Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/415-700/09/PSZ
z 25 września 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB1/415-700/09/PSZ
Data
2009.09.25



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Definicje


Słowa kluczowe
podatek liniowy
pozarolnicza działalność gospodarcza


Istota interpretacji
1. Czy po rozszerzeniu dotychczasowej działalności o działalność handlową, wspólnicy będą mogli łączyć dochód (lub stratę) z działalności handlowej z dochodami uzyskiwanymi z tytułu najmu nieruchomości i rozliczać łącznie zaliczkę na podatek dochodowy?
2. Czy też, po rozszerzeniu działalności, zaliczkę miesięczną należy rozliczać oddzielnie dla działalności polegającej na wynajmie nieruchomości i dla działalności handlowej?



Wniosek ORD-IN 893 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 8 września 2009 r. (data wpływu 9 września 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej podatkiem liniowym, w sytuacji rozszerzenia jej o działalność handlową - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 9 września 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej podatkiem liniowym, w sytuacji rozszerzenia jej o działalność handlową.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wraz z żoną w dniu 1 stycznia 2009 r. założył Pan spółkę cywilną. Wspólnicy posiadają po 50% udziałów w spółce, opłacają podatek dochodowy na zasadach ogólnych, wg stawki 19% (podatek liniowy). Spółka jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Przedmiotem działalności jest najem nieruchomości własnych. Wspólnicy zamierzają rozszerzyć dotychczasową działalność o działalność handlową.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


  1. Czy po rozszerzeniu dotychczasowej działalności o działalność handlową, wspólnicy będą mogli łączyć dochód (lub stratę) z działalności handlowej z dochodami uzyskiwanymi z tytułu najmu nieruchomości i rozliczać łącznie zaliczkę na podatek dochodowy...
  2. Czy też, po rozszerzeniu działalności, zaliczkę miesięczną należy rozliczać oddzielnie dla działalności polegającej na wynajmie nieruchomości i dla działalności handlowej...


Zdaniem Wnioskodawcy, z uwagi na to, iż najem nieruchomości, jak również działalność handlowa prowadzone będą w ramach tej samej spółki cywilnej, zaliczka na podatek dochodowy powinna być rozliczana łącznie (dla obu działalności).


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


W myśl art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.


Przepis art. 10 ust. 1 powołanej ustawy, zawiera zamknięty katalog źródeł przychodów, wśród których znajduje się:


  • pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy), oraz
  • najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą (art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy).


Definicja pozarolniczej działalności gospodarczej zawarta została w art. 5a pkt 6 ww. ustawy.


Zgodnie z jego treścią, za działalność gospodarczą albo pozarolniczą działalność gospodarczą uważa się działalność zarobkową:


  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych


  • prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.


Najem zaliczany jest do działalności gospodarczej, jeżeli podatnik:


  • dokona wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, podając najem jako przedmiot działalności,
  • spełnia kryteria zorganizowania tej działalności, tj. zgłoszenia działalności w ZUS, urzędzie statystycznym oraz urzędzie skarbowym, prowadzenia właściwych ksiąg, założenia rachunku bankowego dla tej działalności, itp.


Powyższe oznacza, że przychody z tytułu wynajmu uzyskiwane w ramach działalności gospodarczej prowadzonej w tym zakresie na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej kwalifikowane są do źródła przychodów z działalności gospodarczej.

Zgodnie z regulacją art. 9a ust. 2 ww. ustawy podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c, czyli z zastosowaniem tzw. linowej 19% stawki podatkowej. W takim przypadku są zobowiązani złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemne oświadczenie o wyborze tego sposobu opodatkowania a w przypadku rozpoczęcia prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Z powyższego wynika, iż możliwość opodatkowania tzw. podatkiem liniowym ogranicza się do przychodów uzyskanych z jednego źródła tj. do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Ustawodawca wykluczył możliwość łączenia przychodów uzyskiwanych z różnych źródeł przychodów w celu ich łącznego opodatkowania. Kluczowe znaczenie w przedmiotowej sprawie ma zatem fakt zakwalifikowania uzyskiwanych przez wnioskodawcę przychodów do odpowiednich źródeł przychodów.

Z treści wniosku wynika, iż przedmiotem działalności Spółki, w której posiada Pan 50% udziałów, jest najem nieruchomości własnych. Spółka zamierza jednak rozszerzyć dotychczasową działalność o działalność handlową. W takim przypadku zarówno najem jak i handel stanowić będzie źródło przychodów, określone w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie zatem do przytoczonych wyżej przepisów stwierdzić należy, iż zarówno przychody z najmu jak i z działalności handlowej - stanowić będą przychody z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Dochody z udziału w Spółce podlegać będą - zgodnie ze złożonym przez Pana wnioskiem - opodatkowaniu 19% podatkiem liniowym.

W myśl art. 24a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, zwaną dalej "księgą", z zastrzeżeniem ust. 3 i 5, albo księgi rachunkowe, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym za okres sprawozdawczy, a także uwzględniać w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacje niezbędne do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 22a-22o.

W urządzeniach księgowych należy zatem, z zachowaniem stosownych przepisów, ewidencjonować wszystkie przychody z działalności gospodarczej - zarówno z najmu jak i handlu.

Jako podatnik osiągający dochody z działalności gospodarczej, będzie Pan zobowiązany wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek.

Zgodnie z art. 44 ust. 1 pkt 1 podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14, są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f-3h.

Zgodnie z art. 44 ust. 3f, podatnicy, o których mowa w ust. 1 pkt 1, opodatkowani na zasadach określonych w art. 30c, są obowiązani wpłacać na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje właściwy naczelnik urzędu skarbowego, zaliczki miesięczne w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonym zgodnie z art. 30c, a sumą należnych zaliczek za poprzednie miesiące, z uwzględnieniem art. 27b.

Stosownie do art. 44 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zaliczki miesięczne od dochodów wymienionych w ust. 1, za okres od stycznia do listopada, uiszcza się w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczkę za grudzień, w wysokości zaliczki należnej za listopad, uiszcza się w terminie do dnia 20 grudnia roku podatkowego. Zaliczki kwartalne za okres od pierwszego do trzeciego kwartału roku podatkowego podatnicy uiszczają w terminie do dnia 20 każdego miesiąca następującego po kwartale, za który wpłacana jest zaliczka. Zaliczka za ostatni kwartał jest uiszczana w wysokości zaliczki za kwartał poprzedni, w terminie do dnia 20 grudnia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj