Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP1/443-881/09-6/BD
z 5 października 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP1/443-881/09-6/BD
Data
2009.10.05



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
aport
dostawa towarów
faktura
podatek od towarów i usług
podstawa opodatkowania


Istota interpretacji
1. Czy czynność wniesienia aportem wkładów niepieniężnych niestanowiących przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa spełnia przymiot odpłatności i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg zasad ogólnych?
2. W jaki sposób należy określić podstawę opodatkowania towarów lub usług będących przedmiotem wkładu niepieniężnego?
3. W jaki sposób będzie rozliczona wartość podatku VAT określona na fakturze wystawionej przez Spółkę z tytułu transakcji wniesienia aportem wkładów niepieniężnych niestanowiących przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, która zostanie wypłacona przez nabywcę na rzecz Spółki?



Wniosek ORD-IN 760 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 24 lipca 2009 r. (data wpływu 27 lipca 2009 r.) uzupełnionym pismem z dnia 9 września 2009 r. (data wpływu 14 września 2009 r.) oraz pismem z dnia 11 września 2009 r. (data wpływu 17 września 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług jest:

  • prawidłowe – w zakresie opodatkowania czynności wniesienia aportem towarów i usług oraz sposobu rozliczenia wartości podatku VAT,
  • nieprawidłowe – w zakresie określenia podstawy opodatkowania aportu.

UZASADNIENIE

W dniu 27 lipca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wniesienia aportem towarów i usług, sposobu rozliczenia tej czynności oraz określenia podstawy opodatkowania aportu. Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 9 września 2009 r. (data wpływu 14 września 2009 r.) oraz pismem z dnia 11 września 2009 r. (data wpływu 17 września 2009 r.) o doprecyzowanie pytań oraz uzupełnienie stanowiska.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca wniósł do nowopowstałej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wkład niepieniężny inny niż przedsiębiorstwo lub zorganizowana część przedsiębiorstwa oraz wkład pieniężny – w zamian za udziały.

Nowopowstała spółka jest spółką w organizacji (do dnia rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym). Umowa tej spółki, sporządzona w formie aktu notarialnego, została zawarta w dniu 30 czerwca 2009 r. Zainteresowany obejmuje wszystkie udziały w kapitale zakładowym tej spółki. Wartość wkładu niepieniężnego w Akcie Założycielskim została określona w wartości netto, bez podatku od towarów i usług. Przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) są: środki trwałe, wartości niematerialne i prawne oraz inne składniki rzeczowe. Faktyczne przekazanie (wydanie) przedmiotu aportu, potwierdzone protokołem, nastąpi w dniu 1 sierpnia 2009 r.

Wnioskodawcy przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu części składników majątkowych wnoszonych aportem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Natomiast pozostałe składniki majątkowe będące przedmiotem aportu, zostały nabyte przez Spółkę przed 1993 r., tj. przed wejściem w życie ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), w związku z czym Zainteresowany nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy czynność wniesienia aportem wkładów niepieniężnych niestanowiących przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa spełnia przymiot odpłatności i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg zasad ogólnych...
  2. W jaki sposób należy określić podstawę opodatkowania towarów lub usług będących przedmiotem wkładu niepieniężnego...
  3. W jaki sposób będzie rozliczona wartość podatku VAT określona na fakturze wystawionej przez Spółkę z tytułu transakcji wniesienia aportem wkładów niepieniężnych niestanowiących przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, która zostanie wypłacona przez nabywcę na rzecz Spółki...


Zdaniem Wnioskodawcy, czynność wniesienia aportem środków trwałych i innych towarów będzie stanowiła odpłatną dostawę towarów, natomiast czynność wniesienia aportem wartości niematerialnych i prawnych będzie stanowiła odpłatne świadczenie usług.

Zagadnienie odpłatności było wielokrotnie rozpatrywane przez ETS. Według Trybunału, o odpłatności można mówić, gdy istnieje bezpośredni związek między świadczoną usługą, a otrzymanym świadczeniem wzajemnym, w ten sposób, że zapłacone kwoty stanowią rzeczywiste wynagrodzenie za wyodrębnioną usługę świadczoną w ramach stosunku prawnego lub dochodzi do wymiany świadczeń wzajemnych.

Pogląd, w myśl którego aport składników majątkowych stanowi odpłatną czynność w rozumieniu przepisów ustawy o VAT podzielają zarówno organy podatkowe, jak i sądy krajowe. Przykładowo, w wyroku z dnia 7 grudnia 2006 r. (sygn. ISA/O1528/06) WSA w Olsztynie zauważył, że „wniesienie wkładu niepieniężnego do Spółki ponad wszelką wątpliwość oznacza przeniesienie na inny podmiot prawa własności do przedmiotu wkładu w zamian za udziały, które oprócz tego, że określają zakres praw korporacyjnych wspólnika mają określoną wartość ekonomiczną, która jest wyrażona w pieniądzu. Istnieje w takim wypadku bezpośredni związek między dostawą towarów, a otrzymanym wynagrodzeniem w formie wyrażonych pieniężnie udziałów”.

Zatem, zdaniem Spółki, wniesienie przez nią aportem wkładu niepieniężnego do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ma charakter odpłatny i nie będzie stanowić nieodpłatnej dostawy towarów ani nieodpłatnego świadczenia usług, ponieważ tak jak już wskazano, wskutek tej czynności następuje przeniesienie na inny podmiot prawa własności do przedmiotu wkładu w zamian za udziały.

Taka wymiana nie nastąpi w przypadku, gdy czynność wniesienia aportem wkładu niepieniężnego świadczona byłaby nieodpłatnie. Potwierdza to Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, który w interpretacji indywidualnej wydanej w imieniu Ministra Finansów (nr IPPP1/443-577/09 z dnia 16 lipca 2009 r.), zawarł pogląd, iż „wniesienie aportu do spółki osobowej nie będzie stanowiło nieodpłatnej dostawy towarów (w rozumieniu art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT) ani nieodpłatnego świadczenia usług (w rozumieniu art. 8 ust. 2 ustawy o VAT)”. Zdaniem Spółki, choć wskazana interpretacja dotyczy spółki osobowej, to również odnosić się będzie do spółki kapitałowej. Wniesienie aportu rzeczowego stanowi według Wnioskodawcy czynność o charakterze odpłatnym w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług. Istnieje bowiem bezpośredni związek pomiędzy dostawą towarów/świadczeniem usług a wynagrodzeniem otrzymanym w formie wyrażonych pieniężnie udziałów. W przypadku wniesienia aportu składników majątkowych do spółki kapitałowej jako wkładu niepieniężnego (aportu), formę należności stanowią udziały objęte w zamian za wniesione towary/usługi. Taka praktyka wykształciła się na gruncie Dyrektywy 2006/112. Konieczność wystąpienia bezpośredniego związku wynagrodzenia z konkretną czynnością dla zaistnienia transakcji podlegającej opodatkowaniu ETS zaprezentował w sprawie C-16/93 pomiędzy R.J. Tolsma a Inspecteur der Omzetbelasting Leeuwarden (Holandia). Podobne stanowisko ETS zajął również w wyroku z dnia 18 lipca 2007 r. w sprawie C-277/05 Societe thermale, w wyroku z dnia 21 marca 2002 r. w sprawie C-174/00 Kennemer Golf, czy też w wyroku z dnia 23 marca 2006 r. w sprawie C-210/04 FCE Bank.

W opinii Zainteresowanego, aport składników majątkowych w zamian za udziały spełnia przymiot odpłatności. Zatem w świetle ustawy o podatku VAT, Spółka uważa, że zobowiązana jest do udokumentowania tej czynności fakturą VAT. Obowiązek podatkowy z tytułu wniesienia wkładu niepieniężnego niestanowiącego przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa powstanie z chwilą wystawienia faktury, nie później niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania przedmiotu aportu, które nastąpi w dniu 1 sierpnia 2009 r.

Oznacza to, że czynność wniesienia składników majątkowych do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będzie opodatkowana podatkiem VAT według zasad ogólnych, w zależności od przedmiotu aportu.

Podstawą opodatkowania z tytułu wniesienia wkładu niepieniężnego niestanowiącego przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa będzie, zdaniem Spółki, wartość wniesionego wkładu określona przez strony w umowie jako wartość netto, tj. bez VAT. Od tej wartości netto zostanie naliczony podatek VAT według odpowiedniej stawki VAT.

Według Zainteresowanego, w sytuacji przedstawionej w niniejszym wniosku należy przyjąć następujący sposób rozliczenia transakcji wniesienia aportu dla celów podatku od towarów i usług.

Aport rzeczowy został wyceniony według wartości netto, tj. bez VAT. Spółka, jako strona wnosząca aport rzeczowy w wartości netto, obejmuje w zamian udziały o wartości nominalnej równej wartości netto wnoszonego aportu. Jednocześnie strona otrzymująca aport zobowiązana jest zapłacić Wnioskodawcy należność tytułem VAT należnego wykazanego na fakturze VAT. Nabywca uprawniony będzie na ogólnych zasadach do wykazania podatku naliczonego wynikającego z faktury VAT dokumentującej czynność wniesienia aportu, a w konsekwencji do obniżenia o kwotę tego podatku swojego podatku należnego, albo do uzyskania zwrotu podatku naliczonego z Urzędu Skarbowego. Natomiast Zainteresowany obowiązany będzie do odprowadzenia zobowiązania podatkowego z tytułu VAT należnego wykazanego na fakturze VAT dokumentującej czynność wniesienia aportu. Taki sposób rozliczenia transakcji aportowej zapewni zachowanie neutralności systemu (ciężar podatku zostanie przerzucony na nabywcę towaru), a jednocześnie będzie zgodny z zasadami wyceny aportów określonymi w przepisach kodeksu spółek handlowych.

Wnioskodawca uważa, że strony transakcji aportowej powinny zawrzeć pomiędzy sobą Porozumienie, w którym będzie określony sposób rozliczenia finansowego z tytułu podatku VAT, wykazanego na fakturze dokumentującej czynność wniesienia aportu:

  • Zainteresowany jako strona wnosząca aport posiada należność z tytułu VAT,
  • spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jako strona otrzymująca aport posiada zobowiązanie wobec Wnioskodawcy.

Termin płatności należności z tytułu podatku VAT strony transakcji aportowej ustalają w Porozumieniu na moment otrzymania zwrotu kwoty VAT z Urzędu Skarbowego, wykazanej na fakturze dokumentującej wniesienie aportu, przy czym nabywca będzie mógł realizować prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z aportem, poprzez bezpośredni zwrot nadwyżki podatku naliczonego na rachunek bankowy w terminie 60 dni w przypadku, gdy będzie posiadał obrót opodatkowany VAT lub w terminie 180 dni, gdy nie będzie wykonywać czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

Zdaniem Spółki, wnoszący aport rozlicza podatek należny, natomiast spółka otrzymująca aport odlicza podatek naliczony zawarty na fakturze na zasadach ogólnych. Skoro bowiem wniesienie aportu stanowi zwykłą odpłatną dostawę towarów, to zastosowanie znajdą wszelkie zwykłe konsekwencje, takie jak konieczność wystawienia faktury i prawo do odliczenia podatku naliczonego przez nabywcę aportu. Zatem kwota podatku VAT przekazana przez spółkę otrzymującą aport na rzecz Wnioskodawcy w związku z wniesieniem wkładu niepieniężnego będzie neutralna z perspektywy rozliczeń dla celów podatku od towarów i usług. W opinii Zainteresowanego, taki sposób rozliczenia tej transakcji znajduje zastosowanie w przedmiotowym przypadku, tj. w sytuacji, gdy część kwoty określonej na fakturze odnosząca się do wartości podatku VAT należnego zostanie przekazana Spółce po uzyskaniu przez spółkę otrzymującą aport zwrot podatku VAT naliczonego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za:

  • prawidłowe – w zakresie opodatkowania czynności wniesienia aportem towarów i usług oraz sposobu rozliczenia wartości podatku VAT,
  • nieprawidłowe – w zakresie określenia podstawy opodatkowania aportu.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.


Czynność wniesienia aportu (w zależności od jego przedmiotu) może zatem spełniać przesłanki uznania jej za dostawę towarów w myśl art. 7 (przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel) lub za świadczenie usług w świetle art. 8 (każde świadczenie, które nie jest dostawą towarów, w szczególności przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych). Pozostaje więc konieczność rozstrzygnięcia, czy transakcja ta jest odpłatna, czy nieodpłatna. Na gruncie ustawy z dnia 15 września 2000 r. (Dz. U. Nr 94, poz. 1037) Kodeks spółek handlowych, przyjęcie, że objęcie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w zamian za aport stanowi odpłatność, nie byłoby możliwe. Jednak tak jak ustawa odrywa się od konstrukcji prawa cywilnego, tak wydaje się w pełni zasadne rozpatrywanie odpłatności jedynie na gruncie tej ustawy. Z jej przepisów, a także z orzecznictwa ETS wynika, że odpłatnością będzie uzyskany przez dostawcę benefit (korzyść) każdego rodzaju. Nie ulega wątpliwości, że wniesienie aportu nie jest świadczeniem pod tytułem darmym. Wnoszący aport uzyskuje pewną, wymierną korzyść. Z tego względu należy uznać wniesienie aportu za odpłatną dostawę towarów lub za odpłatne świadczenie usług, w zależności od przedmiotu aportu.

Wnoszenie wkładów niepieniężnych do spółek prawa handlowego lub cywilnego podlega więc opodatkowaniu na ogólnych zasadach, określonych w przepisach o podatku od towarów i usług.

Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca wniósł do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wkład niepieniężny inny niż przedsiębiorstwo lub zorganizowana część przedsiębiorstwa oraz wkład pieniężny – w zamian za udziały. Przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) są: środki trwałe, wartości niematerialne i prawne oraz inne składniki rzeczowe.

Odnosząc powyższe do powołanych regulacji prawnych należy stwierdzić, że poszczególne składniki majątkowe wniesione aportem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako dostawa towarów (w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy) oraz jako świadczenie usług (w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy), w zależności od charakteru ww. składników. Do przedmiotowych towarów i usług ma zastosowanie właściwa stawka VAT lub zwolnienie od podatku wynikające z treści ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej.

Na mocy art. 29 ust. 1 ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Stosownie do art. 29 ust. 9 ustawy, w przypadku wykonania czynności, o których mowa w art. 5, dla których nie została określona cena, podstawą opodatkowania jest wartość rynkowa towarów lub usług pomniejszona o kwotę podatku, z zastrzeżeniem ust. 10 i 12.

Przez wartość rynkową, zgodnie z art. 2 pkt 27b ustawy, rozumie się całkowitą kwotę, jaką, w celu uzyskania w danym momencie danych towarów lub usług, nabywca lub usługobiorca na takim samym etapie sprzedaży jak ten, na którym dokonywana jest dostawa towarów lub świadczenie usług, musiałby, w warunkach uczciwej konkurencji, zapłacić niezależnemu dostawcy lub usługodawcy na terytorium kraju; w przypadku gdy nie można ustalić porównywalnej dostawy towarów lub świadczenia usług, przez wartość rynkową rozumie się:

  1. w odniesieniu do towarów – kwotę nie mniejszą niż cena nabycia towarów lub towarów podobnych, a w przypadku braku ceny nabycia, koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy,
  2. w odniesieniu do usług – kwotę nie mniejszą niż całkowity koszt poniesiony przez podatnika na wykonanie tych usług.


W przypadku dokonania czynności wniesienia towarów lub usług do spółki prawa handlowego jako wkładu niepieniężnego (aportu), nie występuje kwota należna (cena) w zamian za wniesione towary lub usługi, lecz formę należności stanowią udziały w spółce objęte w zamian za wniesiony aport.

Stąd też, podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji wniesienia przedmiotowych składników majątkowych w formie wkładu niepieniężnego do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością należy określić na podstawie art. 29 ust. 9 ustawy.

Zatem, w świetle powyższych przepisów, podstawą opodatkowania w tym przypadku jest wartość rynkowa wniesionego aportu pomniejszona o kwotę podatku, czyli wartość rynkowa netto.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Powyższy przepis nakłada na podatnika obowiązek dokumentowania sprzedaży fakturą VAT. Przez sprzedaż, w myśl art. 2 pkt 22 ustawy, rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Art. 15 ust. 1 ustawy stanowi, iż podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza – mocą art. 15 ust. 2 ustawy – obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Stwierdzenie, że dana czynność podlega opodatkowaniu podatkiem VAT stosownie do art. 5 ustawy, oraz że jest ona wykonywana przez podatnika tego podatku w myśl art. 15 ust. 1 ustawy, powoduje powstanie u danego podmiotu obowiązku podatkowego.

Z analizy powyższych przepisów wynika zatem, że obowiązek podatkowy (obowiązek zapłaty podatku VAT określonego w fakturze) powstaje u podatnika dokonującego czynności podlegającej opodatkowaniu, jakim niewątpliwie jest Wnioskodawca.

Wobec powyższego należy stwierdzić, iż wartość podatku VAT określona na fakturze wystawionej z tytułu transakcji wniesienia aportem wkładów niepieniężnych niestanowiących przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, winna zostać rozliczona przez Zainteresowanego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Ponadto, zwrócić należy uwagę, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione w opisanych stanowisku własnym, które nie zostały objęte pytaniem - nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14f § 2 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone.

Tut. Organ informuje, iż wniosek w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego przez spółkę nabywającą aportem wkłady niepieniężne został rozstrzygnięty w postanowieniu z dnia 5 października 2009 r. nr ILPP1/443-881/09-7/BD.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj