Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-517/09-2/AG
z 21 lipca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB1/415-517/09-2/AG
Data
2009.07.21



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
ryczałt ewidencjonowany
świadectwo pochodzenia
źródło energii


Istota interpretacji
Jakim podatkiem dochodowym powinny być opodatkowane przychody uzyskane ze zbycia świadectw pochodzenia energii elektrycznej wytworzonej w odnawialnym źródle energii w 2008 roku?
Czy w związku z zaistniałą sytuacją Wnioskodawcy należy się zwrot z tytułu nadpłaty któregoś z dwóch zapłaconych podatków (z tytułu jakiego podatku)?
Czy przychody uzyskiwane przez spółkę jawną ze zbycia świadectw pochodzenia można zaliczyć do przychodów spółki, czy też są to przychody indywidualne osób fizycznych (wspólników spółki jawnej)?



Wniosek ORD-IN 523 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 24 kwietnia 2009 r. (data wpływu 28 kwietnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przychodów:

  • w części dotyczącej źródła przychodów – jest nieprawidłowe,
  • w części dotyczącej zwrotu nadpłaconego zryczałtowanego podatku – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 28 kwietnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przychodów.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki jawnej, która zajmuje się produkcją energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych (Mała Elektrownia Wodna). Wraz ze wspólnikiem Wnioskodawca wybrał formę opodatkowania zryczałtowanym podatkiem od przychodów ewidencjonowanych. Produkując energię elektryczną (tzw. zieloną) wspólnicy otrzymują od Prezesa Urzędu Regulacji Energii tzw. świadectwa pochodzenia energii elektrycznej wytwarzanej w odnawialnym źródle energii, które stanowią poświadczenie wyprodukowanej, określonej ilości energii w danym czasie.

Wymienione świadectwa podlegają obrotowi na Towarowej Giełdzie Energii za pośrednictwem biur maklerskich. Świadectwa są skupowane przez Zakłady Energetyczne, które w ten sposób dokumentują obowiązek zakupu energii zielonej przed Prezesem URE (prawo energetyczne).

Uzyskane dochody ze sprzedaży świadectw w 2008 roku były przez spółkę, w której Wnioskodawca jest wspólnikiem, ewidencjonowane jako przychody z prowadzonej działalności gospodarczej (odprowadzany był także podatek VAT na podstawie odrębnych przepisów), a następnie wspólnicy już indywidualnie opłacali podatek dochodowy (ryczałt ewidencjonowany) proporcjonalnie do posiadanych udziałów w spółce. Wnioskodawca tak rozliczył się z podatku za 2008 rok, składając deklarację PIT-28. Następnie w marcu 2009 roku Wnioskodawca otrzymał z biura maklerskiego formularz PIT-8C.

Biuro maklerskie stanęło na stanowisku, że dochód uzyskany ze sprzedaży świadectw pochodzenia energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych podlega opodatkowaniu podatkiem od zysków kapitałowych i nie jest przychodem uzyskanym w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ale jest przychodem prywatnym (uzyskanym przez osobę fizyczną).

Fakt ten zmusił Wnioskodawcę do złożenia deklaracji PIT-38 i opłacenia podatku od zysków kapitałowych. W efekcie od przychodu ze zbycia ww. świadectw (tzw. zielonych świadectw) Wnioskodawca odprowadził dwa różne podatki dochodowe: zryczałtowany od przychodów ewidencjonowanych oraz od zysków kapitałowych.

Wnioskodawca przewidując możliwość różnych interpretacji, zwrócił się do Urzędu Statystycznego o wydanie opinii jak należy klasyfikować przychody uzyskane ze zbycia zielonych świadectw (pismo zostało załączone). Urząd Statystyczny zajął jednoznaczne stanowisko, iż świadectwa są poświadczeniem wyprodukowania określonej ilości tzw. zielonej energii i należy je klasyfikować jako przychody uzyskane ze sprzedaży wyprodukowanej energii elektrycznej.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


Jakim podatkiem dochodowym powinny być opodatkowane przychody uzyskane ze zbycia świadectw pochodzenia energii elektrycznej wytworzonej w odnawialnym źródle energii w 2008 roku...

Czy w związku z zaistniałą sytuacją Wnioskodawcy należy się zwrot z tytułu nadpłaty któregoś z dwóch zapłaconych podatków (z tytułu jakiego podatku)...

Czy przychody uzyskiwane przez spółkę jawną ze zbycia świadectw pochodzenia można zaliczyć do przychodów spółki, czy też są to przychody indywidualne osób fizycznych (wspólników spółki jawnej)...

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż świadectw pochodzenia tzw. zielonej energii powinna być zaliczona do przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej i opodatkowana zgodnie z wybraną formą opodatkowania, tj. podatkiem ryczałtowym od przychodów ewidencjonowanych.

Opłacony podatek od zysków kapitałowych powinien być zdaniem Wnioskodawcy zwrócony. Zaliczenie przychodów ze sprzedaży świadectw na rzecz przychodów spółki powinno mieć miejsce tylko w przypadku, gdy przychody będą opodatkowane tzw. ryczałtem, natomiast w przypadku konieczności wyboru podatku od zysków kapitałowych, obroty nie powinny być zaliczone zgodnie z filozofią, że przychód uzyskała osoba fizyczna, a nie spółka.

Wnioskodawca uważa, że w przypadku kiedy interpretacja wykaże, że właściwym podatkiem jest podatek od zysków kapitałowych należy zwrócić Wnioskodawcy podatek ryczałtowy.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się:

  • za nieprawidłowe w części dotyczącej źródła przychodów,
  • za prawidłowe w części dotyczącej zwrotu nadpłaconego zryczałtowanego podatku.


Zgodnie z art. 9e ust. 1 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne (t. j. Dz. U. z 2006 r., Nr 89, poz. 625 ze zm.), potwierdzeniem wytworzenia energii elektrycznej w odnawialnym źródle energii jest świadectwo pochodzenia tej energii, zwane dalej „świadectwem pochodzenia”.

Stosownie zaś do art. 9e ust. 6 ww. ustawy, prawa majątkowe wynikające ze świadectwa pochodzenia są zbywalne i stanowią towar giełdowy, o którym mowa w art. 2 pkt 2 lit. d ustawy z dnia 26 października 2000 r. o giełdach towarowych (Dz. U. z 2005 r. Nr 121, poz. 1019 i Nr 183, poz. 1537 i 1538).

Biorąc pod uwagę powyższy przepis, prawa majątkowe wynikające ze świadectw pochodzenia energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii należy uznać za instrumenty finansowe nie będące papierami wartościowymi, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 lit. e) ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. Nr 183, poz. 1538 ze zm.).

W konsekwencji przychody uzyskane ze zbycia świadectw pochodzenia energii elektrycznej wytwarzanej z odnawialnych źródeł energii należy zaliczyć do przychodów z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.). Na mocy art. 30b ust. 1 ww. ustawy od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Do przychodów tych nie ma zastosowania opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Stosownie bowiem do art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych.

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze (art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne).

Oznacza to, że do innych przychodów poza wyżej wymienionymi, zgodnie z przepisami ustawy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych nie ma zastosowania.

Podkreślić należy, iż ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 10 ust. 1 rozróżnia poszczególne źródła przychodów. Takimi źródłami są m.in. pozarolnicza działalność gospodarcza oraz kapitały pieniężne i prawa majątkowe. Od zakwalifikowania przychodu do danego źródła zależy sposób opodatkowania tego przychodu. W przypadku przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej przepisy ustaw podatkowych przewidują możliwość wyboru przez podatnika formy opodatkowania tych przychodów. Natomiast dla przychodów z kapitałów pieniężnych przepisy ustaw podatkowych takiego wyboru nie przewidują.

W związku z tym, sprzedaż praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia energii elektrycznej wytwarzanej ze źródeł odnawialnych (czyli sprzedaż pochodnych instrumentów finansowych) podlega opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. kapitały pieniężne i nie stanowi przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Na biurze maklerskim będzie w konsekwencji spoczywał obowiązek informacyjny, o którym mowa w art. 39 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej są obowiązane, w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, przesłać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych - imienne informacje o wysokości dochodu, o którym mowa w art. 30b ust. 2, sporządzone według ustalonego wzoru (tj. PIT-8C).


W związku z opisaną sytuacją i sprzedażą ww. świadectw pochodzenia energii ze źródeł odnawialnych należało w 2008 roku odprowadzić podatek dochodowy z tytułu kapitałów pieniężnych, nie zaś zryczałtowany podatek dochodowy.

Sprzedaż świadectw pochodzenia energii ze źródeł odnawialnych należy zaliczyć do zysków z kapitałów pieniężnych uzyskanych przez wspólników – osoby fizyczne.


Stosownie do art. 72 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) za nadpłatę uważa się kwotę m.in.:

  1. nadpłaconego lub nienależnie zapłaconego podatku,
  2. podatku pobraną przez płatnika nienależnie lub w wysokości większej od należnej;


Zgodnie z art. 75 § 1 ww. ustawy jeżeli podatnik kwestionuje zasadność pobrania przez płatnika podatku albo wysokość pobranego podatku, może złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatku.

Uprawnienie takie przysługuje również podatnikom, których zobowiązanie powstaje z dniem zaistnienia zdarzenia, z którym ustawa podatkowa wiąże powstanie takiego zobowiązania, jeżeli w zeznaniach rocznych wykazali zobowiązanie podatkowe nienależne lub w wysokości większej od należnej i wpłacali zadeklarowany podatek albo wykazali nadpłatę w wysokości mniejszej od należnej. W takim przypadku zgodnie z art. 75 § 3 Ordynacji podatkowej podatnik równocześnie z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty obowiązany jest złożyć skorygowane zeznanie (deklarację).

Na podstawie przedstawionego stanu faktycznego oraz zacytowanych powyżej przepisów, należy stwierdzić, iż w związku z zaistniałą sytuacją oraz w związku ze stwierdzeniem, że sprzedaż świadectw pochodzenia energii ze źródeł odnawialnych należy zaliczyć do zysków z kapitałów pieniężnych, Wnioskodawcy przysługuje zwrot nadpłaconego zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Dąbrowskiego 13, 66-400 Gorzów Wielkopolski po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj