Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-676/12-2/MS
z 30 listopada 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-676/12-2/MS
Data
2012.11.30



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Definicje legalne


Słowa kluczowe
oddział
podział
powstanie przychodu
specjalna strefa ekonomiczna
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Istota interpretacji
Czy opisany w stanie faktycznym zarejestrowany Oddział, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o PDOP oraz w rozumieniu art. 2 ust. 27e ustawy o VAT?
Czy w wyniku opisanego w zdarzeniu przyszłym podziału przez wydzielenie, po stronie Wnioskodawcy, jako spółki dzielonej, powstanie przychód do opodatkowania?



Wniosek ORD-IN 987 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 03.09.2012r. (data wpływu 06.09.2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącego podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • art. 4a pkt 4 ustawy (pytanie nr 1) – jest prawidłowe,
  • art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy (pytanie nr 2)– jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 06.09.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczący art. 4a pkt 4 oraz art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowego od osób prawnych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „P.”, „Wnioskodawca”) jest spółką prawa polskiego, której jedynym udziałowcem jest F. AB (dalej: „F.”) - spółka prawa szwedzkiego z siedzibą w Szwecji. W chwili obecnej Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na wypiekaniu pieczywa w zakładzie produkcyjnym zlokalizowanym w M. specjalizującym się w produkcji pieczywa hamburgerowego (główna działalność) oraz, odrębnie, realizuje inwestycję na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej (dalej: „SSE”), polegającą na budowie nowego zakładu produkcyjnego, dedykowanego do produkcji pieczywa hamburgerowego i innych wyrobów piekarniczych, jak tortilla, czy rogaliki oraz mroźni wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą z intencją produkcji nowych produktów oraz ich sprzedaży do nowych klientów, na nowych rynkach oraz z wykorzystaniem nowych kanałów dystrybucji.

Wnioskodawca uzyskał zezwolenie z dnia 13 lutego 2012 (dalej: Zezwolenie SSE”) na prowadzenie działalności na terenie Wałbrzyskiej SSE. W chwili obecnej, nowa inwestycja Wnioskodawcy realizowana jest przez wyodrębniony w strukturze organizacyjnej i finansowej Wnioskodawcy oddział (dalej: „Oddział”). Podstawową działalnością Oddziału po zakończeniu inwestycji w nowym zakładzie produkcyjnym na terenie SSE będzie wypiekanie pieczywa („działalność strefowa”). Ponadto, korzystając z nowoczesnego zaplecza produkcyjno-magazynowego, Oddział zamierza podjąć działalność w innych obszarach, jak np. rozwój produktów, produkcja maszyn piekarskich oraz usługi magazynowania. Oddział realizujący przedstawioną powyżej nową inwestycję jest umiejscowiony w innej lokalizacji niż główna działalność, tj. w S. i jest wyodrębniony w strukturach Wnioskodawcy. Oddział ten został formalnie zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym.

W skład Oddziału wchodzą aktywa i pasywa obejmujące w szczególności:

  • składniki materialne związane z inwestycją strefową, tj.: (i) grunt na terenie SSE, na którym prowadzona jest inwestycja oraz (ii) środki trwałe w budowie;
  • wartości niematerialne i prawne, w szczególności oprogramowanie komputerowe;
  • środki pieniężne na odrębnym rachunku bankowym prowadzonym dla Oddziału;
  • inne środki trwałe i inne składniki wyposażenia;
  • zobowiązania związane z realizowaną inwestycją tj. zobowiązania z tytułu pożyczki zaciągniętej od I. BV w dniu 13.04.2012 na sfinansowanie inwestycji, w tym naliczone od tej pożyczki odsetki oraz zobowiązania z tytułu nakładów inwestycyjnych, tj. prowadzonych robót budowlanych i zakupu maszyn;
  • umowy i dokumenty: Zezwolenie SSE, biznes plan dotyczący działalności strefowej, umowy z dostawcami maszyn i urządzeń, umowa na wykonanie projektu nowej piekarni, umowa na realizację robót ziemnych i budowlanych, opinie i raporty dotyczące prawnych i technicznych aspektów nowej inwestycji, analizy rynkowe w zakresie nowych produktów, które mają być rozwijane w ramach nowej inwestycji, umowa najmu, umowa najmu samochodu osobowego, umowa o świadczenie usług konsultingowych, umowa o przyłączenie do sieci gazowej i elektrycznej.

W dniu 1 czerwca 2012 powyżej wymienione aktywa i pasywa zostały alokowane do Oddziału uchwałą zarządu.

Oddział posiada formalnie wyodrębnioną strukturę organizacyjną - posiada pracowników zatrudnionych w P. i pełniących obowiązki jedynie na rzecz Oddziału i prowadzonej przez niego działalności, jak też kierownika oraz dedykowanych pracowników, którzy będąc zatrudnieni w P. pracują również na rzecz Oddziału i prowadzonej przez niego działalności.

Oddział jest wyodrębniony w strukturze Wnioskodawcy również pod względem finansowym. Dzięki przypisaniu do Oddziału osobnych kont w systemie księgowym oraz rachunkowości zarządczej możliwe jest przygotowanie przez Oddział zarówno odrębnego bilansu, jak też alokacja kosztów i przychodów związanych z działalnością strefową do Oddziału (budżetowanie działalności Oddziału). Oddział posiada także odrębne, jemu przypisane, rachunki bankowe (rachunek PLN, EUR, USD). Z perspektywy biznesowej, Oddział funkcjonuje jak niezależne przedsiębiorstwo zarówno z uwagi na wyodrębnienie geograficzne jak i odmienną gamę produktową. W chwili obecnej Oddział realizuje nową inwestycję na terenie SSE, która umożliwi generowanie przychodów w przyszłości. Oddział ma już częściowo zabezpieczony przyszły strumień przychodów na podstawie porozumienia z M. w zakresie dostawy produktów wytwarzanych w zakładzie produkcyjnym Oddziału. Rozpoczął się również proces pozyskiwania kontrahentów na nowe wyroby, w tym dla rynku detalicznego.

Jak wspomniano powyżej, wypiekanie pieczywa w zakładzie produkcyjnym w M. jest główną działalnością Wnioskodawcy. Z tego względu w rezultacie podziału przez wydzielenie wszystkie składniki materialne i niematerialne związane z tą działalnością pozostaną w P. Ta działalność jest wyodrębniona w strukturze Wnioskodawcy pod względem finansowym jak też organizacyjnym i funkcjonuje niezależnie.

F. - jedyny udziałowiec Wnioskodawcy, zamierza dokonać restrukturyzacji swojej działalności w Polsce poprzez przeniesienie Oddziału, realizującego nową inwestycję, z P. na inną spółkę, tj. P. sp. z o.o. (dalej: „P.”). Na dzień opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego, F. będzie jedynym udziałowcem P.. Oddział zostanie przeniesiony do P. wraz ze wszystkimi przypisanymi do niego aktywami i pasywami, w szczególności nabytą nieruchomością (zakupiony grunt wraz z dokonanymi nakładami inwestycyjnymi), której wartość została zaliczona przez Wnioskodawcę do wydatków kwalifikowanych. Przedmiotem przeniesienia w ramach Oddziału będzie również uzyskane Zezwolenie SSE. Transakcja ta ułatwi w znacznym stopniu zarządzanie poszczególnymi rodzajami działalności w Polsce oraz ułatwi efektywną realizację procesu inwestycyjnego. Przedstawiona restrukturyzacja w Polsce związana jest z reorganizacją struktury Grupy, aby odpowiadała ona strukturze raportowania poszczególnych spółek. Całość procesu restrukturyzacyjnego nastąpi w drodze podziału Wnioskodawcy poprzez wydzielenie Oddziału i przeniesienie go na istniejącą spółkę P.. Podział ten zostanie przeprowadzony w ramach procedury przewidzianej przepisami art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 Kodeks spółek handlowych (tj. Dz. U. Nr 94, poz.1037 ze zm., dalej: „KSH”). W rezultacie podziału przez wydzielenie działalność główna polegająca na wypiekaniu pieczywa w zakładzie produkcyjnym M. pozostanie w P. w niezmienionym zakresie, natomiast działalność strefowa ulokowana w Strzegomiu zostanie przeniesiona do P.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy opisany w stanie faktycznym zarejestrowany Oddział, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o PDOP oraz w rozumieniu art. 2 ust. 27e ustawy o VAT...
  2. Czy w wyniku opisanego w zdarzeniu przyszłym podziału przez wydzielenie, po stronie Wnioskodawcy, jako spółki dzielonej, powstanie przychód do opodatkowania...
  3. Czy przeniesienie majątku Oddziału do P. na skutek opisanego w zdarzeniu przyszłym podziału przez wydzielenie będzie podlegało podatkowi VAT...
  4. Czy P. na podstawie art. 93c § 1 i § 2 OrdPod w wyniku podziału wstąpi z dniem wydzielenia, we wszelkie przewidziane prawa i obowiązki P. dotyczące Zezwolenia SSE pozostające w związku z przydzielonymi, w planie podziału, składnikami majątku i w konsekwencji P. będzie uprawniona do korzystania ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób prawnych dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie SSE zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o PDOP...
  5. Czy P. będzie miała prawo do zwolnienia w podatku dochodowym od osób prawnych dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie SSE w oparciu o wydatki kwalifikujące się do objęcia pomocą poniesione przed podziałem przez wydzielenie (łącznie z wydatkiem na zakup gruntu), a dotyczące aktywów przypisanych do P. w planie podziału...

Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź na pytanie nr 2 oraz 1 – w części dotyczącej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W przedmiocie pytania nr 1 – w części dotyczącej ustawy o podatku od towarów i usług oraz w zakresie pytania nr 3, 4 i 5 wydane zostaną odrębne rozstrzygnięcia.

Zdaniem Spółki,

W zakresie pytania nr 1 Wnioskodawca stoi na stanowisku, że opisany w stanie faktycznym zarejestrowany Oddział stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o PDOP.

W zakresie pytania nr 2 Wnioskodawca stoi na stanowisku, że transakcja podziału przez wydzielenie skutkowała będzie tym, iż po stronie Wnioskodawcy, jako spółki dzielonej, nie powstanie przychód do opodatkowania.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1

Pojęcie zorganizowanej części przedsiębiorstwa dla celów ustawy o PDOP zdefiniowane jest w przepisie art. 4a pkt 4 ustawy o PDOP, jako organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przeznaczonych do realizacji określonych działań gospodarczych, który jednocześnie mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Na gruncie ustawy o PDOP mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeśli spełnione są łącznie następujące przesłanki:

  1. Istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązania);
  2. Zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie;
  3. Składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych;
  4. Zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące wyżej wymienione zadania gospodarcze.

Zdaniem Spółki, opisany w stanie faktycznym zarejestrowany Oddział stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa, ponieważ spełnia wyżej wymienione przesłanki w następujący sposób:

Ad A. Zespól składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązania)

Zdaniem Wnioskodawcy, nie podlega żadnej wątpliwości, iż opisany w stanie faktycznym zarejestrowany Oddział stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązania). Do Oddziału zostały alokowane składniki materialne związane z nową inwestycją tj. budową zakładu produkcyjnego i rozwojem działalności. Przede wszystkim do Oddziału zostały alokowane grunt na terenie SSE, na którym prowadzona jest inwestycja oraz środki trwałe w budowie. Do Oddziału przypisano również: wartości niematerialne i prawne, w szczególności oprogramowanie komputerowe; inne środki trwałe oraz składniki wyposażenia oraz zobowiązania związane z nową inwestycją w tym zobowiązania z tytułu pożyczki zaciągniętej od I. BV w dniu 13.04.2012 na sfinansowanie inwestycji (oraz naliczone od tej pożyczki odsetki) i zobowiązania z tytułu nakładów inwestycyjnych, tj. prowadzonych robót budowlanych oraz zakupu maszyn. Ponadto, do Oddziału alokowano środki pieniężne zgromadzone na odrębnym rachunku bankowym.

Ponadto wszystkie umowy i dokumenty związane z działalnością strefową zostały alokowane do Oddziału. Wśród przypisanych dokumentów znalazły się przede wszystkim zezwolenie SSE oraz biznes plan dotyczący działalności strefowej. Do Oddziału alokowane zostały także umowy z dostawcami maszyn i urządzeń. Wśród alokowanych do Oddziału umów znalazły się umowa na wykonanie projektu nowej piekarni, umowa na realizację robót ziemnych i budowlanych, umowa najmu, umowa najmu samochodu osobowego, umowa o świadczenie usług konsultingowych, umowa o przyłączenie do sieci gazowej i elektrycznej. Do Oddziału alokowano również opinie i raporty dotyczące prawnych i technicznych aspektów nowej inwestycji, analizy rynkowe w zakresie nowych produktów, które mają być rozwijane w ramach nowej inwestycji. Wszystkie powyżej wymienione aktywa i pasywa zostały alokowane do Oddziału uchwałą zarządu z dnia 1 czerwca 2012.

Reasumując, do Oddziału alokowano wszystkie aktywa i pasywa niezbędne dla prowadzenia działalności strefowej. W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, przesłanka istnienia zespołu składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązania) będzie w tym wypadku spełniona.

Ad B. Organizacyjne i finansowe wyodrębnienie w istniejącym przedsiębiorstwie.

Opublikowane stanowiska władz skarbowych odnoszące się do problemu organizacyjnego wyodrębnienia zespołu składników majątkowych potwierdzają stanowisko, iż kluczowe dla istnienia takiego wyodrębnienia są postanowienia dokumentów korporacyjnych podatnika, jak również konkretne stany faktyczne. Jak stwierdził Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w postanowieniu z dnia 16 listopada 2005 (sygn. RO/423/141/2005), wyodrębnienie organizacyjne „powinno nastąpić na podstawie statutu, regulaminu, zarządzenia lub innego aktu o podobnym charakterze, ale może mieć też charakter faktyczny. Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika, jako dział, wydział, oddział itp.”

W rozpatrywanym przypadku, zdaniem Wnioskodawcy, wyodrębnienie organizacyjne opisanego w stanie faktycznym zarejestrowanego Oddziału, nie budzi wątpliwości. Wyodrębnienie organizacyjne Oddziału polega na faktycznym wyodrębnieniu od pozostałej działalności Wnioskodawcy, poprzez jego formalną rejestrację w Krajowym Rejestrze Sądowym, jako Oddziału P.. Ponadto, nowa inwestycja jest realizowana w innym województwie niż siedziba P.

Wyodrębnienie organizacyjne Oddziału przejawia się również w prowadzeniu przez Oddział nowej inwestycji, która jest działalnością odrębną od pozostałej działalności Wnioskodawcy. Co więcej, omawiane wyodrębnienie ma również swoje odzwierciedlenie w odrębności organizacyjnej Oddziału. Oddział posiada formalnie wyodrębnioną strukturę organizacyjną — posiada pracownika zatrudnionego w P. i pełniącego obowiązki jedynie na rzecz Oddziału i prowadzonej przez niego działalności. Oddział posiada również kierownika oraz dedykowanych pracowników, którzy będąc zatrudnieni w P. pracują zarówno na rzecz działalności prowadzonej przez P. jak również na rzecz Oddziału i prowadzonej przez niego nowej inwestycji oraz działalności strefowej.

Oddział jest wyodrębniony w strukturze Wnioskodawcy również pod względem finansowym. Dzięki przypisaniu do Oddziału osobnych kont w systemie księgowym oraz rachunkowości zarządczej możliwe jest przygotowanie przez Oddział zarówno odrębnego bilansu, jak też alokacja kosztów i przychodów związanych z działalnością strefową do Oddziału. Oddział posiada także odrębne rachunki bankowe (rachunek PLN, EUR, USD).

Jak podkreślają organy podatkowe, wystarczające do spełniania warunku wyodrębnienia finansowego jest prowadzenie przez podmiot rachunkowości w taki sposób, aby możliwe było przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Dla przykładu jedynie wspomnieć należy stanowisko Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, który w informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dn. 27.01.2005 (sygn. US72/R0P1/423-863/IW/04) stwierdził, że „wyodrębnienie takie nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa”. To stanowisko pozostaje aktualne i jest nadal prezentowane przez organy skarbowe. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, który w interpretacji indywidualnej z dnia 18 marca 2008 (sygn. IBPB3/423-100/08/MS/KAN-3205/12/07), wydanej z upoważnienia Ministra Finansów stwierdził, iż wyodrębnienie finansowe: „Nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.”

Jak wyżej wspomniano, Oddział prowadzi księgowość w sposób pozwalający na przyporządkowanie przychodów i kosztów Oddziału. Obecne wydzielenie księgowe, zdaniem Wnioskodawcy, stanowi dowód na to, iż Oddział spełnia wymóg organizacyjnego i finansowego wyodrębnienia.

Ad C. Przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych.

Warunek przeznaczenia do realizacji określonych zadań gospodarczych odnosi się do funkcjonalnego wyodrębnienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Wyodrębnienie funkcjonalne Oddziału przejawia się odmiennością zakresu działalności prowadzonej przez Oddział od pozostałej działalności Wnioskodawcy.

Nowy zakład produkcyjny będzie bowiem dedykowany do produkcji nie tylko pieczywa hamburgerowego ale również innych wyrobów piekarniczych, jak tortilla, czy rogaliki na terenie SSE. Po zakończeniu inwestycji w nowy zakład produkcyjny na terenie SSE działalność Oddziału będzie także zorientowana na produkcję nowych produktów oraz ich sprzedaży do nowych klientów, na nowych rynkach oraz z wykorzystaniem nowych kanałów dystrybucji. Oznacza to, że Oddział przeznaczony jest do realizacji określonych zadań gospodarczych, innych niż pozostała część przedsiębiorstwa. W konsekwencji, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że Oddział spełnia warunek przeznaczenia do realizacji określonych zadań gospodarczych.

Ad D. Zdolność do stanowienia niezależnego przedsiębiorstwa samodzielnie realizującego zadania gospodarcze.

Ostatnim warunkiem uznania zespołu składników materialnych i niematerialnych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest zdolność stanowienia przez niego niezależnego przedsiębiorstwa, samodzielnie realizującego zadania gospodarcze. W przypadku opisanego w stanie faktycznym zarejestrowanego Oddziału, po zakończeniu inwestycji w nowy zakład produkcyjny na terenie SSE będzie on prowadzić produkcję pieczywa hamburgerowego i innych wyrobów piekarniczych, przy wykorzystaniu zespołu składników materialnych i niematerialnych zaalokowanych do Oddziału. Po podziale, P. będzie właścicielem wszystkich aktywów związanych z prowadzeniem działalności strefowej. Z perspektywy biznesowej Oddział funkcjonuje jak niezależne przedsiębiorstwo, tj. realizuje nową inwestycję na terenie SSE, która w przyszłości umożliwi generowanie przychodów. Co więcej, Oddział ma częściowo zabezpieczony przyszły strumień przychodów na podstawie porozumienia z M. (głównym kontrahentem). Rozpoczął się również proces pozyskiwania kontrahentów na nowe wyroby, w tym dla rynku detalicznego.

W konsekwencji, obecnie Oddział jest w stanie samodzielnie planować, kontrolować i realizować założone działania gospodarcze. Natomiast po podziale, P. będzie w stanie samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą. Na podstawie powyższego, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że opisany w stanie faktycznym zarejestrowany Oddział stanowi niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze.

W świetle powyższych argumentów, zdaniem Wnioskodawcy, opisany w stanie faktycznym zarejestrowany Oddział spełni wszystkie przesłanki wynikające z art. 4 pkt 4a ustawy o PDOP a tym samym będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 2

Zdaniem Wnioskodawcy, stosownie do postanowień art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o PDOP, przychodem w spółce podlegającej podziałowi jest wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub nowo zawiązane ustalona na dzień podziału lub wydzielenia. Przy podziale przez wydzielenie, przychód ten powstaje wyłącznie, gdy majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Z cytowanego przepisu wynika zatem, że w przypadku podziału spółki przez wydzielenie, nie określa się przychodu do opodatkowania w spółce podlegającej podziałowi, przy jednoczesnym spełnieniu dwóch warunków:

(i) majątek przejmowany przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa,

(ii) majątek pozostający w spółce podlegającej podziałowi stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Zgodnie z art. 4a pkt 4 ustawy o PDOP, ilekroć w ustawie jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa - oznacza to organizacyjnie i finansowo wydzielony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Jak wykazano powyżej, zdaniem Wnioskodawcy opisany w stanie faktycznym, zarejestrowany Oddział spełnia kryteria wymagane do uznania go za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o PDOP. Główna działalność P. polega na wypiekaniu pieczywa w zakładzie produkcyjnym zlokalizowanym w M.. Na skutek podziału wszystkie składniki materialne i niematerialne związane z tą działalnością pozostaną w P. Działalność ta jest wyodrębniona zarówno pod względem finansowym jak i organizacyjnym i stanowi niezależną część przedsiębiorstwa, która samodzielnie realizuje zadania gospodarcze. Tym samym, zdaniem Wnioskodawcy, nie ma wątpliwości, iż działalność produkcyjna, pozostająca w P., również spełnia kryteria wymagane do uznania jej za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o PDOP.

Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku opisanego we wniosku podziału przez wydzielenie, zarówno majątek przejęty przez P., jak i majątek pozostający w P., stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa, gdyż spełniają warunki określone w art. 4a pkt 4 ustawy o PDOP. W konsekwencji, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że opisana transakcja podziału P. przez wydzielenie Oddziału, skutkować będzie tym, iż po stronie P., jako spółki dzielonej, nie powstanie przychód do opodatkowania.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego w zakresie pytania 1 i 2 uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszej interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr z 2012 poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj