Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP1/443-620/02/BD
z 29 lipca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP1/443-620/02/BD
Data
2009.07.29



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
adres
działalność gospodarcza
faktura VAT
osoby fizyczne


Istota interpretacji
Prawidłowość wystawiania faktur VAT – adres na fakturze



Wniosek ORD-IN 551 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 30 kwietnia 2009 r. (data wpływu: 26 maja 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowości wystawiania faktur VAT – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 maja 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowości wystawiania faktur VAT.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni jako osoba fizyczna prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, w której wskazała dwa rodzaje działalności:

  1. usługową, wykonywaną w formie kancelarii prawnej oraz
  2. handlową, wykonywaną w formie sklepu z artykułami malarskimi.


Działalność usługowa jest prowadzona w P, natomiast handlowa wykonywana jest w K. Zainteresowana uzyskała na każdy rodzaj działalności odrębny numer REGON. Oba rodzaje działalności gospodarczej posiadają odrębne nazwy składające się z imienia i nazwiska podatnika oraz dodatkowego zwrotu w postaci: „Kancelaria prawna” oraz „Sklep z artykułami malarskimi”.

Wnioskodawczyni zgłosiła właściwemu urzędowi skarbowemu obydwa rodzaje działalności w zgłoszeniu NIP-1.

Pani Dorota Ż. posiada miejsce zamieszkania w P oraz dwa miejsca wykonywania działalności: w P oraz w K, ponadto rozlicza się na zasadach ogólnych, prowadząc jedną podatkową księgę przychodów i rozchodów. Obydwa miejsca wykonywania działalności zostały zgłoszone w ewidencji działalności gospodarczej oraz organowi podatkowemu - temu ostatniemu w formie zgłoszenia NIP-1.

Zainteresowana jest również czynnym podatnikiem podatku VAT, w złożonym zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R wskazała adres zamieszkania zgodnie z pouczeniem zawartym w deklaracji.

Wnioskodawczyni wskazuje na fakturach związanych z działalnością usługową wykonywaną w formie kancelarii prawnej swoje imię, nazwisko i zwrot „Kancelaria prawna” oraz adres miejsca zamieszkania w P. Natomiast na fakturach związanych z działalnością handlową wykonywaną w formie sklepu podatnik wskazuje swoje imię, nazwisko i zwrot „Sklep z artykułami malarskimi” oraz adres miejsca wykonywania działalności w K. W obu przypadkach podatnik posługuje się tym samym numerem identyfikacji podatkowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Podatnik postępuje prawidłowo wskazując na fakturach związanych z działalnością usługową wykonywaną w formie kancelarii prawnej swoje imię, nazwisko i zwrot „Kancelaria prawna” oraz adres miejsca zamieszkania w P, natomiast na fakturach związanych z działalnością handlową wykonywaną w formie sklepu wskazując swoje imię, nazwisko i zwrot „Sklep z artykułami malarskimi” oraz adres miejsca wykonywania działalności w K...

Zdaniem Wnioskodawczyni, postępuje ona prawidłowo wskazując na fakturach związanych z działalnością usługową wykonywaną w formie kancelarii prawnej swoje imię, nazwisko i zwrot „Kancelaria prawna” oraz adres miejsca zamieszkania w P, natomiast na fakturach związanych z działalnością handlową wykonywaną w formie sklepu swoje imię, nazwisko i zwrot „Sklep z artykułami malarskimi” oraz adres miejsca wykonywania działalności w K.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), podatnicy są obowiązani wystawiać faktury zawierające dane dotyczące podatnika i nabywcy.

Stosownie natomiast do § 5 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337) faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy. Wskazany wyżej przepis rozporządzenia stanowi wyraźnie, że faktura może zawierać dodatkowe elementy, do których można zaliczyć nazwy fantazyjne wskazujące na rodzaj prowadzonej przez podatnika działalności.

Jednocześnie rozporządzenie nie określa, jaki adres powinien być wskazywany na fakturach, tzn. czy powinno to być miejsce zamieszkania podatnika wskazane w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R, czy też powinien to być adres miejsca wykonywania przez niego działalności gospodarczej wskazany organowi podatkowemu w zgłoszeniu NIP-1. Przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi częstokroć mają miejsce zamieszkania inne niż miejsce wykonywania działalności gospodarczej. W takiej sytuacji podawanie przez podatników innego adresu na fakturach (miejsce zamieszkania), a innego dla korespondencji (miejsce prowadzenia działalności gospodarczej) powoduje wiele praktycznych problemów i czyni ich niewiarygodnymi w oczach kontrahentów.

W przedstawionej sytuacji Podatnik zgłosił w ewidencji działalności gospodarczej oraz organowi podatkowemu adres miejsca zamieszkania, obydwa miejsca wykonywania działalności oraz obie nazwy fantazyjne wskazujące na dwa rodzaje prowadzonej działalności gospodarczej. Wobec braku przepisu nakazującego stosowanie konkretnego adresu oraz przepisu zakazującego zamieszczania na fakturach dodatkowych elementów w postaci nazw fantazyjnych, Podatnik stoi na stanowisku, że może wskazywać na fakturach różne adresy i nazwy fantazyjne w zależności od rodzaju prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzająca w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Zasady wystawiania faktur uregulowane zostały w rozdziale 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337).

Stosownie do przepisów § 5 ust. 1 faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej:

  1. imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy;
  2. numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11;
  3. numer kolejny faktury oznaczonej jako "FAKTURA VAT";
  4. dzień, miesiąc i rok wystawienia faktury, a w przypadku, gdy data ta różni się od daty sprzedaży, również datę sprzedaży; w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży, pod warunkiem podania daty wystawienia faktury;
  5. nazwę (rodzaj) towaru lub usługi;
  6. miarę i ilość sprzedanych towarów lub zakres wykonanych usług;
  7. cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);
  8. wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);
  9. stawki podatku;
  10. sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu;
  11. kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;
  12. kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem.

Powyższe przepisy nie wskazują jaki adres podatnik winien umieszczać na fakturach. Stąd też należy się odwołać do danych zawartych w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R, które są podstawą wpisu podatnika do rejestru podatników VAT.

Wzór zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług VAT-R został określony rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 5 kwietnia 2004 r. w sprawie wzorów dokumentów związanych z rejestracją podatników w zakresie podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 55, poz. 539 ze zm.). Podatnicy będący osobami fizycznymi określają w tym zgłoszeniu jedynie adres zamieszkania, natomiast podatnicy nie będący osobami fizycznymi adres siedziby.

Z sytuacji przedstawionej we wniosku wynika, że Wnioskodawczyni jako osoba fizyczna prowadzi dwa rodzaje działalności gospodarczej zgłoszone właściwemu urzędowi skarbowemu w zgłoszeniu NIP-1:

  1. usługową, wykonywaną w formie kancelarii prawnej w P oraz
  2. handlową, wykonywaną w formie sklepu z artykułami malarskimi w K.


Zainteresowana uzyskała na każdy rodzaj działalności odrębny numer REGON. Oba rodzaje działalności gospodarczej posiadają odrębne nazwy składające się z imienia i nazwiska podatnika oraz dodatkowego zwrotu w postaci: „Kancelaria prawna” oraz „Sklep z artykułami malarskimi”. Wnioskodawczyni posiada miejsce zamieszkania w P oraz jest czynnym podatnikiem podatku VAT. W złożonym zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R – zgodnie z pouczeniem zawartym w deklaracji – wskazała adres zamieszkania.

W świetle powołanych wyżej przepisów prawa podatkowego należy stwierdzić, że pomimo braku precyzyjnego sformułowania w przepisach jaki adres (miejsca zamieszkania, czy miejsca prowadzenia działalności) podatnik będący osobą fizyczną winien wskazać na fakturze, przyjąć należy, iż będzie to adres zgodny z dokonanym zgłoszeniem rejestracyjnym dla podatku od towarów i usług VAT-R, tj. w przypadku osób fizycznych powinien to być adres zamieszkania. Należy zauważyć bowiem, że adres zamieszkania jest dla podatnika będącego osobą fizyczną tym, czym adres siedziby dla podatnika będącego osobą prawną lub jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej, czyli informacją identyfikującą go jako podatnika.

Odpowiadając na zadane we wniosku pytanie należy stwierdzić, że z uwagi na fakt, iż w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R jako adres rejestrowy podany został adres zamieszkania w P, to Wnioskodawczyni jest zobowiązana do wskazywania tego adresu na fakturach jako adresu sprzedawcy. Powyższe dotyczy zarówno faktur VAT wystawionych w związku z działalnością usługową mieszczącą się w P, jak również z działalnością handlową znajdującą się w K.

Poza tym nie ma przeszkód, aby poza obligatoryjnymi danymi faktura zawierała także inne informacje stosowane w praktyce danej firmy np. adres punktu, którego dotyczy dana faktura, bądź nazwa wskazująca na rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej, umożliwiające prawidłową identyfikację, która jednostka w ramach przedsiębiorstwa dokonała dostawy lub świadczenia usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr i o 3, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj