Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP2/443-237/09/ICz
z 17 czerwca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP2/443-237/09/ICz
Data
2009.06.17



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
darowizna
spółka cywilna
sprzedaż udziałów
wkład
wspólnik


Istota interpretacji
Opodatkowanie czynności darowizny wkładów spółki cywilnej na rzecz syna jednego ze wspólników



Wniosek ORD-IN 656 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 25 marca 2009r. (data wpływu 31 marca 2009r.), uzupełnionym pismem z dnia 1 czerwca 2009r. (data wpływu 5 czerwca 2009r.) oraz pismem z dnia 16 czerwca 2009r. (data wpływu 16 czerwca 2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności darowizny wkładów spółki cywilnej na rzecz syna jednego ze wspólników – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 marca 2009r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności darowizny wkładów spółki cywilnej na rzecz syna jednego ze wspólników.

Wniosek ten został uzupełniony pismem z dnia 1 czerwca 2009r. (data wpływu 5 czerwca 2009r.) oraz pismem z dnia 16 czerwca 2009r.

Ponadto Wnioskodawca w dniu 25 maja 2009r. przedłożył kserokopię umowy Spółki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Wspólnikami spółki są trzy osoby fizyczne. Spółka prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów i jest podatnikiem VAT. Spółka z własnych środków zakupiła grunt oraz halę (zakupiona hala była w trakcie budowy i Spółka dokończyła budowę we własnym zakresie) i wprowadziła je do ewidencji środków trwałych. Od zakupionych ww. środków trwałych spółka odliczyła podatek VAT naliczony.

Jeden ze wspólników zamierza wycofać się z działalności i wprowadzić na swoje miejsce syna. Cały swój wkład zamierza przekazać synowi w formie darowizny. W konsekwencji nastąpi zmiana właścicieli nabytej przez spółkę nieruchomości. Aktualnie właścicielami nieruchomości są wspólnicy spółki we współwłasności łącznej a po zmianie wspólnika właścicielami nieruchomości będą także wspólnicy spółki we współwłasności łącznej ale w zmienionym składzie.

W piśmie z dnia 1 czerwca 2009r. wyjaśniono, iż prawo wieczystego użytkowania gruntu wraz z rozpoczętą budową hali magazynowo-produkcyjnej zakupiono aktem notarialnym z 16 października 2007r. Na podstawie wystawionej faktury VAT odliczono podatek VAT naliczony. W dniu 2 lutego 2009r. zakończono budowę i oddano ją do użytku. Od dnia 3 lutego 2009r. hala jest wynajmowana w związku z czym przynosi dochód. Osoba, która będzie obdarowana udziałem w spółce cywilnej nie jest czynnym podatnikiem VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy darowizna wkładów w spółce cywilnej podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług...

W piśmie uzupełniającym z dnia 16 czerwca 2009r. Wnioskodawca doprecyzował wyżej zadane pytanie stwierdzając:

Czy darowizna wkładów w spółce cywilnej podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług to jest, czy dla spółki darowizna wkładów będzie podlegała podatkowi VAT i czy w sytuacji kiedy ta darowizna nie będzie podlegała podatkowi VAT spółka będzie zobowiązana do korekty podatku VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy, darowizna wkładów w spółce cywilnej nie podlega podatkowi od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 860 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. nr 16. poz. 93 ze zm.) przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów.

W myśl art. 869 § 1 K.c. jeżeli spółka została zawarta na czas nie oznaczony, każdy wspólnik może z niej wystąpić wypowiadając swój udział na trzy miesiące naprzód na koniec roku obrachunkowego.

Zmiany składu osobowego spółek cywilnych następować mogą z różnych przyczyn i w różnych sytuacjach (przystąpienie do istniejącej spółki dalszej osoby lub osób, wejście do spółki spadkobierców wspólnika, wystąpienie wspólnika, itp.).

W uchwale z dnia 21 listopada 1995r. sygn. akt III CZP 160/05 Sąd Najwyższy stwierdził, iż dopuszczalne jest wstąpienie do spółki cywilnej nowego wspólnika i przejęcie przez niego dotychczasowych zobowiązań oraz uprawnień za zgodą pozostałych wspólników, w tym i jednocześnie ustępujących z tej spółki.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Spółka cywilna, jako jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, której celem jest prowadzenie działalności gospodarczej, jest w myśl przytoczonego wyżej przepisu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku VAT, podatnikiem tego podatku.

Będąc podmiotem podatku od towarów i usług podlega ona obowiązkowi rejestracji w zakresie tego podatku, zgodnie z art. 96 ust. 1 i 4 ww. ustawy, a w przypadku zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu – wykreśleniu z rejestru podatników stosownie do art. 96 ust. 6 ustawy.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Wspólnikami spółki są trzy osoby fizyczne. Spółka prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów i jest podatnikiem VAT. Spółka z własnych środków zakupiła grunt oraz halę (zakupiona hala była w trakcie budowy i Spółka dokończyła budowę we własnym zakresie.) i wprowadziła je do ewidencji środków trwałych. Od zakupionych ww. środków trwałych spółka odliczyła podatek VAT naliczony.

Jeden ze wspólników zamierza wycofać się z działalności i wprowadzić na swoje miejsce syna. Cały swój wkład zamierza przekazać synowi w formie darowizny. W konsekwencji nastąpi zmiana właścicieli nabytej przez spółkę nieruchomości. Aktualnie właścicielami nieruchomości są wspólnicy spółki we współwłasności łącznej a po zmianie wspólnika właścicielami nieruchomości będą także wspólnicy spółki we współwłasności łącznej ale w zmienionym składzie.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika zatem iż nastąpi przekazanie przez dotychczasowego wspólnika Spółki Cywilnej jego udziałów synowi. Powyższe spowoduje, iż dojdzie do wstąpienia do Spółki nowego wspólnika. Czynność prawna jaka będzie miała miejsce tj. przekazanie w formie darowizny wkładu jest czynnością wspólnika tj. osoby fizycznej a nie Spółki.

Mając na uwadze powyższe przepisy i przedstawione zdarzenie przyszłe należy stwierdzić, iż na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług za podatnika uważa się spółkę cywilną. Natomiast wspólnicy są odrębnymi podmiotami prawa podatkowego.

Wszelkie czynności pomiędzy wspólnikami Spółki nie są czynnościami prawnymi samej Spółki, które miałyby wywołać skutki w rozliczeniu podatku VAT przez Spółkę.

Należy zatem stwierdzić, iż zmiana w umowie spółki spowodowana wystąpieniem jednego ze wspólników i wprowadzeniem na jego miejsce innego wspólnika nie wywołuje skutków na gruncie podatku od towarów i usług dla samej Spółki Cywilnej.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy, iż darowizna wkładów w spółce cywilnej nie podlega podatkowi od towarów i usług, należało uznać za prawidłowe.

Wobec powyższego odpowiedź na pytanie czy w sytuacji kiedy ta darowizna nie będzie podlegała podatkowi VAT spółka będzie zobowiązana do korekty podatku VAT jest bezprzedmiotowa.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa St. Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj