Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-293/09-2/MG
z 7 lipca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/415-293/09-2/MG
Data
2009.07.07


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zeznania podatkowe --> Termin i zasady sporządzania zeznań

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Zryczałtowane zaliczki


Słowa kluczowe
dywidendy
działalność
odsetki
spółki
zryczałtowany podatek dochodowy


Istota interpretacji
Czy Spółka, jako podmiot prowadzący rachunki i rejestry, na których są zapisywane zagraniczne papiery wartościowe nabyte przez jego klientów - polskich rezydentów, jest płatnikiem podatku zryczałtowanego, o którym mowa w art. 30a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu odsetek (dyskonta) i dywidend, w przypadku, kiedy Spółka otrzymuje od Emitenta (podmiotu zagranicznego) należne na rzecz klientów kwoty i zapisuje je na rachunkach tych klientów oraz, czy w świetle art. 42 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest zobowiązana do składnia informacji lub deklaracji w związku z takimi czynnościami?



Wniosek ORD-IN 686 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 15.04.2009 r. (data wpływu 20.04.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia obowiązków płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu wypłacanych przez Spółkę odsetek i dywidend od emitenta zagranicznego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20.04.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia obowiązków płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu wypłacanych przez Spółkę odsetek i dywidend od emitenta zagranicznego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

Spółka prowadząca działalność maklerską zgodnie z przepisami prawa, zwana dalej „Domem Maklerskim”, prowadzi rachunki i rejestry, w których są ujmowane papiery wartościowe emitowane przez podmioty zagraniczne, a nabywane przez klientów Spółki. Emitent zagraniczny właściwych papierów wartościowych stawia do dyspozycji Spółki odpowiednie kwoty z tytułu dywidend i odsetek należnych właścicielom tych papierów i zgodnie z instrukcją Emitenta, Spółka zapisuje odpowiednie kwoty należne z tytułu dywidend i odsetek na rachunkach klientów.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy Spółka, jako podmiot prowadzący rachunki i rejestry, na których są zapisywane zagraniczne papiery wartościowe nabyte przez jego klientów - polskich rezydentów, jest płatnikiem podatku zryczałtowanego, o którym mowa w art. 30a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu odsetek (dyskonta) i dywidend, w przypadku, kiedy Spółka otrzymuje od Emitenta (podmiotu zagranicznego) należne na rzecz klientów kwoty i zapisuje je na rachunkach tych klientów oraz, czy w świetle art. 42 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest zobowiązana do składnia informacji lub deklaracji w związku z takimi czynnościami...

Zdaniem Wnioskodawcy:

W ocenie Spółki w wyżej opisanej sytuacji świetle art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Spółka nie jest płatnikiem podatku, o którym mowa w art. 30a ust. 1 ustawy od odsetek, dyskonta i dywidend uzyskiwanych od zagranicznych papierów wartościowych oraz nie ciążą na nim obowiązki w zakresie składania deklaracji/informacji imiennych w stosunku do osób fizycznych będących rezydentami podatkowymi w Polsce.

Zgodnie z art. 8 Ordynacji podatkowej płatnikiem jest osoba prawna obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu. Z kolei, zgodnie z postanowieniami art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych osoby prawne, które dokonują wypłaty należności (świadczeń) z tytułów określonych m. in. w art. 30a ust. 1 ustawy są obowiązane pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych w szczególności z tytułu odsetek (dyskonta) i dywidend. W powołanym przepisie „pojęcia wypłaty” nie należy rozumieć technicznie, lecz prawnie. Nie chodzi o podmioty, które są pośrednikami, takie jak poczta, kurierzy, czy banki lub domy maklerskie zarachowujące wpływające kwoty na rachunku klienta, lecz chodzi o podmioty prawnie zobowiązane do dokonania wypłaty i odpowiedzialne za postawienie środków do dyspozycji lub dokonanie wypłaty, do których wierzyciele mogą kierować roszczenie o dokonanie wypłaty.

Spółka działa w takim przypadku jak techniczny pośrednik zarachowujący otrzymane środki na rachunku, klienta wykonując dyspozycję emitenta zagranicznych papierów wartościowych. Tym samym Spółka działa analogicznie, jak w przypadku przelewów bankowych, kiedy to banki działając na polecenie klienta dokonują przelewu z jego rachunku lub z innego rachunku na rzecz wskazanego adresata, banki, o ile nie przewidują tego przepisy prawa, np. dewizowe nie analizują samej czynności, wykonują jedynie zlecenie. I podobnie Spółka jest tylko wykonawcą zlecenie przelewu otrzymanych od Emitenta środków. Prawnie zobowiązanym do wypłaty jest sam Emitent zlokalizowany za granicą i do niego klient może kierować roszczenie o wypłatę, jeżeli Spółka nie otrzymałaby zlecenia wypłaty i tym samym nie dokonałby takiej wypłaty.

Wobec powyższego Spółka działa jak pośrednik i nie jest stroną stosunków prawnych z tytułu papierów wartościowych, nie jest podmiotem prawnie zobowiązanym do dokonania wypłaty lub w stosunku, do którego przysługuje roszczenie o dokonanie wypłaty, które mogłoby być podniesione przez właściciela papierów wartościowych. Tym samym Spółka nie jest podmiotem stawiającym środki do dyspozycji. Środki do dyspozycji stawiane są przez Emitenta, a Spółka, działając jako pośrednik finansowy, dokonuje tylko ich dystrybucji między właścicieli papierów wartościowych. Zważyć należy na pismo Ministerstwa Finansów z dnia 7.04.2005 r. (znak: PB 3/169-8213-32/HS/05; przesłane w załączeniu), stwierdzające, że „w przypadku dochodów (przychodów), o których mowa w art. 30a ust. 1-5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uzyskiwanych poza granicami Polski, nawet jeżeli agentami płatności są polskie banki, nie spoczywa na bankach obowiązek płatnika w rozumieniu przepisów art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Rozliczenia zryczałtowanego podatku dokonuje podatnik w składanym zeznaniu. Uznać należy, iż dochody, o których mowa powyżej, stanowią dochody uzyskiwane za granicą, tam też jest ulokowany Emitent zobowiązany do dokonywania wypłat z tytułu tych dochodów (dywidend, odsetek, dyskonta) i tam znajduje się źródło dochodów, zastosowanie znajduje art. 30a ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym kwotę zryczałtowanego podatku obliczonego od przychodów uzyskanych poza granicami Polski podatnicy są obowiązani wykazać w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przywołać też należy stanowisko wyrażane przez władze skarbowe, w którym wskazywały one, że w przypadku kiedy wypłaty z tytułów, o których mowa w art. 30a ust. 1-5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dokonywane są za pośrednictwem polskiej spółki od podmiotu z siedzibą poza granicami Rzeczpospolitej, wówczas, na spółce takiej nie będą ciążyły obowiązki płatnika. Takie stanowisko zostało wyrażone między innymi w decyzji 1472/RPŁ/423 -23/05/KAR z 12 maja 2005 r. oraz w piśmie Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie o sygn. 1472/RPŁ/415-35/05/KMP z dnia 8 lipca 2005 r., a także w interpretacji indywidualnej z 19 grudnia 2007 r. sygn. IPPB2/415-197/07-3/1Ś, w której władze skarbowe wskazały, że w przypadku kiedy Bank z siedzibą w Polsce dokonuje wypłat jako Agent Płatności, a wypłaty te dokonywane są wyłącznie w granicach, środków postawionych do dyspozycji przez fundusz z siedzibą za granicą, wówczas na Banku nie będą ciążyły obowiązki płatnika i obowiązki informacyjne. Wydruki powołanych pism ze strony internetowej Ministerstwa Finansów Spółka pozwoliła sobie przesłać dla porządku w załączeniu.

Dodatkowo można zauważyć, że mogą wystąpić okoliczności, kiedy zgodnie z właściwą umową o unikaniu podwójnego opodatkowania podatek zryczałtowany zostanie potrącony już w kraju emitenta papieru, wypłacającego dywidendę. Jednocześnie w przypadku kiedy wypłata dokonywana jest za pośrednictwem polskiego rezydenta na rzecz beneficjenta płatności będącego polskim rezydentem podmiot dokonujący wypłat obowiązany jest do potrącenia 19% procentowego zryczałtowanego podatku od takich wypłat. Polskie przepisy podatkowe nie dają płatnikowi możliwości zaliczenia podatku pobranego za granicą na podatek potrącany w Polsce.

Natomiast ustawodawca wprost taką możliwość przewidział w odniesieniu do podatników będących polskimi rezydentami, wskazując w art. 30a ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, że w przypadku gdy osiągają oni poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej przychody (dochody) określone w ust. 1 pkt 1-5 (zatem także odsetki, dyskonto i dywidendy), od zryczałtowanego podatku obliczonego, od tych przychodów (dochodów), odliczają kwotę równą podatkowi zapłaconemu za granicą, jednakże odliczenie to nie może przekroczyć kwoty podatku obliczonego od tych przychodów (dochodów) przy zastosowaniu stawki 19%. Jednocześnie zgodnie z art. 30a ust. 11 podatnicy tacy, kwoty zryczałtowanego podatku obliczonego od przychodów (dochodów), między innymi z odsetek, dyskonta i dywidend, uzyskanych poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej oraz kwoty podatku zapłaconego za granicą, są obowiązani wykazać w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1 lub 1a (zeznaniu rocznym). W konsekwencji należy uznać, że w przedmiotowym stanie faktycznym podatnik samodzielnie rozlicza podatek zryczałtowany od dochodów uzyskiwanych za granicą, zaś Spółka nie jest płatnikiem w tym zakresie, ani nie ciąża na nim obowiązki sporządzenia i przekazania informacji imiennych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Końcowo - odnosząc się do powołanej przez Wnioskodawcę interpretacji organu podatkowego oraz postanowień organów podatkowych - wskazać należy, iż orzeczenia te dotyczą tylko konkretnych, indywidualnych spraw podatników i w tych sprawach rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące. Natomiast Organy podatkowe mimo, że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkują się wydanymi rozstrzygnięciami organów podatkowych, to nie mają możliwości zastosowania ich wprost, z tego powodu, iż nie stanowią materialnego prawa podatkowego.

Dodatkowo należy nadmienić, iż Wnioskodawca we wniosku poinformował, że do wniosku załączono pismo Ministerstwa Finansów z dnia 17 kwietnia 2005 r. znak: PB 3/169-8213 -32/HS/05 oraz decyzję Nr 1472/RPŁ/423-23/05/KAR z 12 maja 2005 r. oraz w pismo Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie o sygn. 1472/RPŁ/415-35/05/KMP z dnia 8 lipca 2005 r., a także interpretację indywidualną z 19 grudnia 2007 r. sygn. IPPB2/415-197/07-3/IŚ, jednakże należy wyjaśnić, iż przedmiotowe pisma nie został przesłany w załączeniu.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedmiotowym stanie faktycznych oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj