Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB3/423-209/09-3/EK
z 8 czerwca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB3/423-209/09-3/EK
Data
2009.06.08


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Definicje legalne


Słowa kluczowe
definicja
podmiot
podział
podział spółki
podział spółki przez wydzielenie
składnik majątkowy
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
spółki
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Istota interpretacji
Czy działalność Spółki po przeprowadzeniu podziału przez wydzielenie spełniać będzie wymogi zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 05 marca 2009 r. (data wpływu 17 marca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zorganizowanej części przedsiębiorstwa w stosunku do majątku pozostającego w Spółce – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 marca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • zorganizowanej części przedsiębiorstwa w stosunku do majątku podlegającego wydzieleniu,
  • zorganizowanej części przedsiębiorstwa w stosunku do majątku pozostającego w Spółce.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

  1. Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, której udziałowcami są osoby fizyczne (dalej „Spółka” lub „Spółka dzielona”).
  2. Obecnie Spółka prowadzi działalność w zakresie wynajmu nieruchomości (znacząco uboczną) oraz działalność świadczącą usługi informatyczne (jest to główna działalność Spółki).
  3. Działalność w zakresie wynajmu nieruchomości dotyczy wynajmowania / wydzierżawiania na rzecz osób trzecich (obecnie 3 umowy) części nieruchomości zabudowanej znajdującej się w siedzibie Spółki. Pozostała część tej nieruchomości jest wykorzystywana na własne potrzeby, tj. działalność świadczącą usługi informatyczne. Działalność w zakresie informatyki jest prowadzona w wyszczególnionych organizacyjnie pionach.
  4. Spółka jest posiadaczem kilku nieruchomości (mieszkań wykorzystywanych na potrzeby zatrudnionych pracowników w celu zapewnienia noclegów) oraz innych nieruchomości, w których prowadzona jest działalność podstawowa. Jednakże ilość osób zatrudnionych powoduje konieczność wynajmowania dodatkowych powierzchni – stąd tylko zawarcie 3 umów na wynajem – działalność ta prowadzona jest w ramach odrębnego pionu oznaczonego symbolem X.
  5. Mając na celu optymalizację możliwości zarządzania nad dwoma różnymi sektorami działalności, zarząd Spółki ma zamiar podjąć decyzję o Jej podziale.
  6. Uchwałą Zgromadzenia Wspólników, Spółka ta w najbliższym czasie zostanie podzielona. Na podstawie przepisów Działu II Kodeksu spółek handlowych, podział Spółki zostanie dokonany przez wydzielenie, zgodnie z art. 529 par. 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych. Podział przez wydzielenie będzie dokonany przez przeniesienie części majątku Spółki na nowo zawiązaną lub już istniejącą spółkę z o.o., tj. na Spółkę Wydzieloną.
  7. Zgodnie z planowanym projektem planu podziału, w Spółce zostanie działalność świadcząca usługi informatyczne. Spółka Wydzielona przejmie działalność w zakresie wynajmu nieruchomości (w szczególności własność wszystkich nieruchomości, wszystkie umowy najmu / dzierżawy, pracowników związanych z wynajmem nieruchomości, należności i zobowiązania związane z nieruchomościami oraz zawrze umowę najmu pomieszczeń ze Spółką na pomieszczenia używane dla celów działalności świadczącej usługi informatyczne).
  8. Po dokonanym podziale Wnioskodawca, Jego wspólnicy staną się automatycznie wspólnikami Spółki Wydzielonej. W wyniku podziału przez wydzielenie na rzecz wspólnika nie zostaną dokonane dopłaty w gotówce, o których mowa w art. 529 par. 3 Kodeksu spółek handlowych.
  9. Celem wydzielenia jest takie ukształtowanie stosunków prawno - gospodarczych, w związku z planowanym wejściem na Giełdę Papierów Wartościowych Spółki prowadzącej po podziale działalność w zakresie usług informatycznych, by ta Spółka nie prowadziła działalności w zakresie wynajmu nieruchomości.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy działalność Spółki Wydzielonej w wyniku podziału spełniać będzie wymogi zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych...
  2. Czy działalność Spółki po przeprowadzeniu podziału przez wydzielenie spełniać będzie wymogi zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych...


Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź na pytanie drugie. Wniosek Spółki w zakresie pytania pierwszego, został rozpatrzony odrębną interpretacją wydaną w dniu 08 czerwca 2009 r., nr ILPB3/423-209/09-2/EK.

Stanowisko Wnioskodawcy jest następujące.

Podjęta decyzja o dokonaniu podziału przez wydzielenie istniejącego w Spółce pionu X obejmowałaby w szczególności:

  • środki trwałe i wyposażenie związane z działalnością X;
  • środki pieniężne zgromadzone na wyodrębnionych dla X rachunkach bankowych oraz środki pieniężne w kasie związane z działalnością X;
  • prawa i obowiązki wynikające z umów dla działalności X (umów najmu / dzierżawy);
  • część należności i zobowiązań związanych z działalnością X (w tym wobec kontrahentów, banków, pracowników);
  • pracowników zatrudnionych w X;
  • część zakładowego funduszu świadczeń socjalnych przypadającą na pracowników wydzielonej części przedsiębiorstwa;
  • w zakresie określonym przez przepisy prawa, Spółka Wydzielona wejdzie we wszystkie stosunki handlowe realizowane przez Wnioskodawcę dotyczące funkcjonowania nieruchomości.

W Spółce pozostanie natomiast część przedsiębiorstwa związana z sektorem usług informatycznych, w szczególności w Spółce pozostaną:

  • środki trwałe oraz wyposażenie związane z działalnością usług informatycznych;
  • zapasy (towary handlowe);
  • środki pieniężne zgromadzone na wyodrębnionych dla Spółki rachunkach bankowych oraz środki pieniężne w kasie związane z tą działalnością;
  • prawa i obowiązki wynikające z umów dla działalności w zakresie sektora usług informatycznych (umów handlowych, ubezpieczeniowych i najmu powierzchni);
  • należności i zobowiązania związane z działalnością usług informatycznych (w tym wobec kontrahentów, banków, pracowników);
  • decyzje administracyjne, zezwolenia i koncesje konieczne do prowadzenia działalności w sektorze usług informatycznych;
  • pracownicy zatrudnieni w sektorze usług informatycznych oraz pracownicy finansów, księgowości, działu IT;
  • część zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, w części przypadającej na pracowników pozostających w sferze usług informatycznych;
  • należności i zobowiązania z tytułu podatków, księgi przedsiębiorstwa i dokumentacja podatkowa związana z działalnością usług informatycznych.

Definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest zawarta w art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z tym przepisem, ilekroć w ustawie jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa – oznacza to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

W opinii Wnioskodawcy, w wyniku podziału przez wydzielenie „zorganizowaną część przedsiębiorstwa”, o której mowa w art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi majątek w Spółce Wydzielanej, ponieważ będzie on organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w Spółce. Organizacyjne wyodrębnienie polega na tym, iż działalność każdego z pionów jest prowadzona odrębnie. Finansowe wyodrębnienie polega na tym, iż plan kont Spółki pozwala na ustalenie wydatków i przychodów związanych z funkcjonowaniem każdej z tych działalności.

Jednocześnie najlepszym dowodem na to, iż majątek pozostawiony w Spółce dzielonej oraz majątek Spółki Wydzielonej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest możliwość samodzielnego funkcjonowania każdej z tych spółek, po dokonanym podziale przez wydzielenie. Składniki majątkowe, które zostaną w Spółce, jak i te które przypadną Spółce Wydzielonej są wystarczające do realizacji określonych zadań gospodarczych, które mogą jednocześnie stanowić odrębne przedsiębiorstwo. Powyższego stanowiska nie zmienia fakt, iż w chwili składania wniosku, Spółka Wydzielona nie rozpoczęła działalności.

Wnioskodawca zwraca również uwagę, że analogiczne stanowisko, co do kwestii istnienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w odniesieniu do zespołu składników majątkowych, w skład których wchodzą m. in. budynki ze wszystkimi wierzytelnościami i zobowiązaniami oraz umowami zajął Minister Finansów w piśmie z dnia 13 czerwca 2003 r. będącym odpowiedzią na zapytanie poselskie nr 1778. Nie ma natomiast znaczenia nieistnienie w Spółce prawnego wyodrębnienia w postaci oddziału / zakładu lub oddziałów / zakładów samodzielnie sporządzających bilans. W przypadku Wnioskodawcy można wydzielić (istniejące na trzech płaszczyznach – organizacyjnej, finansowej i funkcjonalne) dwa zespoły majątkowe, które po podziale będą stanowiły odrębne przedsiębiorstwa.

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa występuje w strukturze organizacyjnej. Oceny tej dokonujemy według podstawowego kryterium, tj. ustalenia, jaką rolę składniki majątkowe i związane z nimi prawa materialne odgrywały w funkcjonowaniu dotychczasowego przedsiębiorstwa.

Wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W sytuacji wyodrębnienia finansowego możliwe jest oddzielenie finansów przedsiębiorstwa od finansów jego zorganizowanej części. Zorganizowana część przedsiębiorstwa będzie w stanie samodzielnie prowadzić działalność i istnieć niezależnie od przedsiębiorstwa głównego. Nie musi to być postać oddziału samodzielnie rozliczającego się. Ważne jest, aby przenoszone należności i zobowiązania były wyodrębnione i dały się przyporządkować organizacyjnie i finansowo do wyodrębnienia majątku (tak aby można było przejąć funkcje gospodarcze).

Odnośnie wyodrębnienia funkcjonalnego to kryterium sprowadza się do ustalenia, czy wyodrębniona organizacyjnie całość jest w stanie przejąć zadania oraz samodzielnie funkcjonować na rynku. Nie budzi bowiem wątpliwości to, iż aby wydzielona część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych, musi ona posiadać potencjalną zdolność do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielny podmiot gospodarczy.

W świetle przedstawionego przez Wnioskodawcę zdarzenia przyszłego oraz powołanego przepisu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Spółka stwierdza, iż wymienione we wniosku składniki przedsiębiorstwa wnoszone na pokrycie udziałów w kapitale zakładowym oraz składniki pozostające w Spółce posiadają cechy wymienione w art. 4a pkt 4 ustawy i mieszczą się w pojęciu zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy, w części dotyczącej pytania nr 2, w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawiera przepis art. 4a pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). Zgodnie z tą definicją, zorganizowana część przedsiębiorstwa oznacza organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

W rozumieniu powyższej regulacji prawnej, aby określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, spełniać powinien następujące warunki:

  • musi istnieć zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,
  • zespół ten powinien być organizacyjnie i funkcjonalnie wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
  • składniki przedsiębiorstwa przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,
  • zespół składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące wskazane zadania.

Zatem nie wystarczy zorganizowanie jakiejkolwiek masy majątkowej, ale musi ona odznaczać się odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym. Jak wynika z powyższego, zorganizowana część przedsiębiorstwa to taki zespół składników materialnych i niematerialnych, który może stanowić odrębny zakład mogący realizować zadania gospodarcze. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, które w przyszłości mogą służyć do prowadzenia odrębnego zakładu, lecz zorganizowany, autonomiczny zespół tych składników. Elementami zespołu składników materialnych i niematerialnych, stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa, powinny być w szczególności aktywa trwałe, obrotowe, a także czynnik ludzki.

Z okoliczności przedstawionych we wniosku wynika, iż Spółka prowadzi działalność w zakresie wynajmu nieruchomości (wyszczególnione organizacyjnie piony) oraz działalność polegającą na świadczeniu usług informatycznych (odrębny pion oznaczony symbolem X). Z uwagi na optymalizację zarządzania dwoma różnymi sektorami działalności, przeprowadzony zostanie podział Spółki przez wydzielenie. W wyniku tego podziału, działalność Spółki obejmować będzie świadczenie usług informatycznych, natomiast działalność Spółki Wydzielonej dotyczyć będzie wynajmu nieruchomości. Jak wskazano we wniosku, w Spółce pozostaną środki trwałe oraz wyposażenie związane z prowadzoną działalnością, zapasy, środki pieniężne zgromadzone na odrębnych rachunkach bankowych, prawa i obowiązki wynikające z umów dla działalności w zakresie usług informatycznych, należności i zobowiązania (wobec kontrahentów, banków, pracowników), zezwolenia, koncesje i decyzje administracyjne, należności i zobowiązania z tytułu podatków, księgi przedsiębiorstwa, dokumentacja podatkowa, a także pracownicy zatrudnieni w sektorze usług informatycznych, pracownicy finansów, księgowości oraz działu IT.

Powyższe stanowi o tym, że wskazana powyżej część przedsiębiorstwa wyodrębniona została pod względem:

  • organizacyjnym, tj. stanowi odrębny pion w strukturze organizacyjnej Spółki;
  • funkcjonalnym, tj. prowadzi działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług informatycznych,
  • finansowym, tj. plan kont Spółki pozwala na ustalenie wydatków i przychodów dotyczących obu rodzajów prowadzonej działalności.

Zatem, w sytuacji, gdy po dokonanym podziale Spółka prowadzić będzie działalność gospodarczą przy wykorzystaniu zespołu składników materialnych i niematerialnych, który jest organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie wyodrębniony, to należy stwierdzić, że zespół ten wraz ze wszystkimi wierzytelnościami i zobowiązaniami, zawartymi umowami oraz prowadzoną działalnością gospodarczą stanowić będzie – w myśl art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj