Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-103/09/ZK
z 4 maja 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/1/415-103/09/ZK
Data
2009.05.04



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
podatek liniowy
spółka cywilna
spółka jawna
umowa o pracę


Istota interpretacji
Czy w opisanym wyżej stanie faktycznym wnioskodawczyni była uprawniona do wyboru sposobu opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych czyli tzw. podatkiem liniowym 19%?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 21 stycznia 2009r. (data wpływu do tut. Biura – 03 lutego 2009r.) uzupełnionym w dniu 06 kwietnia 2009r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m. in. w zakresie możliwości opodatkowania tzw. podatkiem liniowym dochodów uzyskiwanych z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej w ramach spółki jawnej i w ramach spółki cywilnej (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 03 lutego 2009r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m. in. w zakresie możliwości opodatkowania tzw. podatkiem liniowym dochodów uzyskiwanych z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej w ramach spółki jawnej i w ramach spółki cywilnej.

Wniosek powyższy zawierał braki formalne. Dlatego też, pismem z dnia 24 marca 2009r. wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniu 06 kwietnia 2009r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W związku ze śmiercią męża wnioskodawczyni w dniu 19 maja 2008r. została wspólnikiem w Spółce jawnej, w której uprzednio wspólnikiem był jej mąż. Oprócz niej w skład Spółki wchodzi jeszcze dwóch wspólników. Zgodnie z umową Spółki uczestniczy w zyskach i stratach Spółki w 2%, pozostali wspólnicy uczestniczą w zyskach i stratach w 49% każdy.

W Spółce jawnej nie wykonuje żadnych czynności i na mocy umowy Spółki jest pozbawiona prawa reprezentacji Spółki. Spółka prowadzi księgi rachunkowe. Podatek dochodowy za rok 2009 od dochodów dwóch pozostałych wspólników posiadających udziały w zysku po 49% obliczany jest według 19% stawki liniowej, a rozliczany jest w formie uproszczonej (PIT-5L podatek liniowy) miesięcznymi zaliczkami ustalonymi na podstawie 1/12 dochodu za rok 2007 – kontynuacja metody obliczania podatku z lat ubiegłych.

W okresie od 01 lutego 1999r. do 30 września 2008r. była zatrudniona na podstawie umowy o pracę w wymiarze pół etatu w Spółce jawnej, w której po śmierci męża stała się wspólnikiem. Była zatrudniona na stanowisku referent ekonomiczny, a do zakresu jej obowiązków należało wprowadzanie, opisywanie i rozliczanie faktur oraz rozliczanie kierowców.

Oprócz prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w formie wyżej opisanej Spółki jawnej osiągała również dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej w formie Spółki cywilnej. Jest również właścicielem udziałów w Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, przy czym z tego tytułu nie osiąga dochodów.

Od listopada 2007r. do sierpnia 2008r. prowadziła rolniczą działalność gospodarczą.

W roku 2009r. planuje ponowne prowadzenie rolniczej działalności gospodarczej w formie Spółki cywilnej (innej niż ww. Spółka).

Za okres od 20 maja 2008r. do 31 grudnia 2008r. rozliczyła dochód osiągnięty w związku z udziałem w Spółce jawnej według zasad ogólnych (progresywnej skali podatkowej), a w roku 2009 w terminie do dnia 20 stycznia tego roku złożyła we właściwym urzędzie skarbowym oświadczenie o wyborze sposobu opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. 19% podatkiem liniowym.

W uzupełnieniu wniosku wskazano, iż:

  • Spółka jawna prowadzi działalność w zakresie produkcji i handlu artykułami głęboko mrożonymi typu: zapiekanka, pizza, krokiety,
  • Spółka cywilna prowadzi działalność produkcyjno-usługowo-handlową w zakresie remontów i konserwacji urządzeń i pomieszczeń produkcyjnych, usługi w zakresie poddzierżawy składników majątku,
  • rodzaj rolniczej działalności gospodarczej, którą wnioskodawczyni prowadziła od listopada 2007r. do sierpnia 2008r. to rolnicza działalność prowadzona w formie Spółki cywilnej – PKD.0011A Uprawa zbóż,
  • rodzaj rolniczej działalności gospodarczej, którą wnioskodawczyni zamierza prowadzić w 2009r. to rolnicza działalność prowadzona w formie Spółki cywilnej – PKD.0150.Z Uprawy rolne połączone z chowem i hodowlą zwierząt (działalność mieszana).

W związku z powyższym zadano m. in. następujące pytanie:

Czy w opisanym wyżej stanie faktycznym wnioskodawczyni była uprawniona do wyboru sposobu opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych czyli tzw. podatkiem liniowym 19% (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1)...

Zdaniem wnioskodawczyni, w opisanym stanie faktycznym nie ma żadnych przeszkód do opodatkowania jej dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. tzw. podatkiem liniowym 19%. W jej sytuacji nie znajduje zastosowania regulacja określona w art. 9a ust. 3 ww. ustawy, albowiem nie osiąga przychodów ze świadczenia usług na rzecz byłego ani obecnego pracodawcy.

Osiąga przychody z działalności prowadzonej w formie Spółki jawnej a nie z działalności polegającej na świadczeniu usług na rzecz tej Spółki. Tym samym, osiągane przez nią przychody są przychodami nie ze świadczenia usług na rzecz Spółki lecz niejako z tytułu uczestnictwa w Spółce jawnej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 9a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) dochody osiągnięte przez podatników z pozarolniczej działalności gospodarczej, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 9a ust. 2 ww. ustawy, podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego – do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Wybór sposobu opodatkowania dokonany w oświadczeniu, o którym mowa w ust. 2, dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania lub złoży w tym terminie pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie formy opodatkowania określonej w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym (art. 9a ust. 4 ww. ustawy).

Stosownie do art. 9a ust. 3 ww. ustawy, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

  1. wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy, lub
  2. wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

W myśl art. 30c ust. 1 ww. ustawy, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub ust. 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d i art. 44 ust. 4, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Z powyższego wynika zatem, że możliwości opodatkowania według liniowej stawki 19%, zostali pozbawieni ci podatnicy, którzy w ramach prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki niemającej osobowości prawnej działalności gospodarczej uzyskują przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, a usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał bądź wykonuje w roku poprzedzającym rok podatkowy lub w roku podatkowym, w ramach stosunku pracy.

W przypadku, gdy podatnik:

  1. prowadzi działalność gospodarczą samodzielnie i jest wspólnikiem spółki lub spółek niemających osobowości prawnej,
  2. jest wspólnikiem spółek niemających osobowości prawnej
  • to zgodnie z art. 9a ust. 5 ww. ustawy, wybór sposobu opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy.

Należy przy tym zaznaczyć, iż w myśl art. 5b ust. 2 ww. ustawy, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą, w rozumieniu ww. art. 5a pkt 6 tej ustawy, prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolnicza działalność gospodarcza).

Zatem podatnik prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą w formie spółek niemających osobowości prawnej może wybrać sposób opodatkowania dochodów z działalności prowadzonej w tej formie podatkiem liniowym, jeżeli spełni pozostałe warunki określone przepisem art. 9a ww. ustawy.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika m. in., iż wnioskodawczyni:

  • jest wspólnikiem Spółki jawnej i Spółki cywilnej,
  • w okresie od 01 lutego 1999r. do 30 września 2008r. była zatrudniona na podstawie umowy o pracę w wymiarze pół etatu w Spółce jawnej, w której jest wspólnikiem, na stanowisku referent ekonomiczny, a do zakresu jej obowiązków należało wprowadzanie, opisywanie i rozliczanie faktur oraz rozliczanie kierowców,
  • Spółka jawna prowadzi działalność w zakresie produkcji i handlu artykułami głęboko mrożonymi typu: zapiekanka, pizza, krokiety,
  • w 2009r. wybrała sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej 19% podatkiem liniowym.

Zatem w przedstawionym przez wnioskodawczynię stanie faktycznym odnośnie jej osoby, nie zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 9a ust. 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast ma zastosowanie art. 9a ust. 5 ww. ustawy.

Wobec powyższego, jeżeli odnośnie pozostałych wspólników Spółki jawnej i Spółki cywilnej również nie wystąpiły przesłanki, o których mowa w art. 9a ust. 3 ww. ustawy, to dochody uzyskiwane przez wnioskodawczynię z pozarolniczej działalności gospodarczej z tytułu udziału w zyskach Spółki jawnej i Spółki cywilnej mogą być w 2009 roku opodatkowane 19% podatkiem liniowym na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj