Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2/443-1821/08-5/ASi
z 16 kwietnia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP2/443-1821/08-5/ASi
Data
2009.04.16



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Zasady przeliczania walut obcych na złote stosowane do określania podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
euro
kurs waluty
przeliczanie
stosowanie kursu walut
waluta
waluta obca


Istota interpretacji
interpretacja dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie przeliczenia kwot wyrażonych w EUR na fakturze korygującej wg kursu historycznego.



Wniosek ORD-IN 2 MB

W odpowiedzi na wezwanie Spółki z dnia 18 marca 2009r. (data wpływu 20 marca 2009r.) do usunięcia naruszenia prawa poprzez zmianę indywidualnej pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego z dnia 27 lutego 2009r. znak IPPP2/443-1821/08-3/ASi, złożone na podstawie art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów wyjaśnia, co następuje.

W wyniku ponownej analizy sprawy, z uwzględnieniem zarzutów przytoczonych w wezwaniu do usunięcia naruszenia prawa, znaleziono podstawy do zmiany w/w indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego.

W złożonym w dniu 20 marca 2009r. wezwaniu Strona podnosi, iż wydając przedmiotową interpretację indywidualną, uznającą stanowisko Wnioskodawcy za nieprawidłowe, organ podatkowy naruszył n/ wymienione przepisy:

  • art. 14c § 1 i 2 oraz art. 120 i art. 121 § 1 w związku z art. 14h Ordynacji oraz w związku z art. 15 ustawy z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2008 r. Nr 209, poz. 1320; dalej: Ustawa nowelizująca) - poprzez przyjęcie, że art. 31 a ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r., Nr 54, poz. 535 ze zm.; dalej: UVAT) znajduje zastosowanie do stanu faktycznego zaistniałego przed dniem 1 grudnia 2008 r.;
  • art. 121 Ordynacji w związku z art. 14h i art. 14c § 1 i 2 Ordynacji poprzez wydanie Interpretacji stwierdzającej nieprawidłowość stanowiska Spółki przy jednoczesnym uznaniu w uzasadnieniu Interpretacji zasadności tego stanowiska w odniesieniu do przedstawionego pytania.

Minister Finansów zmienia swoje stanowisko zawarte w indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego z dnia 27 lutego 2009r. znak IPPP2/443-1821/08-3/ASi i stwierdza, co następuje.

Zgodnie z § 37 ust. od 1 do 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.) obowiązującego do dnia 31.11.2008r. „kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, z zastrzeżeniem ust. 2, 3 i 5.

Natomiast ust. 2 stanowi, iż w przypadku gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony.

W przypadku niewystawienia faktury w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio (§ 37 ust. 3).

Przepisy ust. 1-3 stosuje się odpowiednio do przeliczania kwot wykazywanych na fakturze wystawionej przez podatnika podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze, jeżeli dokumentują one czynności, które u podatnika stanowią: wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, dostawę towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, lub import usług.

Z przedstawionego w sprawie stanu faktycznego wynika, że Spółka prowadzi działalność operacyjną obejmującą dystrybucję na polskim rynku środków ochrony roślin. Dostawcą przedmiotowych towarów jest spółka C. A/S (podmiot prawa duńskiego), będąca jednocześnie wyłącznym udziałowcem Spółki. Zasady i warunki realizacji ww. dostaw reguluje tzw. „Distribution Agreement” zawarta pomiędzy C. A/S a Spółką w dniu 15 maja 2006r.

Z tytułu dostaw produktu G…, zrealizowanych na rzecz Spółki w okresie od marca do września 2008 r., Spółka otrzymała łącznie 49 faktur. Przedmiotowe faktury zostały wystawione w EUR i przeliczone przez Spółkę na PLN.

W związku ze zmianą warunków rynkowych (m. in. wzrostem kosztów wytwarzania G…) uzgodniono, że C. A/S wystawi na rzecz Spółki zbiorczą fakturę korygującą (tzw. „Debit note”) podwyższającą cenę G…, nabytego przez Spółkę począwszy od 1 stycznia 2008 r. Przedmiotowa faktura korygująca została wystawiona przez C. A/S w dniu 1 listopada 2008 r. i niezwłocznie przesłana Spółce. Spółka ujęła przedmiotową fakturę dla potrzeb rozliczeń dla celów podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku od towarów i usług w rozliczeniu za miesiąc listopad 2008 r.

W związku z tym, w zaistniałym stanie faktycznym, stanowisko Wnioskodawcy co do zastosowania w niniejszej sprawie przepisów § 37 w/cyt. rozporządzenia Ministra Finansów jest prawidłowe, gdyż w dacie zaistniałego stanu faktycznego (listopad 2008r.) był to obowiązujący przepis prawa.

Należy jednakże zauważyć, że powyższe rozporządzenie nie obowiązuje od dnia 01.12.2008r.

W chwili obecnej, od dnia 01.12.2008r. przepisy dotyczące sposobu przeliczania kwot wykazywanych na fakturach, w sytuacji, gdy kwoty te wykazywane są w walutach obcych, są zawarte w art. 31a ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) na podstawie ustawy z dnia 07.11.2008r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz.1320).

Na zmienioną niniejszym aktem pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie z dnia 27 lutego 2009r. znak IPPP2/443-1821/08-3/ASi Stronie przysługuje prawo wniesienia skargi z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenie niniejszej odpowiedzi (art. 53 § 2 ww. ustawy) za pośrednictwem organu, który wydał interpretację (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj