Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/436-152/09-6/AF
z 16 lipca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/436-152/09-6/AF
Data
2009.07.16



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Przedmiot opodatkowania --> Przedmiot podatku

Podatek od spadków i darowizn --> Wysokość podatku --> Nabycie budynku mieszkalnego


Słowa kluczowe
darowizna
mieszkania
prawo do lokalu
spadkobiercy


Istota interpretacji
Czy w przypadku Wnioskodawcy jest możliwość utrzymania ulgi podatkowej?
Czy darowizna uczyniona na rzecz syna, jednego ze spadkobierców, a w zamian zobowiązanie syna do zapewnienia Wnioskodawcy dożywotnio mieszkania pozwala na utrzymanie ulgi podatkowej?



Wniosek ORD-IN 594 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 10.04.2009 r. (data wpływu 30.04.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie zachowania prawa do ulgi wynikającej z art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30.04.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie zachowania prawa do ulgi wynikającej z art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawcy przysługuje ulga wynikająca z art. 16 ust. 7 ustawy z dnia 28.07.1983 r. o podatku od spadków i darowizn (zaświadczenie warunkowe Nr ), w związku z otrzymaniem w drodze spadku po zmarłej żonie – Bożenie L., udziału w części do 1/6 w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego położonego w W. przy ul. o łącznej powierzchni 102,2 m2. Żona Wnioskodawcy zmarła 09.05.2006 r. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przysługiwało odpowiednio w częściach: do 4/6 Wnioskodawcy, do 1/6 córce Paulinie L., do 1/6 synowi Tomaszowi L.

W związku z przekazaniem przez Wnioskodawcę w formie darowizny (akt notarialny) odziedziczonego udziału synowi Tomaszowi L. (synowi Bożeny L.) będącemu jednym ze spadkobierców, Wnioskodawca zwraca się z prośbą o utrzymanie przysługującego mu prawa do ulgi podatkowej.

W zamian za darowiznę na rzecz syna, syn zobowiązał się notarialnie (Rep. A. Nr) do zapewnienia Wnioskodawcy dożywotnio mieszkania. W tym celu syn nabył z wykorzystaniem kredytu mieszkanie przy ul. m. w W., gdzie obecnie Wnioskodawca mieszka.

Ze względów wynikających z konieczności spełnienia warunków umowy kredytowej, nie będąc współkredytobiorcą Wnioskodawca nie mógł zostać formalnie współwłaścicielem niniejszego lokalu. Wnioskodawca, mając na uwadze swój wiek (73 lata) wolał nie podejmować zobowiązań kredytowych.

Decyzja o zapewnieniu Wnioskodawcy dożywotniego zamieszkiwania w samodzielnym mieszkaniu, nie zaś wspólnego mieszkania w lokalu przy ul. będącym przedmiotem darowizny, została wspólnie podjęta, tak aby stworzyć, zarówno Wnioskodawcy, jak i jego synowi możliwość rozwoju oraz zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Wnioskodawca chciał przekazać synowi całe mieszkanie, w którym mógł zamieszkać z żoną i córkami. Wnioskodawca sam czułby się skrępowany, zamieszkując w jednym lokalu, uznał za stosowne, dla siebie wygodniejsze, mieszkanie w pobliżu dzieci w samodzielnym lokalu. W ten sposób Wnioskodawca ma także możliwość swobodnego planowania własnego życia prywatnego, np. ewentualnego zawarcia powtórnego małżeństwa.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Biorąc pod uwagę przedstawione okoliczności oraz na podstawie art. 16 pkt 7 ww. ustawy Wnioskodawca zwraca się z prośbą o rozpatrzenie możliwości utrzymania ulgi podatkowej i wydanie interpretacji dla powyższej sprawy.

Czy w przypadku Wnioskodawcy jest możliwość utrzymania ulgi podatkowej... Czy darowizna uczyniona na rzecz syna, jednego ze spadkobierców, a w zamian zobowiązanie syna do zapewnienia Wnioskodawcy dożywotnio mieszkania pozwala na utrzymanie ulgi podatkowej...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Wnioskodawca jest zdania, że zgodnie z art. 16 pkt 7 ustawy o podatku od spadków i darowizn z dnia 28.07.1983 r. nie stanowi podstawy do wygaśnięcia decyzji zbycie udziału w budynku lub lokalu na rzecz innego ze spadkobierców.

Według interpretacji Naczelnika Urzędu Skarbowego ulga mogłaby zostać utrzymana, gdyby syn zapewnił Wnioskodawcy mieszkanie w lokalu będącym przedmiotem darowizny, przy ul., w którym mieszka z żoną i dwójką dzieci. Według Wnioskodawcy na podstawie art. 16 pkt 7 ww. ustawy ulga powinna być tak samo utrzymana jeśli syn zobowiązuje się do zapewnienia Wnioskodawcy mieszkania (dożywotnio) w niezależnym mieszkaniu, a taka wspólna decyzja wynika z konieczności zapewnienia zarówno Wnioskodawcy, jak i synowi z rodziną możliwości rozwoju oraz zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.

W przekonaniu, że taka interpretacja jest właściwa, Wnioskodawca zdecydował o dokonaniu darowizny oraz wspólnie z synem o zakupie mieszkania dla Wnioskodawcy.

Wniosek o utrzymanie ulgi Wnioskodawca złożył do Naczelnika Urzędu Skarbowego dnia 02.12.2008 r. W odpowiedzi Wnioskodawca został poinformowany o interpretacji art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn przez Urząd Skarbowy, o konieczności dostarczenia dokumentu potwierdzającego zakup lokalu mieszkalnego oraz o możliwości zwrócenia się o wydanie interpretacji indywidualnej do Ministerstwa Finansów.

Wnioskodawca zastosował się do wskazówek Urzędu Skarbowego, wraz z synem, Tomaszem L., złożył wniosek do banku (który udzielił kredytu na zakup mieszkania przy ul.) o uczynienie Wnioskodawcy współwłaścicielem i współkredytobiorcą ww. mieszkania. Wnioskodawca wskazuje, iż wniosek jest w trakcie rozpatrywania od przeszło 4 tygodni. Wnioskodawca wolałby jednak mieć możliwość utrzymania ulgi podatkowej bez konieczności udziału w kredycie. Wnioskodawca uważa, że taka interpretacja jest uzasadniona na podstawie art. 16 pkt 7 ww. ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Z uwagi na fakt, iż nabycie udziału w lokalu mieszkalnym w drodze spadku nastąpiło przed dniem 01.01.2007 r. w niniejszej sprawie, zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 222, poz. 1629) do nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych, które nastąpiło przed dniem wejścia niniejszej ustawy, stosuje się przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01.01.2007 r.

Stosownie do art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.), podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:

  1. dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu, polecenia testamentowego;
  2. darowizny, polecenia darczyńcy;
  3. zasiedzenia;
  4. nieodpłatnego zniesienia współwłasności;
  5. zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu;
  6. nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności.

W myśl art. 16 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn w przypadku nabycia budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym:

  1. w drodze spadku lub darowizny przez osoby zaliczane do I grupy podatkowej,
  2. w drodze spadku przez osoby zaliczane do II grupy podatkowej,

  • nie wlicza się do podstawy opodatkowania ich wartości do łącznej wysokości nieprzekraczającej 110 m2 powierzchni użytkowej budynku lub lokalu.

Zaliczenie do grupy podatkowej następuje według osobistego stosunku nabywcy do osoby, do której lub po której zostały nabyte rzeczy i prawa majątkowe. Do I grupy podatkowej zalicza się – małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów.

Zgodnie z art. 16 ust. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, ulga, o której mowa w art. 16 ust. 1 ustawy przysługuje osobom, które łącznie spełniają następujące warunki:

  1. spełniają wymogi określone w art. 4 ust. 4; tzn. są obywatelami polskimi lub mają miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  2. nie są właścicielami innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość bądź będąc nimi przeniosą własność budynku lub lokalu na rzecz zstępnych, Skarbu Państwa lub gminy;
  3. nie dysponują spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu lub nie są właścicielami spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym, a w razie dysponowania tymi prawami przekażą je zstępnym lub przekażą do dyspozycji spółdzielni, w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego;
  4. nie są najemcami lokalu lub budynku lub będąc nimi rozwiążą umowę najmu;
  5. będą zamieszkiwać w nabytym lokalu lub budynku przez 5 lat:

  1. od dnia złożenia zeznania podatkowego – jeżeli w chwili złożenia zeznania nabywca mieszka w nabytym lokalu lub budynku,
  2. od dnia zamieszkiwania w nabytym lokalu lub budynku – jeżeli nabywca zamieszka w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego.

W myśl zapisu art. 16 ust. 7 ustawy o podatku od spadków i darowizn nie stanowi podstawy do wygaśnięcia decyzji zbycie udziału w budynku lub lokalu na rzecz innego ze spadkobierców lub obdarowanych oraz zbycie budynku lub lokalu, jeżeli było ono uzasadnione koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych, a nabycie innego budynku lub uzyskanie pozwolenia na jego budowę albo nabycie innego lokalu nastąpiło nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia.

Podatnik nie traci więc prawa do ulgi, jeżeli dokona zbycia udziału w budynku lub lokalu na rzecz innego ze spadkobierców lub obdarowanych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca z tytułu nabycia w drodze spadku po zmarłej żonie udziału w lokalu mieszkalnym w W. przy ul. m. skorzystał z ulgi, o której mowa w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Następnie Wnioskodawca przysługujący mu udział w ww. lokalu mieszkalnym przekazał w formie darowizny synowi, będącemu jednym ze spadkobierców, w zamian za zapewnienie Wnioskodawcy dożywotniego mieszkania w W. przy ul. m. , gdzie obecnie Wnioskodawca mieszka.

Biorąc powyższe pod uwagę, należy stwierdzić, iż Wnioskodawca w sytuacji przekazania formie darowizny na rzecz syna, będącego jednym ze spadkobierców, swojego udziału w lokalu mieszkalnym nabytym w drodze spadku, zachowa prawa do ulgi, o której mowa w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Bez znaczenia pozostaje przy tym fakt, iż syn w zamian za otrzymaną darowiznę, zobowiąże się do zapewnienia Wnioskodawcy prawa do innego mieszkania.

Dodatkowo należy podkreślić, iż dokumenty dołączone do wniosku nie podlegały analizie i weryfikacji w ramach wydanej interpretacji. Tym samym jeżeli przedstawiony we wniosku stan faktyczny różni się od stanu występującego w rzeczywistości wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistniałego zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj