Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB4/415-130/08-5/SP
z 11 lutego 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB4/415-130/08-5/SP
Data
2009.02.11



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Dochody małoletnich dzieci

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
nabycie
opodatkowanie przychodu
sprzedaż działek
zniesienie współwłasności


Istota interpretacji
Czy sprzedaż przez Wnioskodawczynię w 2008 r. działki nabytej w wyniku zniesienia współwłasności będzie podlegała opodatkowaniu 10% podatkiem dochodowym?



Wniosek ORD-IN 319 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 12.11.2008 r. (data wpływu 17.11.2008 r.) oraz uzupełnieniu z dnia 06.02.2009 r. (data wpływu 09.02.2009 r.) na wezwanie z dnia 02.02.2009 r. Nr IPPB4/415-130/08-2/SP o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży działki nabytej w wyniku zniesienia współwłasności – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17.11.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży działki nabytej w wyniku zniesienia współwłasności.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W 1990 roku Wnioskodawczyni wraz z mężem kupiła działkę jako współwłasność z męża siostrą i jej małżonkiem. Powierzchnia działki została podzielona na równe części.

W 2005 roku zostało dokonane zniesienie współwłasności w przedmiotowej nieruchomości w ten sposób, ze działka Wnioskodawczyni i jej męża (pierwotnie posiadany udział w nieruchomości) zmniejszyła się o 62m2, a druga działka została zwiększona o tę powierzchnię. W ten sposób został sporządzony akt notarialny i tak zostało zapisane w odrębnych księgach wieczystych.

Pismem z dnia 02.02.2009 r. Nr IPPB4/415-130/08-2/SP wezwano Wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku poprzez:

  1. sprecyzowanie opisanego stanu faktycznego w następującym zakresie:

  • czy zniesienie współwłasności nastąpiło ze spłatami i dopłatami,

2. przedstawienie własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawczyni uzupełniła wniosek w terminie, wskazując, iż zniesienie współwłasności nastąpiło bez spłat i dopłat.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy sprzedaż przez Wnioskodawczynię w 2008 r. działki nabytej w wyniku zniesienia współwłasności będzie podlegała opodatkowaniu 10% podatkiem dochodowym...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Zniesienie współwłasności nie jest prawem nabycia innej nieruchomości niż pierwotna, która Wnioskodawczyni posiada od 1990 roku. Zbycie nieruchomości wynikającej ze zniesienia współwłasności nie powinno być obciążone podatkiem dochodowym od sprzedaży.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodu jest – z zastrzeżeniem ust. 2 – odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

  • jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r., Nr 217, poz. 1588) wprowadzono obowiązujące od 01 stycznia 2007 r., zasady opodatkowania dochodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)–c) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednak z uwagi na treść przepisu art. 7 ust. 1 powołanej ustawy z dnia 16 listopada 2006r. do odpłatnego zbycia nieruchomości i praw, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007r. Dla ustalenia zatem jakie przepisy znajdą zastosowanie w sprawie, istotne jest ustalenie daty nabycia nieruchomości lub jej części.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż w 1990 roku Wnioskodawczyni wraz z mężem kupiła działkę jako współwłasność z męża siostrą i jej małżonkiem. Powierzchnia działki została podzielona na równe części. W 2005 roku zostało dokonane zniesienie współwłasności w przedmiotowej nieruchomości w ten sposób, ze działka Wnioskodawczyni i jej męża (pierwotnie posiadany udział w nieruchomości) zmniejszyła się o 62m2, a druga działka została zwiększona o tę powierzchnię. W ten sposób został sporządzony akt notarialny i tak zostało zapisane w odrębnych księgach wieczystych. Zniesienie współwłasności nastąpiło bez spłat i dopłat.

Współwłasność jest instytucją prawa cywilnego polegającą na tym, iż własność tej samej rzeczy przysługuje niepodzielnie kilku osobom (art. 195 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.).

W myśl art. 196 § 1 Kodeksu cywilnego, współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych, albo współwłasnością łączną. Współwłasność łączną regulują przepisy dotyczące stosunków, z których ona wynika.

Do współwłasności w częściach ułamkowych stosuje się przepisy Działu IV Księgi drugiej Kodeksu cywilnego, o czym stanowi art. 196 § 2 tej ustawy. Zgodnie z nimi każdy ze współwłaścicieli w każdym czasie może domagać się zniesienia współwłasności. Jednym ze sposobów zniesienia współwłasności jest fizyczny podział rzeczy wspólnej między współwłaścicielami. Następuje to w drodze przyznania każdemu ze współwłaścicieli wyodrębnionej (podzielonej) rzeczy wspólnej. Wielkość tej części powinna odpowiadać wielkości udziału we współwłasności. W wyniku podziału fizycznego powstają nowe rzeczy. Zniesienie współwłasności nie stanowi nabycia rzeczy, jeżeli mieści się w ramach udziału jaki przypadał byłym współwłaścicielom w rzeczy wspólnej i odbył się bez spłat i dopłat.

W przedstawionej sytuacji wielkość udziału otrzymanego przez Wnioskodawczynię w wyniku zniesienia współwłasności nieruchomości nie przekroczyła wielkości uprzednio posiadanego udziału w tej nieruchomości. Pierwotnie posiadany przez Wnioskodawczynię i jej męża udział w nieruchomości zmniejszył się o 62m2, a udział pozostałych współwłaścicieli zwiększył się o tę powierzchnię. Zatem nie nastąpiło powiększenie majątku osobistego Wnioskodawczyni. Zniesienie współwłasności nastąpiło bez spłat i dopłat.

Przenosząc powyższe rozważania na grunt rozpatrywanej sprawy należy podkreślić, iż w przedstawionej sytuacji wartość udziału otrzymanego przez Wnioskodawczynię w wyniku zniesienia współwłasności nieruchomości nie przekroczyła wartości uprzednio posiadanego udziału w tej nieruchomości, a zatem nie nastąpiło powiększenie majątku osobistego Wnioskodawczyni.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, iż pięcioletni termin określony zgodnie z art. 10 ust.1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych upłynął z końcem 1995 r. W związku z tym odpłatne zbycie nieruchomości nie będzie stanowiło źródła przychodu w rozumieniu ww. przepisów.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Końcowo należy dodać, iż dokumenty dołączone przez Panią do wniosku nie podlegały analizie i weryfikacji w ramach wydanej interpretacji. Tym samym, jeżeli przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe różni się od zdarzenia przyszłego, które wystąpi w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawczyni w zakresie dotyczącym zdarzenia przyszłego, które wystąpi w rzeczywistości.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj