myśl natomiast z art. 10 ust. 5 ww. ustawy przepis ust. 2 ma zastosowanie wyłącznie do spółek będących podatnikami:

  1. o których mowa w art. 3 ust. 1 (a więc spółek podlegających w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu), przejmujących majątek innych spółek mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, albo
  2. o których mowa w art. 3 ust. 1, przejmujących majątek spółek podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, albo
  3. o których mowa w art. 3 ust. 2 (a więc podlegających w Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu), podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, przejmujących majątek spółek będących podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1.

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym ma nastąpić połączenie dwóch spółek kapitałowych, gdzie spółką przejmującą będzie wnioskodawca, a spółką przejmowaną – X. Bank S.A. Połączenie Banków zostanie przeprowadzone jako tzw. połączenie odwrotne. Wnioskodawca nie posiada akcji przejmowanego X. Banku S.A. na dzień połączenia. Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i rezydentem podatkowym w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. podatnikiem mającym siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, podlegającym obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania). Natomiast X. Bank S.A. jest spółką prawa handlowego mającą siedzibę i zarząd na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

Jako przyczynę połączenia wnioskodawca wskazał zwiększenie wyniku finansowego oraz wartości połączonego Banku a także uczynienie zadość wymogom postawionym przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Odnosząc zatem powołane powyżej uregulowania prawne do treści wniosku uznać należy, że jeśli tak jak wskazuje wnioskodawca, połączenie spółek zostanie przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, nie zaś w celu uniknięcia lub uchylenia się od opodatkowania, to nadwyżka wartości majątku przejętego przez wnioskodawcę w wyniku połączenia nad wartością nominalną akcji, które zostaną wydane akcjonariuszom spółki przejmowanej, nie będzie stanowić dochodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dla wnioskodawcy jako spółki przejmującej.

Zauważyć należy, że weryfikacja ewentualnych przesłanek i celów połączenia a więc zbadanie czy istotnie został spełniony warunek, o którym mowa w art. 10 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest możliwa dopiero w ramach ewentualnego postępowania kontrolnego lub podatkowego, które przeprowadzić może właściwy organ podatkowy. Wnioskodawca stosujący przepis art. 10 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w trakcie tych postępowań będzie zobowiązany do wykazania, iż połączenie spółek zostało przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, nie zaś w celu uniknięcia lub uchylenia się od opodatkowania.

Za słuszne należy uznać również twierdzenie wnioskodawcy, iż na stanowisko powyższe nie ma wpływu fakt, iż spółką przejmowaną jest spółka będąca w Podatkowej Grupie Kapitałowej. Podatkowa Grupa Kapitałowa jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, w tym jednak przypadku następuje przejęcie nie Podatkowej Grupy Kapitałowej tylko konkretnej spółki. Istnienie więc Podatkowej Grupy Kapitałowej nie ma wpływu na kwestie podatkowe przejęcia.

W związku z powyższym stanowisko wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj