Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-149/09-2/JB
z 10 czerwca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-149/09-2/JB
Data
2009.06.10


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Opodatkowanie dochodów z udziału w zyskach osób prawnych

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Udziały w zyskach


Słowa kluczowe
kapitał zakładowy
przychód
umorzenie akcji
wypłata
zwolnienie


Istota interpretacji
Czy w analizowanym stanie faktycznym zostaną spełnione warunki do objęcia wypłaty wynagrodzenia za nabyte w celu umorzenia akcje zwolnieniem z 19% podatku dochodowego na podstawie art. 22 ust. 4 i 4a ustawy o p.d.o.p. ? Czy przychody osiągnięte przez B. S.A. z tytułu zbycia akcji w celu umorzenia będą zwolnione z 19% podatku dochodowego także w sytuacji gdy w wyniku zbycia akcji w celu umorzenia udział B. S.A. w kapitale zakładowym A. S.A. spadnie poniżej 10% całego kapitału zakładowego?



Wniosek ORD-IN 450 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 27.02.2009r. (data wpływu 20.03.2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, tj.:

  • czy w analizowanym stanie faktycznym zostaną spełnione warunki do objęcia wypłaty wynagrodzenia za zbyte w celu umorzenia akcje zwolnieniem z 19% podatku dochodowego na podstawie art. 22 ust. 4 i 4a ustawy - jest prawidłowe,
  • czy przychody osiągnięte przez Spółkę z tytułu zbycia akcji w celu umorzenia będą zwolnione z 19% podatku dochodowego także w sytuacji gdy w wyniku zbycia akcji w celu umorzenia udział Spółki w kapitale zakładowym spółki A S.A spadnie poniżej 10% całego kapitału zakładowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20.03.2009r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy w analizowanym przypadku będą miały zastosowanie przepisy art. 22 ust.4 i 4a ustawy, dotyczące zwolnienia wynagrodzenia z tytułu zbycia akcji z opodatkowania podatkiem dochodowym.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 29.12.2008r. A S.A. zawarł z B. S.A. warunkową umowę odpłatnego nabycia, w celu umorzenia, 893.103 akcji własnych imiennych serii A o numerach od 1 do 893103, stanowiących 7,83% wszystkich akcji A S.A. Zgodnie z umową dla powstania skutków tejże umowy w postaci przeniesienia własności akcji opisanych powyżej, konieczne jest ziszczenie się wszystkich warunków zawieszających tj. wyrażenia zgody na nabycie akcji przez Radę Nadzorczą Nabywcy, uzyskania przez Nabywcę i Zbywcę indywidualnych interpretacji podatkowych w zakresie zobowiązań podatkowych wynikających dla Stron z tytułu transakcji zbycia akcji oraz zakończenia procedury konwokacyjnej w stosunku do wierzycieli Nabywcy zgodnie z art. 456 K.s.h.

Umorzenie akcji nastąpi na podstawie uchwał Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy A. SA. o umorzeniu akcji i obniżeniu kapitału zakładowego z chwilą rejestracji obniżenia kapitału zakładowego spółki w rejestrze przedsiębiorców KRS, po uprzednim przeprowadzeniu postępowania konwokacyjnego zgodnie z art. 456 k.s.h. Kapitał zakładowy A. S.A. wynosi 113 994 800 zł i dzieli się na 11 399 480 akcji. Zbywająca akcje spółka B. SA. przez ostatnie dwa lata posiadała nieprzerwanie nie mniej niż 1 889 822 akcji serii A i 228 akcji serii B co stanowiło 16,58% wszystkich akcji A SA.. Po zbyciu 893 103 akcji B. S.A. będzie posiadało nadal 1 013 537 akcji A S.A., co po umorzeniu zbytych akcji i obniżeniu kapitału zakładowego A. S.A., stanowić będzie 9,64% wszystkich akcji A. S.A. A. S.A. z siedzibą we W i B. S.A. z siedzibą w W. podlegają w Rzeczypospolitej Polskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

W związku powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy w analizowanym stanie faktycznym zostaną spełnione warunki do objęcia wypłaty wynagrodzenia za nabyte w celu umorzenia akcje zwolnieniem z 19% podatku dochodowego na podstawie art. 22 ust. 4 i 4a ustawy o p.d.o.p. ...
  2. Czy przychody osiągnięte przez B. S.A. z tytułu zbycia akcji w celu umorzenia będą zwolnione z 19% podatku dochodowego także w sytuacji gdy w wyniku zbycia akcji w celu umorzenia udział B. S.A. w kapitale zakładowym A. S.A. spadnie poniżej 10% całego kapitału zakładowego...

Stanowisko Wnioskodawcy.

Ad.1

Zdaniem Spółki w powyższym stanie faktycznym spełnione są warunki do objęcia wypłaty wynagrodzenia za nabyte w celu umorzenia akcje zwolnieniem z 19% podatku dochodowego na podstawie art. 22 ust. 4 i 4a ustawy o p d.o.p.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o p.d.o.p. dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki, w celu umorzenia tych udziałów (akcji).

W myśl art. 22 ust. 4. ustawy o p.d.o.p. zwalnia się od podatku dochodowego dochody (przychody) z udziału w zyskach osób prawnych, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

  1. wypłacającym przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  2. uzyskującym dochody (przychody) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,
  3. spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10 % udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1,
  4. odbiorcą dochodów (przychodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest:
  1. spółka, o której mowa w pkt 2, albo
  2. zagraniczny zakład spółki, o której mowa w pkt 2.

Zgodnie z art. 22 ust. 4a. ustawy o p.d.o.p. zwolnienie, o którym mowa powyżej, ma zastosowanie w przypadku, kiedy spółka uzyskująca dochody (przychody) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych posiada nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w spółce wypłacającej te należności, nieprzerwanie przez okres dwóch lat. W analizowanym stanie faktycznym spełnione są wszystkie wyżej wymienione warunki zatem wypłata wynagrodzenia, za nabyte w celu umorzenia, od B. S.A. akcje, objęta jest zwolnieniem z podatku dochodowego na podstawie art. 22 ust. 4 i 4a ustawy o p.d.o.p.

Spółka wskazuje, że jej stanowisko jest zgodne z wydaną na podstawie podobnego stanu faktycznego interpretacją indywidualną Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 24.10.2008r.sygn IPPB3/423-1160/08-2/JB.

Ad.2.

Zdaniem Spółki przychody osiągnięte przez B. S.A. z tytułu zbycia akcji w celu umorzenia będą zwolnione z 19% podatku dochodowego także w sytuacji gdy, w wyniku zbycia akcji w celu umorzenia, udział Spółki w kapitale zakładowym A. S.A. spadnie poniżej 10% kapitału zakładowego.

Zgodnie z art. 22 ust. 4 ustawy o p.d.o.p, zwalnia się od podatku dochodowego dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jeżeli m.in. spółka uzyskująca przychód posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki wypłacającej przychód. Stosownie do treści art. 22 ust. 4a ustawy o p.d.o.p. zwolnienie, o którym mowa w ust. 4, ma zastosowanie w przypadku, kiedy spółka uzyskująca inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiada udziały (akcje) w spółce wypłacającej te należności w wysokości, o której mowa w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat. W myśl art. 22 ust. 4b ww. ustawy, warunek posiadania odpowiednich udziałów (akcji) przez dwa lata uważa się również za spełniony, jeśli przed wypłatą innego udziału w zyskach osoby prawnej spółka nie posiadała udziałów przez ten okres, ale warunek ten zostanie spełniony po wypłacie dywidendy.

Z zestawienia ww. przepisów wynika że zwolnienie z podatku dochodowego ma zastosowanie zarówno do sytuacji nieprzerwanego posiadania odpowiedniego pakietu akcji przez dwa lata przed zbyciem akcji w celu umorzenia nawet w sytuacji gdy w wyniku zbycia części posiadanych akcji (w celu umorzenia ) udział spółki uzyskującej przychód spadnie poniżej 10 % kapitału zakładowego spółki wypłacającej wynagrodzenie za zbyte akcje jak i do sytuacji gdy okres dwuletni kończy się już po dacie zbycia części akcji (w celu umorzenia) ale posiadany nadal pakiet akcji stanowi ciągle nie mniej niż 10% kapitału zakładowego spółki wypłacającej wynagrodzenie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego, uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj